Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
W dniach 11-17 listopada 2000 r., na zaproszenie przewodniczącego Zgromadzenia Doradczego Królestwa Arabii Saudyjskiej Muhammeda bin Ibrahim bin Othman bin Jubaira oraz przewodniczącego Senatu Jordanii Zeida Refaia, marszałek Alicja Grześkowiak przebywała z oficjalną wizytą w Arabii Saudyjskiej i Jordanii. Wizyta w obu krajach miała charakter parlamentarno-gospodarczy. Marszałek A. Grześkowiak towarzyszyli: wicemarszałek Sejmu Jan Król oraz senatorowie: Kazimierz Kleina - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, Krzysztof Majka - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Marian Noga, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Wojciech Katner oraz grupa polskich przedsiębiorców zainteresowana nawiązaniem i rozwojem kontaktów gospodarczych z przemysłowcami i handlowcami obu krajów.
Podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej marszałek A. Grześkowiak została przyjęta przez króla Arabii Saudyjskiej Fahda bin Abdul Aziza Al-Sauda oraz wicepremiera, ministra obrony i lotnictwa księcia Sultana ibn Abdul Aziza Al-Sauda. Omówiono stan stosunków politycznych i gospodarczych. saudyjsko-polskich i wskazano na możliwości ich rozwoju. Rozmowy przeprowadzone w Zgromadzeniu Doradczym dają nadzieję - jak podkreślił
a marszałek A. Grześkowiak - na zbliżenie między obydwoma narodami i przyniosą zacieśnienie współpracy parlamentarnej, politycznej i gospodarczej między Polską a Arabią Saudyjską.Marszałek Senatu i towarzyszące jej osoby w Radzie Saudyjskich Izb Handlu i Przemysłu zapoznały się z osiągnięciami ekonomicznymi Arabii Saudyjskiej oraz inwestycjami zagranicznymi w tym kraju. Odbyła się pierwsza sesja Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu, a w klubie Izby Handlu i Przemysłu Rijadu spotkanie członków misji z saudyjskim
i biznesmenami. 12 listopada br. polska delegacja wzięła udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP Krzysztofa Płomińskiego z okazji Święta Niepodległości.W Dammamie marszałek A. Grześkowiak wraz z polską delegacją spotkała się z saudyjskimi przedsiębiorcami z Izby Handlu i Przemysłu Prowincji Wschodniej oraz zapoznała się z funkcjonowaniem zarządzanej przez specjalną komisję królewską strefy przemysłowej Al-Jubail.
W trakcie wizyty w Haszemidzkim Królestwie Jordanii marszałek A. Grześkowiak odbyła rozmowy z przewodniczącym Senatu Zeidem Refaim. Omówiono sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie oraz stosunki dwustronne. Marszałek Senatu spotkała się z przewodniczącym izby niższej jordańskiego parlamentu A.H. Majalim, a także wicepremierem i pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych rządu jordańskiego. W czasie rozmów zgodzono się, iż istnieje potrzeba reaktywowania pracy komisji mieszanej, k
tóra dokonałaby przeglądu stosunków gospodarczo-handlowych pomiędzy Polską a Jordanią.Marszałek A. Grześkowiak spotkała się z premierem Jordanii A. Raghebem oraz została przyjęta przez króla Abdullaha II Bin Al Husajna. W wizytach tych przedstawicielom Senatu RP towarzyszył Stanisław Pawlak, ambasador RP akredytowany w Haszymidzkim Królestwie Jordanii oraz charge d'affaires RP w Jordanii Mariusz Woźni
ak.Polska delegacja uczestniczyła w recepcji wydanej z okazji Święta Niepodległości Polski. W Ammanie marszałek A. Grześkowiak spotkała się także z przedstawicielami jordańskiej Polonii.
* * *
W dniach 20-21 listopada br., z udziałem stałej delegacji Sejmu i Senatu, w Brukseli odbyło się XIV posiedzenie Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. W obradach uczestniczyli także sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski oraz główni negocjatorzy ze strony UE i RP Francoise Gaudenzi i Jan Kułakowski.
Podczas posiedzenia przyjęto protokół z XIII posiedzenia PKWRPiUE. Wymieniono poglądy na temat postępów procesu rozszerzania Unii, postępów i strategii negocjacji akcesyjnych oraz przygotowań Polski do członkostwa w Unii. Przedyskutowano realizację zaleceń XIII posiedzenia PKWRPiUE.
Tematem posiedzenia był także rozwój obszarów wiejskich oraz reforma polskiego rolnictwa w perspektywie członkostwa w UE. W tej części obrad uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniew Chrzanowski.
Ponadto dyskutowano o rozwoju sytuacji w UE w perspektywie rozszerzenia wobec oczekiwań związanych ze szczytem Rady Europejskiej w Nicei, stanu prac w ramach Konferencji Międzyrządowej, a także Karty Praw Podstawowych, Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (CFSP) a Europejskiej Tożsamości Obronnej (ESDI). Posiedzenie zakończyło się przyjęciem deklaracji i zaleceń.
* * *
W dniach 17-22 listopada br. w Berlinie, z udziałem stałej delegacji Sejmu i Senatu, odbyła się 46. doroczna Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Sesja poświęcona była przede wszystkim wspólnej polityce obronnej oraz sytuacji w Jugosławii, na Białorusi i Ukrainie.
W pięciodniowym spotkaniu wzięło udział 700 parlamentarzystów i dyplomatów z 19 państw NATO oraz 17 krajów stowarzyszonych z Sojuszem Północnoatlantyckim.
Uczestnicy obrad przyjęli szereg rezolucji, m.in. dotyczącą rozbudowy wspólnej polityki w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa czy sytuacji na Białorusi.
Gościem parlamentarzystów był kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który opowiedział się za umocnieniem zdolności krajów Unii Europejskiej do samodzielnych operacji wojskowych oraz za włączeniem krajów środkowoeuropejskich należących do NATO, ale nie będących człon
kami UE do unijnej polityki obronnej.G. Schröder zaznaczył, że obecność wojskowa USA w Europie pozostaje nieodzownym elementem silnego partnerstwa między Europą i USA. Jednak nowym zadaniom, przed jakimi w przyszłości stanie sojusz, sprostać może tylko zdolna do wojskowego działania Unia Europejska, stojąca po stronie NATO.
Jak stwierdził kanclerz Niemiec, jesteśmy na najlepszej drodze do realizacji uchwał z Helsinek, zakładających wyposażenie Unii Europejskiej w odpowiedni potencjał wojskowy oraz w niezbędne polityczne i wojskowe struktury decyzyjne.
G. Schröder podkreślił, że samodzielna polityka bezpieczeństwa i obronna Unii wzmocni NATO i odciąży USA. Przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO w marcu ubiegłego roku ocenił jako "historyczne posunięcie". "Niemcy nie zapomniały o wkładzie tych państw w odzyskanie przez Niemcy państwowej jedności" - dodał.
Kanclerz Niemiec zapewnił, że NATO pozostaje sojuszem otwartym. Ważnym kryterium przyjęcia nowych krajów jest ich zdolność do wzmocnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego obszaru. Żaden kraj nie powinien traktować podejrzliwie otwartości sojuszu - "dotyczy to w szczególności Rosji" - wyjaśnił. Stabilność, którą zapewnia NATO, może i powinna służyć także Rosji.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment