Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

3 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył premier i minister finansów Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean-Claude Juncker. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, której towarzyszył przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej senator Wiesław Chrzanowski.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim dostosowywania polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej i roli Senatu w tym procesie. Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że przyspieszenie procesów dostosowawczych było wspólną deklaracją rządu i obu izb parlamentu. Na podstawie tej deklaracji powołano w Senacie Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej. Jak stwierdziła, obecnie koalicja rządowa ma większość w Senacie, podczas gdy w Sejmie zmienia się to i wówczas Senat może czuwać nad kształtem ustaw zbieżnym z intencjami rządowymi.

Senator W. Chrzanowski podkreślił, że ze względów historycznych w Polsce obecna była tradycja prawna niemiecka i francuska. Dlatego polski język prawniczy jest bliski ustawodawstwu europejskiemu, co ułatwia proces dostosowawczy.

Podczas spotkania poruszono również problem ratyfikacji przez Polskę Karty Socjalnej Rady Europy. Marszałek zapewniła, że Polska widzi konieczność zapewnienia swoim obywatelom warunków socjalnych postulowanych w karcie, ale proces transformacji jest trudny i natrafia na takie problemy społeczne jak bezrobocie.

Premier Luksemburga zgodził się, że ratyfikacja karty socjalnej nie zmieni codziennych warunków życia Polaków, ale obrazuje konkretne problemy wymagające systematycznego rozwiązywania. Podkreślił, że jest pod wrażeniem przemian, jakich dokonał nasz kraj.

* * *

3 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Węgierskiej János Áder. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący senackich komisji: Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą - Janina Sagatowska i Wiesław Chrzanowski.

Marszałek Senatu podkreśliła, że stosunki polsko-węgierskie są tradycyjnie bardzo dobre, a szczególną rolę odgrywają kontakty międzyparlamentarne, umożliwiające konkretną rozmowę o problemach dostosowywania ustawodawstwa naszych krajów do prawa Unii Europejskiej. A. Grześkowiak przypomniała opiekuńczą rolę Senatu wobec Polonii i podziękowała za wzorcową opiekę państwa węgierskiego nad mniejszością polską. Jak stwierdziła, Węgry gwarantują swobodny rozwój polskiej tożsamości.

Przewodniczący J. Áder dokonał krótkiego przeglądu priorytetów obecnego rządu węgierskiego, wskazując przede wszystkim na harmonizację prawa, politykę prorodzinną i poprawę sytuacji węgierskich rodzin, zahamowanie wzrostu przestępczości oraz na politykę oświatową zmierzającą do poprawy poziomu nauczania średniego i wyższego oraz wzrost liczby studentów z najuboższych warstw społecznych.

Rozmowa dotyczyła także obecnej sytuacji politycznej w obu krajach oraz przygotowywanych w obu parlamentach kart Polaka i Węgra.

* * *

4 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Izby Reprezentantów Królestwa Belgii Herman de Croo wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wziął także udział wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Andrzej Mazurkiewicz.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła znaczenie współpracy międzyparlamentarnej, sytuującej kontakty bilateralne na płaszczyźnie odmiennej od rządowej.

H. De Croo stwierdził, że parlament belgijski sprzyja takim kontaktom, zwłaszcza w kontekście poszerzania Unii Europejskiej.

Ze względu na prace polskiego parlamentu nad wdrażaniem ustawodawstwa europejskiego do naszego systemu prawnego belgijski gość interesował się szczegółowo podziałem kompetencji między poszczególnymi organami władzy, szczególnie Sejmem, Senatem, prezydentem i Trybunałem Konstytucyjnym. Tematem rozmowy była również procedura ratyfikacji przez Polskę umów międzynarodowych oraz ich nadrzędności wobec ustaw krajowych.

* * *

10 kwietnia br. wizytę w Senacie złożyła grupa senatorów francuskich, członków Klubu Parlamentarnego Unii Centrum. Gości przyjęła marszałek Senatu, której towarzyszyli wicemarszałek Marcin Tyrna i przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

Przewodniczący grupy Jean Arthuis stwierdził, że celem pobytu w Polsce senatorów francuskich jest ocena naszych przygotowań do członkostwa w UE.

Marszałek A. Grześkowiak zapewniła, że wstąpienie do UE jest priorytetem dla naszego kraju. Polska podejmuje działania na dwóch płaszczyznach: transformacji ustrojowej i dostosowywania ustawodawstwa wewnętrznego do prawa wspólnotowego. "Transformacja ekonomiczna i polityczna, radykalna przebudowa systemu gospodarczego w kontekście trudnego dziedzictwa komunizmu, również kryzysu moralnego, powodują poważne napięcia społeczne. Na to nakłada się bardzo trudne zadanie, jakim jest dostosowanie naszego prawa i gospodarki do wymogów UE. Restrukturyzacja przemysłu powoduje utratę miejsc pracy przez wielu obywateli, a jednocześnie chcielibyśmy realizować wyznawane przez nas wartości, za najważniejsze uznając dobro człowieka. Znając doświadczenia innych krajów, wiemy, że wejście do UE przynosi w dłuższej perspektywie ogromne korzyści. Dlatego polski Senat włączył się z pełną determinacją do pracy legislacyjnej; w polskim rządzie i parlamencie stworzona została specjalna ścieżka dla europejskiego prawa. W Senacie powołano Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej" - powiedziała A. Grześkowiak.

Rozmowa dotyczyła również obecnej sytuacji gospodarczej i jej uwarunkowań. Zdaniem marszałek A. Grześkowiak, zależy ona nie tylko od naszych wewnętrznych możliwości, ale również od uwarunkowań zewnętrznych, takich jak sytuacja w Rosji czy kryzys azjatycki. Teraz obawiamy się skutków związanych z chorobą wściekłych krów czy pryszczycą.

Wicemarszałek M. Tyrna zwrócił uwagę, że Polska i inne kraje aspirujące do członkostwa w UE z niepokojem przyjmują pewną niechęć krajów Unii do określenia terminu akcesji. Jak stwierdził, nie możemy tkwić w takim oczekiwaniu, poczekalni bez podania konkretnych dat. Podejmujemy ogromny wysiłek na rzecz członkostwa, wykazujemy w tym względzie pełną determinację. W Polsce wyczuwa się już pewne zniecierpliwienie, a przecież do członkostwa musimy przekonać opinię społeczną. Wiemy również, że społeczeństwo francuskie jest sceptycznie nastawione do rozszerzania UE.

Senator J. Arthuis zapewnił, że jest pod ogromnym wrażeniem wysiłku podjętego przez nasz kraj. Rozumie również naszą niecierpliwość. Zapewnił, że Unia Europejska potrzebuje Polski. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Unia Centrum w Senacie francuskim wyraził pragnienie ścisłej współpracy z polskim Senatem.

* * *

10 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Palestyńskiej Rady Legislacyjnej Ahmed Qurei. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, której towarzyszył wicemarszałek Marcin Tyrna.

Marszałek Senatu zapewniła o poparciu dla suwerenności państwa palestyńskiego. Wyraziła zadowolenie z powstania i funkcjonowania Rady Legislacyjnej. A. Grześkowiak zaproponowała współpracę między obu parlamentami. Wskazała również na możliwość i znaczenie wymiany gospodarczej i kulturalnej. Zachęcała do podejmowania konkretnych inicjatyw.

A. Qurei wyraził uznanie za zrozumienie okazywane przez marszałek A. Grześkowiak dla dążeń narodu palestyńskiego. Podczas rozmowy przedstawił obecną, trudną sytuację państwa palestyńskiego. Omówił także perspektywy procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Przewodniczący Palestyńskiej Rady Legislacyjnej zaprosił marszałek Senatu do złożenia wizyty w Palestynie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment