Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
16 listopada br. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca szwedzkiego parlamentu Birgitta Dahl wraz z delegacją.
Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Andrzej Chronowski oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że stosunki między naszymi państwami na wszystkich szczeblach układają się wzorcowo. Polskę i Szwecję łączą wspólne ideały: wolność, demokracja, poszanowanie praw człowieka; naszą wspólną troską jest ochrona wód Morza Bałtyckiego. Polska ceni wszelkie inicjatywy współpracy rządowej, parlamentarnej, regionalnej, a fakt, że w Szwecji obecny rok ogłoszono Rokiem Polski, przyjmujemy jako wyraz przyjaźni wobec naszego kraju.
B. Dahl stwierdziła, że organizując Rok Polski, Szwedzi chcieli zamanifestować dziesięciolecie współpracy między naszymi państwami, dziesięciolecie polskich przemian, które Szwecja życzliwie obserwuje i cieszy się z polskich dokonań.
W czasie spotkania wiele uwagi poświecono sprawom Morza Bałtyckiego. Zdaniem przewodniczącej szwedzkiego parlamentu, problem ochrony wód Bałtyku sprzyja zacieśnieniu współpracy wszystkich państw regionu, zarówno rządów, jak i parlamentów. W przyszłym roku Szwecja organizuje spotkanie przedstawicieli parlamentów państw regionu. B. Dahl wysoko oceniła to, czego kraje bałtyckie dokonały w dziedzinie ochrony środowiska od 1990 roku, choć, jak stwierdziła, przed nami jeszcze wiele lat ciężkiej pracy, by doprowadzić do równowagi ekologicznej w regionie Morza Bałtyckiego.
Kolejnym omawianym tematem były doświadczenia Szwecji w przystosowaniu się do wymogów Unii Europejskiej. B. Dahl przedstawiła zasady współpracy parlamentu z rządem w tej kwestii. Jednocześnie poinformowała, że w 2001 roku w Szwecji odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów krajów unijnych, na które zostaną zaproszeni również przewodniczący krajów kandydujących. Szwecja zamierza działać na rzecz poszerzenia UE.
Na zakończenie spotkania marszałek A. Grześkowiak podziękowała za sposób, w jaki Szwecja opiekuje się Polonią, dla której przed laty otworzyła granice, za stworzenie Polakom warunków do zachowania tożsamości narodowej, prawa do nauki języka, kultywowania narodowej kultury.
* * *
17 listopada br. parlament RP odwiedziła
delegacja szwedzka z minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Margaretą Winberg na czele. Wizyta miała charakter oficjalny. W skład delegacji szwedzkiej wchodzili: Stefan Noreen, ambasador Szwecji w Warszawie, Per-Goran Ojeheim, sekretarz stanu, Karin Wallensteen, doradca polityczny ministra, Christer Wretborn, dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy z Zagranicą, Anders Lonnblad, dyrektor Departamentu Żywności, Jan H. Amberg, radca ds. Polityki Rolnej, Gunilla Gustafsson, referent ds. współpracy z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.Gościom towarzyszyła Jadwiga Berak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zwiedzeniu gmachu parlamentu delegację w reprezentacyjnej sali Senatu podjęli parlamentarzyści z senackiej i sejmowej komisji rolnictwa: senatorowie - Jan Chodkowski, Jan Cimanowski, Józef Kuczyński, posłowie - Gabriel Janowski, Józef Jerzy Pilarczyk, Halina Nowina-Konopka, Wojciech Szczęsny Zarzycki. Rozmowy dotyczyły problematyki integracji Polski z Unią Europejską.
Minister M. Winberg mówiła o doświadczeniach negocjacyjnych Szwecji z okresu przystępowania do UE oraz o obawach wewnątrz Wspólnoty wobec procesu rozszerzenia. Polscy parlamentarzyści przedstawiali obawy i nadzieje polskiego społeczeństwa. Wszyscy mówcy podkreślali duże znaczenie sektora ro
lnego dla polskiej gospodarki i brak zgody na okresy przejściowe.* * *
Senator Władysław Bartoszewski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, wygłosił 21 listopada br. w Monachium - na zaproszenie tamtejszej Volkshochschule - odczyt publiczny nt. "Przyszłość Polski w Europie
".22 listopada br. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przyjął posła do Bundestagu prof. Karla H. Hornhuesa, pełnomocnika CDU/CSU do spraw Europy Środkowowschodniej.
* * *
23 listopada br. wicemarszałek Andrzej Chronowski przebywał w Drohobyczu na Ukrainie. Podczas wizyty wicemarszałek spotkał się z władzami miasta oraz z Zarządem drohobyckiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.
* * *
27 listopada br. delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałek Alicji Grześkowiak złożyła wizytę w Czechach. W skład delegacji wchodzili także wicemarszałek Andrzej Chronowski i przewodniczący senatorskiego klubu AWS senator Marcin Tyrna.
W szkole podstawowej z polskim językiem nauczania w Hnojniku polska delegacja spotkała się z przewodniczącą Senatu Republiki Czeskiej Libuszą Beneszową oraz grupą czeskich senatorów. Po zwiedzeniu szkoły delegacje obu senatów rozmawiały o problemach, które Rada Polska w Czechach przedstawiła marszałek A. Grześkowiak podczas spotkania w Ustroniu, a także o współpracy transgranicznej w regionie Śląska Cieszyńskiego i problemach przygranicza.
30 bm. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący partii Socjalnej Demokracji Rumunii senator Ion Iliescu oraz senator Dan Popescu wraz z towarzyszącymi osobami. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.
Wicemarszałek podkreślił, że Polska i Rumunia utrzymują stałą współpracę, także na szczeblu parlamentarnym. Przypomniał niedawną wizytę marszałek Senatu RP w Rumunii, mówił o tradycji dobrych stosunków między naszymi narodami.
Ion Iliescu stwierdził, że Polacy i Rumuni żyją podobnymi problemami: transformacją systemową, troską o rozwój gospodarczy swojego kraju. Ion Iliescu szczegółowo omówił przemiany w Rumunii. Jego zdaniem, pokojowe przejęcie władzy w Polsce przed dziesięciu laty ułatwia dialog polityczny. W Rumunii - w ocenie Iliescu - ten dialog jest trudniejszy. Trudniejsza jest też sytuacja gospodarcza i społeczna.
Wicemarszałek T. Rzemykowski stwierdził, że jak uczy doświadczenie niemal wszystkich państw naszego regionu Europy, umiejętność dialogu między prawicą i lewicą polityczną jest najlepszym sposobem na znalezienie optymalnych rozwiązań gospodarczych i społecznych. Źle natomias
t, zdaniem wicemarszałka, jeśli zmiana formacji politycznej u władzy nie prowadzi do czerpania z dorobku poprzedników i wzbogacania go, lecz burzenia tego, co zrobili poprzednicy.Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski podkreślił, że Rumuni nie powinni żyć gorzej niż inne narody Europy, i wyraził nadzieję, iż Rumunii uda się przełamać obecny kryzys ekonomiczny. Zapewnił o gotowości Polski do współpracy, wspierania dążeń Rumunii do integracji ze strukturami europejskimi.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment