Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z PRAC KOMISJI SENACKICH

19 maja 1999 r.

Komisja Gospodarki Narodowej na wspólnym posiedzeniu z Komisją Ochrony Środowiska przedyskutowała program gospodarczego wykorzystania Odry. Senatorowie zapoznali się z strategią modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego opracowaną w ramach programu Odra 2006. Jego celem jest zbudowanie systemu zintegrowanej gospodarki wodnej dorzecza Odry, uwzględniającego potrzeby zabezpieczenia przeciwpowodziowego, sporządzania prewencyjnych planów zagospodarowania przestrzennego, ochrony czystości wód i środowiska przyrodniczego, transportowe oraz cele ogólnogospodarcze. Program Odra 2006 określa średniookresową strategię modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele zainteresowanych urzędów i resortów oraz samorządów terytorialnych. Komisje poparły program. Senatorowie zapowiedzieli zgłoszenie propozycji uchwały Senatu w sprawie programu modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego.

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrzyła ustawę o Polskiej Organizacji Turystycznej. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele UKFiT oraz Instytutu Turystyki. Na posiedzeniu 12 maja senatorowie Elżbieta Płonka, Zdzisław Maszkiewicz i Jerzy Smorawiński zgłosili 28 poprawek do omawianej ustawy, z których większość ma charakter redakcyjno-porządkujący. Poprawki merytoryczne dotyczą m.in. sprecyzowania zadań powierzonych Polskiej Organizacji Turystycznej, rozszerzenia możliwości wprowadzania do zadań dodatkowych inicjatyw, możliwości prowadzenia działań organizacyjnych przed wejściem w życie ustawy. Sprawozdawcą komisji został senator Jerzy Smorawiński.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, podpisanej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. W głosowaniu połączone komisje postanowiły zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę komisji w tej sprawie wybrano senator Annę Bogucką-Skowrońską.

25 maja 1999 r.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na usuwanie skutków powodzi. Ustawa została uchwalona przez Sejm na 50. Posiedzeniu, 20 maja br. Podczas posiedzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów, przypomniano, że w wyniku powodzi w południowej Polsce latem 1997 r. zniszczonych zostało ponad 50 tys. mieszkań i budynków mieszkalnych. Dwie następne powodzie w ciągu 1998 r. spowodowały zniszczenie kolejnych 12 tys. mieszkań. Dla poszkodowanych właścicieli uruchomiono program pomocy w postaci preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Dotychczas banki udzieliły kredytów na łączną kwotę 340 mln zł. Zaistniała jednak potrzeba uruchomienia pomocy ze środków budżetowych w formie dopłat do oprocentowania kredytów komercyjnych. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych stosowanie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych na usuwanie skutków powodzi wymaga regulacji ustawowej. Senatorowie stwierdzili, że proponowana ustawa wypełnia lukę w ustawodawstwie i pozwali uniknąć w przyszłości rozwiązań okazjonalnych. Po wysłuchaniu opinii ekspertów oraz przeprowadzeniu dyskusji Komicja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy wraz z 10 poprawkami.

W drugim punkcie obrad Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Uchwalona przez Sejm 20 maja br. ustawa ma spełnić następujące cele: utrzymać w mocy, wygasające 5 lipca br., upoważnienie ministra finansów dotyczące obniżania stawki podatku VAT do wysokości 0%, przedłużyć do 31 grudnia 2000 r. ustawowo ustalone obniżenie stawek na sprzedaż niektórych towarów, umożliwić dalsze dostosowanie, do celów poboru podatku VAT, "starych" klasyfikacji statystycznych, dostosować ustawę do wymogów Konstytucji RP i ustawy o działach administracji publicznej. Po dyskusji komisja postanowiła rekomendować Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek.

27 maja 1999 r.

W dniach 27-28 maja br. na Mazurach odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ochrony Środowiska.

Podczas spotkania w Piszu senatorowie zapoznali się z problematyką ochrony środowiska w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Prezes Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich Jan Maścianica przedstawił inwestycje zrealizowane do 1998 r. w ramach masterplanu. Omówił także program "Czyste Mazury" i działania doraźne, jakie należy podjąć w dziedzinie ochrony środowiska na Mazurach w najbliższych trzech latach.

Z przedstawionych informacji wynika, że stan zaawansowania tych inwestycji jest zróżnicowany - od dobrego w zakresie gospodarki ściekowej, gdzie zrealizowano większość projektów dotyczących oczyszczalni ścieków, do niezadowalającego w pozostałych. W opinii fundacji, pilnym zadaniem jest zrealizowanie budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Rucianem Nidzie, których brak niweczy w dużej mierze efekty wybudowania innych oczyszczalni ścieków w regionie mazurskim. Konieczna jest również realizacja projektów ochrony wód przed spływami powierzchniowymi z uwagi na znaczny udział tych zanieczyszczeń w ogólnym bilansie zanieczyszczeń na Mazurach.

Niezbędna jest dalsza intensywna rozbudowa systemów kanalizacyjnych w celu pełnego wykorzystania potencjału wybudowanych oczyszczalni ścieków.

Realizacja masterplanu napotyka na trudności finansowe i konieczne jest stworzenie znaczącego źródła finansowania programu w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas posiedzenia Krzysztof Wolfram z Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych omówił program "Zielone Płuca Polski".

Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, podczas którego wysłuchano informacji przedstawicieli Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Fundacji Eko-Fundusz na temat zasad uzyskiwania pomocy finansowej ze środków Unii Europejskiej i Fundacji Eko-Fundusz.

Tego samego dnia senatorowie wizytowali oczyszczalnie ścieków w Piszu, Orzyszu i Giżycku oraz odbyli rejs statkiem na trasie Węgorzewo - Wyspa Kormoranów, w trakcie którego wysłuchano informacji o walorach przyrodniczych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, znaczeniu obszarów rezerwatowych dla regionów na przykładzie Wyspy Kormoranów, a także o znaczeniu ochrony środowiska w rozwoju gospodarczym regionu w kontekście podstawowych problemów samorządów lokalnych.

28 maja br. senatorowie wizytowali oczyszczalnie ścieków i wysypiska śmieci w Węgorzewie oraz śluzę na Kanale Mazurskim. Zapoznano się także z problemem szkód wyrządzanych przez bobry.

Podczas przeprowadzonej następnie dyskusji podsumowującej posiedzenie wyjazdowe senatorowie z uznaniem podkreślali, że tak wiele udało się już dokonać w ramach masterplanu. Zgodzili się również z postulatami zgłoszonymi poprzedniego dnia. Ustalono, że komisja przyjmie w połowie czerwca stanowisko, które będzie odnosiło się do efektów realizacji programu ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i zawierało wnioski dotyczące strategii ochrony środowiska Mazur.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment