78. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu
Powracamy do rozpatrzenia punktu trzeciego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy - Prawo ochrony środowiska.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam również, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Ochrony Środowiska, pana senatora Franciszka Bachledę-Księdzularza, o zabranie głosu i p
rzedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.Senator
Franciszek Bachleda-Księdzularz:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Nieliczni Goście!
Z radością stwierdzam, że przypadło mi w udziale przedstawienie sprawozdania z pracy Komisji Ochrony Środowiska wraz z zestawieniem wniosków. Komisja po posiedzeniu w dniu 29 marca 2001 r., na którym rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty w dniu 28 marca 2001 r. nad ustawą - Prawo ochrony środowiska, przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące sta
nowisko.Wysoki Senat raczy przyjąć następujące poprawki: od pierwszej do trzynastej, od szesnastej do dziewiętnastej, od dwudziestej drugiej do dwudziestej siódmej, od dwudziestej dziewiątej do trzydziestej drugiej, od trzydziestej czwartej do czterdziestej drugiej, od czterdziestej czwartej do czterdziestej dziewiątej, od pięćdziesiątej pierwszej do sześćdziesiątej szóstej, sześćdziesiątą ósmą, sześćdziesiątą dziewiątą, od siedemdziesiątej trzeciej do osiemdziesiątej, od osiemdziesiątej drugiej do dziewięćdziesiątej, od dziewięćdziesiątej piątej do setnej, sto trzecią, sto piątą, sto szóstą, sto ósmą, od sto czternastej do sto trzydziestej, od sto trzydziestej drugiej do sto trzydziestej czwartej, sto trzydziestą szóstą, sto trzydziestą siódmą, od sto trzy
dziestej dziewiątej do sto czterdziestej pierwszej.Ponadto Komisja Ochrony Środowiska informuje, że na podstawie art. 52 ust. 4 Regulaminu Senatu dokonała zmiany treści swoich poprawek. Dotyczy to poprawek: dwudziestej trzeciej, osiemdziesiątej szóstej, osiemdziesiątej siódmej, dziewięćdziesiątej piątej, dziewięćdziesiątej siódmej oraz sto szóstej.
Na podstawie art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu Komisja Ochrony Środowiska wycofała następujące swoje poprawki: trzydziestą trzecią, czterdziestą trzecią, pięćdziesiątą, dziewięćdziesiątą pierwszą, dziewięćdziesiątą trzecią, sto czwartą i sto dziewiątą.
Jestem przekonany, że państwo senatorowie, mając przed oczami tak poważną ustawę, przyjmą te nasze zalecenia, jak również nasze poprawki, które poparliśmy wspólnie dwukrotnie na posiedzeniu komisji, i o to serdecznie proszę.
Jednocześnie korzystając z dobrej tradycji tego posiedzenia, zastosowanej przy głosowaniu nad ustawą o odpadach - a wtedy ten mój wniosek został przyjęty z radością - proponuję państwu senatorom i panu marszałkowi, aby wspólnie przegłosować poprawki o charakterze legislacyjnym, to jest poprawki redakcyjne, uściślające przepisy, poprawiające błędne odniesienia lub zapewniające spójność systemową. Chodzi o następujące poprawki: pierwszą - będę czytał wolno, aby państwo mogli sprawdzać - drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą drugą, dwudziestą szóstą, dwudziestą siódmą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą, trzydziestą czwartą, trzydziestą s
zóstą, trzydziestą ósmą, trzydziestą dziewiątą, czterdziestą drugą, czterdziestą piątą, czterdziestą ósmą, pięćdziesiątą pierwszą, pięćdziesiątą szóstą, pięćdziesiątą ósmą, pięćdziesiątą dziewiątą, sześćdziesiątą, sześćdziesiątą pierwszą sześćdziesiątą trzecią, sześćdziesiątą ósmą, sześćdziesiątą dziewiątą, siedemdziesiątą dziewiątą, osiemdziesiątą, osiemdziesiątą drugą, osiemdziesiątą trzecią, osiemdziesiątą czwartą, osiemdziesiątą ósmą, osiemdziesiątą dziewiątą, dziewięćdziesiątą, dziewięćdziesiątą szóstą, dziewięćdziesiątą ósmą, sto ósmą, sto czternastą, sto piętnastą, sto siedemnastą, sto dziewiętnastą, sto dwudziestą, sto dwudziestą drugą, sto dwudziestą trzecią, sto trzydziestą, sto trzydziestą dziewiątą oraz sto czterdziestą pierwszą. Dotyczą one dwudziestu różnych ustaw. Chodzi w nich o konsekwencje. Jestem przekonany, że to jest słuszne, a przy tym opracowane, myślę, w miarę dokładnie i starannie.Jest jeszcze drugi blok. Byłyby to poprawki pociągające za sobą zmiany merytoryczne niebudzące, zdaniem komisji, żadnych wątpliwości oraz niekontrowersyjne. Są to poprawki: szesnasta, siedemnasta, trzydziesta siódma, czterdziesta dziewiąta, sześćdziesiąta druga, siedemdziesiąta piąta, siedemdziesiąta szósta, siedemdziesiąta siódma, siedemdziesiąta ósma, osie
mdziesiąta piąta, dziewięćdziesiąta siódma, sto dwudziesta czwarta, sto dwudziesta piąta oraz sto dwudziesta dziewiąta.Wskazane poprawki nie obejmują poprawek merytorycznych, których treść została zmieniona lub zmodyfikowana przez wnioskodawcę, oraz poprawek wykluczających poprawki zgłoszone w trakcie obrad.
Bardzo proszę panie i panów senatorów o usprawnienie swojej pracy. Panu marszałkowi przedłożyłem już ten druk na piśmie. Dziękuję serdecznie.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Pan senator Bachleda-Księdzularz?
(
Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Dziękuję, wszystko już powiedziałem.)Rozumiem.
Pan senator Kazimierz Kleina?
(Senator Kazimierz Kleina
: Dziękuję bardzo.)S
enator Stanisław Cieśla?(
Senator Stanisław Cieśla: Dziękuję.)Senator Markowski?
Senator Ryszard Sławiński?
(
Senator Ryszard Sławiński: Jeśli można, Panie Marszałku.)Proszę uprzejmie.
Dziękuję bardzo.
Wprawdzie pan minister na
posiedzeniu komisji argumentował, że możliwość rozłożenia opłat na raty istnieje w innej ustawie, niemniej jednak prosiłbym o poparcie tej poprawki. A jeśli ona nie przejdzie, zwracam się do pana ministra o uzasadnienie tego na piśmie. Dziękuję bardzo.Wic
emarszałek Donald Tusk:Dziękuję bardzo.
Senator Waszkowiak?
(Senator Marek Waszkowiak
: Dziękuję.)Dziękuję.
Senator Janowski?
(
Senator Mieczysław Janowski: Dziękuję.)Dziękuję.
Senator Chodkowski?
(Senator Jan Chodkowski
: Dziękuję.)Dziękuję bardzo.
Przyp
ominam, że Komisja Ochrony Środowiska wycofała następujące swoje poprawki: trzydziestą trzecią, czterdziestą trzecią, pięćdziesiątą, dziewięćdziesiątą pierwszą, dziewięćdziesiątą trzecią, sto czwartą i sto dziewiątą - zawarte w druku nr 590Z.Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofane wnioski? Nie widzę chętnych. Dziękuję.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy - Prawo ochrony środowiska.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski
o wprowadzenie poprawek do ustawy.Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Proponuję przyjąć sugestię pana senatora Bachledy-Księdzularza i przegłosować wskazane przez niego poprawki łącznie.
Czy jest sprzeciw? Nie słyszę.
Czy zwalniacie mnie państwo senatorowie z obowiązku wyliczenia wszystkich poprawek? Pana senator sprawozdawca czytał wolno i każdy miał szansę je zaznaczyć. Czy jest potrzeba, żebym je jeszcze raz czytał?
(
Głosy z sali: Nie.)Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do głosowania nad poprawkami z dwóch grup wskazanych przez senatora sprawozdawcę Bachledę-Księdzularza w swoim sprawozdaniu.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 160
)Poprawki zostały przyjęte.
Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziesiątą, autorstwa komisji i popartą przez komisję. Zmienia ona pojęcie odnoszące się do ścieków w zakresie wód wykorzystywanych w gospodarce rybackiej zastępując określenie "ładunek zanieczyszczeń" określeniem "substancja".
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 161)
Poprawka została przyjęta.
Głosujemy nad poprawką jedenastą. Będziemy nad nią głosować razem z poprawkami dwunastą i czterdziestą siódmą. Poprawka jedenasta jest poprawką komisji popartą przez komisję. Poprawki dwunasta i czterdziesta siódma, autorstwa senatora Bachledy-Księdzularza, także są poparte przez komisję. Wprowadzają one nowe pojęcie "szkody w środowisku" zamiast dotychczasowego pojęcia "zanieczyszczenie środowiska".
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 -
przeciw. (Głosowanie nr 162)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka trzynasta, której przy
jęcie wykluczy głosowanie nad poprawką czternastą, to poprawka komisji, poparta przez komisję. Wprowadza ona wymóg zaopiniowania przez wojewodę wojewódzkiego programu ochrony środowiska i różni się redakcją od poprawki czternastej.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 72 głosowało za, 2 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 163
)Poprawka zosta
ła przyjęta.Poprawkę piętnastą przegłosujemy łącznie z poprawką dwudziestą pierwszą. Są to poprawki senatora Cieśli. Nakładają one obowiązek udostępniania informacji o środowisku oraz obowiązek prowadzenia publicznie dostępnych wykazów również na instytucje ochrony środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 10 głosowało za, 60 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 164
)Poprawki nie zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosowali nad poprawkę dwudziestą, autorstwa senatora Cieśli. Rozszerza ona zakres udostępnianych informacji o informacje dotyczące wysokości wpływów do narodowego funduszu i funduszy wojewódz
kich.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 17 głosowało za, 52 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 165)
Poprawka nie została przyjęta.
Będziemy teraz głosować łącznie nad poprawką dwudziestą trzecią i poprawką dwudziestą dziewiątą. Obie poprawki są poprawkami komisji, popartymi przez komisję. Przeredagowują one przepisy dotyczące udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie, nie zmieniając ich treści merytorycznej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatoró
w 72 głosowało za, 6 - przeciw. (Głosowanie nr 166)Poprawki zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosować łącznie nad poprawkami: dwudziestą czwartą, pięćdziesiątą drugą, pięćdziesiątą trzecią, pięćdziesiątą czwartą i pięćdziesiątą piątą. Są to poprawki komisji, poparte przez komisję. Wprowadzają one zmiany w zakresie kompetencji wojewody i starosty w dziedzinie opracowywania map akustycznych i programów ochrony środowiska przed hałasem, a co za tym idzie, zmiany w zakresie obowiązku prowadzenia dostępnych ba
z danych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 167
)Poprawk
i zostały przyjęte.Głosować będziemy teraz nad poprawką dwudziestą piątą. Jest to poprawka komisji, poparta przez komisję. W dziale dotyczącym udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ochrony środowiska likwiduje ona odesłania do szczegółowych przepisów, tym samym nadając regulacjom w tym dziale charakter norm ogólnych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 168
)Poprawka została przyjęta.
Będziemy teraz głosować nad poprawką dwudziestą ósmą. Jest to poprawka senatora Kleiny. Zawęża ona krąg organizacji uprawnionych do uczestniczenia na prawach strony w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 15 głosowało za, 57 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 169
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawkę trzydziestą drugą przegłosujemy łącznie z poprawkami: trzydziestą piątą, czterdziestą, czterdziestą pierwszą, czterdziestą czwartą i czterdziestą szóstą. Są to poprawki komisji, poparte przez komisję. Zawierają one regulacje dotyczące właściwości organów w zakresie uzgodnień wskazanych decyzji. Jednocześnie ograniczają obowiązek uzgodnień niektórych decyzji z organami Inspekcji Sanitarnej i precyzują tryb uzgodnienia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 77 głosowało za. (Głosowanie nr 170
)Poprawki zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosować nad poprawką trzydziestą...
(
Głosy z sali: Nad poprawką pięćdziesiątą siódmą...)Proszę o chwilę cierpliwości, muszę uaktualniać scenariusz, ale na razie się nie gubimy.
Będziemy teraz głosować łącznie nad poprawkami: pięćdziesiątą siódmą, sześćdziesiątą czwartą, sto osiemnastą, sto dwudziestą pierwszą i sto dwudziestą siódmą. Są to poprawki komisji, poparte przez komisję. Nakładają one obowiązek przechowywania pomiarów wielkości emisji, co jest dopełnieniem obowiązku ich prowadzenia, oraz wprowadzają dodatkowe obowiązki dla prowadzącego instalację i zarządzającego drogami, liniami bądź portami w zakresie przedkładania wyników pomiarów organowi administracji.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 78 głosowało za. (Głosowanie nr 171
)Poprawki zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosować łącznie nad poprawkami sześćdziesiątą piątą i sześćdziesiątą szóstą. Poprawka sześćdziesiąta piąta to poprawka komisji, poparta przez komisję. Poprawka sześćdziesiąta szósta, również poparta przez komisję, jest autorstwa senatora Bachledy-Księdzularza. Mają one na celu dostosowanie regulacji do dyrektywy UE dotyczącej oceny i zarządzania hałasem w środo
wisku. Poprawka sześćdziesiąta szósta przeredagowuje przepis i jest konsekwencją poprawki sześćdziesiątej piątej.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowa
nia.Na 79 obecnych senatorów 77 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 172
)Poprawki zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosować nad poprawką sześćdziesiątą siódmą, autorstwa senatora Markowskiego. Wprowadza ona wymóg uzyskania pozwolenia na budowę instalacji powodującej zanieczyszczenie środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 23 głosowało za, 52 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 173
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta jest poprawką senatora Cieśli. Przegłosujemy ją łącznie z poprawką siedemdziesiątą pierwszą, także autorstwa senatora Cieśli. Poprawki wyłączają obowiązek wniesienia opłaty rejestracyjnej jako warunek rozpatrzenia wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego i tworzenia środka specjalnego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 10 głosowało za, 67 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 174
)Poprawki nie zostały przyjęte.
Poprawka siedemdziesiąta druga jest poprawką senatora Cieśli. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką siedemdziesiątą trzecią. Likwiduje ona możliwość zlecenia przez ministra właściwego do spraw środowiska osobie fizycznej lub prawnej wykonania zadań w zakresie gromadzenia informacji o najlepszych dostępnych technikach oraz koordynacji pr
zepływu tych informacji.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 10 głosowało za, 65 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 175
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta trzecia, senatora Bachledy-Księdzularza, poparta przez komisję, ma charakter doprecyzowujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 176
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta czwarta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje kategorie instalacji niewymagających pozwolenia na wprowadzanie gazów do powietrza i ogranicza liczbę zwolnionych instalacji w przypadku używania paliw w procesach innych niż energetyczne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 177
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka osiemdziesiąta pierwsza, senatora Cieśli, nakłada na podmiot, który zaprzestaje korzystania ze środowiska, obowiązek przeglądu ekologicznego, o ile jego następca prawny na drodze cywilnoprawnej nie przejmie odpowiedzialności za stan środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 12 głosowało za, 60 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 178
)Poprawka nie została przyjęta.
Popraw
ka osiemdziesiąta szósta, komisji, poparta przez komisję, uszczegóławia regulacje dotyczące kosztów sporządzenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu
?Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 69 głosowało za, 3 - przeciw, 4 nie głosowało. (Głosowanie nr 179
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka osiemdziesiąta siódma, komisji, poparta przez komisję, modyfikuje tryb odstąpienia od sporządzenia zewnętrznego planu awaryjnego i wprowadza wymóg uzasadnienia takiej decyzji.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 70 obecn
ych senatorów 67 głosowało za, 2 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 180)Poprawka została przyjęta.
Przepraszam, Panie Marszałku.
W trybie sprostowania. Chciałbym wrócić do poprawki siedemdziesiątej czwartej. Tam chyba jednak jest błąd literowy. Ja próbowałem to piorunem, tak błyskawicznie, uzgodnić z autorem tej poprawki i z komisją. Chodzi o megawaty, czyli powinien być chyba tylko skrót MW. Trzeba by to skorygować w trzech miejscach.
(
Senator Jerzy Pieniążek: Niepotrzebne jest "t".)Tak że to nie wymaga zmiany głosowania. Wynik głosowania oczywiście akceptujemy.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Mamy informację od przedstawicieli rządu w tej sprawie. Proszę uprzejmie.
Dyrektor Departamentu
Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska Zbigniew Kamieński:
Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.
Ta litera "t" oznacza, że są to megawaty termiczne. To jest bardzo ważna informacja, bo to zupełnie coś innego niż megawaty ogólne.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo.
(Dyrektor D
epartamentu Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska Zbigniew Kamieński: Dziękuję.)Mamy kolejne potwierdzenie, że obecność przedstawicieli rządu na sali bywa niezbędna. Dziękuję bardzo.
Dziękuję także panu senatorowi. Dzięki temu mamy pewność i jasność.
Nad poprawkami: dziewięćdziesiątą drugą, sto pierwszą, sto drugą, sto jedenastą, sto dwunastą i sto trzynastą, będziemy głosować łącznie. Są to poprawki autorstwa senatora Cieśli. Eliminują one opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 12 głosowało za, 64 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 181
)Poprawki nie z
ostały przyjęte.Poprawka dziewięćdziesiąta czwarta, autorstwa senatora Sławińskiego, wprowadza możliwość rozłożenia na raty należnych opłat wraz z odsetkami.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od gło
su?Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 19 głosowało za, 53 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 182
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dziewięćdziesiąta piąta, komisji, poparta przez komisję, modyfikuje stawki opłat za korzystanie ze środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 74 obecnych senatorów 63 głosowało za, 1 -
przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 183)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewięćdziesiąta dziewiąta, komisji, poparta przez komisję, zmienia wskaźnik waloryzacji stawek opłat.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 184
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka setna, komisji, poparta
przez komisję, nakazuje ministrowi uwzględnienie w obwieszczeniu o podwyższeniu opłat dotychczasowych zmian stawek.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników gło
sowania.Na 76 obecnych senatorów 73 głosowało za, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 185
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto trzecia, autorstwa senatora Waszkowiaka, poparta przez komisję, wydłuża z 1 km do 1,5 km odległość przewidzianą w ustawie jako warunek zwolnienia z opłat za pobór wody.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 70 głosowało za, 4 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 186
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto piąta, autorstwa senatora Waszkowiaka, poparta przez komisję, zwalnia z opłat pobór wody na potrzeby funkcjonowania geotermii.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 187
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto szósta jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Poprawka ta zwalnia z opłat pobór wody także na potrzeby hodowli ryb.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności .
Kto z państwa senatorów jest za ?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał się głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 57 obecnych senatorów 70 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 188)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto siódma, autorstwa senatora Markowskiego, wprowadza dodatkowy tytuł zwolnienia z opłat za pobór wo
dy.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 21 głosowało za, 52 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 189
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sto dziesiąta, autorstwa senatora Markowskiego, ma na celu zwolnienie z opłat wprowadzanie wód zużytych i zasolonych w trakcie realizacji inwestycji mających na celu ograniczenie ich wprowadzania.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 29 głosowało za, 46 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 190)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sto szesnasta, komisyjna, poparta przez komisję, ma na celu wyeliminowanie kumulatywnego wymierzania kar za tę samą emisję.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 71 głosowało za, 3 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 191
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto dwud
ziesta szósta, komisji, poparta przez komisję, ma na celu objęcie odpowiedzialnością administracyjną podmiotów władających powierzchnią ziemi, zobowiązanych do jej rekultywacji nawet gdy to nie te podmioty dokonały zanieczyszczenia środowiska.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 -
przeciw. (Głosowanie nr 192)Poprawka została przyjęt
a.Poprawka sto trzydziesta pierwsza, autorstwa senatora Janowskiego...
Przepraszam bardzo za moją pomyłkę. Głosujemy nad poprawką sto dwudziestą ósmą. Poprawka komisji, poparta przez komisję, zapewnia spójność z ustawą o odpadach.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów wszyscy głosowali za. (Głosowanie nr 193
)Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto trzydziestą pierwszą, autorstwa senatora Janowskiego. Rozszerza ona zadania wojewódzkich komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko o wydawanie, na wniosek zarządu województwa, oceny oddziaływania planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych objętych k
ontraktami wynikającymi z ustawy o zasadach wspierania rozwoju regionalnego.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecn
ych senatorów 21 głosowało za, 51 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 194)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sto trzydziesta druga, autorstwa senatora Bachledy-Księdzularza, poparta przez komisję, wskazuje, iż przychodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska będą także opłaty produktowe pobierane na podstawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 195
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto trzydziesta trzecia jest poprawką komisji popartą przez komisję. Umożliwia udzielanie dotacji na realizację działań proekologicznych ze środków funduszów gminnych i powiatowych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatoró
w jest za?Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 196
)Poprawka została przyjęta.
Będziemy głosowali nad poprawkami sto trzydziestą czwartą i sto trzydziestą siódmą. Są to poprawki komisyjne, poparte przez komisję. Pierwsza z nich pozwala na przeznaczenie środków wojewódzkich funduszy również na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną powierzchni ziemi. Poprawka
sto trzydziesta siódma pozwala na przeznaczenie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska również na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną powierzchni ziemi.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 197
)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto trzydziesta piąta, autorstwa senatora Cieśli, powoduje, iż do informacji dotyczących przeznaczania środków z Narodowego Funduszu oraz funduszy wojewódzkich będzie się stosowało przepisy o dostępie do informacji o środowisku.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za ?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 19 głosowało za, 51 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 198
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sto trzydziesta szósta, kom
isji, poparta przez komisję, pozwala na przeznaczenie środków wojewódzkich funduszy na dofinansowanie opracowywania planów służących gospodarowaniu zasobami wodnymi oraz utworzenia katastru wodnego.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa
senatorów jest za?Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 199
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto trzydziesta ósm
a, autorstwa senatora Kleiny, umożliwia finansowanie działań proekologicznych Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy również przez udzielanie gwarancji do kredytów i ubezpieczanie inwestycji.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa se
natorów jest za?Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 17 głosowało za, 50 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 200
)Poprawka nie została przyję
ta.Poprawka sto czterdziesta, autorstwa senatora Chodkowskiego, poparta przez komisję, powoduje, iż w radach nadzorczych Narodowego Funduszu oraz funduszy wojewódzkich będą mogli zasiadać przedstawiciele izb rolniczych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 69 głosowało za, 7 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 201
)Poprawka została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy - Prawo ochrony środowiska w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 202
)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy - Prawo ochrony środowiska.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dziesiątego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senatora Andrzeja Krzaka o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej na posiedzeniu w dniu 29 marca 2001 r. rozpatrzyły wnioski zgłoszone w toku debaty w dniu 29 marca 2001 r. do ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów i przedstawiają Wysokiemu Senatowi poprawki wyszczególnione w druku nr 585Z. Proszę Wysoki Senat o przyjęcie tychże poprawek.
Ponadto komisje informują, że na podstawie art. 52 ust. 4 Regulaminu Senatu następujący wnioskodawcy dokonali zmiany treści swoich poprawek: pani senator Jolanta Danielak wniosku o zmianę brzmienia art. 4 ust. 4 ustawy, poprawka czwarta w zestawieniu; pan senator Wiesław Pietrzak wniosku o zmianę brzmienia art. 8 ust. 9 ustawy, poprawka siedemnasta w zestawieniu; pa
n senator Jerzy Cieślak wniosku o zmianę brzmienia art. 63 ustawy, poprawka siedemdziesiąta pierwsza w zestawieniu.Na podstawie art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu swoje poprawki wycofali: pan senator Dariusz Kłeczek wniosek o zmianę brzmienia art. 4 ustawy, poprawka druga w zestawieni oraz pan senator Wiesław Pietrzak wniosek o zmianę brzmienia art. 63 ust. 1 ustawy, poprawka sześćdziesiąta dziewiąta w zestawieniu.
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie! Wzorem moich przedmówców, sprawozdawców poprzednich komisji, ośmielam się zaproponować poprawki poparte przez połączone komisje, niewykluczające się, które można przegłosować łącznie. Skonsultowałem to z Biurem Legislacyjnym.
Jeśli pan marszałek pozwoli, wymienię te poprawki.
(
Wicemarszałek Donald Tusk: Proszę uprzejmie.)Są to poprawki: trzecia, szósta, siódma, jedenasta, trzynasta, czternasta, piętnasta, szesnasta, dwudziesta, dwudziesta druga, dwudziesta trzecia, dwudziesta czwarta, dwudziesta piąta, dwudziesta ósma, trzydziesta druga, trzydziesta trzecia, czterdziesta, czterdziesta pierwsza, czterdziesta druga, czterdziesta czwarta, czterdziesta piąta, czterdziesta szósta, czterdziesta dziewiąta, pięćdziesiąta trzecia, pięćdziesiąta czwarta, pięćdziesiąta piąta, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósm
a, pięćdziesiąta dziewiąta, sześćdziesiąta druga, sześćdziesiąta szósta. Przedkładam je panu marszałkowi.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji panią senator Jolantę Danielak. Gdzie
pani senator wygodniej.Dziękuję, Panie Marszałku. Jeżeli jest to możliwe, to z miejsca.
(
Wicemarszałek Donald Tusk: Proszę uprzejmie.)Bardzo serdecznie proszę państwa senatorów o poparcie poprawek: czwartej, siedemnastej, dwudziestej pierwszej, czterdziestej trzeciej, pięćdziesiątej i pięćdziesiątej szóstej.
Poprawki: czwarta, dwudziesta pierwsza i pięćdziesiąta szósta są to poprawki, których byłam autorką. Poprawka czwarta zmierza do tego, żeby to ministrowie właściwi, a nie wyłącznie minister zdrowia, określali w drodze rozporządzeń obowiązujące w danym resorcie standardy. Zwracam uwagę, że psycholodzy pracując w zawodzie podlegają różnym resortom i dotychczas byli podporządkowywani bardzo różnym rozstrzygnięciom, wynikającym właśnie z resortowego charakteru zatrudnienia.
Bardzo serdecznie proszę o poparcie również poprawki dwudziestej pierwszej, ponieważ daje ona możliwość włączania do komisji specjalistycznej nie tylko lekarzy, ale i psychologów. Poprawka ta dotyczy orzeczeń o stanie zdrowia psychologów. Wydaje mi się, że obecność psychologów w tej komisji jest jak najbardziej zasadna.
Poprawka pięćdziesiąta szósta umożliwia poszerzenie katalogu zadań komisji krajowej o zwoływanie zjazdów nadzwyczajnych.
Poprawki: siedemnasta,
czterdziesta trzecia i pięćdziesiąta, dotyczą bardzo specyficznej pracy psychologów zatrudnionych w strukturach resortu obrony. Są to propozycje zmierzające do wyodrębnienia tej grupy zawodowej, pokazania jej specyfiki. Dziękuję bardzo.Wicemarszałek Donal
d Tusk:Dziękuję, Pani Senator.
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji pana senatora Jerzego Cieślaka.
Dziękuję, Panie Marszałku.
Wczoraj na posiedzeniu połączonych komisji, w godzinach wieczornych, pan senator Pietrzak wycofał swoją poprawkę, oznaczoną w druku senackim numerem sześćdziesiątym dziewiątym. W tym momencie szczególnego znaczenia nabrała poprawka siedemdziesiąta pierwsza, która uzyskała poparcie mniejszości komisji. Proszę panie i panów sena
torów o jej przyjęcie.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?
Pani senator Elżbieta Płonka?
(
Senator Elżbieta Płonka: Dziękuję.)Pan senator Kłeczek?
(Sen
ator Dariusz Kłeczek: Dziękuję.)Pani senator Danielak?
(Senator Jolanta Danielak
: Dziękuję.)Pan senator Pietrzak?
(
Senator Wiesław Pietrzak: Tak.)Proszę bardzo.
Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Szanując czas nas wszystkich, chcę się ustosunkować tylko do dwóch poprawek niepopartych przez większość komisji: pięćdziesiątej pierwszej i pięćdziesiątej drugiej. Sprowadzają się one do tego, aby była możliwość powołania wojskowej izby psychologów. O tym jak ważna jest rol
a psychologów w wojsku, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Każdy wie o tak zwanej fali, próbach samobójczych, niewytrzymałości psychicznej. Wykonywanie tego zawodu w wojsku różni się od realizowania tych samych zadań w cywilu. Dlatego też bardzo gorąco apeluję o poparcie szczególnie tych dwóch poprawek.Ponadto proszę o poparcie również pozostałych nieprzyjętych przez komisję poprawek. Dziękuję.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo.
Senator Krzak?
(Senator Andrzej Krzak
: Dziękuję, Panie Marszałku.)Senator Kruszewski?
Dziękuję.
Prosiłbym o poparcie poprawki sześćdziesiątej trzeciej, dlatego że przynależność do samorządu powinna być związana z miejscem wykonywania zawodu, a nie zamieszkania. Jest to nieduża sprawa, ale wydaje mi się dość istotna. Dziękuję.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję.
Pani senator Bogucka-Skowrońska?
(
Senator Anna Bogucka-Skowrońska: Dziękuję.)Pan senator Jerzy Cieślak?
(
Senator Jerzy Cieślak: Dziękuję.)Dziękuję bardzo.
Ponadto sprawozdawcą Komisji Rodziny i Polityki Społecznej była pani senator Elżbieta Płonka.
Przypominam, że następujący wnioskodawcy wycofali swoje wnioski: senator Dariusz Kłeczek i senator Wiesław Pietrzak. Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofane wnioski? Nie widzę chętnych. Dziękuję.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Przepraszam, powinienem zapytać Wysoką Izbę, czy jest sprzeciw wobec zaproponowanej uproszczonej procedury podobnie jak w poprzednich głosowaniach. Będzie to dotyczyło łącznego głosowania nad poprawkami wskazanymi przez senatora Krzaka w sprawozdaniu. Czy są tu wątpliwości? Nie ma. Dziękuję bardzo.
Poprawka pierw
sza jest poprawką pani senator Płonki. Ma ona na celu nadanie nowego brzmienia przepisowi, który w rzeczywistości nie ma wartości normatywnej, i zmierza do doprecyzowania charakteru zawodu psychologa.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa
senatorów jest za?Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów 16 głosowało za, 54 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 203
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka
druga, senatora Kłeczka, ma na celu jednoznaczne... Przepraszam, ta poprawka została wycofana.Poprawka trzecia to pierwsza z poprawek, które mamy zamiar, Wysoka Izbo, przegłosować łącznie. Czy jest potrzebne wymienienie jeszcze raz tych wszystkich poprawe
k?(
Głosy z sali: Nie.)Dziękuję bardzo.
Przystępujemy do głosowania nad poprawkami, które zaproponowano do łącznego głosowania w sprawozdaniu senatora Krzaka.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 204
)Będziemy głosować nad poprawką czwartą, pani senator Danielak, poparta przez mniejszość połączonych komisji, zmierza ta poprawka do tego, aby standardy stosowania psychoterapii wobec osób z chorobami i problemami zdrowotnymi, zostały ustanowione z zachowaniem nie tylko w międzynarodowej klasyfikacji chorób i
problemów zdrowotnych, ogłaszanych przez Światową Organizację Zdrowia, lecz także z uwzględnieniem aspektów zdrowotnych, istotnych z punktu widzenia resortów innych niż jedynie Ministerstwo Zdrowia.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 23 głosowało za, 46 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 205
)Poprawka nie została przyjęta.
Teraz będziemy głosować nad poprawkami: piątą, osiemnastą, dwudziestą dziewiątą, trzydziestą czwartą, trzydziestą piątą, trzydziestą ósmą i trzydziestą dziewiątą - jest to głosowanie łączne. Ewentualne przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawkami: siedemnas
tą, dziewiętnastą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą, trzydziestą szóstą i trzydziestą siódmą.Poprawki, nad którymi będziemy głosować, są autorstwa komisji i zostały poparte przez połączone komisje. Mają one na celu uczynienie ministra właściwego do spraw zdrowia organem właściwym do sprawowania nadzoru nad wykonaniem ustawy i nad wszystkimi kwestiami dotyczącymi samorządu zawodowego psychologów, w szczególności nad tymi związanymi z kształceniem. Minister ten jest także organem, który powołuje komisję eks
pertów. Ponadto poprawki rozszerzają skład tej komisji o przedstawiciela ministra właściwego do spraw sprawiedliwości.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 3 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 206
)Poprawki te zostały przyjęte, co wykluczyło głosowanie nad poprawkami...
Poprawka ósma, Komisji Rod
ziny i Polityki Społecznej, polega na skreśleniu wymogu biegłego posługiwania się językiem polskim w mowie i w piśmie jako kryterium możliwości wykonywania zawodu psychologa. Ma to na celu zniesienie ograniczeń stwarzających wątpliwości z punktu widzenia zgodności z prawem Unii Europejskiej.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 12 głosowało za, 62 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 207
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dziewiąta będzie przegłosowana łącznie z dwunastą. Obie są autorstwa senator Płonki i zostały poparte przez połączone komisje. Dotyczą one obowiązku spełnienia wymogów niezbędnych do wykonywania zawodu psychologa, na przykład znajomości języka polskiego.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 69 głosowało za, 4 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 208
)Poprawki zostały przyjęte.
Będziemy teraz głosowali nad poprawką dwudziestą pierwszą, pani senator Danielak, popartą przez mniejszość połączonych komisji. Poprawka ma na celu zapewnienie udziału w specjalistycznej komisji powoływanej w razie uzasadnionego podejrzenia o niezdolności psychologa do wykonywania zawodu ze względu na stan zdrowia nie tylko lekarzy, le
cz także psychologów.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 34 głosowało za, 42 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 209
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dwudziesta szósta jest poprawką Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką dwudziestą siódmą. Ma ona na celu wprowadzenie uregulowania nakładającego na psychologa wykonującego zawód obowiązku prowadzenia indywidualnej dokumentacji osoby będącej podmiotem usług psychologicznych. Poprawka obliguje też ministra właściwego do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym d
o spraw oświaty i wychowania, do wydawania przepisów wykonawczych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania
.Na 79 obecnych senatorów 10 głosowało za, 62 - przeciw... Nie, przepraszam.
Na 79 obecnych senatorów 12 głosowało za, 65 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 210
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dwudziesta siódma jest poprawką Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu i została poparta przez połączone komisje. Jest ona prawie identyczna z poprawką dwudziestą szóstą, różnica polega na tym, że do wydawania przepisów wykonawczych regulujących szczegółowe kwestie prowadzenia dokumen
tacji psychologiczne obliguje się jedynie ministra właściwego do spraw zdrowia.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obe
cnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 211)Poprawka została przyjęta.
Poprawka czterdziesta trzecia, senatora Pietrzaka, poparta przez mniejszość połączonych komisji, ma na celu podwyższenie rygorów odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów, którzy w myśl poprawki odpowiadają już za samo naruszenie obowiązków zawodowych, nie zaś za zawinione za ich naruszenie.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 26 głosowało za, 49 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 212
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka czterdziesta siódma jest poprawką Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, popartą przez połączone komisje. Ma ona na celu doprecyzowanie, od kiedy należy liczyć upływ terminu przesyłania orzeczenia regionalnej komisji dyscyplinarnej, a także ma na celu wprowadzenie obowiązku sporządzenia uzasa
dnienia tego orzeczenia i doręczenia go wraz z uzasadnieniem.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 72
głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 213)Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta, senatora Pietrzaka, poparta przez mniejszość połączonych komisji, ma na celu uściślenie uregulowania dotyczącego regionalnych izb psychologów, które stanowią samorząd psychologów na szczeblu wojewódzkim oraz mają osobowość prawną.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 73 obecnych senatorów 25 głosowało za, 41 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 214
)Poprawka nie została przyjęta.
Będziemy teraz głosować nad poprawką pięćdziesiątą pierwszą i drugą, autorstwa senatora Pietrzaka, które zostały poparte przez mniejszość komisji. Mają one na celu, ze względu na specyfikę służby wojskowej, zagwarantowanie w ustawie możliwości stworzenia odrębnej wojskowej izby psychologów.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności
.Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 31 głosowało za, 42 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 215
)Poprawki
nie zostały przyjęte.Poprawka pięćdziesiąta szósta, autorstwa pani senator Danielak, poparta przez mniejszość połączonych komisji, ma na celu dodanie do kompetencji Krajowego Zjazdu Psychologów uprawnienia do zwoływania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Psy
chologów.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 25 głosowało za, 47 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 216
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta jest poprawką Komisji Rodziny i Polityki Społecznej popartą przez połączone komisje. Ma na celu skreślenie zbędnych wyrazów.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 2 -
przeciw. (Głosowanie nr 217)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta trzecia, senatora Kruszewskiego, dotyczy przynależności do regionalnej izby psychologów, która nie powinna mieć związku z zamieszkiwaniem na jej terenie, z wykonywaniem zawodu na jej terenie. Poprawka ma na celu zapewnienie spójności terminologii w tej
ustawie.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 22 głosowało za, 47 - przeciw, 8 wstrzymało się od gło
su. (Głosowanie nr 218)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta czwarta, pani senator Boguckiej-Skowrońskiej, poparta przez połączone komisje, ma na celu doprecyzowanie przepisu karnego, który winien zawierać sankcję dla przepisów materialnych i regulację ściśle dostosowaną do terminologii niniejszej ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych sena
torów 67 głosowało za, 5 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 219)Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta siódma będzie przegłosowana łącznie z poprawką siedemdziesiątą drugą. Są to poprawki senatora Kłeczka poparte przez połączone komisje. Dotyczą wejścia w życie ustawy i mają na celu prawidłową redakcję tych przepisów oraz wydłużenie okresu vacatio legis ustawy, a także wydłużenie okresu przygotowawczego danego na porozumienie organizacjom psychologów. Do tego czasu zostanie u
tworzony komitet organizacyjny izb psychologów.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 74 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 220
)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka siedemdziesiąta, senatora Cieślaka, poparta przez połączone komisje, ma na celu prawidłową redakcję przepisu przejściowego, zgodną z terminologią ustawy o z
awodzie psychologa, która nie przewiduje tymczasowych izb psychologów, lecz tymczasowe organy tych izb.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 72 głosowało za, 3 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 221
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemdziesiąta pierwsza, senatora Cieślaka, poparta przez mniejszość połączonych komisji, zmierza do zapewnienia możliwości wykonywania zawodu psychologa przez osobę, która przed wejściem w życie ustawy wykonywała ten zawód, mając do tego uprawnienia na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, to jest nie będąc wyłącznie magistrem
psychologii.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 29 głosowało za, 44 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 222
)Poprawka nie została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 77 głosowało za, 2 - pr
zeciw. (Głosowanie nr 223)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Proszę o odczytanie komunikatu.
Senator Sekretarz
Tomasz Michałowski:
Piętnaście minut po ogłoszeniu przerwy w sali nr 217 odbędzie się posiedzenie Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej Solidarność.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Zarządzam przerwę do godziny 17.30. Nie z powodu klubów, po prostu tyle potrzebujemy czasu, by przystąpić do kolejnych głosowań.
(Przerwa w obradach od godziny 16 minut 26 do godziny 18 minut 03)
78. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu