Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Senat przyjął bez poprawek ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o lasach oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o lasach oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 11 grudnia 1997 r. Do Senatu została przekazana 12 grudnia. Marszałek Senatu 12 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Senator Franciszek Bachleda-Księdzularz, sprawozdawca Komisji Ochrony Środowiska, wniósł o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.
Takie samo stanowisko przedstawiła senator Janina Sagatowska, sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Stanowisko strony rządowej wobec rozpatrywanej nowelizacji przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Radosław Gawlik. Minister odpowiadał też na pytania i wątpliwości senatorów.
W wyniku głosowania Senat - 80 głosami, przy 1 przeciw i 4 wstrzymujących się - przyjął bez poprawek ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o lasach oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Uchwała Senatu w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentar
nejOdbyło się pierwsze czytanie przedstawionego przez Komisję Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych projektu uchwały Senatu w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.
Przedstawiciel wnioskodawców senator Władysław Bartoszewski przedłożył Izbie projekt uchwały. Zaznaczył, że Polska Grupa Unii Międzyparlamentarnej ma już pewną tradycję; obecna polska grupa będzie tę tradycję kontynuować. Wskazał też, iż zarówno Unia Międzyparlamentarna, jak i Polska Grupa Unii je
st grupą multiratelarną światopoglądowo i reprezentowane są w niej - w zasadzie - wszystkie opcje obecne w parlamencie.Po zakończeniu pierwszego czytania projektu uchwały Izba, na wniosek senatora W. Bartoszewskiego, przeszła do drugiego czytania projektu, obejmującego - zgodnie z art. 63 Regulaminu Senatu - głosowanie nad projektem.
W wyniku głosowania Senat 72 głosami, przy 1 przeciwko i 2 wstrzymujących się, powziął następującą uchwałę w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej:
"1. Popierając cele Unii Międzyparlamentarnej, organizacji międzynarodowej skupiającej przedstawicieli suwerennych państw i działającej od 1889 r. jako forum międzyparlamentarne na rzecz pokoju i współpracy między narodami oraz umacniania instytucji przedstawicielskich, Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wolę utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej i jej udziału w pracach Unii Międzyparlamentarnej.
2. W skład Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej mogą wchodzić na podstawie uchwał Senatu i Sejmu senatorowie oraz posłowie.
Uchwała w sprawie zmiany Regulaminu Senatu
Odbyło się pierwsze czytanie przedstawionego przez grupę senatorów projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. Projekt zaprezentował Izbie przedstawiciel wnioskodawców senator Władysław Bartoszewski.
Zgodnie z proponowaną uchwałą nazwa senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych zostałaby zmieniona na: "Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej". Jak wskazał senator sprawozdawca, w gestii komisji powstanie międzynarodowa problematyka gospodarcza, jednak głównym tematem zainteresowania komis
ji jest proces przygotowania do integracji. Przyszła Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej nie ograniczy więc swego zakresu zainteresowań, lecz powiększy go czy zintensyfikuje w odniesieniu do aktualnych wymogów polityki zagranicznej.Senator W. Bartoszewski złożył też wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu uchwały. Izba w głosowaniu zaakceptowała ten wniosek.
Podczas debaty nad projektem uchwały senator Paweł Abramski zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do Regulaminu Senatu. Poprawka polegała na skreśleniu w art. 8 ust. 1 pkt 18 oraz wyrazów: "przy pomocy zastępcy szefa Kancelarii Senatu" w art. 72 ust. 1, a więc zmierzała do likwidacji stanowiska zastępcy szefa kancelarii.
Izba 52 głosami, przy 16 przeciw i 7 wstrzymujących się przyjęła poprawki zaproponowane przez senatora P. Abramskiego. Następnie, w głosowaniu nad całością projektu uchwały wraz z przyjętymi poprawkami, Izba 55 głosami, przy 4 przeciwko i 2 wstrzymujących się (21 osób nie głosowało), powzięła następującą uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Senatu:
<<Art. 1.
W uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (Monitor Polski z 1993 r. Nr 20, poz. 198, z 1994 r. Nr 30, poz. 244, z 1995 r. Nr 29, poz. 333, z 1996 r. Nr 13, poz. 150, Nr 40, poz. 391 i Nr 67, poz. 630, z 1997 r. Nr 57, poz. 552 i Nr 82, poz. 794) wprowadza się następujące zmiany:
Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.>>.
Zmiany w składzie komisji senackich
Sprawozdawca Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich senator Paweł Abramski przedstawił wniosek w sprawie zmian w składzie komisji senackich. Izba 71 głosami, przy 11 wstrzymujących się, zaakceptowała ten wniosek i powzięła następującą uchwałę w rozpatrywanej sprawie:
"Art. 1.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, powołuje:
Art. 2.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Stefana Jurczaka ze składu Komisji Gospodarki Narodowej.
Art. 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.".
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment