Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Ustawa o zmianie ustawy o restrukturyzacji finansowej jednostek górnictwa węgla kamiennego oraz o wprowadzeniu opłaty węglowej - przyjęta bez poprawek

Ustawa o zmianie ustawy o restrukturyzacji finansowej jednostek górnictwa węgla kamiennego oraz o wprowadzeniu opłaty węglowej została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r. Do Senatu przekazana również 12 grudnia. Marszałek Senatu 16 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Gospodarki Narodowej.

Sprawozdanie komisji przedstawił senator Marek Waszkowiak, który wniósł o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

Głos w debacie zabrał senator Jerzy Markowski.

Stanowisko strony rządowej w sprawie rozpatrywanej ustawy zaprezentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Jak Szlązak, który udzielał też odpowiedzi na pytania i wątpliwości senatorów.

W głosowaniu Senat poparł wniosek Komisji Gospodarki Narodowej i - 62 głosami, przy 23 przeciw i 3 wstrzymujących się - podjął decyzję o przyjęciu bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o restrukturyzacji finansowej jednostek górnictwa węgla kamiennego oraz o wprowadzeniu opłaty węglowej.

 

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy - Kodeks celny

Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks celny została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r., przekazana do Senatu 12 grudnia, a 16 grudnia marszałek Senatu, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz do Komisji Gospodarki Narodowej.

Senator Zbigniew Kulak, sprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, wniósł o przyjęcie rozpatrywanej nowelizacji bez poprawek.

Taki sam wniosek przedstawił sprawozdawca Komisji Gospodarki Narodowej senator Marek Waszkowiak.

W wyniku głosowania Senat podjął uchwałę o przyjęciu bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Kodeks celny (83 głosy za, 2 - przeciw, 3 wstrzymujące się).

Senat wprowadził poprawkę do ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Ustawa zmieniająca ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r., przekazana do Senatu 12 grudnia. Marszałek Senatu 16 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Stanowisko Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przedstawił senator Dariusz Kłeczek, który wniósł o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

Taki sam wniosek zgłosił senator Tadeusz Kopacz, sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Zabierając głos w debacie, senator Zbigniew Romaszewski zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. Senator Piotr Ł.J. Andrzejewski natomiast przedstawił propozycję wprowadzenia poprawki.

Odpowiedzi na pytania senatorów udzielały podsekretarze stanu w Ministerstwie Finansów Halina Wasilewska-Trenkner i podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej Ewa Lewicka.

Podczas przerwy w obradach Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyły wnioski zgłoszone w trakcie debaty. Stanowisko połączonych komisji przedstawił sprawozdawca połączonych komisji senator D. Kłeczek.

Senator Dorota Kempka zaprezentowała stanowisko mniejszości połączonych komisji.

W głosowaniu Izba odrzuciła wniosek o odrzucenie rozpatrywanej nowelizacji (33 głosy za, 57 - przeciw). Akceptacji nie zyskał też wniosek o jej przyjęcie bez poprawek (8 głosów za, 76 przeciw, 7 wstrzymujących się.

Senat uchwalił natomiast poprawkę do ustawy oraz - 64 głosami, przy 27 przeciw - podjął uchwałę w sprawie ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:

<<Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 1997 r. ustawy zmieniającej ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:

- w art. 1, w art. 65 w ust. 1 po wyrazie "organizacyjne" dodaje się wyrazy "spełniające wymogi określone w ust. 2, 3 i 4".>>.

W uzasadnieniu powziętej uchwały wskazano, że Senat, rozpatrując ustawę zmieniającą ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, stanął na stanowisku, iż konieczne jest wprowadzenie do nowelizacji poprawki.

Poprawka do art. 1, art. 65 ust. 1 ma na celu ustawowe zagwarantowanie, aby zwolnienie z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczyło wyłącznie tych państwowych i gminnych jednostek organizacyjnych, które wywiązywać się będą z wymogu zatrudnienia w roku 1998 co najmniej 1%, a w roku 1999 i w latach kolejnych co najmniej 3% osób niepełnosprawnych, przy czym stan zatrudnienia w przedmiotowych jednostkach będzie nie niższy niż 0,5 etatu. Senat uznał, że jednym z podstawowych celów ustawy jest zapewnienie miejsc pracy osobom niepełnosprawnym, natomiast zmiana wprowadzona przez Senat zagwarantuje jego spełnienie.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - przyjęta bez poprawek

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r., do Senatu przekazana 12 grudnia. Marszałek Senatu 16 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej.

Sprawozdanie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła senator Elżbieta Płonka. Po przedstawieniu założeń ustawy senator sprawozdawca wniosła o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

Sprawozdawca Komisji Gospodarki Narodowej senator Andrzej Sikora zgłosił w jej imieniu taki sam wniosek.

Stanowisko strony rządowej wobec rozpatrywanej ustawy zaprezentowała sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej Ewa Lewicka.

Podczas debaty senatorowie Anna Bogucka-Skowrońska i Leon Kieres zaproponowali zmianę brzmienia art. 2 ust. 3, ale wycofali tę propozycję w trakcie obrad połączonych komisji rozpatrujących zgłoszone wnioski. W związku z powyższym połączone komisje wniosły o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Takie stanowisko przedstawił senator sprawozdawca Dariusz Kłeczek.

Wniosek ten zyskał akceptację Izby, która - 79 głosami, przy 1 wstrzymującym się - podjęła uchwałę w sprawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Senat wprowadził poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Prawo
o ruchu dr
ogowym

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r. Do Senatu została przekazana 12 grudnia, a marszałek Senatu 16 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Gospodarki Narodowej oraz do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Stanowisko Komisji Gospodarki Narodowej przedstawiła senator Genowefa Ferenc. Senator sprawozdawca omówiła proponowaną zmianę i wniosła o jej wprowadzenie.

Sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Jacek Sauk przedstawił pięć poprawek zaproponowanych przez komisję i wniósł o ich przyjęcie.

Głos w debacie zabrali senatorowie Zbigniew Kulak i Henryk Stokłosa.

Stanowisko strony rządowej wobec rozpatrywanej ustawy przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej Krzysztof Tchórzewski.

Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Samorządu Terytorialnej i Administracji Państwowej na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły zaproponowane poprawki. Stanowisko połączonych komisji przedstawił senator J. Sauk.

W kolejnych głosowaniach Izba zdecydowała o wprowadzeniu poprawek do ustawy.

W wyniku głosowania Senat podjął (62 głosy za, 18 - przeciw , 5 wstrzymujących się) uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym:

<<Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 1997 r. ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

  1. art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98,
poz. 602 i Nr 123, poz. 779) wprowadza się następujące zmiany:

  1. w art. 144:
  1. ust. 2 otrzymuje brzmienie:
  2. "2. Porozumienia zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczące zadań odpowiadających zakresowi określonemu w ust.1, tracą moc z dniem 1 lipca 1999 r.",

  3. w ust. 3 po wyrazach "jako zlecone zadania, o których mowa w" dodaje się wyrazy "art. 10 ust. 3, art. 65 ust. 1 - 4";

  1. w art. 147 w ust. 1 i 2 wyrazy "w dniu 1 lipca 1998 r." zastępuje się wyrazami "w dniu 1 lipca 1999 r.";
  2. w art. 149 w pkt 1 wyrazy "pkt 1" zastępuje się wyrazami "pkt 3";
  3. art. 151 otrzymuje brzmienie:
  4. "Art.151. 1. Traci moc ustawa z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 11, poz. 41 i Nr 26, poz. 114 oraz z 1995 r. Nr 104, poz. 515) z wyjątkiem art. 60, 69 - 70 i 72 - 82, które tracą moc z dniem 30 czerwca 1999 r.

    2. Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie, nie dłużej jednak niż przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia jej w życie, zachowują moc przepisy wydane na podstawie ustawy, o której mowa w ust.1, jeżeli nie są sprzeczne z niniejszą ustawą.";

  5. art. 152 otrzymuje brzmienie:

"Art.152. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r., z wyjątkiem:

    1. art. 49 ust. 2 pkt 5, art. 80, 99, 109 ust. 4, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 1998 r.,
    2. art. 39 ust. 3 i art. 85, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.,
    3. art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a), art. 77, 87, 88, 90 - 98, 100 -108, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 1999 r.".";

  1. art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.">>.

W uzasadnieniu powziętej uchwały podkreślono, iż rozpatrując ustawę z 12 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym Senat uznał, że korekta dokonana przez Sejm w ustawie z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym wymaga sprecyzowania.

W opinii Senatu, dodatkowe zmiany Prawa o ruchu drogowym powinny koniecznie pójść w ślad za przesunięciem o rok terminu, w którym z mocy prawa mają stracić moc porozumienia zawarte przez kierowników urzędów rejonowych z gminami w sprawie komunikacyjnych zadań administracyjnych. Te dodatkowe zmiany w przepisach Prawa o ruchu drogowym, wprowadzone przez Senat, wiążą się merytorycznie ze wspomnianym przesunięciem terminu i dotyczą sprecyzowania zakresu zadań zleconych tzw. wielkim miastom, wydłużenia czasu, w którym mogą zachować moc przepisy wykonawcze wydane na podstawie poprzedniego Prawa o ruchu drogowym, z 1983 r., oraz zmian terminów wejścia w życie niektórych przepisów tej ustawy, dotyczących m.in. nowego wzoru dokumentu prawa jazdy, karty pojazdu, nowych zasad uzyskania prawa jazdy.

Senat uznał również, iż odstąpienie od zachowania wymaganego dwutygodniowego vacatio legis nie znajduje uzasadnienia w wypadku rozpatrywanej ustawy.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży

Ustawa o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 11 grudnia 1997 r. Do Senatu została przekazana 12 grudnia. Marszałek Senatu 12 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Stanowisko Komisji Ustawodawczej przedstawił senator Wiesław Chrzanowski, który wniósł o przyjęcie ustawy bez poprawek.

W imieniu mniejszości Komisji Ustawodawczej senator Zdzisław Jarmużek zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy.

Sprawozdawca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Dariusz Kłeczek wniósł o przyjęcie rozpatrywanej nowelizacji bez poprawek.

Senator Dorota Kempka - w imieniu mniejszości Komisji Rodziny i Polityki Społecznej - zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy.

Zabierając głos w debacie, senator Zbyszko Piwoński zgłosił propozycję poprawki.

Stanowisko strony rządowej wobec rozpatrywanej nowelizacji przedstawiła Irena Dzierzgowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły zgłoszone wnioski. Sprawozdawca połączonych komisji senator Wiesław Chrzanowski przedstawił ich stanowisko - wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Senator Jolanta Danielak, w imieniu mniejszości połączonych komisji, wniosła o odrzucenie ustawy.

Wniosek ten jednak nie zyskał akceptacji Izby (24 głosy za, 57 przeciw i 2 wstrzymujące się).

Senat podjął natomiast uchwałę o przyjęciu bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (55 głosów za, 23 - przeciw, 4 wstrzymujące się).

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o kulturze fizycznej

Ustawa o zmianie ustawy o kulturze fizycznej została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 11 grudnia 1997 r., a do Senatu przekazana 12 grudnia. Marszałek Senatu 12 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Komisji Nauki i Edukacji Narodowej.

Senator Jerzy Smorawiński, sprawozdawca Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu, przedstawił w jej imieniu wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

Sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Lech Feszler wniósł o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Senator Marian Żenkiewicz, sprawozdawca mniejszości Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

Taki sam wniosek przedstawił sprawozdawca mniejszości Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu Jerzy Cieślak.

W debacie na temat rozpatrywanej ustawy głos zabrali senatorowie: Zbyszko Piwoński, Marian Żenkiewicz, Ryszard Gibuła, Krzysztof Lipiec, Stanisław Jarosz, Maciej Świątkowski, Jerzy Masłowski, Jerzy Cieślak, Tomasz Michałowski, Jerzy Smorawiński i Andrzej Mazurkiewicz.

Stanowisko strony rządowej wobec rozpatrywanej ustawy przedstawiła Irena Dzierzgowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Podczas głosowania Senat nie zaakceptował wniosku o odrzucenie rozpatrywanej ustawy (24 głosy za, 57 - przeciw, 3 wstrzymujące się).

Akceptację Izby zyskał natomiast wniosek o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej. Decyzję taką podjęto 57 głosami, przy 24 przeciw i 2 wstrzymujących się.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw

Ustawa o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw została uchwalona przez Sejm na 5. posiedzeniu, 12 grudnia 1997 r. Do Senatu została przekazana 12 grudnia. Marszałek Senatu 16 grudnia, zgodnie z art. 55 ust. 1 Regulaminu Senatu, skierowała ją do Komisji Ustawodawczej oraz do Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Stanowisko Komisji Ustawodawczej w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawił senator Stanisław Gogacz, który wniósł o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

Sprawozdawca Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Marian Cichosz przedstawił wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy.

Głos w debacie zabrali senatorowie: Piotr Ł.J. Andrzejewski, Zbigniew Romaszewski i Krzysztof Piesiewicz.

Stanowisko strony rządowej w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Leszek Piotrowski.

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyły zgłoszone wnioski. Sprawozdawca połączonych komisji senator P. Ł.J. Andrzejewski wniósł o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senator M. Cichosz - w imieniu mniejszości połączonych komisji - wyraził poparcie zgłoszonej poprawki.

W wyniku głosowania - 45 głosami, przy 34 przeciw i 3 wstrzymujących się - Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment