Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senator Jadwigę Rotnicką
wspólnie z innymi senatorami
na 17. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 sierpnia 2008 r.

Oświadczenie skierowane do minister zdrowia Ewy Kopacz

Szanowna Pani Minister!

Zwracam się do Pani Minister z gorącą prośbą o pozytywne rozpatrzenie złożonego w ministerstwie wniosku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dotyczy on ujęcia w planach inwestycyjnych budowy pawilonu kardiochirurgii dziecięcej i kardiologii wraz z oddziałami kardiologii wad wrodzonych dorosłych i torakochirurgii dziecięcej.

Nasza prośba wynika z oceny sytuacji, jakiej dokonaliśmy w trakcie rozmów ze środowiskiem naukowym Szpitala Klinicznego imienia Karola Jonschera UM w Poznaniu oraz z licznymi pacjentami kliniki, szukającymi pomocy w ratowaniu zdrowia i życia swoich dzieci.

Kardiochirurgia dziecięca i kardiologia dziecięca wspomnianego szpitala klinicznego obsługuje trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie, czyli obszar zamieszkany przez sześć i pół miliona ludności. Ma ona najgorsze warunki lokalowe ze wszystkich kardiologii i kardiochirurgii dziecięcych w Polsce. Brakuje podstawowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oddziałów pomieszczeń: izolatek na oddziale OIOM kardiochirurgii, magazynu podręcznego leków, magazynu sprzętu, odrębnego magazynu bielizny czystej oraz brudnej, dyżurek lekarskich, pomieszczeń socjalnych, sal seminaryjnych. Oddział kardiochirurgii powstał po podzieleniu innego oddziału i ma charakter prowizoryczny.

Klinika kardiochirurgii wykonuje również operacje torakochirurgiczne u dzieci, których liczba jest ograniczona ze względu na brak miejsca i liczbę pilnych zabiegów kardiochirurgicznych dziecięcych. W kolejce oczekuje ponad osiemdziesięcioro dzieci, a czas oczekiwania na operację przekracza pół roku.

Warto również wspomnieć o tym, iż zwiększa się liczba noworodków i niemowląt ze złożonymi wadami serca, co powoduje większe obciążenie OIOM. Dzieci te wymagają dłuższego leczenia.

Nie są także spełnione normy powierzchni na jedno łóżko szpitalne, szczególnie na OIOM. Niemożliwa jest też tak zwana opieka rodzicielska. Kardiologia dziecięca i kardiochirurgia dziecięca działają na oddziałach w formie rozproszonej, liczne pracownie i oddziały znajdują się w różnych odległych częściach szpitala. Zajmują powierzchnię, która jest niewystarczająca. Szczupłość powierzchni powoduje, że niemożliwe jest zwiększenie liczby wykonywanych operacji kardiochirurgicznych a także niezbędne rozszerzenie działalności oddziałów o pełnoprofilową torakochirurgię dziecięcą, kardiologię i kardiochirurgię dorosłych po operacjach wad wrodzonych serca (GUCH).

Mimo tak trudnych warunków oddział kardiochirurgii dziecięcej Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu wykonuje więcej operacji niż inne oddziały tego typu (np. dwieście pięćdziesiąt sześć operacji w roku 2007).

Na rzecz rozbudowy oddziału kardiochirurgii dziecięcej w Klinice UM w Poznaniu działa także Stowarzyszenie "Nasze Serce", organizacja pożytku publicznego, która zadeklarowała wsparcie tej inwestycji kwotą l miliona zł.

Z poważaniem
senatorowie RP:
Jadwiga Rotnicka
Stanisław Iwan
Piotr Zientarski
Grażyna Sztark
Henryk Woźniak
Piotr Gruszczyński
Mieczysław Augustyn
Piotr Głowski


Spis oświadczeń