Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

4 kwietnia 2001 r.

Komisja Gospodarki Narodowej zebrała się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami.

Założenia ustawy, która była pilnym projektem rządowym, omówił wiceminister gospodarki Edward Nowak.

W dyskusji ustawa nie wywołała kontrowersji i w głosowaniu komisja opowiedziała się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Kazimierza Drożdża.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zasadach i formach uregulowania zobowiązań Skarbu Państwa wynikających z orzeczeń Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.

Po wysłuchaniu wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbiety Sobótki i odbytej dyskusji w głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za niezgłaszaniem poprawek do ustawy sejmowej. Jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Adam Glapiński.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

Senatorowie zapoznali się z opinią wiceministra gospodarki Henryka Ogryczaka, wysłuchali ponadto uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Celem nowelizacji jest rozszerzenie zakresu objętego regulacją ustawy o dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych na zadania związane z restrukturyzacją techniczną, technologiczną i organizacyjną, w tym zatrudnienia, przedsiębiorstw przemysłu lekkiego. Dopłaty do oprocentowania kredytów na te cele mogą być stosowane przez 48 miesięcy, ale tylko do końca 2005 r. Ustawa określa maksymalne roczne oprocentowanie kredytów, do których mogą być stosowane dopłaty, oraz maksymalną wysokość tych dopłat, a także wprowadza zasadę, iż mogą być one udzielone przedsiębiorcy tylko jeden raz.

Środkami na dopłaty do oprocentowania kredytów na zadania związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego dysponuje minister właściwy do spraw gospodarki, który w rozporządzeniu wykonawczym m.in. wskaże bank lub osobę prawną, powołaną w drodze ustawy i nadzorowaną przez niego (art. 9 ust. 2), której zostaną powierzone czynności związane z dokonywaniem dopłat.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za wprowadzeniem trzech poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Marian Noga.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji.

Celem uchwalonej przez Sejm ustawy jest ustanowienie odznaczenia, przyznawanego w szczególności za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Na warunkach określonych w przepisie art. 2 medal może być nadany zarówno obywatelowi polskiemu zamieszkałemu w kraju, a także cudzoziemcowi lub obywatelowi polskiemu zamieszkałemu poza granicami kraju. Medal może być również nadany pośmiertnie. Przepis art. 5 ust. 1 statuuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych jako organ powołany do nadawania medalu - z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji. Organ ten, na zasadach określonych w przepisie art. 8, może również, z własnej inicjatywy albo na wniosek Komendanta Głównego Policji, pozbawić medalu osobę wyróżnioną. Ustawa reguluje ponadto: stopnie medalu, ogólne zasady nadawania stopnia medalu, wzór odznaki medalu w zależności od jego stopnia, ogólne zasady dotyczące ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych medalu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 do ministra właściwego do spraw wewnętrznych należeć ma określenie, w drodze rozporządzenia, szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie medalu, sposobu wręczania i noszenia odznaki medalu, sposobu prowadzenia ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych medalu, a także wzorów odpowiednich dokumentów.

W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zaproponować wprowadzenie 7 poprawek do ustawy o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji. Ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Roman Skrzypczak.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła ustawę o zasadach i formach uregulowania zobowiązań Skarbu Państwa wynikających z orzeczeń Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.

Senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Stefan Konarski.

6 kwietnia 2001 r.

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej, Komisji Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrzono wnioski zgłoszone do projektu ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej podczas przeprowadzonego na 79. posiedzeniu drugiego czytania tej inicjatywy ustawodawczej.

Komisje po rozpatrzeniu przedstawionego projektu ustawy oraz wniosków zgłoszonych w toku dyskusji podczas drugiego czytania - poparły wniosek dotyczący przyjęcia jednolitego projektu ustawy oraz projektu uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu. Akceptacji komisji nie uzyskał wniosek dotyczący jego odrzucenia.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzono projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz wnioski zgłoszone w toku dyskusji podczas drugiego czytania na 79. posiedzeniu. Komisje poparły wniosek o przyjęcie jednolitego projektu ustawy oraz projektu uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy. Akceptacji nie uzyskał wniosek senator Jolanty Danielak o odrzucenie projektu.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment