Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

11 października br. wizytę w Senacie złożyła delegacja Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Bundestagu z jej przewodniczącym Markusem Meckelem. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Podczas spotkania wicemarszałek podkreślił zaangażowanie M. Meckela w rozwijanie współpracy między Polską i Niemcami, znacznie wykraczającej poza tradycyjnie przyjęte ramy współpracy grup parlamentarnych.

Zdaniem wicemarszałka T. Rzemykowskiego, w Polsce, dążącej do integracji z Unią Europejską i mającej na celu dynamiczny rozwój gospodarczy, istnieje doskonały klimat do jeszcze ściślejszej współpracy z Niemcami - naszym sąsiadem i największym partnerem gospodarczym.

Członek niemieckiej delegacji Arnold Vaatz podkreślił, iż Polskę i Niemcy łączą dziś te same wartości. Należy więc dążyć, by jak najszybciej klamrą dla tego jednego sytemu wartości stała się Unia Europejska.

W kwestii integracji Polski z UE członkowie delegacji zajęli jednoznaczne stanowisko - powinno do niej dojść jak najszybciej.

Odnosząc się do sprawy stosunków dwustronnych, wicemarszałek T. Rzemykowski wskazał na potrzebę tworzenia klimatu dobrych intencji, by zainteresowanie Niemców naszym krajem nie budziło lęków, obaw, lecz było gwarancją obopólnych korzyści.

***

10 października br. senatorowie Franciszek Bachleda-Księdzularz, Jan Chodkowski, Lech Feszler, Ireneusz Michaś i Wiesław Pietrzak z Komisji Ochrony Środowiska spotkali się z delegacją amerykańską, w skład której wchodzili Ned Helme z Center for Clean Air Policy, Angele Morin z Alliance to Save Energy oraz Steven Wheeler.

Rozmowa dotyczyła realizacji przez Polskę ustaleń protokołu z Kioto w sprawie zanieczyszczenia powietrza oraz mającemu się odbyć w listopadzie br. spotkaniu państw współpracujących w ramach tego porozumienia.

Senatorowie poinformowali amerykańskich gości o pracach nad nową ustawą o ochronie środowiska, która wprowadza nowe procedury w tej dziedzinie, m.in. handel emisjami.

* * *

13 października br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Christopherem R. Hillem.

Ambasador C. Hill wyraził poparcie dla polskich starań o wejście do Unii Europejskiej. Wskazał, że problemem dla jego kraju mogą być okresy przejściowe wynegocjowywane przez Polskę. Uzgodnione w ich ramach regulacje mogą dyskryminować firmy amerykańskie na naszym rynku.

Według ambasadora, podnoszony ostatnio przez Francję i Niemcy problem uprzywilejowanych relacji Polski z USA na tle stanu stosunków z UE jest sztuczny; USA mają takie "uprzywilejowane" relacje z wieloma państwami członkowskimi UE. Jeżeli chodzi o Polskę, to Stany Zjednoczone doceniają jej silną pozycję w Europie Środkowej.

Ambasador poinformował, że rząd Stanów Zjednoczonych pozytywnie ocenił przyjęcie przez Parlament RP w czerwcu br. ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tym Polska zostanie przeniesiona z tzw. "Special 301 Watch List" do "Priority Watch List" prowadzonej przez administrację prezydenta USA.

Senator K. Majka wskazał na potrzebę większego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w sprawę budowy gazociągu z Rosji do krajów Europy Zachodniej. Wytyczenie trasy przebiegu tego gazociągu będzie miało poważne konsekwencje polityczne i gospodarcze oraz wpływać będzie na stabilność bezpieczeństwa kontynentu.

Ambasador USA poinformował, że po okręcie "Generał Kazimierz Puławski" kolejny - "Tadeusz Kościuszko" - zostanie przekazany polskiej marynarce wojennej w 3. kwartale 2001 r.; przekazane też zostaną dwa helikoptery dla statku "Generał Kazimierz Puławski", a w dalszej perspektywie sprzęt wojskowy na zasadach leasingu.

Senator K. Majka zaprosił ambasadora C. Hilla do złożenia wizyty w Koszalinie i odwiedzenia terenu obozu jenieckiego żołnierzy amerykańskich z okresu drugiej wojny światowej w okolicach Podborska.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment