78. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu
Wznawiam obrady.
Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc pr
zy stole prezydialnym.Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam również, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej pana senatora Kazimierza Kleinę o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Komisja Gospodarki Narodowej po sw
oim posiedzeniu w dniu 28 marca 2001 r., na którym rozpatrzono wnioski zgłoszone w toku debaty przeprowadzonej w dniu 28 marca nad ustawą o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw oraz poprawki przygotowane przez komisję na wcześniejszym posiedzeniu, proponuje, aby Wysoka Izba przyjęła zawarte w druku nr 583Z poprawki: pierwszą, drugą, trzecią i czwartą.Oznacza to, że Komisja Gospodarki Narodowej poparła swoje stanowisko z poprzedniego sprawozdania oraz przyjęła poprawkę drugą, którą zaproponował pan senator Chrzanowski, a odrzuciła poprawkę piątą. W zamian prosi o przyjęcie swojej poprawki, którą rozpatrzyła w trakcie swojego pierwszego posiedzenia. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję za zwięzłość, Panie Senator
ze.Czy senatorowie sprawozdawcy lub wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Pan senator Wiesław Chrzanowski?
Chciałbym jednak apelować o przyjęcie poprawki piątej zamieniającej wpis warunkowy na stały w odniesieniu do tych doradców, którzy już co najmniej osiem lat pracują w tym fachu i mają wyższe wykształcenie. Kazać ich zrównać po takim czasie pracy z nowymi adeptami - to nie jest uzasadnione. Szereg nowych zawodów był w ten sposób formowany, na przykład zawód radcy prawnego
. Dziękuję.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo.
Czy senator sprawozdawca Stanisław Jarosz chce zabrać głos?
(
Senator Stanisław Jarosz: Nie, dziękuję.)Dziękuję, Panie Senatorze.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw.
Przypominam, że w toku debaty w tej sprawie komisja oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Poprawka pierwsza jest poprawką komisji, popartą przez komisję, zmierzającą do tego, aby nowelizacja nie rozszerzała katalogu spółek, w których doradca podatkowy może wykonywać swój zawód, o spółki komandytowo-akcyjne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 60 obecnych senatorów 59 głosowało za
, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 84)Poprawka została przyjęta.
Poprawka druga usuwa błąd polegający na zbędnym nowelizowaniu zdania końcowego w art. 82 w ust. 1. Jest to poprawka pana senatora Chrzanowskiego, która została poparta przez komisję.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 64 obecnych senatorów 61 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 85
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka trzecia jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Usuwa ona błąd polegający na nowelizowaniu przepisu przejściowego, który już został zrealizowany.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z pań
stwa senatorów jest za?Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 67 obecnych senatorów 65 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 86
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka czwarta jest
poprawką komisji, popartą przez komisję. Skreśla ona zapis mówiący o zwolnieniu z obowiązku złożenia egzaminu na doradcę podatkowego osoby, która uzyskała wpis warunkowy i udowodni, że przez osiem lat, które poprzedzały złożenie wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego we wpis ostateczny, wykonywała czynności doradztwa podatkowego.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 66 o
becnych senatorów 47 głosowało za, 14 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 87)Przegłosowanie poprawki czwartej wykluczyło głosowanie nad poprawką piątą.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw w całości wraz ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów
74 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 88)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw. (Sygnał telefonu komórkowego
)Proszę o wyłączenie telef
onów komórkowych.Powracamy do rozpatrzenia punktu szóstego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przy
pominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana senatora Jana Chodkowskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Gospodarki Narodowej na wspólnym posiedzeniu w dniu 28 marca 2001 r. rozpatrzyły wnioski zgłoszone w toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych i przedstawiają Wysokiemu Senatowi następujące wnioski.
Komisje proszą Wysoki Senat, aby raczył przyjąć poprawki: drugą, czwartą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą i trzynastą. Ponadto informują, że zgodnie z regulaminem swoje poprawki wycofał pan senator Kleina. Są to poprawki: pierwsza, szósta, siódma, ósma, dwunasta i czterna
sta. Poprawki trzecia i piętnasta, autorstwa senatora Chróścikowskiego, są popierane przez mniejszość połączonych komisji.Wysoka Izbo, pozwolę sobie powiedzieć kilka zdań o poprawce czwartej. Jest ona bardzo ważna, zmienia krąg osób uprawnionych do otrzymania bonów paliwowych. Sejm zaproponował, by kwotę 150 milionów zł, przeznaczoną w tegorocznym budżecie na dotacje do paliwa rolniczego, podzielić tylko między tych rolników, którzy mają zarejestrowane, dopuszczone do ruchu po drogach publicznych ciągniki.
W ten sposób eliminuje się grupę rolników, używających ciągników tylko do prac polowych.Połączone komisje proponują w poprawce czwartej, by tę samą kwotę, bo tylko taka jest w tegorocznym budżecie, podzielić między wszystkich rolników używających ciągników do uprawy roli. Fakt ten rolnicy powinni mieć potwierdzony przez wójta gminy w zaświadczeniu uprawniającym do odbioru bonów. Dodam, że rozszerzenie kręgu uprawnionych najprawdopodobniej zmniejszy kwotę przypadającą na hektar o około 2-3 zł.
W imieniu połączonych komisji proszę o przyjęcie poprawek popieranych przez te komisje. Dziękuję, Panie Marszałku.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję, Panie Senatorze, za zwięzłe sprawozdanie.
Proszę, senator Chróścikowski, jako sprawozdawca mniejszości połączonych ko
misji.Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!
Proszę o poparcie poprawki trzeciej. Poprawka ta powiększa krąg rolników, którzy uzyskaliby możliwość otrzymania bonu paliwowego. Jest to alternatywa, albo ciągnik, albo...
(
Wicemarszałek Donald Tusk: Panie Senatorze, proszę o sprawozdanie, a nie rekomendację wniosku. Zabiera pan teraz głos jako sprawozdawca komisji, a nie jako wnioskodawca.)Ale mówię o mojej poprawce, popartej przez mniejszość komisji, w imieniu mniejszości komisji. W związku z tym w imieniu mniejszości komisji proszę o poparcie poprawki, dzięki której alternatywnie bon paliwowy może otrzymać też osoba, która płaci składkę na ubezpieczenie społeczne rolników do KRUS.
W imieniu mniejszości komisji proszę o poparcie również poprawki piętnastej, która przesuwa termin wejścia w życie ustawy z 1 lipca na 1 października 2001 r. Jakie jest uzasadnienie tego przesunięcia? Chodzi o to, że uznajemy tutaj, jako rolnicy i związki zawodowe, że przyznany w tym roku limit środków będzie przyjęty przez nas jako 1/4 wartości rocznej. Nie zmienia to wielkości kwoty zapisanej w budżecie na ten rok. Oczekujemy jednak, że w przyszłych budżetach rząd przyjmie to jako czterokrotny przelicznik, co powiększy tę kwotę, bo kwota przyznana w tegorocznym budżecie jest tylko minimalna. Dziękuję.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję, Panie Senatorze.
Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?
Proszę o natychmiastowe wyłączenie telefonów komórkowych.
Czy sen
ator Chróścikowski chce jeszcze zabrać głos jako wnioskodawca?(
Senator Jerzy Chróścikowski: Dziękuję.)Pan senator Jan Chodkowski?
(Senator Jan Chodkowski
: Dziękuję.)Ponadto sprawozdawcą komisji był pan senator Adam Glapiński.
(
Senator Adam Glapiński: Dziękuję.)Przypominam, że senator Kazimierz Kleina wycofał swoje wnioski złożone podczas dyskusji. Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofane wnioski? Nie widzę zgłoszeń. Dziękuję.
Przystępujemy do głosowania w sprawie usta
wy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych.Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy. Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami. Zaczynamy od poprawki drugiej. Jest to poprawka komisji poparta przez połączone komisje. Przegłosujemy ją łącznie z poprawką trzynastą. Poprawka druga zmierza do uszczelnienia systemu bonów paliwowych poprzez nałożenie na sprzedawcę oleju napędowego obowiązku zatrzymania fałszywych bonów. Poprawka trzyn
asta jest legislacyjną konsekwencją poprawki drugiej.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 89
)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka trzecia, autorstwa senatora Chróścikowskiego, jest poparta przez mniejszość połączonych komisji. Poszerza ona zakres podmioty ustawy poprzez wprowadzenie zapisu, w myśl którego opłacający składki na ubezpieczenie społeczne rolników będą uprawnieni do otrzymania bonów paliwowych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowan
ia.Na 76 obecnych senatorów 19 głosowało za, 50 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
(Głosowanie nr 90)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawkę czwartą przegłosujemy łącznie z poprawką dziewiątą. Ich ewentualne przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką piątą. Poprawki czwarta i dziewiąta są poprawkami komisyjnymi, popartymi przez połączone komisje. Poprawka czwarta poszerza krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania bonów paliwowych w ten sposób, że zrezygnowano z wymogu rejestracji ciągnika rolniczego.
P
oprawka dziewiąta jest konsekwencją poprawki czwartej i przewiduje, że zaświadczenie wydawane przez wójta lub burmistrza powinno zawierać potwierdzenie posiadania ciągnika rolniczego.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 69 głosowało za, 3 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu
. (Głosowanie nr 91)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka dziesiąta jest poprawką komisji, popartą przez połączone komisje. Zwalnia ona z opłaty skarbowej wnioski o wydanie zaświadczenia uprawniającego do otrzymania bonów paliwowych oraz zaświadczenia wydawane przez wójta lub burmistrza. Ponadto poprawka ta ułatwia podatnikom podatku rolnego sporządzanie
tych wniosków poprzez upoważnienie ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wydania rozporządzenia określającego wzór takiego wniosku.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 71 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 92)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka jedenasta jest poprawką senatora Chodkowskiego, popartą przez połączone komisje. Poprawka ta prawidłowo określa klasy gruntów.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 93
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka piętnasta jest poprawką senatora Chróścikowskiego, popartą przez mniejszość połączonych komisji. Określa ona datę wejścia w życie ustawy na dzień 1 października 2001 r.
Proszę o naciśnięcie
przycisku "obecny".Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 18 głosowało za, 58 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 94)
Poprawka nie została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kt
o z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuje się" i podniesienie ręki
.Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowani
a.Na 76 obecnych senatorów 74 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 95)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych.
Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej pana senatora Mariana Nogę o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej zebrała się w dniu 28 marca 2001 r. i wnikliwie rozpatrzyła wnioski, które zostały zgłoszone w czasie debaty nad ustawą o rentach strukturalnych w rolnictwie.
Nasze stanowisko jest takie, że rekomendujemy następujące poprawki zawarte w druku nr 587Z: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, szóstą, siódmą, ósmą, dziewiątą, jedenastą, trzynastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą drugą i dwudziestą piątą.
Dziękuję, Panie Marszałku.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Czy
senatorowie wnioskodawcy lub senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?Pan senator Noga?
(Senator Marian Noga
: Dziękuję.)Pan senator Chróścikowski? Rozumiem, że nie.
Pan senator Jan Chodkowski?
(Senator Jan Chodkowski: Tak.)
Proszę bardzo.
Bardzo proszę o poparcie poprawki dwudziestej czwartej. Jest ona moim zdaniem bardzo ważna, ponieważ budynki w gospodarstwie rolnym, poza budynkiem mieszkalnym, nie są obciążone podatkiem od nieruchomości. W momencie, gdy rolnik przejdzie na rentę strukturalną, a zostawi sobie do dalszego użytkowania budynki, przestaną one być związane z gospodarstwem rolnym i od razu będzie naliczany podatek od nieruchomości. Uważam, że to bardzo zahamowałoby renty strukturalne. Bardzo proszę zatem o po
parcie poprawki dwudziestej czwartej.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję.
Senator Mieczysław Janowski?
(
Senator Mieczysław Janowski: Dziękuję.)Dziękuję.
Senator Marek Waszkowiak?
(Senator Marek Waszkowiak
: Dziękuję.)Dziękuję.
Senator Jerzy Pieniążek?
(Se
nator Jerzy Pieniążek: Dziękuję.)Ponadto sprawozdawcą mniejszości komisji była pani senator Genowefa Ferenc.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej, mniejszość tej komisji oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności prz
episów ustawy.Poprawka pierwsza jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Wykreśla ona ze słowniczka ustawowego skrótową definicję pojęcia "renta strukturalna", czyli pojęcia, którego dotyczy całość przepisów ustawy.
Prosz
ę o naciśnięcie przycisku "obecny".Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało
. (Głosowanie nr 96)Poprawka została przyjęta.
Nad poprawkami: drugą, szóstą, siódmą i dziewiętnastą, będziemy głosowali łącznie. Ich ewentualne przyjęcie czyni bezprzedmiotowym głosowanie nad poprawką dwudziestą. Są to poprawki pana senatora Nogi, poparte przez komisję. Precyzują one przepisy ustawy dotyczące małżonka rolnika. Wynika z nich jednoznacznie, że renta strukturalna przysługuje, jeżeli przekazywane gospodarstwo stanowi własność rolnika lub własność jego małżonka, albo współwłasność tych osób. Jeżeli rol
nik pozostaje w związku małżeńskim, to postępowanie w sprawie renty strukturalnej z zasady dotyczy obojga małżonków. Jeżeli jeden z małżonków jest już uprawniony do świadczenia emerytalno-rentowego albo jest objęty innym niż rolnicze ubezpieczeniem społecznym, o rentę może ubiegać się drugi z małżonków. Jednocześnie poprawki korygują sposób określenia przesłanek co do wydania decyzji odmawiającej przyznania prawa do renty strukturalnej, posługując się w odpowiednich miejscach koniunkcją i alternatywą.Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 76 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował.
(Głosowanie nr 97)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka trzecia jest poprawką pana senatora Nogi, popartą przez komisję. Koryguje ona definicję przekazywania gospodarstwa rolnego, dostosowując ją do uregulowania zawartego w art. 9 ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycis
ku "obecny".Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 76 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował.
(Głosowanie nr 98)Poprawka zost
ała przyjęta.Poprawka czwarta jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Mówi ona, że dziesięcioletni okres prowadzenia działalności rolniczej przypadać ma bezpośrednio przed przedłożeniem wniosku o przyznanie renty strukturalnej.
Proszę o naciśnięcie
przycisku "obecny".Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 99
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka piąta, autorstwa senatora Chróścikowskiego, obniża wymaganą powierzchnię gospodarstwa rolnego, które może być przekazane, z 3 ha do 2 ha.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzyma
ł się od głosu?Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 26 głosowało za, 45 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 100
)Poprawka nie została przyjęta.
P
oprawka ósma, autorstwa komisji, poparta przez komisję, wskazuje, że jeżeli o rentę strukturalną ubiega się rolnik, który wcześniej przejął inne gospodarstwo w trybie tej ustawy, to przez co najmniej pięć lat musi on prowadzić działalność rolniczą w powiększonym gospodarstwie, w szczególności na przejętych wcześniej gruntach.Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 75 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 101)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiąta, autorstwa senatorów: Chodkowskiego, Janowskiego, Waszkowiaka, jest poparta przez komisję. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką dziesiątą. Upoważnia ona Radę Ministrów do określenia, w których województwach lub powiatach minimalna wymagana powierzchnia gospodarstwa powiększonego w wyniku przejęcia gruntów może być niższa niż 15 ha. Rozporządzenie Rady Ministrów będzie też określać, jaka jest minimalna wymagalna powierzchnia gospodarstwa
powiększonego w takich województwach i powiatach.Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 72 głosowało za
, 2 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 102)Poprawka została przyjęta.
Poprawka jedenasta jest poprawką pana senatora Pieniążka, popartą przez komisję. Przewiduje ona, że wymóg prowadzenia działalności rolniczej od co najmniej pięciu lat przez podmiot przejmujący gospodarstwo rolne dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
Proszę o naciśnięcie przycisku "obecny".
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 70 głosowało za, 2 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował.
(Głosowanie nr 103)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwunasta,
autorstwa senatora Chróścikowskiego, przewiduje, że przejęcie gospodarstwa przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa nie będzie następowało nieodpłatnie, ale za odpłatnością ustaloną na takich samych zasadach, jakie obowiązują przy przejmowaniu nieruchomości przez agencję w trybie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 24 głosowało za, 46 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 104
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka trzynasta, komisji, poparta przez komisję, dostosowuje brzmienie przepisu do terminologii ustawy o podatku dochodowym od osób fizy
cznych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 78 głosowało za. (Głosowanie nr 105
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka cz
ternasta, komisji, poparta przez komisję, skreśla niejasno zredagowany przepis, którego istota jest już uregulowana w stosowanej tutaj posiłkowo ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 106
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka piętnasta, komisji, wykreśla z przepisu ustawy zbę
dny wyraz.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 78 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 107
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka szesnasta, komisji, poparta przez komisję, koryguje sposób sformułowania przepisu.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 ob
ecnych senatorów 75 głosowało za. (Głosowanie nr 108)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemnasta, autorstwa senatora Nogi, poparta przez komisję, doprecyzowuje, iż renta strukturalna jest świadczeniem wypłacanym miesięcznie.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 109
)Poprawka została przyjęta.
Po
prawka osiemnasta skreśla zbędny wyraz.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 75 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu.
(Głosowanie nr 110)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta to poprawka komisji, która koryguje sposób określania przesłanek wydania decyzji odmawiającej przyznania prawa do...
Przepraszam bardzo, będziemy głosowali nad poprawką dwudziestą pierwszą, bo głosowanie nad poprawką dwudziestą zostało już wykluczone.
Poprawka dwudziesta pierwsza to poprawka komisji. Skreśla ona przepis uniemożliwiający złożenie odwołania od postanowienia o spełnieniu warunków przyznania renty strukturalnej, uwzględniając to, że elementem tej pozytywnej decyzji może być równoczesne negatywne rozstrzygnięcie o uprawnieniach małżonka rolnika.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 23 głosowało za, 48 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 111
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dwudziesta druga, autorstwa senatora Nogi, poparta przez komisję, wskazuje, że w postępowaniu dotyczącym małżonków prezes KRUS musi wydać osobne rozstrzygnięcia dotyczące każdego z małżonków.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych se
natorów 76 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 112)Poprawka została przyjęta. (Sygnał telefonu komórkowego
)Proszę o wyłączenie telefonów komórkowych.
Poprawka dwudziesta trzecia, poprawka mniejszości komisji, zmienia maksymalną wysokość pobieranych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kosztów obsługi systemu z 3,5% na 2,5% planowanych wydatków na renty strukturalne.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Przepraszam, Panie
Marszałku, ale w druku mamy 2%, a nie 2,5%. W druku podano, że z 3,5% na 2%.Wicemarszałek Donald Tusk:
Proszę o chwilę cierpliwości. Muszę skonsultować, czy błąd znajduje się w druku, czy w scenariuszu. Proszę o chwilę cierpliwości, nie ryzykujmy przerwy, bo zdaje się, że za chwilę będziemy mieli wiążącą informację.
Czy sprawozdawca komisji ma pewność?
(Senator Marian Noga
: Tak, mam pewność.)(Senator Marek Waszkowiak
: Panie Marszałku, jest to wniosek pani senator Ferenc, niepoparty przez komisję. Polega on na tym, aby zmienić z 3,5% na 2%.)Dziękuję bardzo i przepraszam.
Czytam jeszcze raz treść poprawki. Zmienia ona maksymalną wysokość pobieranych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kosztów obsługi systemu z 3,5% na 2% planowanych wydatków na
renty strukturalne.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 18 głosowało za, 55 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 113)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dwudziesta czwarta, autorstwa senatora Chodkowskiego, zwalnia od podatku od nieruchomości, w ramach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, działkę gruntu, którą rolnik może sobie pozostawić po przekazaniu gospodarstwa w trybie ustawy o rentach strukturalnych. Zwolnienie obowiązuje przez okres pobierania renty.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu
?Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 64 głosowało za, 9 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 114
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta piąta jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Korygu
je ona sposób wprowadzenia zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatoró
w 73 głosowało za, 2 - przeciw, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 115)Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 116
)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie.
Powracamy do rozpatrzenia punktu ósmego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie
w tej sprawie.Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pana senatora Janusza Okrzesika o zabranie głosu i prze
dstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.Dziękuję, Panie Marszałku.
Wysoka Izbo!
Komisje na swoim posiedzeniu poparły wszystkie wnioski, które były wcześniej zgłoszone przez obie komisje lub przez którąkolwiek z komisji i które były już omawiane na posiedzeniu plenarnym.
Kontrowersje wzbudził jedynie art. 13, do którego zgłoszone były trzy poprawki. Komisje zdecydowały się poprzeć w głosowaniu poprawkę senatora Zbyszka Piwońskiego, której treść została, zgodnie z regulaminem, nieco zmodyfikowana w stosunku do brzmienia przedstawionego podczas debaty. Poprawka ta wprowadza przepis, który mówi o tym, że obowiązek zawarty w art. 13, dotyczący posiadania w ofercie również napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku, dotyczy jedn
ostek handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 25 m 2. Skreśla się też wyraz "konsumpcyjne". Budziło to wątpliwości, bo nigdzie nie jest podana jasna definicja napojów konsumpcyjnych. Dodaje się również ust. 2, mówiący o tym, że minister właściwy do spraw gospodarki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska określi w drodze rozporządzenia rodzaje napojów, których nie dotyczy obowiązek zawarty w ust. 1.W związku z poparciem przez komisję poprawki senatora Zbyszka Piwońskiego komisja odrzuciła w głosowaniu poprawki siódmą i dziewiątą. Tutaj jedna uwaga: poprawka dziewiąta, zgłoszona przez senatora Lewandowskiego, częściowo jest zawarta w poprawce ósmej. Są one w pewnym stopniu zbieżne.
W związku z tą sprawa - jedyną, która budziła kontrowersje - komisje proszą o poparcie poprawką ósmej, a odrzucenie poprawek siódmej i dziewiątej. Dziękuję.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Pani senator Ferenc?
(Senator Genowefa Ferenc
: Nie, dziękuję.)Pani senator Kempka?
Dziękuję, Panie Marszałku.
Panie i Panowie Senatorowie, proszę o poparcie poprawki siódmej.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Pan senator Piwoński?
(
Senator Zbyszko Piwoński: Dziękuję.)Pan senator Lewandowski?
(Senator Tadeusz Lewandowski
: Dziękuję bardzo.)Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wni
oski o wprowadzenie poprawek do ustawy.Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Poprawka pierwsza, auto
rstwa obu komisji i poparta przez połączone komisje, ma na celu osiągnięcie spójności terminologicznej z ustawą - Prawo ochrony środowiska.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów 73 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 117
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka druga, autorstwa obu komisji i poparta przez połączone komisje, zmierza do osiągnięcia spójności terminologicznej z ustawą - Prawo ochrony środowiska.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 74 obecnych senatorów 72 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 118
)Nad poprawką trzecią będziemy głosować łącznie z poprawką jedenastą. Są to poprawki obu komisji poparte przez połączone komisje. Poprawka trzecia zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw środowiska do wydania rozporządzenia, w którym zostaną określone rodzaje opakowań, w których dozwolona będzie wyższa zawartość metali ciężkich. Jej konsekwencją jest poprawka jedenasta, polegająca na skreśleniu przepisów przejściowych w tym zakresie.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 119
)Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka czwarta, autorstwa obu komisji i poparta przez połączone komisje, ma charakter językowy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na obecny
ch 78 senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 120)Poprawka została przyjęta.
Poprawka piąta także ma charakter językowy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 74 obecnych senatorów 74 senatorów głosowało za. (Głosowanie nr 121
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka szósta precyzuje odesłanie do przepisów odrębnych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 122
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siódma, autorstwa pań senator Ferenc i Kempki, eliminuje z ustawy przepis, który nakłada na jednostki handlu detalicznego obowiązek sprzedaży napojów konsumpcyjnych zarówno w opakowaniach jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem
tej poprawki?Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 18 głosowało za, 59 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 123
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka ósma, autorstwa senatora Piwońskiego, poparta przez połączone komisje, zawęża krąg podmiotów obowiązanych do posiadania w ofercie handlowej napojów w opakowaniach jednorazowych i wielokrotnego użytku poprzez nałożenie tego obowiązku jedynie na jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 25 m
2. Ponadto upoważnia ministra właściwego do spraw gospodarki do określenia w drodze rozporządzenia, wydanego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, rodzajów opakowań, których ten obowiązek nie dotyczy.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 73 głosowało za, 2 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 124
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziesiąta, obu komisji... Przepraszam.
Poprawka dziewiąta, autorstwa senatora Lewandowskiego, zmierza do tego, aby wszystkie napoje były sprzedawane przez jednostki handlu detalicznego w dwóch rodzajach opakowań: jednorazowych i wielokrotnego użytku.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 12 głosowało za, 62 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 125
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka dziesiąta ma charakter precyzujący.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 73 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 126
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwunasta,
autorstwa obu komisji i poparta przez połączone komisje, zmierza do tego, aby przepis dotyczący dopuszczalnej zawartości metali ciężkich w opakowaniach wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 3 -
przeciw. (Głosowanie nr 127)Poprawka została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto j
est przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 80 głosowało
za. (Głosowanie nr 128)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o opakowaniach i o odpadach opakowaniowych.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dwunastego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności panią senator Annę Bogucką-Skowrońską o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Senator
Anna Bogucka-Skowrońska:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Komisje po
rozpatrzeniu na posiedzeniu w dniu 29 marca wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 29 marca, przedstawiają Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko. Wysoki Senat raczy przyjąć następujące poprawki zawarte we wniosku oznaczonym rzymską trójką: od pierwszej do trzydziestej szóstej, z wyłączeniem poprawki trzydziestej pierwszej, a to z uwagi na to, że na podstawie art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu senator Zbigniew Romaszewski wycofał swój wniosek o dodanie art. 3a w ustawie.Ponadto komisje informują, że następujący wnioskodawcy dokonali zmiany treści swoich wniosków: Komisja Praw Człowieka i Praworządności zmieniła poprawkę pierwszą we wniosku oznaczonym rzymską trójką - jest to zmiana wyłącznie redakcyjna; Komisja Praw Człowieka i Praworządności w poprawc
e dwunastej uzupełniła zapis pktu 7 dotyczącego nauki w szkole dla osób starających się o status cudzoziemca o określenie, że chodzi o szkołę podstawową i gimnazjum, co było zgodne z intencją komisji; ponadto senator Zbigniew Romaszewski zmienił swoją poprawkę dwudziestą pierwszą, dodając organy powiatowe do tych organów, z którymi prezes Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców współpracuje przy realizacji zadań o charakterze działalności integracyjnej i pomocowej wobec cudzoziemców.Komisja zaakceptowała poprawki zgłoszone przez senatora Romaszewskiego, bo tylko on zgłosił dodatkowe wnioski w czasie debaty. W poprawce czternastej chodzi o sprecyzowanie, że ochrona czasowa może być udzielona wyłącznie na podstawie wydanego rozporządzenia, o którym mowa w
art. 86a ust. 1 - mowa o rozporządzeniu Rady Ministrów. Kolejna poprawka senatora dotyczy możności koordynowania przez prezesa działalności integracyjnej i pomocowej wobec cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy, i określenia, że realizacja tych zadań następuje przy współpracy z organami gminnymi i powiatowymi oraz pozarządowymi organizacjami społecznymi zajmującymi się problematyką uchodźców.W związku z tym, że poprawki przeszły dzięki dużej większości głosów, niemalże jednomyślnie, ponadto nie było sprzeciwów wobec nich ze strony rządu, obie komisje wnoszą, aby Wysoki Senat przyjął je zgodnie z przedstawionym sprawozdaniem. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo, Pani Senator.
Czy senator wnioskodawca lub senator sprawozdawca chc
ą jeszcze zabrać głos? Pan Senator Romaszewski? Nie. Dziękuję bardzo.Przypominam, że Senator Zbigniew Romaszewski wycofał swój wniosek.
Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofany wniosek? Nie widzę zgłoszeń.
Proszę bardzo, senator Pieniążek w s
prawie...(
Senator Jerzy Pieniążek: Formalnej, Panie Marszałku.)Proszę uprzejmie.
W związku z tym, że poprawki od pierwszej do trzydziestej szóstej - oprócz jednej, wycofanej - uzyskały taką akceptację obu komisji, wnoszę, aby wszystkie te poprawki zawarte w punkcie oznaczonym rzymską trójką przegłosować łącznie. Dziękuję.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Jeśli nie usłyszę sprzeciwu...
Nie słyszę. A więc przyjmujemy ten wniosek... Jest sprzeciw? Nie.
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.
Będziemy głosowali w trybie zaproponowanym przez pana senatora Pieniążka.
Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: senator Zbigniew Romaszewski wnosił o odrzucenie ustawy, Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej wnosiła o przyjęcie ustawy bez poprawek, Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz senator Zbigniew Romaszewski przedstawili wnioski o
wprowadzenie poprawek do tekstu ustawy.Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Zbigniewa Romaszewskiego o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 63 obecnych senatorów 12 głosowało za, 43 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 129)
Wniosek nie został przyjęty.
Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy, przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie nie
których ustaw bez poprawek.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za".
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 66 obecnych senatorów 2 głosowało za, 61 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował.
(Głosowanie nr 130)Wniosek nie został przyjęty.
Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy oraz wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez Komisję Praw Człowieka i Praworządności oraz senatora Zbigniewa Romaszewskiego poprawkami. Będziemy głosowali nad poprawkami od pierwszej do trzydziestej szóstej, wyłączywszy poprawkę trzydziestą pierwszą z t
ej racji, że została wycofana.Czy jest wszystko jasne? Dziękuję.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek od pierwszej do trzydziestej szóstej, z wyłączeniem poprawki trzydziestej pierwszej, czyli wycofanej, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 66 obecnych senatorów 64 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 131
)Poprawki zos
tały przyjęte.Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z pa
ństwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 69 obecnych senatorów 66 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 132)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o
cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych ustaw.Powracamy do rozpatrzenia punktu trzynastego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypom
inam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności pana senatora Pawła Abramskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Dziękuję.
Pani Marszałek! Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Pragnę zapoznać Wysoką Izbę z zapisem druku nr 589Z dotyczącego ustawy o Straży Granicznej. W dniu wczorajszym, podczas wspólnego posiedzenia, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka i Praworządności jednomyślnie odniosły się do zapisanego projektu ustawy i proponują Wysokiej Izbie prz
yjęcie poprawek zapisanych w druku nr 589Z.Jednocześnie w imieniu połączonych komisji pragnę powtórnie podziękować rządowi za przygotowanie spójnego i bardzo dobrego projektu ustawy o Straży Granicznej. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję
bardzo, Panie Senatorze.Czy senator wnioskodawca lub pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?
Pan senator Mieczysław Janowski?
(
Senator Mieczysław Janowski: Dziękuję, Panie Marszałku.)Pan senator Chróścikowski? Nie. Dziękuję bardzo.
C
zy ktoś z senatorów chciałby przejąć wycofany wniosek? Nie widzę chętnych. Dziękuję.Proszę bardzo, senator Kopacz.
W jakiej sprawie?
Panie Marszałku, w sprawie formalnej.
W związku z tym, że wszystkie poprawki uzyskały jednogłośne poparcie obu komisji, a poprawka druga została wycofana, zgłaszam wniosek o łączne przegłosowanie wszystkich poprawek.
Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję bardzo.
Czy jest sprzeciw? Nie słyszę. Dziękuję.
Będziemy głosowali wszystkie poprawki od pierwszej do szesnastej razem, wyłączywszy poprawkę drugą z tej racji, że została wycofana.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek od pierwszej do szesnastej, wyłączywszy wycofaną poprawkę drugą, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 133
)Jeden z senatorów
uporczywie nie głosuje. Jeśli jest to ten sam senator, zrodzi to określone kłopoty i przykre konsekwencje, jak wiadomo. Proszę o przypilnowanie swoich przycisków.Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie rę
ki.Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania
.Na 77 obecnych senatorów 7
7 głosowało za. (Głosowanie nr 134)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Powracamy do rozpatrzenia punktu czternastego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy. Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę przeprowadzimy kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi przez komisję poprawkami.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Poprawka pierwsza koryguje brzmienie przepisu definiującego pojęcie zawodu regulowaneg
o.Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 135
)Poprawka druga ogranicza w słowniczku ustawowym pkt 18 do definicji organizacji zawodowych, eliminując zbędną definicję organów organizacji zawodowych.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 77 głosowało za. (Głosowanie nr 136
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka trzecia koryguje zapis, łącząc w jednym punkcie treść odnoszącą się do tego samego szczegółowego zagadnienia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 76 głosowało za. (Głosowanie nr 137
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka zawarta dostosowuje prz
epis art. 9 ust. 1 do przyjętej w innych przepisach ustawy konstrukcji wpisywania alternatywy "lub" na końcu poszczególnych przesłanek ustawowych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 -
przeciw. (Głosowanie nr 138)Poprawka została przyjęta.
Poprawka piąta precyzuje, że ograniczenia czasu trwania stażu adaptacyjnego mają zastosowanie także do stażu określonego w art. 9 ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1
wstrzymał się od głosu.(Głosowanie nr 139)Poprawka została przyjęta.
Poprawka szósta koryguje delegację do wydania rozporządzenia.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania
.Na 77 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 140
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siódma wskazuje, komu zobowiązane organy mają przekazywać okresowe informacje o wymogach w poszczególnych zawodach regulowanych, jeżeli nie zostanie powołany krajowy koordynator do spraw uznawania kwalifikacji.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 77 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 141
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka ósma uwzględnia, że ośrodek informacji może być przez właściwego ministra albo wskazany spośród już istniejących podmiotów, albo utworzony. W zależności od wybranego rozwiązania w grę wchodzą różne akty prawne wydane przez ministra.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu.(Głosowanie nr 142
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiąta koryguje zmianę wprowadzaną do ustawy o opłacie skarbowej uwzględniając, że zmiana ta wprowadzana jest w tabeli.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 78 głosował
o za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 143)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziesiąta koryguje nazwę konwencji STCW na nazwę zgodną z tekstem opublikowanym w dzienniku ustaw.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 80 głosowało za. (Głosowanie nr 144
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka jedenasta koryguje błąd.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
K
to z państwa senatorów jest za?Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 79 obecnych senatorów 79 głosowało za. (Głosowanie nr 145
)Poprawka została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z p
aństwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 80 obecnych senatorów 80 głosowało za. (Głosowanie nr 146
)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach czło
nkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych.Powracamy do rozpatrzenia punktu piętnastego
porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie.Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam również, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej, pana senatora Piotra Andrzejewskiego, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Ale nie ma pana senatora Andrzejewskiego. Czy w imieniu komisji wiceprzewodniczący...
(
Głosy z sali: Zróbmy przerwę.)Ogłaszam osiem minut przerwy, do godziny 14.20.
(Przerwa w obradach od godziny 14 minut 12
do godziny 14 minut 25)
Wicemarszałek Donald Tusk:
Wznawiam obrady.
Zawiesiłem głos, ponieważ być może będziemy mieli taki sam problem jak ten, który spowodował przerwę. Nie widzę bowiem pana senatora sprawozdawcy.
(
Głos z sali: Jest.)P
roszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczejpana senatora Piotra Andrzejewskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.
Dziękuję, Panie Marszałku.
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Komisja Ustawodaw
cza po debacie proponuje państwu przyjęcie uchwały w sprawie ustawy wraz z poprawkami zawartymi w druku nr 594Z. Wszystkie te poprawki zyskały poparcie komisji. Dziękuję.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję, Panie Senatorze.
Czy jako wnioskodawca zechce Pa
n jeszcze zabrać głos?(Senator Piotr Andrzejewski
: Nie, dziękuję.)Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ora
z ustawy - Prawo o notariacie.Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania.
Będziemy głosowali łącznie nad poprawkami pierwszą i drugą. Są to poprawki komisyjne, poparte przez komisję. Wprowadzają one możliwość precyzyjnego określania kolejności wpływu wniosków o wpis do księgi wieczystej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
(Senator Adam Struzik
: Nie bardzo rozumiemy, co pan marszałek mówi.)Nie słyszę, Panie Senatorze.
(Senator Adam Struzik: Nie bardzo rozumiemy, co pan czyta.)
To jest uwaga dotycząca mojej dykcji czy treści?
(Senator Adam Struzik
: Dykcji i szybkości.)Mam prowadzić obrady wolniej. Dobrze. Dziękuję.
(
Głosy z sali: Przeciwnie.)(Senator Adam Struzik: Nie wolniej...)
Tak, rozumiem, będę stosował się do wniosku pana Struzika. Dziękuję.
(Senator Adam Struzik
: Nie wolniej, Panie Marszałku, tylko wyraźniej.)Będziemy głosowali łącznie nad poprawkami pierwszą i drugą. Są one poprawkami komisyjnymi, popartymi przez komisję.
Panie Marszałku, ja w kwestii formalnej. Tu na trzech stolikach, sprawdzam u siebie, u kolegi, nie ma tego druku z literą Z. Nie mam druku nr 594Z. Jeżeli ktoś z kolegów ma ten druk...
Wicemarszałek Donald Tusk:
Zarządzam dwanaście minut przerwy.
(Przerwa w obradach od godziny 14 minut 28
do godziny 15 minut 00)
Wicemarszałek Donald Tusk:
Proszę o zajęcie miejsc.
Wznawiam obrady.
Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Jak państwo senatorowie pamiętają, w związku z brakiem druków przerwaliśmy rozpatrywanie punktu piętnastego porządku obrad tuż przed przystąpieniem do głosowań. Rozumiem, że w tej chwili dysponują już państwo drukami i nie ma w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. Dziękuję.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami
.Nad poprawkami pierwszą i drugą będziemy głosowali łącznie. Są to poprawki komisji, poparte przez komisję. Wprowadzają one możliwość precyzyjnego określania kolejności wpływu wniosków o wpis do księgi wieczystej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 55 obecnych senatorów 55 głosowało za. (Głosowanie nr 147
)Poprawka trzecia jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Ma ona na celu doprecyzowanie przepisu stanowiącego, że osoba w całości zwolniona od ponoszenia kosztów wynagrodzenia notariusza nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych od wniosku o wpis do księgi wieczystej, zamieszczonego w akcie notarialnym.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 63 obecnych senatorów 61 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 148
)Poprawka czwarta
jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Nakłada ona na notariusza sporządzającego akt notarialny obowiązek pobierania wszystkich należnych opłat sądowych związanych z przesyłanym do sądu wnioskiem o wpis do księgi wieczystej, a nie tylko opłat stałych.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 66 obecnych senatorów 64 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 149
)Poprawka została przyjęta
.Poprawka piąta jest poprawką komisji, popartą przez komisję. Znosi ona obowiązek przekazywania przez notariuszy pobranych przez nich kwot należnych opłat sądowych jednocześnie z przesyłaniem do sądu wieczystoksięgowego wypisu aktu notarialnego i wniosku o wpis do księgi wieczystej. Poprawka ta nakłada na ministra sprawiedliwości obowiązek określenia w rozporządzeniu terminu i sposobu przekazywania sądom należnych kwot.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 70 obecnych senatorów 67 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 150
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka szósta, komisyjna, poparta przez komisję, usuwa błąd.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 70 obecnych senatorów 70 głosowało za. (Głosowanie nr 151
)Poprawka została przyjęta.
Poprawka siódma jes
t poprawką komisji, popartą przez komisję. Doprecyzowuje ona przepis, określając, do których aktów notarialnych notariusze są obowiązani dołączać wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 71 obecnych senatorów 71 głosowało za. (Głosowanie nr 152
)Poprawka ósma, komisyjna, poparta przez komisję, skraca z siedmiu do trzech dni termin, w którym notariusze są obowiązani przesłać do sądu wypis aktu notarialnego i wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 70 obecnych
senatorów 69 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 153)Poprawka została przyjęta.
Poprawka dziewiąta, senatora Andrzejewskiego, poparta przez komisję, wprowadza obowiązek ogłoszenia tekstu jednolitego ustawy.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecnoś
ci.Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 71 obecnych senatorów 69 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 154
)Poprawka została przyjęta.
Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjęt
ych poprawek.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kt
o z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzyma
ł się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 75 obecnych senatorów 75 głosowało za. (Głosowanie nr 155
)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dziewiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Przypominam ponadto, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie senatorowie sprawozdawcy i wnioskodawcy.
Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska
pana senatora Janusza Okrzesika o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionyc
h na posiedzeniu wniosków.(
Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Nie ma senatora.)Tak, Panie Senatorze.
Który z panów senatorów?
(
Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Który z nas może?)Idzie pan senator Okrzesik.
Dziękuję za gotowość panu senatorowi Janowskiemu i panu senatorowi Bachledzie-Księdzularzowi.
Pan senator Okrzesik.
Przepraszam, Panie Marszałku.
Chciałbym złożyć sprawozdanie z posiedzenia połączonych Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ochrony Środowiska, dotyczącego ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Większość poprawek zgłoszonych przez obie komisje została poparta również przez połączone komisje. Proponuję, aby te poprawki Senat rozpatrzył w głosowaniu łącznym. Dotyczyłoby to poprawek: pierwszej, drugiej, czwartej, siódmej, ósmej i dziewiątej.
Jeśli chodzi o pozostałe poprawki, to chciałbym zarekomendować państwu w imieniu połączonych komisji poparcie poprawek senatorów Bachledy-Księdzularza i Janowskiego. Chodzi o poprawki: trzecią, piątą i dziesiątą, nad którymi również należy głosować łącznie, co zostało zaznaczone w druku.
Poprawki te zmieniają nieco zasady tworzenia organizacji odzysku. Do tej pory mogła to być tylko spółka akcyjna o dość wysokim kapitale założycielskim. Komisje zdecydowały się zarekomendować państwu rozwiązanie, które dopuszcza działanie organizacji odzysku również w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialn
ością, aczkolwiek objętych specjalnymi obostrzeniami, ponieważ organizacja taka byłaby zobowiązana ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej związanej z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy.Następna poprawka autorstwa senatorów Bachledy-Księdzularza i Janowskiego, poprawka jedenasta. Ona także otrzymała rekomendację komisji. Chciałbym wyjaśnić, że poprawki dwunasta i trzynasta, Komisji Ochrony Środowiska, również dotyczyły tego samego artykułu, ale do końca szukaliśmy jak najlepszego rozwiąz
ania, jak najlepszego brzmienia tego art. 45 i wspólnie doszliśmy do wniosku, że propozycja obu senatorów jest w tym wypadku najlepsza. W związku z tym obie komisje poparły właśnie poprawkę jedenastą, a poprawki dwunasta i trzynasta, choć zgłoszone przez Komisję Ochrony Środowiska, ustąpiły jakby miejsca poprawce jedenastej i w tej chwili prosimy o poparcie tej poprawki.Poprawka czternasta, Komisji Ochrony Środowiska, została wycofana ze względu na to, że senatorowie... Została wycofana przez Komisję Ochrony Środowiska po zapoznaniu się z jej skutkami, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. I dziękujemy tutaj za pomoc przedstawicielom rządu
.I ostatnia kontrowersja, która towarzyszyła pracom komisji, dotyczyła załącznika nr 4 i poziomu recyklingu odpadów plastikowych i wielomateriałowych. Chodziło o to, czy ma on wynosić 16% , jak proponowali wnioskodawcy, czy też 25%, jak proponował Sejm i jak proponowały obie komisje. Połączone komisje zdecydowały większością głosów, żeby pozostać przy wersji sejmowej i zar
ekomendować państwu utrzymanie poziomu 25%. W związku z tym komisje wnoszą o odrzucenie poprawek piętnastej i szesnastej. W tej sprawie jest jednak również wniosek mniejszości połączonych komisji. Dziękuję.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję, Panie Senator
ze.Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji, pana senatora Marka Waszkowiaka, i przedstawienie wniosków mniejszości połączonych komisji.
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Mniejszość komisji miała wątpliwości co do tego, czy Polskę stać na dwudziestopięcioprocentowy poziom recyklingu, i wyraziła to w głosowaniu. Uważaliśmy, że zaproponowany we wstępnej fazie prac szesnastoprocentowy udział byłby najwłaściwszy. Niestety, komisja nie podzieliła naszego pog
lądu i przyjęła udział dwudziestopięcioprocentowy. Dziękuję uprzejmie.Wicemarszałek Donald Tusk:
Dziękuję.
Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?
Pan senator Janowski?
(
Senator Mieczysław Janowski: Dziękuję bardzo.)Pan senator Bachleda-Księdzularz?
(
Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz: Dziękuję bardzo.)Pani senator Ferenc?
(Senator Genowefa Ferenc
: Dziękuję bardzo.)Pan senator Tadeusz Lewandowski?
(Senator Tadeusz Lewandowski
: Dziękuję.)Sprawozdawcą Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej był senator Stanisław Marczuk.
(
Senator Stanisław Marczuk: Dziękuję.)Dziękuję.
Proszę bardzo, Panie Senatorze.
Dziękuję, Panie Marszałku.
Zgłaszam wniosek formalny, który wychodzi naprzeciw temu, o co wnosił sprawozdawca połączonych komisji senator Okrzesik, aby łącznie głosować nad następującymi poprawkami: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą i jedenastą, które zostały poparte przez obie k
omisje i nie budzą żadnych wątpliwości. Powtórzę, że chodzi o poprawki: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą i jedenastą. A nad tymi kontrowersyjnymi poprawkami, czyli szóstą, piętnastą i szesnastą, głosowalibyśmy oddzielnie. Dziękuję.Wicemarszałek Donald Tusk:
Czy jest sprzeciw? Nie słyszę.
(Senator Andrzej Mazurkiewicz: Nie ma sprzeciwu.)
Ani nie słyszę, ani nie widzę żadnych zgłoszeń. Przyjęliśmy więc propozycję senatora Pieniążka co do trybu głosowania nad niektór
ymi poprawkami.Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie
wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami. Głosujemy nad poprawkami: pierwszą, drugą, trzecią, czwartą, piątą, siódmą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą i jedenastą.
Czy jest potrzeba, abym czytał informacje dotyczące tych poprawek? Bo nie ma takiego przymusu, to zależy od woli prowadzącego i izby. Czy jest więc konieczność czytania informacji na temat każdego z tych punktów?
(
Głosy z sali: Nie, nie ma).Dziękuję bardzo.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek: pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, siódmej, ósmej, dziewiątej, dziesiątej i jedenastej, proszę o naciśnięcie przycisku "za".
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
N
a 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 156)Poprawki te zostały przyjęte.
Poprawka szósta jest poprawką obu komisji i usuwa zbędne, bo oczywiste stwierdzenie.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 77 obecnych senatorów 22 głosowało za, 49 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 157
)Poprawka nie została przyjęta.
Poprawki piętnastą i szesnastą przegłosujemy łącznie. Są to poprawki autorstwa pani senator Ferenc i senatora Lewandowskiego, poparte przez mniejszość połączonych komisji. Poprawki te obniżają wymagany poziom recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i wielomateriałowych z 25% do 16%.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecnośc
i.Kto jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 78 obecnych senatorów 32 głosowało za, 44 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 158
)Poprawki te nie zos
tały przyjęte.Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych
poprawek.Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.
Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.
Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.
Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.
N
a 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 159)Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
78. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu