Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Eryka Smulewicza
na 27. posiedzeniu Senatu
w dniu 18 lutego 2009 r.

Oświadczenie skierowane do ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z podziałem Grupy ENERGA SA planowane są działania restrukturyzacyjne w ENERGA-Operator SA, polegające na włączeniu do Oddziału w Płocku działających obecnie na jego zlecenie spółek zależnych (Dystrybucja Zachód, Dystrybucja Wschód oraz Operator Sieci Rozdzielczej).

Obecnie spółki Dystrybucja Zachód i Dystrybucja Wschód działają na terenie Oddziału w Płocku i realizują następujące zadania.

1. Wykonują w 100% inwestycje sieciowo-energetyczne Operatora na obszarze działania Oddziału w Płocku.

2. Prowadzą eksploatację, profilaktykę i usuwanie awarii na majątku energetycznym Operatora na terenie Oddziału w Płocku.

3. Prowadzą sprzedaż usług zewnętrznych okołoenergetycznych, a zwłaszcza prowadzą konserwację oświetlenia ulicznego na zlecenie wszystkich gmin położonych w obsługiwanym przez Oddział w Płocku terenie.

4. Prowadzą działania tak zwanego operatora pomiarów, to znaczy zarządzają między innymi licznikami energii elektrycznej, dokonują ich wymian awaryjnych i legalizacyjnych, odczytują wskazania liczników, prowadzą serwis itp.

Z analiz wynika, że wymienione działania przynoszą tym spółkom wymierne korzyści ekonomiczne, a co za tym idzie także wartość dodaną dla ich właściciela, to jest dla ENERGA-Operator SA.

Nasuwa się w związku z tym pytanie, czy działania restrukturyzacyjne realizowane w celu ujednolicenia struktur organizacyjnych w Operatorze mają uzasadnienie w efektywności ekonomicznej i organizacyjnej.

Warto dodać, że Oddział w Płocku (przed konsolidacją z grupą ENERGA Zakład Energetyczny Płock SA) jest najbardziej zrestrukturyzowanym oddziałem w całej Grupie. Na podobnych mechanizmach organizacyjnych działa w Polsce Vattenfall.

Dodatkowo proszę o odpowiedź na pytanie, czy restrukturyzacja Operatora uwzględnia różne inne ważne, przemawiające za pozostawieniem spółek w obecnej formie aspekty, takie jak:

- porównywalny z innymi oddziałami teren działania każdej spółki z osobna,

- podobna liczba odbiorców obsługiwanych w każdej ze spółek zbliżona do liczby odbiorców całego Oddziału,

- najniższe koszty realizacji inwestycji (właśnie dzięki wykorzystaniu w 100% własnego potencjału, a nie poprzez zlecanie obcym podmiotom, jak ma to miejsce w innych oddziałach),

- najniższe straty energii elektrycznej (na poziomie technicznie uzasadnionym), co jest konsekwencją wieloletniego działania z zastosowaniem mechanizmów rynkowych i efektywnościowych.

W mojej ocenie ze wszystkimi wymienionymi przeze mnie, bardzo złożonymi i skomplikowanymi zagadnieniami należy się dogłębnie zapoznać i przed podjęciem ostatecznych decyzji ocenić ich pozytywne i negatywne aspekty.

Z poważaniem
Eryke. Smulewicz


Spis oświadczeń