Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

3 października 2000 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej. Senatorowie wysłuchali wykładu informacyjnego na temat: "Źródła prawa europejskiego i organy stanowiące to prawo", który wygłosił prof. Cezary Mik, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

5 października 2000 r.

Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej poświęcone było sprawom organizacyjnym. W związku z planowanym w najbliższym czasie rozpatrzeniem przez komisję 8 ustaw dokonano podziału pracy między poszczególnych senatorów.

11 października 2000 r.

W dniach 11-13 października br. w województwach lubuskim i łódzkim odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ochrony Środowiska.

Wiosną br. komisja otrzymała od wojewody lubuskiego i starosty poddębickiego zaproszenia do odwiedzenia tych terenów. Podczas posiedzenia komisja zapoznała się z pracami, jakie trwają w województwie lubuskim nad projektem utworzenia Parku Narodowego "Ujście Warty". Jest to zadanie niezmiernie ważne dla idei zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska na tym terenie.

W powiecie poddębickim lokalne władze zapoznały senatorów z realizacją zadań związanych z wykorzystaniem energii geotermalnej, programem Warty i Neru. Omówiono także problemy związane z budową zbiornika retencyjnego "Jeziorsko" wraz z zaporą i elektrownią wodną.

Senatorowie zwiedzili m.in. szpital powiatowy, stację wodociągową, lokalne instalacje gazowe i koryto rzeki Ner.

W Uniejowie członkowie Komisji Ochrony Środowiska zwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej i zapoznali się z programem prowadzonej tam edukacji ekologicznej.

Podczas wizytacji zbiornika Jeziorsko odwiedzono rezerwat przyrody "Ptasi Raj", a także zaporę czołową i elektrownię wodną. W Pszczewie senatorowie zwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Podczas wizyty w Chyrzynie komisja zwiedziła rezerwat "Słońsk" i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Tam też odbyła się prezentacja projektu utworzenia Parku Narodowego "Ujście Warty".

W posiedzeniu wyjazdowym Komisji Ochrony Środowiska wzięli udział przedstawiciele władz województw lubuskiego i łódzkiego: urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, starostw i innych jednostek lokalnego samorządu terytorialnego, a także Ministerstwa Środowiska.

12 października 2000 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Posiedzenie miało charakter konsultacyjny przed XXIII Konferencją Komisji ds. Europejskich Parlamentów Państw Członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego, tzw. COSAC, która odbędzie się w dniach 15-17 października br. w Paryżu.

W posiedzeniu wzięli udział: pełnomocnik rządu ds. negocjacji o członkostwo RP w UE Jan Kułakowski, podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras, dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Grażyna Bernatowicz, zastępca rzecznika praw obywatelskich Jerzy Świątkiewicz, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także eksperci komisji prof. Roman Wieruszewski z PAN i Marek Nowicki z Komitetu Helsińskiego. W posiedzeniu uczestniczyli również członkowie delegacji Parlamentu RP na COSAC - posłowie Ewa Freyberg i Tadeusz Mazowiecki. Delegacji przewodniczy senator Krzysztof Majka.

Podczas posiedzenia dokonano oceny przewodnictwa Francji w Unii Europejskiej w odniesieniu do Konferencji Międzyrządowej 2000, prac nad Europejską Agendą Socjalną oraz prac zmierzających do uchwalenia Karty Podstawowych Praw UE. Dyskutowano także o problemach związanych z tworzeniem w ramach Unii Europejskiej obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w kontekście udziału Polski w tym procesie. Senatorowie omówili także postępy i trudności na drodze do poszerzenia UE w okresie prezydencji francuskiej.

J. Kułakowski i J. Pietras przedstawili informacje dotyczące prezydencji francuskiej w UE, omówili perspektywy rozszerzenia Unii oraz nadchodzącej prezydencji szwedzkiej.

Przedstawiając senatorom obecny stan negocjacji, główny negocjator wyraził nadzieję, że Konferencja Międzyrządowa, zajmująca się reformą unijnych instytucji, nie opóźni rozszerzenia, a także, że Unia godzi się na równoległą ratyfikację traktatów akcesyjnych, której towarzyszyć będzie zakończenie prac nad reformą instytucjonalną.

Poinformował również, że odpowiedzi na ostatnie pytania strony unijnej w sprawie naszych stanowisk (dotyczące rolnictwa) zostaną przekazane Brukseli do połowy listopada br. Wyraził ponadto nadzieję, że do końca roku Polska zamknie co najmniej 4 rozdziały negocjacyjne.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Krzysztof Majka przypomniał, że Szwecja, która od stycznia będzie przewodniczyć "15", już zapowiedziała, iż zajmie się rozszerzeniem UE.

W dyskusji zwracano uwagę, że wbrew oczekiwaniom, również Polski, priorytetem prezydencji francuskiej, nie było jednak rozszerzenie "15", lecz przede wszystkim reforma instytucji unijnych.

Podczas grudniowego szczytu UE w Nicei powinien zostać przyjęty tzw. Traktat Nicejski, dotyczący reformy Unii, mający umożliwić jej poszerzenie.

Zdaniem dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej w MSZ G. Bernatowicz, Francja jest gotowa raczej zostawić Unię bez traktatu niż zgodzić się na zły dokument. W tej sytuacji Francuzi odłożyliby ratyfikowanie traktatu na czas prezydencji belgijskiej.

Obecny na posiedzeniu komisji przewodniczący sejmowej Komisji Integracji Europejskiej poseł T. Mazowiecki był zdania, że opóźnienie wewnętrznych reform UE nie musi oznaczać opóźnienia rozszerzenia. Jego zdaniem, obowiązujący obecnie w UE traktat z Maastricht umożliwia przyjęcie nowych członków bez wcześniejszej reformy instytucji unijnych.

G. Bernatowicz przypomniała jednak, że "15" obstaje przy tym, iż ta reforma jest warunkiem rozszerzenia Unii. Jej zdaniem, odsuwa to ratyfikację traktatów akcesyjnych nawet, jeśli "15" zgodziłaby się na prowadzenie obu procesów ratyfikacyjnych (rozszerzenia i

wewnętrznych reform) równolegle.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej dokonano wyboru zastępcy przewodniczącego komisji. W głosowaniu tajnym, 7 głosami, przy 2 przeciw i 1 wstrzymującym się, na to stanowisko wybrano senatora Andrzeja Mazurkiewicza.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment