69. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu


Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę państwa, przerwa już się skończyła.

Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych, ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej. Komisja ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę senator Genowefę Ferenc o zabranie głosu i przedstawienie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej.

Senator Genowefa Ferenc:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Z upoważnienia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej mam zaszczyt przedstawić końcowe sprawozdanie komisji na temat dostosowania ośmiu ustaw wyszczególnionych przed chwilą przez pana marszałka. Stanowisko komisji przedstawione zostało w druku nr 508Z..

Komisja, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wniosków legislacyjnych zgłoszonych podczas debaty oraz poprawek wcześniej zaproponowanych przez nią samą, postanowiła, po pierwsze, zaakceptować zgłoszone do bloku poprawek autopoprawki: jedenastą, trzynastą, czternastą, siedemnastą, trzydziestą drugą i czterdziestą, mające dostosować omawiane ustawy do obowiązującego prawa. Po drugie, wycofać poprawkę czterdziestą trzecią, ze względu na przyjęte i podpisane przez Polskę zobowiązania. Po trzecie, rekomendować Wysokiej Izbie zgłoszoną podczas debaty poprawkę czterdziestą pierwszą, która dotyczy wejścia w życie zmian do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od 1 stycznia 2002 r., zamiast proponowanego wcześniej terminu 1 stycznia 2001 r. Przy tej poprawce uwzględniono fakt, że ustawa dotyczy podatków branych po uwagę przy tworzeniu budżetów samorządów, nad którymi już trwają prace.

Spośród poprawek: dwudziestej ósmej, dwudziestej dziewiątej i trzydziestej, które wzajemnie się wykluczają, komisja jednomyślnie wybrała jako najwłaściwszą poprawkę dwudziestą ósmą.

Jeszcze jedna grupa poprawek, przy której należało uwzględnić wnioski legislacyjne zgłoszone podczas debaty, to poprawki: dwudziesta siódma, trzydziesta trzecia i trzydziesta czwarta. Tu komisja rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie poprawek dwudziestej siódmej i trzydziestej trzeciej. Ich przyjęcie wyklucza poprawkę trzydziestą czwartą, która zmierzała do przywrócenia przedłożenia rządowego, dawała Radzie Ministrów uprawnienia do ustalania, w drodze rozporządzenia, wykazu jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych. Komisja, odrzucając poprawkę trzydziestą czwartą, uznała, że tak ważny temat powinien być regulowany w ustawie i nie powinno się go pozostawiać do uznania Rady Ministrów.

Pozostałe poprawki poparte przez komisję zostały już wcześniej omówione. Ogólnie można powiedzieć, że zmierzają one do poprawy tworzonego przez nas prawa oraz do umocnienia polskiego rynku kapitałowego.

W imieniu komisji zwracam się do Wysokiej Izby o przyjęcie poprawek popartych przez komisję. Proponuję też, ażeby nad poprawkami od pierwszej do siódmej, od dziewiątej do czwartej, od szesnastej do dwudziestej pierwszej, poprawkami: dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, trzydziestą trzecią i trzydziestą czwartą, oraz poprawkami od trzydziestej ósmej do czterdziestej, a także poprawkami: czterdziestą trzecią i czterdziestą piątą, głosować łącznie. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję. To znaczy poprawki od dziewiątej do czternastej, a nie do czwartej - ale to chyba tylko przejęzyczenie.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos.

Senator Marian Żenkiewicz?

(Senator Marian Żenkiewicz: Dziękuję, Panie Marszałku.)

Senator Bogdan Tomaszek?

(Senator Bogdan Tomaszek: Dziękuję.)

Senator Kazimierz Kleina? Nieobecny.

Senator Genowefa Ferenc?

(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)

Przypominam, że Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej wycofała swój wniosek dotyczący zmiany brzmienia art. 12 ust. 3 ustawy - jest to poprawka czterdziesta szósta w druku nr 508Z. Zgodnie z art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu każdy senator może podtrzymać taki wycofany wniosek, przejmując uprawnienia dotychczasowego wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów chce podtrzymać wycofaną poprawkę czterdziestą szóstą? Nie widzę…

(Senator Ryszard Jarzembowski: Panie Marszałku!)

Słucham, senator Ryszard Jarzembowski.

Senator Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku, ja w kwestii formalnej.

Poprawki te są w większości poparte przez komisję, i to przez jedną - Komisję Nadzwyczajną Legislacji Europejskiej - składam więc wniosek, żeby głosować nad nimi, jeśli nie ma tutaj sprzeczności wewnętrznych, łącznie. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

To znaczy, proszę państwa, że są dwa wnioski. Senator sprawozdawca zgłosiła grupę wniosków o charakterze redakcyjnym, językowym do głosowania łącznego - jest to dwadzieścia dziewięć poprawek. Senator Ryszard Jarzembowski idzie dalej i proponuje, żeby głosować łącznie nad wszystkimi poprawkami popartymi przez komisję. Czy są inne sugestie?

Senator Marek Waszkowiak.

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku, komisja przyjęła część poprawek, a więc dokonała jednak pewnego wyboru. Poprawki dotyczące na przykład finansów publicznych są alternatywne i tu prosiłbym o wyłączenie. To są poprawki: dwudziesta dziewiąta, trzydziesta piąta i trzydziesta szósta…

(Głos z sali: Dwudziesta szósta!)

Tak, i dwudziesta szósta.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czy są inne propozycje?

Proszę państwa, czy są wnioski przeciwne do sugestii pani senator sprawozdawcy, żeby nad poprawkami formalnymi, językowymi, redakcyjnymi, o numeracji od pierwszej do siódmej, od dziewiątej do czternastej, od szesnastej do dwudziestej pierwszej, poprawkami: dwudziestą trzecią, dwudziestą czwartą, dwudziestą siódmą, dwudziestą ósmą, trzydziestą trzecią, trzydziestą czwartą, oraz poprawkami od trzydziestej ósmej do czterdziestej, a także poprawkami: czterdziestą trzecią i czterdziestą piątą, głosować łącznie? Jest zgoda?

(Głosy z sali: Tak!)

Dobrze. Resztę będziemy głosować oddzielnie.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych, ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Informuję, że będziemy głosować według kolejności przepisów ustawy, z tym że najpierw łącznie nad poprawkami, które jeszcze raz przeczytam. A więc nad poprawkami od pierwszej do siódmej - bardzo bym prosił o zaznaczenie sobie - od dziewiątej do czternastej, od szesnastej do dwudziestej pierwszej, nad poprawkami: dwudziestą trzecią i dwudziestą czwartą, dwudziestą siódmą i dwudziestą ósmą, trzydziestą trzecią i trzydziestą czwartą, nad poprawkami od trzydziestej ósmej do czterdziestej, czyli trzydziestą ósmą, trzydziestą dziewiątą i czterdziestą, oraz nad czterdziestą trzecią i czterdziestą piątą. Te poprawki przegłosujemy łącznie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami, które przed chwilą wymieniłem, proszę o naciśnięcie przycisku obecności oraz przycisku "za". (Wesołość na sali)

Jak człowiek powie coś logicznego, to zaraz się śmiejecie. (Wesołość na sali)

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Żyjemy w takim świecie, że często śmiejemy się z logiki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 75 głosowało za. (Głosowanie nr 93)

Stwierdzam, że poprawki od pierwszej do siódmej, od dziewiątej do czternastej, od szesnastej do dwudziestej pierwszej, dwudziesta trzecia, dwudziesta czwarta, dwudziesta siódma, dwudziesta ósma, trzydziesta trzecia, trzydziesta czwarta, od trzydziestej ósmej do czterdziestej, czterdziesta trzecia i czterdziesta piąta zostały przyjęte jednogłośnie.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką ósmą. Poprawka ósma, do art. 2 pkt 6, zastępuje zaproponowany w ustawie mechanizm przeliczania stawek minimalnych podatku od środków transportowych według kursu euro przeliczaniem opartym na wskaźniku inflacji. Dotychczas w ustawie istnieje mechanizm podwyższania stawek maksymalnych podatku na podstawie wskaźnika inflacji, a zastosowanie różnych sposobów przeliczania stawek maksymalnych i minimalnych mogłoby doprowadzić do tego, iż stawki minimalne byłyby wyższe od maksymalnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 72 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 94)

Stwierdzam, że poprawka ósma została przyjęta.

Głosujemy teraz nad poprawką piętnastą. Poprawka piętnasta, do art. 4, dodająca pkt 10a, zmierza do tego, aby 20% wpływów z opłat pobieranych na mocy art. 20 ust. 3 od spółek prowadzących giełdy, spółek prowadzących rynek pozagiełdowy oraz od krajowego depozytu stanowiło dochód systemu rekompensat.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 67 głosowało za, 3 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 95)

Stwierdzam, że poprawka piętnasta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą drugą. Poprawka ta, do art. 4 pkt 65 lit. a, ma na celu rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do nabywania akcji spółki prowadzącej giełdę o krajowe i zagraniczne osoby prawne, które uzyskały zgodę komisji, o ile podlegają jej nadzorowi lub nadzorowi właściwego organu nadzoru w określonym państwie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 74 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 96)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą piątą. Poprawka ta zmierza do tego, aby ograniczenie polegające na tym, że akcjonariusze spółki prowadzącej giełdę, niebędący domami maklerskimi lub bankami, są uprawnieni łącznie do wykonywania do 50% głosów na walnym zgromadzeniu, nie dotyczyło akcjonariusza, który uzyskał zezwolenie komisji na wykonanie co najmniej 20%głosów.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 74 obecnych senatorów 72 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 97)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta piąta została przyjęta.

Poprawka dwudziesta szósta, do art. 4, dodająca pkt 67a, ma na celu zapewnienie udziału w radzie nadzorczej spółki prowadzącej giełdę przedstawicielowi reprezentatywnych stowarzyszeń i przedstawicielowi izb domów maklerskich.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 46 głosowało za, 30 - przeciw. (Głosowanie nr 98)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta szósta została przyjęta.

Poprawki dwudziestą dziewiątą i trzydziestą piątą przegłosujemy łącznie. Ich przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawką trzydziestą szóstą. Poprawki dwudziesta dziewiąta i trzydziesta piąta mają na celu zachowanie zasady zamkniętego katalogu jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych, rozszerzając ten katalog o państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zarządzające majątkiem skarbu państwa lub majątkiem jednostki samorządu terytorialnego. Dostosowują też odesłanie do brzmienia art. 5, który, przy koncepcji przyjętej w poprawce trzydziestej piątej, nie dzieli się na ustępy. Poprawki te wykluczają poprawkę trzydziestą szóstą z uwagi na przyjęcie w niej zasady otwartego katalogu jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dwudziestą dziewiątą i trzydziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 23 głosowało za, 47 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 99)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta dziewiąta i trzydziesta piąta nie zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą. Jej przyjęcie wykluczy głosowanie nad poprawkami trzydziestą pierwszą i trzydziestą drugą. Poprawka trzydziesta zmierza do tego, aby do sektora finansów publicznych były zaliczane tylko te jednostki badawczo-rozwojowe, które uzyskają status państwowych instytutów badawczych. Poprawka ta różni się od poprawki trzydziestej pierwszej jedynie formą zapisu, zaś poprawka trzydziesta druga zmierza do zaliczania do sektora finansów publicznych nie tylko państwowych instytutów badawczych, ale także innych jednostek badawczo-rozwojowych posiadających status państwowej jednostki organizacyjnej. Zbliża się więc bardziej do obecnej wersji ustawy z przedłożenia sejmowego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 69 głosowało za, 5 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 100)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą szóstą. Poprawka trzydziesta szósta, do art. 6 pkt 2, dodająca ust. 2-4 w art. 5, zmierza do otwarcia katalogu jednostek sektora finansów publicznych, pozostawiając Radzie Ministrów bądź organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego określenie wykazu takich jednostek. Jest to poprawka senatora Kazimierza Kleiny.

Kto z państwa senatorów jest za tą poprawką?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 9 głosowało za, 60 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 101)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta szósta została odrzucona.

Poprawki trzydziestą siódmą i czterdziestą drugą przegłosujemy razem. Poprawka trzydziesta siódma, do art. 6 pkt 3, i poprawka czterdziesta druga, do art. 6, skreślająca pkt 8, mają na celu zastąpienie dotychczasowej, zawartej w art. 6 pkt 8, delegacji dla Rady Ministrów do określenia zasad i trybu kontroli gospodarowania środkami pochodzącymi ze źródeł zagranicznych, niepodlegających zwrotowi, szerszą delegacją do wydawania rozporządzenia, w którym Rada Ministrów określi te zasady i tryb w odniesieniu do wszystkich środków publicznych, w tym również pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami trzydziestą siódmą i czterdziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 76 głosowało za. (Głosowanie nr 102)

Stwierdzam, że poprawki trzydziesta siódma i czterdziesta druga zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą pierwszą. Zmierza ona do upoważnienia dysponentów części budżetowych do nadzoru i kontroli w zakresie wykorzystania środków publicznych przekazanych jednostkom organizacyjnym bez względu na to, czy podlegają one tym dysponentom.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 72 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 103)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta pierwsza została przyjęta.

I ostatnia poprawka, czterdziesta czwarta. Jest to poprawka do art. 12 ust. 2 i 3. Określa ona termin wejścia w życie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na dzień 1 stycznia 2002 r.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 75 głosowało za. (Głosowanie nr 104)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta czwarta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie tej ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 63 obecnych senatorów 61 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 105)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych, ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawy o finansach publicznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o transporcie kolejowym i ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o działach administracji rządowej - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę o zabranie głosu senatora Wiesława Chrzanowskiego i przedstawienie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej.

Senator Wiesław Chrzanowski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej w dniu wczorajszym rozpatrywała poprawki do ustawy, nad którą mamy głosować w tym punkcie, a mianowicie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych itd.

Komisja wnosi o przyjęcie wszystkich dwudziestu jeden poprawek, z wyjątkiem poprawki trzeciej i siódmej.

Poza tym komisja wycofała, na podstawie art. 52 ust. 7 Regulaminu Senatu, swój wniosek o zmianę brzmienia art. 17 ustawy - chodzi o poprawkę dwudziestą drugą.

Równocześnie w imieniu komisji zwracam się o łączne przegłosowanie poprawek, które komisja przyjęła. Te poprawki zostały przyjęte na posiedzeniu komisji bez żadnego głosu sprzeciwu i mają charakter legislacyjny, z wyjątkiem poprawki trzynastej, która wprowadza szerszą kontrolę działalności w zakresie usług turystycznych. Dziękuję, Panie Marszałku.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Panie Senatorze, chciałbym poprosić, żeby pan jeszcze raz powtórzył te…

(Senator Wiesław Chrzanowski: Które łącznie…)

Nie, nie. Te, o których pan senator mówił, że komisja…

Senator Wiesław Chrzanowski:

Poprawki, których komisja nie poparła. To poprawki trzecia i siódma.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję bardzo.

(Senator Wiesław Chrzanowski: Dziękuję.)

Czy senator wnioskodawca Jerzy Suchański chce jeszcze zabrać głos?

Senator Jerzy Suchański:

Tak jest, Panie Marszałku.

Wycofuję swoje poprawki.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czyli pan senator Jerzy Suchański rezygnuje z poprawek trzeciej i siódmej.

Czy ktoś chce przejąć te poprawki? Nie.

A więc informuję, że poprawki trzecia i siódma zostały wycofane i nie będą przegłosowane.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o transporcie kolejowym, ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o działach administracji rządowej - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senator wnioskodawca przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Czy są jakieś wnioski co do sposobu głosowania nad ustawą?

Senator-minister Wittbrodt prosi, żeby głosować łącznie, tak?

(Senator Edmund Wittbrodt: Tak.)

Senator Konarski przyłącza się do tego wniosku, tak?

(Senator Stefan Konarski: Tak.)

Czy są głosy przeciwne?

(Głosy z sali: Nie ma.)

Senator Krzysztof Kozłowski, specjalista od tych… (Wesołość na sali) (Rozmowy na sali)

No dobrze, ale już proszę o ciszę.

Senator Krzysztof Kozłowski:

Bardzo pana przepraszam, Panie Marszałku, ale tu nie chodzi o poprawność stylistyczną.

Poprawka trzynasta ma rzeczywiście charakter merytoryczny. Można mieć do niej poważne zastrzeżenia… (poruszenie na sali) …bo sprawdzanie, czy działalność jest zgodna z ustawą, chyba wynika również z innych przepisów. Ale pal sześć! Chciałbym, żeby jednak głosowano nad nią oddzielnie.

Wicemarszałek
Ta
deusz Rzemykowski:

Dobrze.

(Głos z sali: Nad czternastą poprawką?)

(Głos z sali: Nad trzynastą, nad trzynastą.)

(Senator Krzysztof Kozłowski: Chodzi o poprawkę trzynastą, ponieważ budzi ona wątpliwości co do swojej konstrukcji.)

Senator Krzysztof Kozłowski proponuje, żeby wyłączyć z łącznego głosowania poprawkę trzynastą i głosować nad nią osobno, a nad resztą poprawek głosować łącznie.

Proszę państwa, głosujemy łącznie nad poprawkami: pierwszą, drugą, czwartą, piątą, szóstą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, czternastą, piętnastą, szesnastą, siedemnastą, osiemnastą, dziewiętnastą, dwudziestą i dwudziestą pierwszą.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów wszyscy głosowali za. (Głosowanie nr 106)

Stwierdzam, że poprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Głosujemy nad poprawką trzynastą. W związku z tym, że jest to poprawka zgłoszona indywidualnie, pozwólcie, Państwo Senatorowie, że przeczytam uzasadnienie do tej poprawki. Otóż poprawka trzynasta umożliwia ministrowi właściwemu do spraw turystyki, oprócz wojewody, kontrolowanie działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę w zakresie usług turystycznych; wprowadza możliwość kontrolowania przez ministra właściwego do spraw turystyki oraz przez wojewodę działalności agenta turystycznego.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki trzynastej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 69 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 107)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta także została przyjęta.

Głosujemy nad całością ustawy wraz z przyjętymi poprawkami.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy wraz z przyjętymi poprawkami?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów wszyscy głosowali za. (Głosowanie nr 108)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o transporcie kolejowym i ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o działaniu administracji rządowej - w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę senatora Marka Waszkowiaka o zaprezentowanie stanowiska Komisji Gospodarki Narodowej.

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Gospodarki Narodowej na wczorajszym posiedzeniu potwierdziła swoje poparcie dla większości poprawek oprócz poprawki drugiej, przesuwając to poparcie na poprawkę pierwszą. Poprawki, które spadły w trakcie debaty, nie uzyskały poparcia Komisji Gospodarki Narodowej. Dziękuję uprzejmie.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej senatora Janusza Lorenza i przedstawienie wniosku mniejszości.

(Senator Janusz Lorenz: Mogę stąd?)

Można z miejsca.

Senator Janusz Lorenz:

Wysoka Izbo!

Pragnę przedstawić krótkie uzasadnienie stanowiska, które ma fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki i całego kraju.

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę Wysokiego Senatu na rolę banków spółdzielczych w obsłudze polskiego społeczeństwa. Siedemset czterdzieści sześć funkcjonujących obecnie banków spółdzielczych bezsprzecznie służy interesom państwa, udziałowców i środowisk lokalnych. Nie ma złych banków spółdzielczych, są tylko banki małe, średnie i duże. Obecnie są to jedyne banki z czystym polskim kapitałem. Razem obsługują one ponad dziesięć milionów klientów, to jest 25% ogółu obywateli naszego państwa.

Sprawą priorytetową dla banków spółdzielczych było i jest zaspokajanie potrzeb ich klientów, co w warunkach gospodarki wolnorynkowej stanowi duże wyzwanie. Banki spółdzielcze tradycyjnie obsługujące klientów związanych z gospodarką żywnościową, wsparte technologicznie i organizacyjnie przez banki zrzeszające, mogą przyczynić się do prawidłowego wykorzystania środków angażowanych w przekształcenie strukturalne rolnictwa i wielofunkcyjny rozwój terenów wiejskich, co jest niezmiernie ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i społecznych. Zasadne jest zatem, aby legislator uwzględnił specyfikę polskich banków spółdzielczych i stworzył im warunki do dalszego rozwoju, udzielając im natychmiastowej pomocy, zresztą już raz to zrobił w ramach tak zwanej ustawy świętojańskiej, dotyczącej właśnie ich.

Wobec tego wnoszę o przyjęcie poprawki jedenastej, która w rozdziale piątym przed art. 25 dodaje art. 24a. Zgodnie z nią w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - nie będę już tu czytał odwołań do dzienników urzędowych - dodaje się ust. 1e w brzmieniu: w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2007 r. wolna od podatku dochodowego jest część dochodu banku spółdzielczego, pod warunkiem przeznaczenia co najmniej 3/4 nadwyżki bilansowej na powiększenie funduszy własnych, po uwzględnieniu w każdym roku kalendarzowym odpowiedniej uchwały przez walne zgromadzenie członków.

A teraz uzasadnienie do tej poprawki. Banki spółdzielcze działające w Unii Europejskiej i USA korzystają ze zróżnicowanego wsparcia państwa z uwagi na pełnioną rolę oraz zadania wykonywane w społecznościach lokalnych, zwłaszcza na tak zwanej prowincji. Ustawa docelowo określiła próg kapitałowy na 1 milion euro, który to próg banki spółdzielcze muszą osiągnąć do roku 2007. Przyjęcie tej poprawki przez Senat niezmiernie ułatwiłoby im osiągnięcie celu nałożonego na nich ustawą. Nie jest to bynajmniej darowizna, lecz premia, która będzie miała miejsce tylko w razie osiągania dobrych wyników finansowych. I wtedy będzie mogło nastąpić przełożenie ich na akumulację kapitałową, zamiast na konsumpcję. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Ponieważ były pewne sygnały z sali, przypominam, że senator sprawozdawca ma prawo przemawiać nawet do dwudziestu minut. Inna rzecz, że dwadzieścia minut jest inaczej odbierane w różnych porach dnia.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Jerzy Suchański?

(Senator Jerzy Suchański: Dziękuję bardzo, Panie Marszałku, ale chciałbym zgłosić wniosek, abyśmy głosowali łącznie nad wszystkimi poprawkami.)

To na razie nie należy do przedmiotu obrad. (Wesołość na sali)

Senator Marek Waszkowiak?

(Senator Marek Waszkowiak: Dziękuję.)

Senator Jan Chodkowski?

(Senator Jan Chodkowski: Dziękuję.)

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

(Senator Jerzy Suchański: Panie Marszałku, chciałbym zgłosić wniosek formalny.)

Proszę bardzo, art. 48 Regulaminu Senatu zezwala na to.

Senator Jerzy Suchański:

Pragnę zgłosić wniosek, abyśmy głosowali łącznie nad wszystkimi poprawkami, które zostały poparte przez komisje. Nie ma w tym bowiem żadnej sprzeczności.

(Senator Marek Waszkowiak: Czy można?)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czy są…

Proszę bardzo.

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku, niestety komisja nie przyjęła takiego stanowiska, więc nie można go prezentować. Nie jestem za tym, ponieważ są to poważne poprawki. Mamy w tej kwestii rozbieżne zdania, również członkowie komisji. Lepiej będzie głosować kolejno nad poprawkami.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Marek Waszkowiak jest temu przeciwny, w związku z tym głosujemy nad każdą poprawką osobno, jak zresztą jest to w sprawozdaniu.

Przystępujemy do głosowania nad poszczególnymi poprawkami.

Głosujemy nad poprawką pierwszą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką drugą. Poprawka pierwsza zmienia definicję osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji Banku Gospodarki Żywnościowej SA w ten sposób, że przyznaje to prawo ściśle określonemu kręgowi osób i wiąże je z co najmniej trzyletnim stażem pracy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 40 głosowało za, 32 - przeciw. (Głosowanie nr 109)

Stwierdzam, że poprawka pierwsza została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzecią, która eliminuje błąd zawarty w przepisie, a ponadto ma charakter uściślający i doprecyzowuje przepis.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 70 głosowało za, 1 - przeciw, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 110)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawka czwarta rozszerza wymóg uzyskania zgody Komisji Nadzoru Bankowego na powołanie członka zarządu banku spółdzielczego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 32 głosowało za, 39 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 111)

Stwierdzam, że poprawka nie została przyjęta.

Poprawka piąta nadaje przepisowi prawidłową redakcję.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 68 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 112)

Stwierdzam, że poprawka piąta została przyjęta.

Poprawka szósta umożliwia odstąpienie w statucie banku zrzeszającego od zasady, w myśl której akcjonariuszom na walnym zgromadzeniu przysługuje jeden głos z każdej posiadanej akcji.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 74 obecnych senatorów 34 głosowało za, 38 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 113)

Stwierdzam, że poprawka szósta nie została przyjęta.

Poprawka siódma wprowadza dwie zmiany w przepisie dotyczącym koncepcji prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej SA. Wprowadza ona ściśle określony termin zwiększenia udziału w kapitale akcyjnym tego banku przez banki spółdzielcze oraz zmienia sposób umorzenia akcji skarbu państwa w ten sposób, że umorzenie akcji według ich wartości nominalnej zastępuje regulacją przewidującą umorzenie tych akcji według ich pięćdziesięcioprocentowej wartości księgowej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 75 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 114)

Stwierdzam, że poprawka siódma została przyjęta.

Poprawka ósma zawiera dwie zmiany. Eliminuje ona lukę w przyjętych rozwiązaniach, dotyczącą zakresu czynności bankowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za tą poprawką?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 76 głosowało za. (Głosowanie nr 115)

Poprawka ósma została przyjęta.

Poprawka dziewiąta wprowadza przepis, który umożliwia łączącym się bankom określenie wartości ich akcji według ich wartości księgowej. Ma to na celu wyeliminowanie kosztownych wycen.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 71 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 116)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta została przyjęta.

Poprawka dziesiąta wprowadza regulację, która umożliwia bankom, w przypadku zawierania umowy o współdziałaniu, podejmowanie decyzji co do stosowania jednolitej nazwy oraz znaku firmowego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 74 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 117)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta została przyjęta.

Poprawka jedenasta zmierza do wprowadzenia w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nowego przepisu umożliwiającego w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2007 r. zwolnienie z podatku dochodowego części dochodów przeznaczonej na powiększenie funduszów własnych, o ile część nadwyżki na ten cel, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia członków, będzie przekraczała określony w tym przepisie poziom dochodów.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką jedenastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 30 głosowało za, 43 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 118)

Stwierdzam, że poprawka jedenasta nie została przyjęta.

Poprawka dwunasta ma na celu zapewnienie spójności tej ustawy z uchwaloną równolegle ustawą zmieniającą ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wykreślone regulacje dotyczą zmian wprowadzanych wskazaną ustawą.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwunastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 73 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 119)

Stwierdzam, że poprawka dwunasta została przyjęta.

Poprawka trzynasta, która zawiera dwie zmiany, dostosowuje przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do zmian w zakresie bankowości spółdzielczej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzynastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 75 głosowało za. (Głosowanie nr 120)

Stwierdzam, że poprawka trzynasta została przyjęta jednogłośnie.

Poprawka czternasta dotyczy skrócenia terminu osiągnięcia progu funduszy własnych przez bank spółdzielczy, który zrzeszył się z bankiem zrzeszającym. Według tej poprawki bank obowiązany byłby uzyskać równowartość 1 miliona euro do dnia 31 grudnia 2007 r., zgodnie ze stanowiskiem negocjacyjnym rządu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 51 głosowało za, 23 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 121)

Stwierdzam, że poprawka czternasta została przyjęta.

Poprawka piętnasta zmierza do skrócenia terminu dotyczącego obowiązku przedstawienia Komisji Nadzoru Bankowego projektu umowy zrzeszenia.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 70 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 122)

Stwierdzam, że poprawka piętnasta została przyjęta.

Poprawka szesnasta ma na celu odniesienie wymogów kwalifikacyjnych i innych, dotyczących, w myśl prawa bankowego, członków zarządu banków, jedynie do prezesów zarządu banków spółdzielczych, powoływanych po dniu wejścia w życie ustawy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szesnastą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 76 obecnych senatorów 14 głosowało za, 50 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 123)

Stwierdzam, że poprawka szesnasta nie została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania łącznie nad poprawkami siedemnastą, osiemnastą i dziewiętnastą. Poprawki te, mam na myśli poprawki osiemnastą i dziewiętnastą, dostosowują regulację zawartą w przepisie do rozwiązania przyjętego w poprawce siedemnastej. Poprawka siedemnasta zaś zmienia regulację dotyczącą obligacji restrukturyzacyjnych serii D przyznanych w 1994 r. bankom spółdzielczym i Bankowi Gospodarki Żywnościowej w ten sposób, że zamiast umorzenia tych obligacji i przekazania środków wypłaconych z budżetu państwa z tytułu ich wykupu do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przewiduje przekazanie tych obligacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz zwrot do budżetu państwa środków wypłaconych z budżetu państwa z tytułu ich wykupu.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami: siedemnastą, osiemnastą i dziewiętnastą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 47 głosowało za, 28 - przeciw. (Głosowanie nr 124)

Stwierdzam, że poprawki siedemnasta, osiemnasta i dziewiętnasta zostały przyjęte.

Poprawka dwudziesta zmierza do wyłączenia z zakresu celów, na które banki mogą wykorzystywać przyznaną pomoc finansową, nabywania akcji banku zrzeszającego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 36 głosowało za, 30 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 125)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą pierwszą. Poprawka ta zmierza do zlikwidowania szczególnej regulacji dającej bankowi zrzeszającemu prawo emitowania obligacji. Tym samym w zakresie emisji obligacji przez ten bank będą obowiązywały rozwiązania zawarte w prawie bankowym.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą pierwszą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 28 głosowało za, 45 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 126)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta pierwsza nie została przyjęta.

Poprawka dwudziesta druga, polegająca na skreśleniu art. 40, likwiduje przepis, który obejmował gwarancjami skarbu państwa obligacje emitowane przez banki zrzeszające w celu dofinansowania kapitałów własnych, a więc regulację szczególną w odniesieniu do rozwiązań systemowych zawartych w przepisach o poręczeniach i gwarancjach.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 12 głosowało za, 58 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 127)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga nie została przyjęta.

Poprawka dwudziestą trzecia zmienia datę wejścia w życie ustawy, dostosowując ją do daty wejścia w życie ustawy zmieniającej ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ze względu na wzajemne relacje zmian w tych ustawach.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą trzecią?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 69 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 128)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta trzecia została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 75 obecnych senatorów 54 głosowało za, 13 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 129)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.

Powracamy do rozpatrzenia punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Gospodarki Narodowej senatora Piotra Andrzejewskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu połączonych komisji wniosków.

Przypominam ponadto, że senator Piotr Andrzejewski jest równocześnie sprawozdawcą mniejszości tych komisji.

Senator Piotr Andrzejewski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Gospodarki Narodowej i Komisja Ustawodawcza po rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych przez komisję i w toku debaty oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem przedstawicieli rządu zajęły stanowisko takie, jakie przedstawione jest w druku nr 512Z. Wnoszę o poparcie stanowiska uzgodnionego przez obie komisje i przyjęcie poprawek: pierwszej, trzeciej, czwartej i siódmej.

Zarazem jako sprawozdawca jednego wniosku mniejszości wnoszę o rozważenie umieszczenia proponowanego przez Komisję Ustawodawczą i popartego przez mniejszość połączonych komisji zapisu, który do uprawnień delegatur dodaje wykonywanie nadzoru właścicielskiego. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Sławomir Willenberg. Nie widzę…

Senator Tadeusz Kopacz.

(Senator Tadeusz Kopacz: Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.)

Senator Jan Chodkowski.

(Senator Jan Chodkowski: Tak, Panie Marszałku, chciałbym powiedzieć kilka słów.)

Proszę bardzo.

Senator Jan Chodkowski

Dziękuję komisjom za poparcie mojej poprawki.

Pani minister Kamela-Sowińska w czasie wczorajszej debaty stwierdziła, że ustawa sankcjonuje funkcjonujące od 1991 r. delegatury z wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie delegatura była w Warszawie. Nowe przepisy mówią, że delegatura terenowa nie może być w miejscu siedziby organu centralnego, a więc delegatura mazowiecka musi być poza Warszawą.

Uważam, że dopiero dziś uchwalana ustawa da podstawę prawną do wyznaczenia siedziby delegatury mazowieckiej. Ponieważ poza Ostrołęką wszystkie byłe miasta wojewódzkie Mazowsza otrzymały już jakąś rekompensatę, bardzo proszę Wysoką Izbę o przyjęcie mojej poprawki. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Nie ma sprawozdawcy Komisji Gospodarki Narodowej senatora Kazimierza Drożdża, więc nie może on zabrać głosu.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania.

Poprawka pierwsza zmienia siedzibę delegatury dla województwa mazowieckiego z Ciechanowa na Ostrołękę.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 42 głosowało za, 22 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 130)

Stwierdzam, że Senat przyjął poprawkę zmieniającą siedzibę delegatury z Ciechanowa na Ostrołękę.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką drugą. Poprawka druga tworzy delegaturę w Olsztynie dla województwa warmińsko-mazurskiego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 27 głosowało za, 37 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 131)

Stwierdzam, że poprawka druga nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzecią. Poprawka ta podporządkowuje województwo lubuskie delegaturze w Poznaniu. Sejm uchwalił, iż województwo to będzie podporządkowane delegaturze szczecińskiej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 61 głosowało za, 6 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 132)

Stwierdzam, że poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawka czwarta przewiduje, iż zadaniem dyrektora delegatury jest wykonywanie w imieniu ministra właściwego do spraw skarbu państwa przekazanych mu przez tego ministra uprawnień wynikających z praw majątkowych skarbu państwa.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 66 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 133)

Stwierdzam, że poprawka czwarta została przyjęta.

Poprawka piąta dodaje do kompetencji dyrektora delegatury wykonywanie nadzoru właścicielskiego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 25 głosowało za, 39 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 134)

Stwierdzam, że poprawka piąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką szóstą. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką siódmą. Poprawka szósta rozszerza kompetencje dyrektora delegatury w zakresie zgłaszania sprzeciwów wobec czynności prawnych przedsiębiorstw państwowych. W myśl poprawki dyrektor delegatury będzie mógł zgłosić sprzeciw bez względu na wartość przedmiotu czynności prawnej. Jest to poprawka Komisji Ustawodawczej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 10 głosowało za, 55 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 135)

Stwierdzam, że poprawka szósta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siódmą. Poprawka ta ma charakter legislacyjny, doprecyzowuje treść pktu 7 w dodawanym art. 7a ust. 2.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 66 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 136)

Stwierdzam, że poprawka siódma została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 59 głosowało za, 8 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 137)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

Powracamy do rozpatrzenia punktu dziewiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie, zgodnie z art. 52 ust. 6 Regulaminu Senatu, mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Ustawodawczej senatora Stanisława Gogacza o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu komisji wniosków.

Senator Stanisław Gogacz:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Ustawodawczej, która na wczorajszym posiedzeniu, w dniu 23 listopada, rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty w dniu 23 listopada nad ustawą o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów i teraz przedstawia Wysokiemu Senatowi stanowisko zawarte w druku nr 507Z.

Druk ten zawiera siedemdziesiąt poprawek. I teraz wyliczę te poprawki, które nie uzyskały akceptacji komisji, jako że jest ich mniej. Pozostałe poprawki zyskały akceptację komisji. Poprawki, które nie uzyskały akceptacji, to: poprawka czwarta, ósma, dziewiąta, piętnasta, siedemnasta, osiemnasta, dwudziesta siódma, sześćdziesiąta piąta i sześćdziesiąta dziewiąta.

Przy tej okazji, oczywiście jeżeli pan marszałek pozwoli, to już nie jako sprawozdawca, ale jako senator chciałbym zaproponować głosowanie blokiem. Tę propozycję konsultowałem z Biurem Legislacyjnym i z tego, co się zorientowałem, przegłosowanie tych poprawek w takim właśnie bloku nie zburzy porządku legislacyjnego, procesu legislacyjnego w tej Izbie. Jeżeli więc pan marszałek pozwoli, zaproponuję ten blok.

Byłyby to poprawki: pierwsza, piąta, szósta, jedenasta, trzynasta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta szósta, dwudziesta ósma, trzydziesta, trzydziesta pierwsza, trzydziesta druga, trzydziesta trzecia, trzydziesta czwarta, trzydziesta piąta, czterdziesta, czterdziesta trzecia, czterdziesta czwarta, czterdziesta piąta, czterdziesta szósta, czterdziesta ósma, czterdziesta dziewiąta, pięćdziesiąta pierwsza, pięćdziesiąta piąta, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósma, sześćdziesiąta, sześćdziesiąta trzecia, sześćdziesiąta siódma.

Dziękuję bardzo i proszę o przyjęcie ustawy z uwzględnieniem tych poprawek.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Pani senator Anna Bogucka-Skowrońska, proszę bardzo.

Senator
Anna Bogucka-Skowrońska:

Proszę o wyłączenie poprawki pięćdziesiątej dziewiątej, ponieważ moim zdaniem jest ona niekonstytucyjna. Uważam zatem, że niekoniecznie musi być poparta przez wszystkich.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dobrze. Akurat senator nic na temat tej poprawki nie mówił, ale jeszcze dojdziemy do tego.

(Senator Stanisław Gogacz: Ta poprawka jest wyłączona.)

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos? Na razie jesteśmy na etapie sprawozdań.

Senator Grzegorz Lipowski?

(Senator Grzegorz Lipowski: Dziękuję bardzo.)

Senator Marian Żenkiewicz?

Senator Marian Żenkiewicz:

Proszę o poparcie zgłoszonych przez nas poprawek. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Senator Krzysztof Kozłowski?

(Senator Krzysztof Kozłowski: Dziękuję).

Senator Krzysztof Majka?

Senator Krzysztof Majka:

Proszę Wysoką Izbę o poparcie poprawki piętnastej. Dotyczy ona art. 8 i uzupełnia katalog zadań samorządów zawodowych o możliwość współpracy z odpowiadającymi im instytucjami zagranicą, czyli de facto, w kontekście przyszłej integracji, wskazuje samorządom pozytywne możliwości jej pogłębiania. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

I senator Zbigniew Kruszewski.

Senator Zbigniew Kruszewski:

Chciałbym podziękować komisji, bo to porządkuje sprawę. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Senator sprawozdawca zgłosił poprawki, nad którymi proponuje głosować łącznie.

Czy są inne propozycje? Nie widzę zgłoszeń.

W związku z tym proszę wziąć druk do ręki i będziemy odhaczać te poprawki. Są to poprawki: pierwsza…

(Senator Dorota Simonides: Mamy to zaznaczone.)

Kto ma, ten ma. Są tacy, Pani Senator, którzy są mniej zdolni.

…piąta, szósta, jedenasta, trzynasta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta szósta, dwudziesta ósma, od trzydziestej do trzydziestej piątej, czterdziesta, od czterdziestej trzeciej do czterdziestej szóstej, czterdziesta ósma, czterdziesta dziewiąta, pięćdziesiąta pierwsza, pięćdziesiąta piąta, pięćdziesiąta siódma, pięćdziesiąta ósma - pięćdziesiątą dziewiątą omijamy, zgodnie z sugestią pani senator - sześćdziesiąta, sześćdziesiąta trzecia i sześćdziesiąta siódma. Są to poprawki do głosowania łącznego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Sprawdzimy, czy jest nas wystarczająco dużo na sali. Jest.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionych przeze mnie poprawek, proszę o naciśnięcie przycisku "za".

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 68 głosowało za. (Głosowanie nr 138)

Stwierdzam, że wymienione przeze mnie poprawki zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką drugą. Doprecyzowuje ona definicję wykonywania zawodu architekta.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 66 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 139)

Stwierdzam, że poprawka druga została przyjęta.

Poprawka trzecia doprecyzowuje, że członkami izby architektów mogą być osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 64 głosowało za, 2 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 140)

Poprawka trzecia została przyjęta.

Poprawka czwarta uprawnia samorząd inżynierów budownictwa do rozszerzenia zakresu członkostwa na inne niż określone w ustawie dyscypliny inżynierskie działające w budownictwie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 21 głosowało za, 47 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 141)

Stwierdzam, że Senat poprawki czwartej nie przyjął.

Poprawka siódma precyzuje, że dla uzyskania członkostwa w izbie urbanistów wystarczy ukończyć studia na jednym z trzech wskazanych kierunków.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 63 głosowało za, 1 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 142)

Stwierdzam, że poprawka siódma została przyjęta.

Poprawka ósma przewiduje, że osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku architektura krajobrazu, byłyby uprawnione do członkostwa w izbie urbanistów przy zastosowaniu trybu dotyczącego absolwentów studiów o kierunkach architektura, urbanistyka i gospodarka przestrzenna.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką ósmą, autorstwa senatora Krzysztofa Kozłowskiego?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 26 głosowało za, 39 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 143)

Stwierdzam, że poprawka ósma nie została przyjęta.

Poprawka dziewiąta mówi, że w przypadku osób, które nie posiadają uprawnień urbanistycznych, ale posiadają odpowiednie wykształcenie, dodatkowo uzależnia się członkostwo w izbie urbanistów od złożenia egzaminów ze znajomości przepisów prawnych dotyczących gospodarki przestrzennej.

Kto jest za poprawką dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 12 głosowało za, 47 - przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 144)

Stwierdzam, że poprawka dziewiąta nie została przyjęta.

Poprawka dziesiąta precyzuje, że obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą ubiegać się o członkostwo w izbie urbanistów, jeżeli posiadają prawo do projektowania zagospodarowania przestrzennego w skali regionalnej i lokalnej, przy czym prawo to przysługuje w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 67 głosowało za, 3 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 145)

Stwierdzam, że poprawka dziesiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką dwunastą. Poprawka ta upoważnia ministra finansów do określenia w rozporządzeniu ogólnych warunków obowiązkowego dla członków samorządu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwunastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 70 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 146)

Stwierdzam, że poprawka dwunasta została przyjęta.

Poprawka czternasta przewiduje potwierdzanie przez samorząd urbanistów kwalifikacji osób, które mają należeć do tego samorządu, a nie posiadają uprawnień w rozumieniu przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym.

Kto z państwa jest za poprawką czternastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 70 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 147)

Stwierdzam, że poprawka czternasta została przyjęta.

Poprawka piętnasta wskazuje, że do zadań samorządów zawodowych należy także współdziałanie z innymi samorządami zawodowymi i stowarzyszeniami zawodowymi poza granicami kraju.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką piętnastą, senatora Krzysztofa Majki?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 30 głosowało za, 32 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 148)

Stwierdzam, że poprawka piętnasta nie została przyjęta.

Poprawka szesnasta zapewnia spójność korygowanego przepisu z przepisami ustawy o szkolnictwie wyższym.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką szesnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 71 głosowało za, 1 wstrzymał od głosu. (Głosowanie nr 149)

Stwierdzam, że poprawka szesnasta została przyjęta.

Poprawka siedemnasta wprowadza nowe zadanie dla samorządów zawodowych, to jest prowadzenie rejestrów osób uprawnionych i rzeczoznawców.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siedemnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 28 głosowało za, 41 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 150)

Stwierdzam, że poprawka siedemnasta nie została przyjęta.

Poprawka osiemnasta poszerza katalog zadań samorządów zawodowych o nowe zadania.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką osiemnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 26 głosowało za, 39 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 151)

Stwierdzam, że poprawka osiemnasta nie została przyjęta.

Poprawka dziewiętnasta uzupełnia katalog zadań samorządów o realizację zadań statutowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dziewiętnastą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 68 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 152)

Stwierdzam, że poprawka dziewiętnasta została przyjęta.

Nad poprawkami dwudziestą i pięćdziesiątą głosujemy łącznie. Poprawki te korygują usytuowanie przepisów w ramach ustawy, uwzględniając zasadę, zgodnie z którą jeden artykuł ustawy nie powinien regulować dwóch zupełnie różnych zagadnień.

Kto z państwa senatorów jest za poprawkami dwudziestą i pięćdziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 70 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 153)

Stwierdzam, że poprawki dwudziesta i pięćdziesiąta zostały przyjęte.

Głosujemy nad poprawką dwudziestą drugą. Poprawka ta poszerza zakres uchwał okręgowej rady samorządu, od których przysługuje odwołanie oraz skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego, o uchwały w sprawie skreślenia z listy członków lub zawieszenia w prawach członka.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 65 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 154)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta druga została przyjęta.

Poprawka dwudziesta trzecia zastrzega, że decyzję w sprawie uprawnień budowlanych niektórych osób oraz ich wpisu na listę członków samorządu podejmuje krajowa rada izby, a nie okręgowa komisja kwalifikacyjna.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 69 obecnych senatorów 68 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 155)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta trzecia została przyjęta.

Poprawka dwudziesta czwarta zapewnia właściwe odwołania pomiędzy przepisami ustawy, co pozwoli rozgraniczyć uprawnienia okręgowej komisji kwalifikacyjnej oraz krajowej rady izby.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 70 głosowało za. (Głosowanie nr 156)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta czwarta została przyjęta.

Poprawka dwudziesta piąta wyjaśnia, do jakiego organu samorządu okręgowa komisja kwalifikacyjna ma przesyłać podjęte decyzje w sprawie uprawnień budowlanych. Poprawka dwudziesta piąta eliminuje także błędne odwołanie pomiędzy przepisami ustawy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą piątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 157)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta piąta została przyjęta.

Poprawka dwudziesta siódma poszerza zakres zadań okręgowej komisji kwalifikacyjnej o przeprowadzanie kwalifikacji i przesyłanie do krajowej rady wniosków o nadanie tytułu rzeczoznawcy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 25 głosowało za, 40 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 158)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta siódma nie została przyjęta.

Poprawka dwudziesta dziewiąta koryguje brzmienie przepisu tak, aby było jasne, od jakich orzeczeń okręgowego sądu dyscyplinarnego przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego, a od jakich skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką dwudziestą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 71 głosowało za. (Głosowanie nr 159)

Stwierdzam, że poprawka dwudziesta dziewiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką trzydziestą szóstą. Poprawka ta przewiduje, że zasady etyki zawodowej będą uchwalane przez krajowy zjazd izby po zasięgnięciu opinii stowarzyszeń zawodowych, a nie w porozumieniu z tymi stowarzyszeniami.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 45 głosowało za, 21 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 160)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta szósta została przyjęta.

Poprawka trzydziesta siódma precyzuje, że krajowa rada izby dokonuje wyboru prezydium spośród składu rady.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 68 głosowało za, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 161)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta siódma została przyjęta.

Poprawka trzydziesta ósma precyzuje, że krajowa rada izby opracowuje projekt regulaminu wyborów do organów izby, który to regulamin jest następnie uchwalany przez krajowy zjazd izby.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 65 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 162)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta ósma została przyjęta.

Poprawka trzydziesta dziewiąta zapewnia zgodność przepisu określającego przesłanki kontroli uchwał okręgowych rad izb z przepisem upoważniającym do uchylania tych uchwał.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką trzydziestą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 64 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 163)

Stwierdzam, że poprawka trzydziesta dziewiąta została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką czterdziestą pierwszą. Poprawka ta eliminuje przepis, którego treść jest wyczerpana w przepisie określającym ogólne zadania samorządu zawodowego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 164)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta pierwsza została przyjęta.

Poprawka czterdziesta druga eliminuje przepis niezgodny z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 67 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 165)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta druga została przyjęta.

Poprawka czterdziesta siódma ujednolica brzmienie przepisu ustawy w ten sposób, że ilekroć w postępowaniu dyscyplinarnym mowa jest o orzeczeniu, to rozumie się przez to orzeczenie prawomocne, choć wyraz "prawomocne" nie jest używany.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką czterdziestą siódmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 69 obecnych senatorów 68 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 166)

Stwierdzam, że poprawka czterdziesta siódma została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką pięćdziesiątą drugą. Poprawka ta precyzuje, że w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej członek samorządu obowiązany jest przestrzegać obowiązujących przepisów przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pięćdziesiątą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 69 obecnych senatorów 67 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 167)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta druga została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta trzecia koryguje kolejność przepisów w ramach rozdziału 4.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pięćdziesiątą trzecią?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 67 obecnych senatorów 64 głosowało za, 2 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 168)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta trzecia została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta czwarta dostosowuje brzmienie przepisu do nomenklatury przyjętej w kodeksie pracy.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pięćdziesiątą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 69 obecnych senatorów 64 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 169)

(Senator Zbigniew Kulak: Przepraszam bardzo, kodeks pracy powinien być zapisany…)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta czwarta została przyjęta.

Słucham?

Senator Zbigniew Kulak:

Panie Marszałku, takie techniczne uzupełnienie. Kodeks pracy chyba jednak powinien być zapisany dużymi literami, obydwa wyrazy, w tym rozumieniu, w tym znaczeniu.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Słuchamy. Technicznie zostało to wyjaśnione. Zapis jest dobry, czyli małymi literami.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką pięćdziesiątą szóstą. Poprawka ta eliminuje uzależnienie prawa do sądu powszechnego od członkostwa w organach samorządu szczebla krajowego.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pięćdziesiątą szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 64 obecnych senatorów 60 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 170)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta szósta została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta dziewiąta poszerza krąg możliwych obrońców w postępowaniu dyscyplinarnym o radców prawnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką pięćdziesiątą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 69 obecnych senatorów 59 głosowało za, 8 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 171)

Stwierdzam, że poprawka pięćdziesiąta dziewiąta została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta pierwsza zastępuje błędne pojęcie "przedawnienie karalności dyscyplinarnej" pojęciem "przedawnienie dyscyplinarne".

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą pierwszą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 70 głosowało za. (Głosowanie nr 172)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiąta pierwsza została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta druga precyzje, że to przedawnienie dyscyplinarne jest przerywane przez każdą czynność rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nie czynność rzecznika jest przerywana przez przedawnienie.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą drugą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 68 obecnych senatorów 67 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 173)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiąta druga została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta czwarta koryguje kolejność przepisów w ramach rozdziału 5.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą czwartą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 69 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 174)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiąta czwarta została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta piąta do art. 59 pkt 5 w prawie budowlanym, w przepisie określającym przesłanki uzyskania tytułu rzeczoznawcy budowlanego, wymóg ukończenia wyższej uczelni technicznej zastępuje się wymogiem ukończenia uczelni wyższej na kierunkach: architektura, urbanistyka, gospodarka przestrzenna, budownictwo lądowe lub kierunkach pokrewnych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą piątą autorstwa senatora Mariana Żenkiewicza?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów 19 głosowało za, 49 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 175)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiątą piąta nie została przyjęta.

Możemy więc głosować nad poprawką sześćdziesiątą szóstą.

Poprawka sześćdziesiąta szósta w prawie budowlanym, w przepisie określającym przesłanki uzyskania tytułu rzeczoznawcy budowlanego, wymóg ukończenia wyższej uczelni technicznej zastępuje wymogiem ukończenia uczelni wyższej.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą szóstą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 68 głosowało za, 4 - przeciw . (Głosowanie nr 176)

Stwierdzam, że poprawka ta została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta ósma zapewnia zgodność przepisu z ustawą o ochronie danych osobowych, przewidując, iż zakres danych gromadzonych w odpowiednich rejestrach określony będzie w ustawie, a nie w akcie wykonawczym.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą ósmą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 70 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 177)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiąta ósma została przyjęta.

Poprawka sześćdziesiąta dziewiąta przewiduje, że właściwi ministrowie przy powoływaniu komitetów organizacyjnych poszczególnych samorządów będą działać w porozumieniu z zarządami głównymi stowarzyszeń naukowo-technicznych.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką sześćdziesiątą dziewiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 27 głosowało za, 42 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 178)

Stwierdzam, że poprawka sześćdziesiąta dziewiąta nie została przyjęta.

Głosujemy nad poprawką siedemdziesiątą.

Poprawka ta przewiduje zasięganie przez właściwych ministrów opinii stowarzyszeń zawodowych i naukowo-technicznych przy powoływaniu komitetów organizacyjnych poszczególnych samorządów.

Kto z państwa senatorów jest za poprawką siedemdziesiątą?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 69 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 179)

Stwierdzam, że poprawka siedemdziesiąta została przyjęta.

Była to ostatnia poprawka.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 73 obecnych senatorów 64 głosowało za, 8 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 180)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.

(Głosy z sali: Przerwa!)

Jeszcze mamy dwa punkty, tak że…

(Głos z sali: Ale zbliżamy się do końca…)

Senator Ostoja-Owsiany, proszę bardzo.

Senator
Andrzej Ostoja-Owsiany:

Ja proszę o przerwę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Ile minut?

(Głos z sali: Dziesięć minut.)

(Senator Andrzej Ostoja-Owsiany: Przynajmniej trzynaście.)

Dziesięć minut. Kto ma inny wniosek?

Senator Dorota Kempka.

Senator Dorota Kempka:

Siedem głosowań nam pozostało. W związku z tym składam wniosek przeciwny.

(Głos z sali: Popieram senator Kempkę.)

Senator
Andrzej Ostoja-Owsiany:

Wycofuję wniosek.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dobrze.

(Senator Stefan Jurczak: Ja proszę o przerwę.)

(Senator Andrzej Ostoja-Owsiany: Senator Jurczak przejął mój wniosek.)

No, dzięki tym wystąpieniom wypoczywamy już dwie minuty, więc dobrze.

Powracamy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Będą już same głosowania bez sprawozdań, więc króciutko.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Jest to druk nr 513A.

Projekt ten zostanie poddany pod głosowanie.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 66 obecnych senatorów 65 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 181)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Powracamy do rozpatrzenia punktu jedenastego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Obrony Narodowej, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Praw Człowieka i Praworządności przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o wprowadzenie poprawek do ustawy. Są to druki nr 514A i 514B.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 Regulaminu Senatu przeprowadzimy za chwilę kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad poszczególnymi poprawkami.

Nad poprawkami pierwszą i trzecią głosujemy łącznie. Poprawka pierwsza do art. 1 pkt 3 i poprawka trzecia do art. 2 pkt 3 dotyczą zmniejszania świadczeń emerytalno- rentowych w związku z osiąganiem przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Skreśla się zapis dotyczący wyłączenia stosowania zasad zmniejszania świadczeń w stosunku do osób - zarówno żołnierzy zawodowych, jak i byłych funkcjonariuszy - których emerytura stanowi 75% podstawy wymiaru, bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, oraz wobec osób pobierających renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz z tytułu inwalidztwa wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek pierwszej i trzeciej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 35 głosowało za, 35 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 182)

Stwierdzam, że poprawki pierwsza i trzecia nie zostały przyjęte. (Oklaski)

Nad poprawkami drugą i czwartą głosujemy łącznie. Poprawki te usuwają błąd redakcyjny.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek drugiej i czwartej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Jeszcze głosujemy, bo nie wszystkie głosy zostały oddane. (Rozmowy na sali) Trzech senatorów nie zagłosowało, czy tak ma zostać?

(Głosy z sali: Tak, tak.)

Już zagłosowali.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 71 obecnych senatorów wszyscy głosowali za. (Głosowanie nr 183)

Stwierdzam, że poprawki druga i czwarta zostały przyjęte.

Poprawka piąta dodaje art. 2a, który ma na celu umożliwienie dokonania rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych podlegających ograniczeniu w związku z osiąganiem przychodów w 2000 r. Rozliczenie to będzie dokonywane w roku 2001, w którym będą obowiązywały inne niż w roku bieżącym zasady rozliczania świadczeń.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawki piątej?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 72 obecnych senatorów 71 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 184)

Stwierdzam, że poprawka piąta została przyjęta.

I głosujemy nad całością ustawy wraz z przyjętymi poprawkami.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy wraz z poprawkami?

Kto jest przeciwny?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 70 obecnych senatorów 62 głosowało za, 5 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 185)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Informuję, że porządek obrad sześćdziesiątego dziewiątego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Zanim przystąpimy do wygłaszania oświadczeń, proszę o przeczytanie kumunikatów.

Senator Sekretarz
Stanisław Jarosz:

Pierwszy komunikat. Uprzejmie informuję, że posiedzenie Komisji Ustawodawczej w sprawie rozpatrzenia ustawy z dnia 15 listopada bieżącego roku o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego odbędzie się w dniu dzisiejszym, to jest 24 listopada, w sali nr 182, pół godziny po zakończeniu obrad.

Następny komunikat. Informujemy, że wspólne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, Komisji Praw Człowieka i Praworządności, Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej odbędzie się w dniu 6 grudnia bieżącego roku w sali nr 179. Początek obrad o godzinie 12.30. Porządek obrad wspólnego posiedzenia: dalszy ciąg pierwszego czytania zgłoszonego przez grupę senatorów projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin i o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin - druk nr 404. Podpisali odpowiednio: przewodniczący Komisji Ustawodawczej, Komisji Praw Człowieka i Praworządności, Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Obrony Narodowej i panowie senatorowie. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Państwo senatorowie otrzymali także termin i porządek następnych obrad posiedzenia Senatu, a więc wszystko jest wiadome.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Przypominam, że zgodnie z art. 49 ust. 2 Regulaminu Senatu oświadczenie takie nie może trwać dłużej niż pięć minut.

Proszę o zabranie głosu senatora Zbyszka Piwońskiego. Następnym mówcą będzie senator Jerzy Cieślak.

Senator Zbyszko Piwoński:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Oświadczenie to kieruję do wicepremiera i ministra pracy i polityki społecznej, pana Longina Komołowskiego, a dotyczy ono zatrudnienia w terenowych urzędach pracy.

Jeszcze w tym okresie, kiedy wszystkie urzędy pracy stanowiły jednolity pion administracji rządowej, z braku etatów, przy równoczesnym wzroście zadań, zezwolono na zatrudnienie pracowników tych instytucji w ramach tak zwanych robót publicznych, co - jak wiadomo - obciąża Fundusz Pracy. Taki stan przekazano powiatom i trwa on do dzisiaj. Jest to wysoce niewłaściwe, ukrywa się bowiem faktyczny stan zatrudnienia w administracji publicznej i jednocześnie obciąża się i tak już niewystarczającą część Funduszu Pracy przeznaczoną na roboty publiczne.

Wnoszę o pilną likwidację tej nieprawidłowości poprzez podjęcie stosownych decyzji organizacyjnych i finansowych. Nie wystarczy bowiem dzisiaj stwierdzić, że obecnie jest to już problem starosty i rady powiatowej. Podkreślam, stan ten został wykreowany jeszcze przed decentralizacją zadań.

Jednocześnie, u progu usytuowania i ustanowienia trybu i zasad wykonywania budżetu w 2001 r., wnoszę o dokonanie radykalnej w stosunku do tej z roku bieżącego zmiany, polegającej na innym podziale środków z Funduszu Pracy - na część będącą od początku roku w dyspozycji powiatowego urzędu pracy i wojewódzkich urzędów pracy oraz na część pozostającą jako rezerwa w gestii Krajowego Urzędu Pracy. Rozwiązanie zastosowane w bieżącym roku jest fatalne i nie daje podstaw do kreowania właściwej polityki w zakresie walki z bezrobociem w terenie. O wysokości dotacji decyduje się dzisiaj na podstawie pięknie napisanych dokumentów, programów i zabiegów o wsparcie tych czy innych osób.

To było moje pierwsze oświadczenie.

Drugie oświadczenie kieruję do kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a dotyczy ono wykonywania ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o szczególnych zasadach i warunkach oraz trybie mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas drugiej wojny światowej.

Ustawa ta, jak wiemy, przewiduje awanse na stopień oficerski podporucznika wszystkich żołnierzy podoficerów, a na wyższe stopnie oficerskie do stopnia pułkownika wszystkich pozostałych oficerów. Wyłoniły się jednak pewne trudności podczas jej realizacji. Mianowicie obywatele polscy walczyli z faszyzmem o wolną i niepodległą Polskę nie tylko w polskich formacjach. Walczyli także w partyzantce jugosłowiańskiej, słowackiej, w jednostkach Armii Czerwonej i w wielu innych formacjach. Dziś są oni wszyscy członkami polskich związków kombatantów, jednak nie są benificjentami wymienionej ustawy. A przecież w większości przypadków nie oni decydowali o wyborze miejsca walki i nazwie formacji.

Dlatego też wnoszę o jednoznaczną interpretację, korzystną dla tych wszystkich, którzy - choć w różnych miejscach i w różnych formacjach - walczyli o ten jeden cel. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Głos zabierze senator Jerzy Cieślak. Następnym mówcą będzie senator Janusz Bielawski.

Senator Jerzy Cieślak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Swoje oświadczenie kieruję do pana Jana Rudowskiego, wiceministra finansów, z uprzejmą prośbą o wywiązanie się ze zobowiązań podjętych na spotkaniu z przedstawicielami Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych w dniu 5 lipca bieżącego roku, potwierdzonych pisemnie 7 lipca bieżącego roku.

Pan minister stwierdził wówczas, po pierwsze, że docelowa sieć izb i urzędów skarbowych ustalona będzie na podstawie delegacji dla ministra finansów w projektowanej ustawie o administracji skarbowej i do tego czasu nie przewiduje się zmian sieci i likwidacji jednostek. Po drugie, że przy dokonywaniu zmian organizacyjnych aparatu skarbowego brane będą pod uwagę opinie samorządów lokalnych i gospodarczych oraz związków zawodowych. Po trzecie, że zmiany w aparacie skarbowym nie spowodują odchodzenia doświadczonych i posiadających wysokie kwalifikacje pracowników resortu finansów.

Tymczasem w dniu 18 października bieżącego roku pan Józef Dolata, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, poinformował pracowników, że zapadła decyzja o budowie w tym mieście nowego biurowca tej izby o powierzchni 4 tysięcy 500 m2 dla trzystu pięćdziesięciu etatów. W związku z tym w 2004 r. zlikwidowane zostaną ośrodki zamiejscowe w Jeleniej Górze, w Legnicy i w Wałbrzychu.

Wrocławska Izba Skarbowa zatrudnia obecnie trzystu siedemdziesięciu pracowników, z których dwustu jedenastu wykonuje swoje zadania we Wrocławiu, a stu pięćdziesięciu dziewięciu w trzech ośrodkach zamiejscowych. W jeleniogórskim ośrodku, którym osobiście jestem najbardziej zainteresowany, jest pięćdziesięciu trzech pracowników.

Na terenie województwa dolnośląskiego działają trzysta czterdzieści sześć tysięcy czterysta trzydzieści trzy podmioty gospodarcze. Izba Skarbowa we Wrocławiu obsługuje 44,7% tych podmiotów, a trzy ośrodki zamiejscowe - 55,3%. Na jeden etat we Wrocławiu przypada średnio tysiąc pięćset osiemdziesiąt osiem podmiotów gospodarczych, w trzech ośrodkach zamiejscowych - tysiąc sześcet pięćdziesiąt trzy, w jeleniogórskim - tysiąc sześćset dwadzieścia siedem. W swoim oświadczeniu pomijam porównawcze wskaźniki obciążenia pracą Izby Skarbowej we Wrocławiu i ośrodków zamiejscowych, ponieważ metodyka ich obliczania budzi poważne wątpliwości.

W tej sytuacji wydaje się, że ujawniona przez dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu inicjatywa przemieszczania - a dokładniej, degradowania - doświadczonych pracowników ośrodków zamiejscowych do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2001 r. jest przedwczesna.

Zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości pozostawienia w docelowej strukturze Izby Skarbowej w województwie dolnośląskim trzech ośrodków zamiejscowych, mianowicie w Jeleniej Górze, Legnicy i w Wałbrzychu albo - po uwzględnieniu odległości z Jeleniej Góry do Wrocławia oraz specyficznych warunków działania jeleniogórskiego ośrodka zamiejscowego - pozostawienia tego ośrodka na dotychczasowych warunkach. Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę bardzo, głos ma senator Janusz Bielawski. Następny będzie senator Zbigniew Romaszewski.

Senator Janusz Bielawski:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Moje oświadczenie kieruję do pana premiera Jerzego Buzka.

Panie Premierze, nie wiem, czy zdaje pan sobie sprawę z tragicznej sytuacji, w jakiej obecnie znalazły się organizacyjne jednostki ochrony zdrowia. Bo jeżeli czerpie pan swoją wiedzę tylko ze sprawozdań pani minister Knysok, która twierdzi, że jest lepiej, niż było przed reformą i będzie jeszcze lepiej, to nic pan nie wie.

W tej sytuacji nie dziwią rozlewające się szeroką falą strajki pielęgniarek. Te kobiety są zdesperowane, ponieważ ich uposażenie, to, co otrzymują na rękę, wynosi od 500 do 600 zł. Wynika to nie tylko z kiepskiej gospodarki i z kiepskiego zarządzania jednostkami ochrony zdrowia. Jednostki ochrony zdrowia są tak finansowane przez kasy, jak na to pozwala budżet kas. Wobec tego podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne o ćwierć punkta procentowego  jest w tej sytuacji kpiną. Występując w telewizji nowy minister zdrowia uznał, że ta podwyżka wystarczy prawie na wszystko. Wydaje mi się, że liczy on gorzej od ministra Handkego.

Muszę stwierdzić, że strajki pielęgniarek odbiją się przede wszystkim na funkcjonowaniu szpitali. Stwarza to poważne zagrożenie dla pacjentów, którzy znajdą się tam w momencie strajków, jak również dla osób, które będą przyjmowane bezpośrednio z wypadków lub z powodu nagłych zachorowań.

Zadaję bardzo konkretne pytanie: co pan premier zrobi z problemem uposażeń pielęgniarek? Bo nie można w dalszym ciągu twierdzić, że to nie jest sprawa rządu, ponieważ organy założycielskie zakładów ochrony zdrowia to albo samorząd powiatowy, albo samorząd gminny, oraz że w zasadzie to dyrektor zakładu, czyli jak to mówimy, menedżer, dysponuje tym i ma możliwości podniesienia uposażeń pielęgniarek. On nie może tego uczynić, bo nie ma z czego.

Jak to się ma do gospodarki kas chorych? Przeciętne wynagrodzenie w kasach chorych, od dyrektora do osoby sprzątającej, wynosi 3 tysiące 733 zł miesięcznie. Są kasy, które więcej wydają na zarobki pracowników. Koszty administracyjne - bez kosztów, jakie poniósł budżet na wyposażenie i utworzenie kas chorych - wyniosły w 1999 r. 215 milionów zł. Na 2000 r. zaplanowano wzrost kwot na administrację o 79,5%. Przeciętne zatrudnienie w kasach wzrasta w roku 2000 o około 50%. To, co ma być przeznaczone na bezpośrednie finansowanie ochrony zdrowia, a więc na uposażenie i koszty leczenia pacjentów, koszty operacji itd, składa się z sumy naszych składek, od której 7,5% zostanie odjęte na pensje w kasach chorych, na administrację, na bardzo luksusowe wyposażenie. Zresztą podam tu pewien przykład. Jak ktoś wejdzie na ulicę Joannitów we Wrocławiu, to nie musi czytać szyldu, od razu trafi do kasy chorych, ponieważ wyróżnia się ona dzięki wyglądowi samej elewacji.

Ta reforma została wprowadzona ze zbyt małym zabezpieczeniem finansowym. I rzeczywiście, przypomina mi się w tym momencie taki szmoncesowy dowcip, jak to pewnego Żyda spytano, czy wierzy, że Pan Jezus nakarmił rzeszę siedmiu tysięcy ludzi. Żyd odpowiedział: no wierzę, ale co by się oni najedli, to w to nie wierzę. Dziękuję.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Głos ma senator Zbigniew Romaszewski. Następnym mówcą, ostatnim, będzie senator Stanisław Cieśla.

Senator Zbigniew Romaszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Swoje oświadczenie kieruję do ministra finansów.

Otóż w "Rzeczpospolitej" z 22 lipca 2000 r. na stronie C3 ukazał się artykuł pod tytułem "Zwolnienie dla wybranych" autorstwa Józefa Janickiego. Tekst ten dotyczy szczególnej ulgi podatkowej, wprowadzonej ustawą z 9 listopada bieżącego roku w art. 52 pkt 1 lit. c.

Ulga ta dotyczy zwolnienia osób fizycznych od podatku dochodowego od dochodów ze sprzedaży akcji dopuszczonych do publicznego obrotu papierami wartościowymi. Ale nie wszystkich osób, dotyczy to tylko tych osób, które spełniają szczególne warunki. Warunki te są związane z tym, że akcje zostały nabyte przez podatnika przed ich dopuszczeniem do publicznego obrotu papierami wartościowymi, czyli zanim jeszcze zostały wprowadzone na giełdę, oraz z tym, że zostały one zbyte po upływie trzech lat od pierwszego notowania na rynku publicznym. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez autora artykułu dotyczy to niezwykle ograniczonej liczby spółek, które weszły na rynek po roku 1998. Dotyczy to również bardzo ograniczonej liczby osób fizycznych, które weszły w posiadanie tych akcji przed wprowadzeniem ich na rynek. Zgodnie z tezą autora zwolnienia podatkowe niektórych osób fizycznych dysponujących tymi akcjami przy ich zbyciu mogą sięgać nawet 10 milionów dolarów.

Wydaje się, że w sytuacji zagrożenia budżetowego i poszukiwania przez Ministerstwo Finansów wszelkich możliwych dochodów, jak też ograniczania wszelkich możliwych wydatków, w szczególności na cele społeczne, tego rodzaju zwolnienie nie znajduje żadnego uzasadnienia i całkowicie kłóci się z elementarnym pojęciem sprawiedliwości społecznej.

W związku z tym chciałbym zapytać pana ministra o to, jak doszło do wprowadzenia do ustawy z 9 listopada bieżącego roku art. 52 pkt 1 lit. c. Kto go wprowadził i dlaczego ministerstwo nie podjęło tej kwestii? Jakie były racje społeczne bądź gospodarcze związane z wprowadzeniem tego przepisu i jaka jest generalnie wielkość strat skarbu państwa wynikających z wprowadzonego zwolnienia od podatku? I wreszcie, czy pan minister finansów zamierza podjąć jakieś radykalne działania, które mogłyby uchronić nasz budżet od straty kilkadziesięciu milionów dolarów? Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Proszę o zabranie głosu pana senatora Stanisława Cieślę.

Senator Stanisław Cieśla:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Moje oświadczenia kieruję do pana Lecha Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości.

W dniu 10 października bieżącego roku skierowałem do pana ministra pismo, w którym wyraziłem mój stosunek do zamiaru zlikwidowania wielu sądów okręgowych. Zestawiając wskaźniki trwania postępowania w sprawach karnych i cywilnych w kraju, a także w dużym sądzie, jakim jest sąd okręgowy w Łodzi oraz w niewielkim sądzie okręgowym w Sieradzu, wykazałem, że w małym sądzie wskaźniki te są znacznie lepsze niż ogółem w kraju i o wiele lepsze niż w dużych sądach. Podobnie sprawa wygląda pod względem stabilności orzeczeń.

Przeciwko likwidacji sądów okręgowych występowali z trybuny Senatu RP senatorowie należący do różnych ugrupowań politycznych. Swoje oświadczenia kierowali oni do premiera Jerzego Buzka bądź do pana ministra.

Zamierzona przez resort, którym kieruje pan minister, likwidacja kilkunastu sądów okręgowych jest w moim przekonaniu bardzo poważnym błędem. Oddaliłaby ona nas od standardów europejskich. Polska jest stroną europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. W zakresie zapewnienia obywatelowi prawa do sądu standard ochrony wyznacza między innymi art. 6 tejże konwencji. Aktualnie obowiązująca konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 45 ust. 1 stanowi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy, bez nieuzasadnionej zwłoki, przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. A nieuzasadnionej zwłoki nie da się wyeliminować, jeżeli sieć sądownictwa w Polsce będzie się kurczyć. O tym, że u nas jest wiele do zrobienia pod względem szybkości i sprawności postępowania, czyli rozpatrywania spraw w rozsądnym terminie bez nieuzasadnionej zwłoki, świadczą liczne skargi obywateli wnoszone do Europejskiej Komisji Praw Człowieka i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zadania, kompetencje sądów powszechnych poszerzają się w niezwykle szybkim tempie. Liczba załatwionych spraw każdego roku wzrasta. Jednocześnie wzrastają zaległości sądowe i w konsekwencji niepokojąco wydłuża się czas postępowania. Zamierzona likwidacja wielu sądów okręgowych spotęgowałaby jeszcze tę niekorzystną tendencję.

Aby zostały zrealizowane słuszne założenia pana ministra w dziedzinie zwalczania narastającej fali przestępczości w Polsce, konieczne jest moim zdaniem utrzymanie wszystkich istniejących sądów okręgowych w naszym kraju, a także poszerzenie sieci sądów rejonowych poprzez utworzenie sądu rejonowego dla obszaru każdego powiatu. Jest społeczna akceptacja dla takiej polityki, jak również zrozumienie ze strony polityków.

Życzę panu ministrowi powodzenia w dziele umacniania i poszerzania praworządności w Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję za uwagę.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dla porządku informuję, że do protokołu swoje oświadczenia złożyli senatorowie: Zdzisław Jarmużek, Dorota Kempka, Ryszard Gibuła, Andrzej Sikora, Jerzy Mokrzycki, Adam Graczyński, Tadeusz Rzemykowski, Jerzy Markowski, Witold Kowalski, Ryszard Jarzembowski, Janusz Okrzesik, Elżbieta Płonka, Janusz Lorenz, Wiesław Pietrzak, Marian Żenkiewicz, Zbigniew Gołąbek i Jerzy Chróścikowski.*

Szanowni Państwo, informuję, że protokoł sześćdziesiątego dziewiątego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji, zgodnie z art. 39 ust. 3 Regulaminu Senatu, zostanie udostęponiony senatorom w terminie trzydziestu dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 253.

Szanowni Państwo Senatorowie! Zamykam sześćdziesiąte dziewiąte posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej czwartej kadencji. Dziękuję bardzo.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

(Koniec posiedzenia o godzinie 14 minut 30)


69. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu, następna część stenogramu