69. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu


(Wznowienie posiedzenia o godzinie 10 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę państwa, minęła godzina 10.00.

Witam wszystkich serdecznie.

Wznawiam obrady.

Proszę o zajmowanie miejsc, pobranie kart i skupienie się, bo będziemy głosować. Jest w sumie ponad dwieście głosowań.

Informuję, że rozpoczynamy od punktu drugiego. Do punktu pierwszego wrócimy w dalszej kolejności z uwagi na trwające jeszcze prace redakcyjne.

A więc powracamy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, które ustosunkowały się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej senatora Piotra Andrzejewskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Piotr Andrzejewski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Połączone komisje, Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Ustawodawcza, po podsumowaniu wyników debaty ogólnej i złożonych wniosków przedstawiają państwu stanowisko zawarte w druku nr 505Z. Ze względu na dużą liczbę poprawek popartych przez połączone komisje chcę odwołać się do tego druku nie wymieniając ich wszystkich i powiedzieć tylko, że połączone komisje wnoszą o ich przyjęcie.

Poza tym są jeszcze oczywiście  poprawki nieuwzględnione i wnioski mniejszości. A wnioski mniejszości jestem zobowiązany państwu zrelacjonować. Najważniejsza jest tu poprawka Komisji Ustawodawczej poparta przez mniejszość połączonych komisji. Poprawka ta zmierza do zrealizowania zapisu art. 3 ustawy o spółdzielniach, który to przepis mówi, że własność spółdzielni jest prywatną własnością jej członków. Reszta to wynikające stąd skutki.

Wnoszę o przyjęcie poprawek uwzględnionych przez komisje i rozważenie przejęcia poprawek mniejszości. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senator Genowefę Ferenc o zabranie głosu i przedstawienie wniosku mniejszości połączonych komisji.

Senator Genowefa Ferenc:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Z upoważnienia mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej wnoszę o poparcie wniosku o odrzucenie ustawy.

Ustawa nie określa celów gospodarczych i społecznych, które zamierza się osiągnąć. Nie wynikało to również z dyskusji. Należy pamiętać o jednym: tą ustawą nie pobudzimy spółdzielców do odpowiedzialności za swoją spółdzielnię, ale zniszczymy nią stuletni dorobek spółdzielczości na terenach Polski. Doprowadzimy nią do olbrzymiego zróżnicowania czynszów w poszczególnych budynkach. Wyższe koszty i opłaty będą występować w budynkach najstarszych, o najniższym standardzie techniczno-użytkowym. Doprowadzimy wreszcie do likwidacji solidaryzmu spółdzielczego. Likwidujemy zasady, o które w czasie zaborów walczyli ksiądz prałat Blizińsiki i ksiądz Wawrzyniak. Likwidujemy spółdzielczość, która rozwiązywała tyle problemów w okresie międzywojennym. Doprowadzamy do sytuacji, że w jednym budynku będą miały zastosowanie trzy rodzaje przepisów: ustawa o najmie lokali mieszkalnych, prawo spółdzielcze i ustawa o własności lokali.

Ustawa wprowadza w art. 25 rażącą dyskryminację praw części członków - i to w sprawach organizacyjnych. Mniejszość będzie decydowała o większości. Ustawa odbiera osobom prawnym prawa nabyte, nie wskazując sposobu rozwiązania problemu. Ustawa przeciwstawia spółdzielnie członkom.

W dyskusji podkreślano, że ustawa ogranicza prawa rzeczowe. W tym miejscu chciałabym powołać się na wypowiedź pana senatora Chrzanowskiego i ją zacytować, ponieważ słuchało jej niewielu senatorów. Pan senator Chrzanowski, który wiele czasu w swym życiu zawodowym poświęcił spółdzielczości, powiedział tak: "Ograniczone prawo rzeczowe to nie jest forma socjalistyczna", a także: "spółdzielczość w Polsce ma sto lat. Ona była jeszcze przed odzyskaniem niepodległości".

Tworzymy prawo, które niszczy, zamiast tworzyć. Kiedyś jeden z prawników powiedział, że dzieje się źle, jeśli parlament korzysta z najgorszych przykładów, podając przykład siekiery, która może być narzędziem pracy i tworzyć dzieła, ale może być również narzędziem zbrodni i nieść zniszczenie. Ta ustawa niesie zniszczenie, a przecież w tej Izbie tak często podkreślano, że powinniśmy tworzyć dobre prawo.

W trosce o dobre prawo, o to, aby wspomniana siekiera nie była narzędziem zbrodni, w imieniu mniejszości komisji apeluję o odrzucenie ustawy w całości.

W przypadku odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy wnoszę w imieniu mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej o poparcie poprawek: dziewiętnastej, dwudziestej pierwszej i czterdziestej siódmej, które zmierzają do pozostawienia organom spółdzielni mieszkaniowych decyzji zamiast proponowanych w ustawie orzeczeń sądu. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę senatora Piotra Andrzejewskiego o zabranie głosu i przedstawienie wniosku mniejszości połączonych komisji.

Senator Piotr Andrzejewski:

Przedstawiłem już ten wniosek razem ze sprawozdaniem ogólnym, Panie Marszałku. Jeżeli trzeba go dodatkowo uzasadniać, to jeszcze raz to powtórzę.

(Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski: Czyli sprawozdawca był uniwersalny.)

Może nie uniwersalny, ale relacjonowałem wnioski mniejszości Komisji Ustawodawczej, a nie swoje. Mogę jeszcze raz to zrobić, jeśli pan marszałek sobie życzy.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Decyzja należy do pana senatora sprawozdawcy.

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję bardzo, rezygnuję z dodatkowego sprawozdania.)

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Będę kolejno odczytywał ich nazwiska.

Senator Stanisław Gogacz.

(Senator Stanisław Gogacz: Nie, dziękuję.)

Senator Genowefa Ferenc.

(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)

Senator Dorota Kempka.

Senator Dorota Kempka:

Panie Marszałku, bardzo proszę Wysoką Izbę o poparcie naszej poprawki. Jest to poprawka zgłoszona przez kilku senatorów, dotycząca pracowni plastycznych. Bardzo o to proszę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Ryszard Jarzembowski.

(Senator Ryszard Jarzembowski: Dziękuję.)

Senator Jerzy Suchański.

Senator Jerzy Suchański:

Proszę o poparcie moich poprawek. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Marian Noga.

(Senator Marian Noga: Dziękuję.)

Senator Zbigniew Antoszewski.

(Senator Zbigniew Antoszewski: Dziękuję.)

Senator Krystyna Czuba.

(Senator Krystyna Czuba: Dziękuję.)

Senator Dorota Czudowska jest nieobecna.

Senator Krzysztof Piesiewicz.

(Senator Krzysztof Piesiewicz: Dziękuję.)

Senator Zbigniew Romaszewski.

(Senator Zbigniew Romaszewski: Dziękuję.)

Senator Grzegorz Lipowski.

Senator Grzegorz Lipowski:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Chodzi o poprawkę czterdziestą czwartą, według której jednostki budżetowe nieposiadające osobowości prawnej mają być objęte ustawą. Dziękuję.

(Senator Dariusz Kłeczek: To nie dotyczy tej ustawy.)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Adam Graczyński.

(Senator Adam Graczyński: Dziękuję bardzo.)

Dziękuję.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przypominam, że będziemy głosować według druku nr 505Z.

Przypominam też, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Gospodarki Narodowej oraz senator wnioskodawca Adam Graczyński przedstawili wniosek o odrzucenie ustawy, natomiast Komisja Ustawodawcza oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a w przypadku odrzucenia tego wniosku nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy z druku nr 505Z.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz senatora Adama Graczyńskiego, popartym przez mniejszość połączonych komisji, o odrzucenie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 30 głosowało za, 43 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 4)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że wniosek nie został przyjęty.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza dotyczy przepisu art. 1, wzmianki o domach jednorodzinnych. Uznaje ona, iż wystarczający jest przepis art. 2 ust. 2, w myśl którego do domów jednorodzinnych stosuje się przepisy ustawy dotyczącej lokali. Niestety komentarz jest tutaj niepełny, pani maszynistka coś opuściła.

Czy uzasadnienie jest wystarczające?

(Głosy z sali: Tak.)

Dobrze.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za poprawką pierwszą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 48 głosowało  za, przeciw - 27, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 5)

Stwierdzam, że poprawka pierwsza została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania łącznego nad poprawkami: drugą, szóstą i siódmą. Poprawki te zmierzają do tego, aby przepisy art. 1 ust. 2 pkt 1, art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 1 i 3 dotyczyły wyłącznie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami: drugą, szóstą i siódmą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 6)

Stwierdzam, że poprawki: druga, szósta i siódma zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania łącznego nad poprawkami trzecią i trzydziestą siódmą. Poprawki te dostosowują brzmienie art. 1 ust. 3 i art. 41 ustawy do przepisu art. 3 prawa spółdzielczego, zgodnie z którym majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzecią i trzydziestą siódmą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 4 głosowało za, przeciw - 59,  13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 7)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że poprawki trzecia i trzydziesta siódma nie zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką czwartą, która ma charakter językowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze trzech senatorów nie głosowało.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 71 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu i 1 nie głosował. (Głosowanie nr 8)

Stwierdzam, że poprawka czwarta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania łącznego nad poprawkami: piątą, dwunastą, czternastą i czterdziestą drugą. Poprawki te zmierzają do ujednolicenia terminologii ustawy, definiują używane w ustawie określenie "wartość rynkowa lokalu".

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Głosujemy, głosujemy. Niektórzy senatorowie się ociągają.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 72 głosowało za, 2 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1senator nie głosował. (Głosowanie nr 9)

Stwierdzam, że poprawki: piąta, dwunasta, czternasta i czterdziesta druga zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką ósmą. Poprawka ósma ogranicza zastosowanie zasady wyrażonej w art. 6 ust. 1, dotyczącej kosztów i przychodów gospodarki związanych z zasobami mieszkaniowymi.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 48 głosowało za, 24 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu i 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 10)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że poprawka ósma została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziewiątą. Poprawka ta zobowiązuje spółdzielnię do tworzenia funduszu remontowego. Ustawa uchwalona przez Sejm przewiduje jedynie, że spółdzielnia może tworzyć fundusz remontowy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki dziewiątej?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 71głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 11)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dziesiątą. Doprecyzowuje ona przepis art. 7 ust. 3 wskazując, że chodzi w nim o osoby, które po wygaśnięciu tytułu prawnego do lokalu mieszkaniowego są zobowiązane do opuszczenia lokalu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze dwóch senatorów nie głosowało. Przecież nie będziemy na nich czekać.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 12)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką jedenastą. Poprawka ta doprecyzowuje przepis art. 10 ust. 4 dotyczący sytuacji, w której uległa istotnej zmianie wartość lokalu między wygaśnięciem dotychczasowego a ustanowieniem nowego lokatorskiego prawa do lokalu. Poprawka usuwa z tego przepisu błędną wzmiankę o przydziale lokalu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki jedenastej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 13)

Stwierdzam, że poprawka jedenasta została przyjęta.

Nad poprawkami trzynastą i trzydziestą piątą będziemy głosować łącznie. Poprawki te doprecyzowują przepisy art. 12 i 40 poprzez wskazanie, iż przeniesienie własności lokalu obejmuje także udział w nieruchomości wspólnej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzynastą i trzydziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 16 głosowało za, 60 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 14)

Stwierdzam, że poprawki trzynasta i trzydziesta piąta nie zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką piętnastą. Poprawka piętnasta dotyczy sytuacji likwidacji lub upadłości spółdzielni mieszkaniowej. Poprawka daje członkowi wykreślonemu z rejestru spółdzielni i osobom bliskim z nim zamieszkałym roszczenie o przyjęcie do spółdzielni, która nabyła budynek lub udział w budynku.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki piętnastej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 51 głosowało za, 22 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 15)

Stwierdzam, że poprawka została przyjęta.

Poprawka szesnasta w sposób bardziej precyzyjny określa początek biegu terminu, jaki ma spółdzielnia na ustanowienie na rzecz członka odrębnej własności lokalu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szesnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 33 głosowało za, 35 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 16)

Stwierdzam, że poprawka szesnasta nie została przyjęta.

Nad poprawkami siedemnastą i osiemnastą głosujemy łącznie. Poprawki te dotyczą przepisów art. 25. Treść ust. 2, jako odmienna merytorycznie, została przeniesiona do nowego, kolejnego artykułu, a w art. 25 dodano przepis stanowiący, iż do rozliczeń między właścicielami a spółdzielnią stosuje się przepisy o zniesieniu współwłasności.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami siedemnastą i osiemnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 9 głosowało za, 64 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 17)

Stwierdzam, że poprawki siedemnasta i osiemnasta nie zostały przyjęte.

Nad poprawkami dziewiętnastą, dwudziestą pierwszą i czterdziestą siódmą będziemy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawką czterdziestą ósmą. Poprawki dziewiętnasta, dwudziesta pierwsza i czterdziesta siódma zmierzają do tego, aby w prawie spółdzielczym nie dodawać art. 108a, w myśl którego członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni, mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dziewiętnastą, dwudziestą pierwszą i czterdziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 32 głosowało za, 42 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 18)

Stwierdzam, że poprawki dziewiętnasta, dwudziesta pierwsza i czterdziesta siódma nie zostały przyjęte.

Poprawka dwudziesta zmierza do zachowania obecnego wymogu większości 2/3 głosów do podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 12 głosowało za, 58 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 19)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta nie została przyjęta.

Poprawka dwudziesta druga zmierza do utrzymania mocy obowiązującej przepisu prawa spółdzielczego, w myśl którego umorzenie wartości lokalu zajmowanego na warunkach prawa własnościowego obciąża wkłady budowlane członków.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 20)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga została przyjęta.

Poprawka dwudziesta trzecia zmierza do tego, aby pozostawione w mocy przepisy art. 213, 215 i 217 prawa spółdzielczego dotyczyły wyłącznie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał od głosu. (Głosowanie nr 21)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta trzecia została przyjęta.

Poprawka dwudziesta czwarta nadaje nowelizowanemu §1 w art. 226 prawa spółdzielczego brzmienie dostosowane terminologicznie do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz przewidujące, iż zasady wnoszenia wkładów budowlanych może regulować nie tylko statut, ale także umowa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 22)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta czwarta została przyjęta.

Poprawka dwudziesta piąta zmierza do skreślenia bezprzedmiotowego po wejściu w życie ustawy art. 226 §2 prawa spółdzielczego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą piąta?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 75 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 23)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta piąta została przyjęta.

Nad poprawkami dwudziestą szóstą i dwudziestą ósmą głosujemy łącznie. Poprawki zmierzają do tego, aby zasady dotyczące postępowania w sytuacji, gdy własnościowe prawo do lokalu lub prawo do domu jednorodzinnego przeszło na kilku spadkobierców, stosować także do przypadku jednego spadkobiercy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dwudziestą szóstą i dwudziestą ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 24)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta szósta i dwudziesta ósma zostały przyjęte.

Poprawka dwudziesta siódma zmierza do skreślenia bezprzedmiotowego po wejściu w życie ustawy art. 229 §3 prawa spółdzielczego.

Kto z państwa jest za poprawką dwudziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 25)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta siódma została przyjęta.

Poprawka dwudziesta dziewiąta zmierza do tego, aby art. 237 prawa spółdzielczego mówił o budowaniu przez spółdzielnię domów mieszkalnych, a nie małych domów mieszkalnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 75 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 26)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta dziewiąta została przyjęta.

Poprawka trzydziesta jest konsekwencją wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, co czyni bezprzedmiotową nowelizację zawartą w art. 30.

Kto z państwa jest za poprawką trzydziestą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 27)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta została przyjęta.

Poprawka trzydziesta pierwsza ujednolica zasady korzystania z ulgi remontowej w przypadku wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej oraz wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 52 głosowało za, 20 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 28)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta pierwsza została przyjęta.

Nad poprawkami trzydziestą drugą, trzydziestą trzecią i trzydziestą ósmą będziemy głosować łącznie. Poprawki te skreślają art. 36 inaczej regulujący sprawy unormowane już w kodeksie cywilnym. Przepis ten dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, które wybudowały budynki na gruntach, nie będąc właścicielami ani użytkownikami wieczystymi tych gruntów. Przepis daje tym spółdzielniom roszczenie o przeniesienie na nie własności działek lub oddanie ich w użytkowanie wieczyste za wynagrodzeniem.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzydziestą drugą, trzydziestą trzecią i trzydziestą ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 29)

Stwierdzam, że poprawki trzydziesta druga, trzydziesta trzecia i trzydziesta ósma zostały przyjęte.

Nad poprawkami trzydziestą czwartą i pięćdziesiątą będziemy głosować łącznie. Poprawki te usuwają błąd merytoryczny polegający na przyjęciu, że spółdzielcze prawa do lokali ustanawia się na rzecz ich nabywców czy spadkobierców. Poprawki jednoznacznie wskazują, że po wejściu w życie ustawy spółdzielnia mieszkaniowa nie może ustanawiać spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokali użytkowych, w tym garaży, ani praw do miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzydziestą czwartą i pięćdziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 30)

Stwierdzam, że poprawki trzydziesta czwarta i pięćdziesiąta zostały przyjęte.

Nad poprawkami trzydziestą szóstą i czterdziestą czwartą będziemy głosować łącznie. Poprawki określają wysokość odpłatności za dokonanie wymaganych pomiarów i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do przeniesienia własności lokalu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzydziestą szóstą i czterdziestą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 15 głosowało za, 60 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 31)

Stwierdzam, że poprawki trzydziesta szósta i czterdziesta czwarta nie zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą dziewiątą. Skreśla ona przepis wprowadzający nieznany rodzaj odpowiedzialności zarządu i rady nadzorczej spółdzielni za uchybienia terminu na podjęcie czynności związanych ze scaleniem i podziałem nieruchomości, ich rozgraniczeniem oraz ewidencją gruntów i budynków.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 74 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 32)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta dziewiąta została przyjęta.

Poprawka czterdziesta ma charakter językowy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 76 za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 33)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą pierwszą. Dostosowuje ona przepis art. 46 do przyjętej w ustawie zasady, zgodnie z którą przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego w prawo odrębnej własności nie następuje z mocy prawa, lecz na wniosek członka spółdzielni przez zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 34)

Stwierdzam, że poprawka została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą trzecią. Wprowadza ona zasadę, w myśl której koszty zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu, do którego przed dniem wejścia w życie ustawy przysługiwało nabywcy prawo lokatorskie, oraz koszty założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do niej obciążają nabywcę do wysokości 500 zł, a w pozostałej części obciążają spółdzielnię.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 9 głosowało za, 64 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 35)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta trzecia nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą piątą. Przyjęcie jej wykluczy głosowanie nad poprawką czterdziestą szóstą. Poprawka czterdziesta piąta dodaje do ustawy przepis dający najemcom pracowni, istniejących w dniu wejścia w życie ustawy, i wykorzystywanych przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, prawo żądania przeniesienia własności lokalu na takich samych zasadach jak przy przeniesieniu własności lokalu, do którego przed dniem wejścia w życie ustawy przysługiwało nabywcy prawo lokatorskie. Wpłata różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a wartością wkładu mieszkaniowego i spłat wszelkich długów, związanych z lokalem, nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 3% aktualnej wartości rynkowej lokalu.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki czterdziestej piątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 43 głosowało za, 33 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 36)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta piąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą ósmą. Poprawka czterdziesta ósma jest konsekwencją wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, co czyni bezprzedmiotową wzmiankę o opłatach skarbowych zawartą w art. 50.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki czterdziestej ósmej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 37)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta ósma została przyjęta.

Poprawka czterdziesta dziewiąta poprawia błędne odesłanie do przepisów prawa spółdzielczego.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki czterdziestej dziewiątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 38)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta dziewiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką pięćdziesiątą pierwszą. Poprawka ta dodaje do ustawy przepis przewidujący, iż członkom spółdzielni, nie mającym uregulowanych zobowiązań z tytułu zaciągniętych do dnia 31 maja 1992 r. kredytów mieszkaniowych, o których mowa w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, na ich wniosek umarza się te zobowiązania wraz z odsetkami w wysokości 50%. Wierzytelności banków wynikające z umorzonych zobowiązań zostaną zaspokojone przez skarb państwa w ciągu pięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy w drodze nieodpłatnego zbycia udziałów bądź akcji należących do skarbu państwa.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej pierwszej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 15 głosowało za, 61 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 39)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta pierwsza nie została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta druga dotyczy powstałych przed wojną warszawskich spółdzielni mieszkaniowych, których budynki zostały przejęte na własność państwa na podstawie uchwał Rady Ministrów z 1957, 1958 i 1965 r. Członkom tych spółdzielni ma przysługiwać roszczenie o zwrot utraconego mienia w naturze lub roszczenie o odszkodowanie, jeżeli zwrot w naturze byłby niemożliwy.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej drugiej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 14 głosowało za, 55 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 40)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta druga nie została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta trzecia dodaje do ustawy przepis dający najemcom mieszkań spółdzielczych, które były mieszkaniami zakładowymi, prawo żądania przeniesienia własności lokalu na takich samych zasadach jak przy przeniesieniu własności lokalu, do którego przed dniem wejścia w życie ustawy przysługiwało nabywcy prawo lokatorskie.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej trzeciej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 41)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta trzecia została przyjęta.

I ostatnia poprawka, pięćdziesiąta czwarta, która stanowi, iż możliwość odpisywania od podatku kwot wpłaconych na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej będzie dotyczyła wpłat dokonanych od 1 stycznia 2001 r.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki pięćdziesiątej czwartej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 72 głosowało za, 4 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 42)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta czwarta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie tej ustawy w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 46 głosowało za, 28 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 43)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Powracamy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz Skarbu Państwa.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam ponadto, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę senatora Tadeusza Kopacza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu połączonych komisji wniosków.

Senator Tadeusz Kopacz:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu połączonych komisji: Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, mam przyjemność złożyć państwu sprawozdanie z prac tych komisji, które zebrały się na wspólnym posiedzeniu 20 listopada 2000 r.

Po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych 22 listopada 2000 r. w toku debaty nad ustawą o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz skarbu państwa przedstawiają Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko.

Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: pierwszą, trzecią, czwartą, piątą, siódmą, dziesiątą, dwudziestą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą, dwudziestą trzecią, dwudziestą piątą, dwudziestą ósmą, dwudziestą dziewiątą, trzydziestą, trzydziestą pierwszą, trzydziestą drugą, trzydziestą piątą, trzydziestą siódmą, trzydziestą ósmą, czterdziestą i czterdziestą czwartą, zawarte w druku nr 504Z.

Chcę państwu, paniom i panom senatorom, powiedzieć, że wśród poprawek przyjętych przez połączone komisje są dwie takie, które zwiększają zakres ulgi przy preferencyjnej sprzedaży mieszkań z 90% do 95% - to są poprawki dwudziesta ósma i trzydziesta ósma - i jedna, czterdziesta czwarta, która poszerza granice obowiązywania ustawy o lokale stanowiące własność skarbu państwa, a będące w trwałym zarządzie jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Informuję ponadto, że na podstawie art. 52 ust. 4 Regulaminu Senatu senator Jolanta Danielak dokonała zmiany swojego wniosku o dodanie w art. 9 w pkcie 2 lit. a1, chodzi o poprawkę trzydziestą piątą.

Zgłoszono także kilka wniosków mniejszości. Są to wnioski między innymi pana senatora Andrzejewskiego, pana senatora Markowskiego i pana senatora Lipowskiego.

W imieniu połączonych komisji wnoszę o przyjęcie przez Wysoki Senat ustawy wraz z zaproponowanymi poprawkami. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawców mniejszości połączonych komisji.

Ponieważ senator Jerzy Markowski jest chwilowo nieobecny - proszę na salę - w pierwszej kolejności wystąpi senator Grzegorz Lipowski, którego proszę o przedstawienie wniosku mniejszości. Następnym mówcą będzie senator Andrzejewski. Proszę, żeby nie opuszczał sali.

Senator Grzegorz Lipowski:

Chodzi o tę argumentację, Panie Marszałku, którą już przedstawiałem. Dotyczy to mieszkań jednostek budżetowych niemających osobowości prawnej: to są drogowcy, leśnicy. Proszę o poparcie poprawki czterdziestej czwartej.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Piotr Andrzejewski.

Senator Piotr Andrzejewski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Popierane przeze mnie wnioski mniejszości są wnioskami całej Komisji Ustawodawczej, dlatego muszę powiedzieć, że ich filozofia różni się od filozofii przyjętej przez połączone komisje, bo poprawki te rozszerzają zakres ustawy na wszystkie byłe mieszkania zakładowe.

Tak więc w imieniu Komisji Ustawodawczej proszę, jakby kolizyjnie, o przyjęcie poprawki mniejszości i o nieprzyjmowanie poprawki dziesiątej, która ogranicza zakres pojęcia "zbywcy" tylko do skarbu państwa oraz państwowych osób prawnych i spółek handlowych, w odniesieniu do których skarb państwa jest podmiotem dominującym. Tym samym pozostałe byłe mieszkania zakładowe nie będą podlegały trybowi ustawy.

Chcę przypomnieć, że przed chwilą przegłosowaliśmy sprawę mieszkań zakładowych, które przeszły na własność spółdzielni i że będą one uwłaszczane w szczególnym trybie. Trzeba jednak pewnych spraw przypilnować. Skoro spółdzielnie zobowiążemy do tego, aby w trybie szczególnym, na zasadzie prawa spółdzielczego, oddawały mieszkania zakładowe, to byłaby to jakaś niewspółmierność systemowa, gdybyśmy ograniczyli zakres podmiotów, które przejęły mieszkania zakładowe - często albo za darmo, albo za minimalne kwoty - razem z najemcami, i ich możliwości skorzystania z ustawy na wskazanych tutaj zasadach.

Są dwie koncepcje rozwiązania tego problemu: ta przedstawiona przez Komisję Ustawodawczą i ta przyjęta przez połączone komisje. Dlatego w imieniu mniejszości połączonych komisji, czyli całej Komisji Ustawodawczej, wnoszę o przyjęcie tych zasad, które zakładają zwrot tych mieszkań, zgodnie z ustawą, które zostały przejęte wraz z lokatorami, byłymi pracownikami. Nie korzystają oni dzisiaj z żadnych innych praw do własności, tylko z prawa najemców, a niedługo mogą być eksmitowani na bruk. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Niestety nie ma sprawozdawcy wniosku mniejszości senatora Jerzego Markowskiego. Czy któryś z przewodniczących komisji chce przedstawić ten wniosek?

Proszę państwa, składanie sprawozdań większości czy mniejszości jest jednym z podstawowych obowiązków wyznaczonego sprawozdawcy. Powinien więc być on obecny, nie mówiąc o tym, że wnioskodawcy tracą, gdy wniosek nie jest przedstawiony i uzasadniony. Prosiłbym bardzo, skoro wyznacza się sprawozdawcę na posiedzeniu komisji, a często w przypadku wniosków mniejszości on sam się zgłasza, żeby pilnować swojej sprawy do końca.

(Senator Ryszard Jarzembowski: Senator jest w Katowicach.)

Dobrze, ale jest przecież możliwość zastępstwa.

Czyli nie ma sprawozdawcy?

(Senator Tadeusz Kopacz: Panie Marszałku, zgłaszam się.)

Proszę bardzo, senator Tadeusz Kopacz.

Senator Tadeusz Kopacz:

Panie Marszałku, byłem przygotowany, co prawda, do przedstawienia sprawozdania dotyczącego poprawek, które zostały przyjęte przez komisje, a sprawozdawcy mniejszości mieli prawo bronić swoich poprawek, jednak w związku z tym, że nie ma senatora Markowskiego, postaram się państwu przedstawić sens poprawek, które zostały zgłoszone jako poprawki mniejszości.

Przede wszystkim chodzi o poprawki szóstą, szesnastą i czterdziestą szóstą. Mówią one, że ustawa reguluje również zasady i tryb zbywania mieszkań przez osoby, które nabyły je po 1 sierpnia 1990 r. w procesach likwidacji, komercjalizacji, prywatyzacji lub upadłości przedsiębiorstw państwowych. Rozszerzają one o te osoby pojęcie "zbywcy".

Wysoka Izba musi rozstrzygnąć, czy poprzeć te poprawki, ponieważ te osoby mogły nabyć mieszkania zgodnie z prawem. Dzisiaj, po wielu latach, próbujemy cofnąć wszystkie umowy, które w tej sprawie zostały zawarte.

Chodzi więc o rozszerzenie pojęcia "zbywcy" o osoby, które nabyły mieszkania po 1 sierpnia 1990 r. w procesach likwidacji, komercjalizacji, prywatyzacji lub upadłości przedsiębiorstw państwowych, niebędące najemcami tych lokali. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senatorowie sprawozdawcy komisji chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Mieczysław Janowski? Nieobecny.

Senator Andrzej Mazurkiewicz? Nieobecny.

Senator Adam Struzik? Proszę bardzo.

Senator Adam Struzik:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Apeluję o poparcie moich poprawek, zwłaszcza tych popartych przez mniejszość połączonych komisji. Ich celem jest uwzględnienie w tej ustawie również mieszkań zakładowych należących do zakładów opieki zdrowotnej i ich najemców. Dotyczy to bardzo dużej grupy, jak myślę. Wydaje się, że tylko w ten sposób możemy zapewnić wszystkim równoprawne traktowanie.

Gdyby tak się nie stało, to oczywiście porę poprawki Komisji Ustawodawczej, poparte przez mniejszość połączonych komisji, i proszę o ich poparcie, bo idą one w tym samym kierunku. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Piotr Andrzejewski?

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję.)

Senator Anna Bogucka-Skowrońska.

Senator
Anna Bogucka-Skowrońska:

W imieniu swoim i kolegów senatorów popieram poprawkę siedemnastą. Wprawdzie jej zakres jest węższy od zakresu przedstawionej i przyjętej przez komisje poprawki czterdziestej czwartej, bo chodzi tu o jednostkę organizacyjną, która nie ma osobowości prawnej, niemniej jednak, ponieważ nie wiemy, które poprawki mogą przejść - a nie zaszkodzi i taka poprawka - proszę, aby Senat ją przyjął, żeby wprost stwierdzić, że ustawie podlegają również mieszkania w państwowych jednostkach budżetowych, które nie stanowią osób prawnych. Jest to poprawka, która - można powiedzieć - kieruje sie taką samą filozofią jak poprawka senatora Adama Struzika.

Następne dwie poprawki, poprawka trzydziesta czwarta i czterdziesta druga, mówią o sytuacji, która powinna być uwzględniona z uwagi na to, żeby nie stwarzać, że tak powiem, pewnej niesprawiedliwości przy rozstrzyganiu w przypadku podobnej sytuacji osób cywilnych i wojskowych. Chodzi o to, żeby uprawnione do nabycia mieszkań były również osoby, które zajmują lokale wojskowe na podstawie decyzji o przydziale na czas nieoznaczony. Mogą to być osoby z rodzin wojskowych. W poprawce proponujemy wręcz, żeby wyszczególnić byłe żony osób uprawnionych zajmujące lokal mieszkalny na podstawie decyzji o przydziale, bo taka jest częsta praktyka. Ta poprawka jest zbieżna z poprawką trzydziestą piątą, pani senator Danielak, tyle że nasza jest uzupełniona o poprawkę czterdziestą drugą, która mówi, na jakich warunkach te lokale mają być zbyte, skoro nie można odliczyć wysługi lat - takie kryteria obliczania tej należności są przyjęte dla osób wojskowych. Dlatego proponujemy, aby zastosować zasady, które obowiązują przy zbyciu lokalu mieszkalnego w gminie właściwej ze względu na jego położenie, przy czym te obniżki nie mogą być wyższe niż 70% ceny. Zresztą taka praktyka do dziś była stosowana, jeżeli ktoś ten lokal chciał nabyć. Wiem o tym, bo zarówno ja, jak i wszyscy koledzy z Komisji Praw Człowieka i Praworządności otrzymaliśmy w tej sprawie listy.

Poprawka czterdziesta trzecia jest ważna. Została ona przez nas zgłoszona niejako ad hoc po tym, jak przedstawicielka urzędu mieszkalnictwa stwierdziła, że w dwóch ustawach powstaną dwa przepisy dotyczące tej samej materii. W związku z tym ta poprawka niejako zmienia tamtą ustawę poprzez wskazanie, że do przeniesienia własności stosuje się przepisy tej ustawy. Dlatego też w imieniu senatorów Andrzejewskiego, Romaszewskiego, Kutza i moim własnym opowiadam się również za poprawką czterdziestą trzecią. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Senator Kazimierz Kutz? Dziękuję.

Senator Zbigniew Romaszewski?

Senator Zbigniew Romaszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Poprawka czterdziesta szósta, którą wniosłem, w zasadzie różni się od poprawki czterdziestej siódmej pewnymi kwestiami proceduralnymi. W moim przekonaniu po prostu upraszcza procedurę przekazywania mieszkań osobom sprzedanym wraz z mieszkaniami. Ale zasadniczych różnic pomiędzy poprawkami czterdziestą szóstą i czterdziestą siódmą nie ma.

Istotną kwestią natomiast jest problem poprawki szóstej i poprawki szesnastej. Nie wyobrażam sobie, ażeby Senat mógł przejść do porządku dziennego nad sytuacją ludzi, którzy w wyniku bezduszności zostali w trakcie procesu prywatyzacyjnego bądź procesu likwidacyjnego sprzedani wraz z mieszkaniami prywatnym najemcom, co odbywało się często w warunkach spekulacyjnych. Tym bardziej że w naszej ustawie przyznajemy najemcom mieszkań zakładowych uprawnienie do nabycia mieszkania za 5% wartości, a więc rozszerzamy uprawnienia najemców mieszkań zakładowych. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ci, którzy korzystali z mieszkań zakładowych na tych samych prawach, a którzy zostali w tej chwili sprzedani, mieliby osobiście ponosić koszty bezduszności, nieumiejętności, niesprawności i indolencji, jakie panowały w procesie prywatyzacyjnym. Uważam, że przyjęcie poprawek szóstej i szesnastej oraz czterdziestej szóstej bądź czterdziestej siódmej jest po prostu niezbędne w imię zupełnie prymitywnie, wręcz podstawowo rozumianej sprawiedliwości. Trudno mówić o wrażliwości na ludzką nędzę, trudno mówić o opiece nad rodziną, jeżeli dwa i pół tysiąca ludzi pozostaje poza podstawowym ustawodawstwem. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Senator Wiesław Pietrzak?

Senator Wiesław Pietrzak:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Dziękuję połączonym komisjom za przyjęcie poprawek dwudziestej dziewiątej i czterdziestej.

Chciałbym w kilku słowach uzasadnić inne moje poprawki. Nie mogłem być na posiedzeniu komisji i myślę, że to przyczyniło się do ich nieuwzględnienia.

A mianowicie poprawka trzydziesta trzecia. Poprawka ta doprecyzowuje w ustawie matce, kto ma prawo do wykupu mieszkania. Jeżeli wzięlibyśmy do ręki druk decyzji o przydziale lokalu, to wszystkie te osoby są tam ujęte. Ale gdy na przykład umiera główny najemca, to później… No, urzędnicze podejście jest różne. Dlatego też w ust. 1 pkt 1, który w poprzedniej ustawie matce brzmi: osobom uprawnionym, które zajmują kwaterę stałą, na podstawie decyzji o przydziale; doprecyzowuje się w ten sposób: osobom uprawnionym, wymienionym z imienia i nazwiska lub stosunku pokrewieństwa w decyzji o przydziale kwatery stałej. Myślę, że to jest uzasadnione. Proszę Wysoką Izbę o przyjęcie doprecyzowania tego punktu.

I odnośnie do poprawki czterdziestej pierwszej. Wysoka Izbo, gdyby dotyczyło to tylko sprzedaży mieszkań zakładowych wojskowym, podległym ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, to poprawka moja nie miałby racji bytu. Ale ponieważ ustawa dotyczy wszystkich osób, które pracowały w gospodarce narodowej, to wydaje mi się, że już ust. 1 precyzuje, kto ma prawo kupna. Ust. 2 wprowadza tylko pewnego rodzaju chaos. A mianowicie w ust. 2, który proponuję wykreślić, jest napisane tak: "Dla potrzeb stosowania ustawy, o której mowa w ust. 1, za okres pracy, od którego jest uzależniona wysokość ulgi, przyjmuje się okres pracy pracownika wojska w jednostce organizacyjnej Sił Zbrojnych". A jeżeli ten żołnierz zawodowy został oddelegowany na przykład do Ministerstwa Gospodarki czy do Ministerstwa Skarbu Państwa i nadal pracuje w gospodarce narodowej, to czy to oznacza, że on już nie ma prawa do tych ulg? On ma takie samo prawo. To prawo dotyczy również innych. Dlatego też proszę o wykreślenie tego ustępu, który inaczej precyzuje tę sprawę.

I poprawka trzydziesta szósta. Szanowni Państwo, koresponduje ona z poprawkami, które zgłosiła grupa senatorów i które nie zostały poparte. Pani Bogucka-Skowrońska już to uzasadniała. Dotyczy to również tych, którzy w chwili śmierci osoby uprawnionej nie mieszkali z nią. Zdarzają się takie przypadki. Młody człowiek, syn lub córka, jest na studiach i w chwili śmierci głównego najemcy z nim nie mieszka, a później urzędnicze podejście jest różne. Są takie nieporozumienia. Jeżeli państwo uwzględnicie tę poprawkę, również będę wdzięczny. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Senator Marek Waszkowiak? Nieobecny.

Senator Jolanta Danielak?

Senator Jolanta Danielak:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Moje poprawki zostały poparte przez komisje. Mam nadzieję, że Wysoka Izba również je poprze.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Paweł Abramski?

(Senator Paweł Abramski: Dziękuję.)

Senator Tadeusz Lewandowski?

(Senator Tadeusz Lewandowski: Dziękuję bardzo.)

Senator Grzegorz Lipowski?

(Senator Grzegorz Lipowski: Dziękuję bardzo.)

Senator Zdzisław Maszkiewicz?

(Senator Zdzisław Maszkiewicz: Dziękuję bardzo.)

Senator Zygmunt Ropelewski?

(Senator Zygmunt Ropelewski: Dziękuję bardzo.)

Senator Stefan Konarski?

(Senator Stefan Konarski: Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.)

Czy sprawozdawcy chcą jeszcze raz zabrać głos?

Senator Piotr Andrzejewski?

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję bardzo.)

Nieobecny senator Marek Waszkowiak nie może zabrać głosu.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz Skarbu Państwa.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy. Są one zawarte w druku nr 504Z.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania.

Nad poprawkami pierwszą i czwartą będziemy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawką drugą, zaś nieprzyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawkami: dziesiątą, jedenastą i dwunastą. Poprawki pierwsza i czwarta dotyczą tytułu ustawy oraz art. 8 i 9. Obejmują przepisami ustawy spółki skarbu państwa powstałe w inny sposób niż poprzez komercjalizację przedsiębiorstw państwowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami pierwszą i czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 44)

Stwierdzam, że poprawki pierwsza i czwarta zostały przyjęte. (Sygnał telefonu komórkowego)

Teraz będziemy głosować nad poprawką trzecią. Odnosi się ona do tytułu ustawy oraz do art. 1, 8 i 9 i precyzuje zakres przedmiotowy ustawy, wskazując, że dotyczy ona tylko części mieszkań należących do skarbu państwa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto się wstrzymał od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 72 głosowało za, 3 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 45)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawka piąta, do art. 1 ust. 1, usuwa zbędne sformułowanie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 78 głosowało za. (Głosowanie nr 46)

Stwierdzam, że poprawka piąta została przyjęta.

Głosujemy teraz nad poprawkami: szóstą, szesnastą i czterdziestą trzecią. Żeby jednak móc nad nimi głosować, najpierw będziemy musieli głosować nad poprawkami: czterdziestą szóstą i czterdziestą siódmą. Nieprzyjęcie żadnej z nich wykluczy głosowanie nad poprawkami: szóstą, szesnastą i czterdziestą trzecią. Przyjęcie poprawki czterdziestej szóstej wykluczy głosowanie nad poprawką czterdziestą siódmą. Tak więc najpierw głosujemy nad poprawką czterdziestą szóstą. Polega ona na dodaniu art. 9d, nakazującego osobom trzecim, które w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw nabyły między innymi mieszkania, aby sprzedały je uprawnionym do tego lokatorom.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 42 głosowało za, 31 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 47)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta szósta została przyjęta.

Tym samym nie będziemy głosować nad poprawką czterdziestą siódmą i możemy głosować łącznie nad poprawkami: szóstą, szesnastą i czterdziestą trzecią. Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawką dziesiątą. Poprawki: szósta, szesnasta i czterdziesta trzecia, do art. 1 i 2 oraz dodająca art. 9a, uzupełniają przepis ustalający przedmiot ustawy, rozszerzają ustawowy katalog zbywców o osoby, które nabyły mieszkania w procesach prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, a także doprecyzowują art. 3 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o zmianie ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek: szóstej, szesnastej i czterdziestej trzeciej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 49 głosowało za, 24 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 48)

Stwierdzam, że poprawki: szósta, szesnasta i czterdziesta trzecia zostały przyjęte.

Tym samym nie będziemy głosować nad poprawką dziesiątą.

Głosujemy nad poprawką siódmą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami ósmą i dziewiątą. Poprawka siódma, do art. 1 ust. 2, wyłącza stosowanie ustawy do mieszkań wchodzących w skład budynków zabytkowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 77 głosowało za. (Głosowanie nr 49)

Stwierdzam, że poprawka siódma została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką jedenastą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką dwunastą. Poprawka jedenasta, do art. 2, rozciąga przepisy ustawy na wszystkie spółki handlowe zdominowane przez skarb państwa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką jedenastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 39 głosowało za, 38 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 50)

Stwierdzam, że poprawka jedenasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzynastą. Jest to poprawka do art. 2, uwzględniająca fakt, iż przedsiębiorstwa państwowe są również państwowymi osobami prawnymi.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzynastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 41 głosowało za, 35 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 51)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czternastą. Jest to poprawka do art. 2, rozciągająca przepisy ustawy na wszystkie osoby prawne.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 35 głosowało za, 40 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 52)

Stwierdzam, że poprawka czternasta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką piętnastą do art. 2 pkt 1, która uwzględnia równoważną pozycję Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ustawy ustrojowe dotyczące obu tych agencji są nowelizowane rozpatrywanym aktem. Nie ma więc uzasadnienia, aby wymieniać jedną z tych agencji.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 24 głosowało za, 48 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 53)

Stwierdzam, że poprawka piętnasta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siedemnastą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami osiemnastą i czterdziestą czwartą. Poprawka siedemnasta do art. 2 rozciąga przepisy ustawy na państwowe jednostki budżetowe.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siedemnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 18 głosowało za, 60 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 54)

Stwierdzam, że poprawka siedemnasta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką osiemnastą do art. 2, która rozciąga przepisy ustawy na wszystkie państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką czterdziestą czwartą.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką osiemnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 25 głosowało za, 53 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 55)

Stwierdzam, że poprawka osiemnasta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dziewiętnastą. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami dwudziestą, dwudziestą pierwszą, dwudziestą drugą i dwudziestą piątą. Poprawka dziewiętnasta do art. 2 rozciąga preferencje przewidziane ustawą na wszystkich najemców mieszkań zakładowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 17 głosowało za, 56 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 56)

Stwierdzam, że poprawka dziewiętnasta nie została przyjęta.

Nad poprawkami dwudziestą i dwudziestą piątą będziemy głosować łącznie. Poprawki dwudziesta i dwudziesta piąta do art. 2 i 4 wiążą uprawnienia przyznawane najemcom z najmem na czas nieoznaczony.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dwudziestą i dwudziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 78 głosowało za. (Głosowanie nr 57)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta i dwudziesta piąta zostały przyjęte.

Poprawka dwudziesta pierwsza do art. 2 precyzuje przepis ustawy, usuwając błąd, bowiem nie można jednocześnie być właścicielem i wykonywać własności na rzecz innej osoby.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 76 głosowało za, 3 - przeciw. (Głosowanie nr 58)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta pierwsza została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą drugą do art. 2, która zobowiązuje zbywcę do ograniczenia działki związanej ze zbywanym budynkiem do racjonalnych rozmiarów.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 59)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga została przyjęta.

Poprawka dwudziesta trzecia do art. 3 wprowadza sankcję nieważności umów naruszających ustawę.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 60)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta trzecia została przyjęta.

Nad poprawkami dwudziestą czwartą, dwudziestą szóstą i dwudziestą siódmą będziemy głosować łącznie. Poprawki te przyznają uprawnionym roszczenia o nabycie mieszkań oraz określają przesłanki wygaśnięcia przywilejów określonych ustawą.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą czwartą, dwudziestą szóstą i dwudziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 20 głosowało za, 48 - przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 61)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta czwarta, dwudziesta szósta i dwudziesta siódma nie zostały przyjęte.

Nad poprawkami dwudziestą ósmą i trzydziestą ósmą będziemy głosować łącznie. Poprawki te zwiększają dopuszczalną bonifikatę w cenie mieszkań z 90% do 95%.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dwudziestą ósmą i trzydziestą ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 73 głosowało za, 3 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta ósma i trzydziesta ósma zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą dziewiątą, która nakazuje ograniczyć bonifikatę obliczaną procentowo od wartości do powierzchni mieszkania nieprzekraczającej 80 m2.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 74 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 63)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta dziewiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą, która wskazuje, że do mieszkań byłych PGR nie stosuje się art. 5 rozpatrywanej ustawy, gdyż te sprawy są już uregulowane w innej ustawie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 70 głosowało za, 5 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 64)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką trzydziestą pierwszą. Poprawka ta precyzuje sformułowanie ustawy, usuwa bowiem nieprecyzyjny zwrot mówiący o tym, że do okresu pracy należy okres najmu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą pierwszą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 65)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta pierwsza została przyjęta.

Poprawka trzydziesta druga do art. 8 rozszerza na bliskich najemcy uprawnienia dotyczące mieszkań zarządzanych przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą drugą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 75 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 66)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta druga została przyjęta.

Poprawka trzydziesta trzecia do art. 9 do grona uprawnionych do nabycia mieszkania należącego do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej zalicza bliskich najemców, a więc adresata decyzji o przydziale.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą trzecią?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 31 głosowało za, 42 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 67)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta trzecia nie została przyjęta.

Przy jednej agencji jest takie rozwiązanie, przy drugiej inne, ale taki sposób…

Nad poprawkami trzydziestą czwartą i czterdziestą drugą będziemy głosować łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką trzydziestą piątą. Poprawki trzydziesta czwarta i  czterdziesta druga do art. 9 rozciągają przepisy ustawy na najemców mieszkań należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, w tym na byłe żony uprawnionych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzydziestą czwartą i czterdziestą drugą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 23 głosowało za, 51 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 68)

Stwierdzam, że poprawki trzydziesta czwarta i czterdziesta druga nie zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą piątą. Poprawka do art. 9 przywraca dotychczasowe uprawnienia kategorii osób w nim wymienionych do nabycia lokalu, usunięte przez Sejm.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą piątą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 69)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta piąta została przyjęta. Wynika z tego, że mamy jednego sympatyka Sejmu.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą szóstą. Poprawka trzydziesta szósta do art. 9 rozszerza uprawnienia do nabycia mieszkania należącego do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej na bliskich, którzy nie mieszkali z uprawnionym w chwili jego śmierci.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą szóstą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 29 głosowało za, 43 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 70)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta szósta nie została przyjęta.

Poprawka trzydziesta siódma do art. 9 poprawia błąd w ustawie, która pierwotnie nowelizowała nieaktualne brzmienie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą siódmą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 71)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta siódma została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą dziewiątą. Poprawka do art. 9 nakazuje - w odniesieniu do mieszkania należącego do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - ograniczyć bonifikatę obliczaną procentowo od wartości do powierzchni mieszkania nieprzekraczającej 80 m2.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą dziewiątą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 79 obecnych senatorów 19 głosowało za, 53 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 72)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta dziewiąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą. Poprawka ta do art. 9 dodaje w przepisie nowy ust. 4, określający zasadę ustalania wysługi lat do obliczenia bonifikaty.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 73 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 73)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą pierwszą. Poprawka czterdziesta pierwsza do art. 9 pozwoli uwzględnić zatrudnienie poza wojskiem przy obliczaniu bonifikaty.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą pierwszą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 29 głosowało za, 43 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 74)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta pierwsza nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą czwartą. Poprawka czterdziesta czwarta, polegająca na dodaniu art. 9b, rozciąga przepisy ustawy na okres trzech lat na mieszkania będące własnością skarbu państwa reprezentowanego przez zakłady i jednostki budżetowe.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą czwartą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 76 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 75)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta czwarta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą piątą. Polega ona na dodaniu art. 9c rozciągającego przepisy ustawy na mieszkania będące własnością podmiotów komunalnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 20 głosowało za, 54 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 76)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta piąta nie została przyjęta.

Głosujemy łącznie nad poprawkami czterdziestą ósmą i pięćdziesiątą. Poprawki te, dodające art. 9e, 9f i 9h, rozciągają przepisy ustawy na zabudowane działki gruntu i nieruchomości rolne.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami czterdziestą ósmą i pięćdziesiątą autorstwa senatora Konarskiego?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 8 głosowało za, 62 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 77)

Stwierdzam, że poprawki czterdziesta ósma i pięćdziesiąta nie zostały przyjęte.

I ostatnia poprawka, czterdziesta dziewiąta. Poprawka ta określa szczególny tryb nabycia lokali mieszkalnych, między innymi precyzując obowiązki służby geodezyjnej i kartograficznej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą dziewiątą autorstwa senatora Jerzego Markowskiego?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów 29 głosowało za, 44 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 78)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta dziewiąta nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz Skarbu Państwa w całości, wraz ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze trzech nie głosowało. Już wszyscy.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 78 obecnych senatorów za głosowało 75, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 79)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, spółek prawa handlowego powstałych w wyniku komercjalizacji, państwowych osób prawnych oraz Skarbu Państwa.

Powracamy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam także, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatora Dariusza Kłeczka i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Dariusz Kłeczek:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia tych komisji.

Komisje po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych w toku debaty nad ustawą o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych przedstawiają Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko. Wysoki Senat raczy przyjąć poprawki: trzecią, czwartą, piątą, szóstą, ósmą, dziesiatą, trzynastą i czternastą. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji senator Jolantę Danielak i przedstawienie wniosku mniejszości tych komisji.

Senator Jolanta Danielak:

Dziękuję, Panie Marszałku.

Bardzo serdecznie proszę państwa senatorów o poparcie tych poprawek, które zostały poparte przez mniejszość połączonych komisji, czyli dwunastej, pierwszej i drugiej. Dziękuję serdecznie.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czyli pani senator przedstawiła wszystkie wnioski mniejszości. Dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Dariusz Kłeczek? Nie.

Senator Jerzy Markowski jest nieobecny.

Senator Adam Graczyński?

Nie widzę chętnych.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisje oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy z druku nr 506Z.

Przystępujemy do głosowania.

Rozpoczynamy oczywiście od poprawki pierwszej. Poprawka pierwsza rozszerza definicję przedsiębiorstwa górniczego o kopalnię prowadzącą likwidację zakładu górniczego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 53 obecnych senatorów 23 głosowało za, 28 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 80)

Stwierdzam, że poprawka pierwsza nie została przyjęta.

Poprawka druga powoduje, iż z dniem przyjęcia przez spółkę restrukturyzacyjną kopalni postawionej w stan całkowitej likwidacji wygasną wszystkie hipoteki nałożone na majątek kopalni.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 62 obecnych senatorów 29 głosowało za, 32 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 81)

Stwierdzam, że poprawka druga nie została przyjęta.

Poprawka trzecia umożliwia wszczęcie do dnia 31 marca 2001 r. postępowania oddłużeniowego przez przedsiębiorstwa górnicze powstałe po dniu 30 czerwca 1999 r.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 70 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 82)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawka czwarta powoduje, że postępowanie oddłużeniowe będzie umorzone, a zobowiązania objęte tym postępowaniem staną się wymagalne również w przypadku niespełnienia przez dłużnika któregokolwiek z warunków wynikających z umowy zawartej z ZUS w sprawie regulowania bieżących zobowiązań.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 72 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 83)

Stwierdzam, że poprawka czwarta została przyjęta.

Poprawka piąta powoduje, że likwidacja kopalni, w której znajdują się udokumentowane złoża węgla, wymaga zgody Rady Ministrów.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 74 obecnych senatorów 34 głosowało za, 38 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 84)

Stwierdzam, że poprawka piąta nie została przyjęta.

Dziwne.

Poprawka szósta ma na celu ograniczenie możliwości pobierania zasiłku socjalnego przez pracownika w sytuacji, gdy podejmie on działalność gospodarczą i nie zawiadomi o tym przedsiębiorstwa zobowiązanego do wypłacania tego świadczenia.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 71 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 85)

Stwierdzam, że poprawka szósta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siódmą. Powoduje ona, że dodatkowe zatrudnienie w przedsiębiorstwach górniczych i w przedsiębiorstwach robót górniczych będzie możliwe tylko za zgodą rady nadzorczej.

Kto jest z państwa senatorów za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 74 obecnych senatorów 14 głosowało za, 54 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 86)

Stwierdzam, że poprawka siódma nie została przyjęta.

Poprawka ósma wyklucza możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych i w przedsiębiorstwach robót górniczych byłych pracowników, którzy pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 75 głosowało za, 2 - przeciw. (Głosowanie nr 87)

Stwierdzam, że poprawka ósma została przyjęta.

Poprawka dziewiąta dotyczy przepisu określającego zasady rekompensowania gminom górniczym straty poniesionej w związku z nieuregulowaniem przez przedsiębiorstwo górnicze należności z tytułu opłaty eksploatacyjnej. Nakłada ona obowiązek ustalenia subwencji w wysokości do 90% należnych dochodów gminy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 33 głosowało za, 40 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 88)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dziesiątą. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami jedenastą i dwunastą. Poprawka dziesiąta skreśla przepis umożliwiający zaliczanie do okresu pracy górniczej okresu pracy w charakterze społecznych inspektorów pracy, ponadto zezwala na zaliczanie okresów czynnej służby wojskowej okresów niezdolności do pracy z powodu choroby oraz pełnienia funkcji w organach związku zawodowego tylko tym pracownikom, którzy posiadają co najmniej piętnaście lat pracy górniczej wykonywanej w podziemiu stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponadto powoduje ona odwołanie się do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie do uchylonej 1 stycznia 1999 r. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 46 głosowało za, 29 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 89)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta została przyjęta.

Nie będziemy w związku z tym głosować nad poprawkami jedenastą i dwunastą.

Poprawka trzynasta ma na celu umożliwienie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla osobom, które pracowały u pracodawcy będącego przedsiębiorstwem robót górniczych, które było przedsiębiorstwem państwowym lub spółką prawa handlowego z udziałem skarbu państwa albo przedsiębiorstwa państwowego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzynastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 44 głosowało za, 32 - przeciw. (Głosowanie nr 90)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta została przyjęta.

I ostatnia poprawka, czternasta, która skreśla przepis umożliwiający zaliczanie do okresu pracy górniczej okresu pracy w charakterze pracowników dozoru ruchu nadzorujących pracę pod ziemią.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 77 obecnych senatorów 43 głosowało za, 31 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 91)

Stwierdzam, że poprawka czternasta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze… Wszyscy zagłosowali?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 65 głosowało za, 5 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 92)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych.

(Senator Adam Struzik: Panie Marszałku, czy można prosić o jedenaście minut przerwy?)

(Głos z sali: Pół godziny.)

Jest prośba o jedenaście minut przerwy.

Czy są przeciwne głosy?

(Głosy z sali: Nie ma.)

Senator Antoszewski, proszę.

Senator Zbigniew Antoszewski:

Proponuję pięć minut przerwy. (Wesołość na sali)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Pięć?

(Głos z sali: Jedenaście minut.)

(Głos z sali: Piętnaście.)

Proszę państwa, będzie dokładnie dziesięć minut przerwy. Minutę będziecie się schodzić, więc w sumie jedenaście minut.

Proszę bardzo, zarządzam dziesięć minut przerwy.

(Przerwa w obradach od godziny 11 minut 59 do godziny 12 minut 12)


69. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu