Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Michała Okłę
na 17. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 sierpnia 2008 r.

Oświadczenie skierowane do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall

Szanowna Pani Minister!

Pragnę wyrazić swoją opinię na temat reformy programowej w systemie edukacji, a konkretnie mam na myśli projekty dotyczące szkolnictwa zawodowego, które uważam za kontrowersyjne.

Zwracam szczególną uwagę na fakt, iż edukacja ma służyć potrzebom gospodarki i rynek pracy oczekuje odpowiednio przygotowanych pracowników. Można to osiągnąć poprzez odpowiednio ukierunkowany i zorganizowany system edukacji, w którym duży nacisk kładzie się na odpowiednio dużą liczbę godzin praktycznych.

W związku z tym jestem zaskoczony zawartymi w reformie programowej słowami użytymi w opisie absolwenta szkoły zasadniczej zawodowej: "...wykształcenie ogólne umożliwia transformację wiedzy zawodowej od stanowiska do stanowiska pracy, przechodzenie z jednej technologii produkcji na inną, bardziej nowoczesną...". Sformułowanie to oznacza, że problem braku dostatecznych umiejętności zawodowych u absolwentów szkół zawodowych nie będzie w najbliższej przyszłości rozwiązany, ponieważ system nauki będzie ukierunkowany na zwiększenie liczby godzin teoretycznych.

W tym miejscu pragnę przypomnieć reformy pana Handkego, w ramach których wiedza ogólna i liceum profilowane miały być rozwiązaniem wszystkich problemów, tymczasem doprowadziły do sytuacji, w której absolwenci liceów profilowanych są głównymi osobami na listach bezrobotnych, a przedsiębiorcy nie mogą zatrudnić odpowiednio wyszkolonych fachowców. Nowa reforma może sprawić, że powyższa sytuacja się powtórzy, dlatego pragnę przypomnieć, że przyszli pracodawcy oczekują absolwentów jak najlepiej przygotowanych i takie cele powinien realizować system edukacji.

Kolejna kwestia, którą chcę poruszyć, również wynika ze sformułowania zawartego w projekcie reformy programowej, ale dotyczącego umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. W myśl tego sformułowania umowę taką pracodawcy będą mogli zawierać dopiero od drugiej klasy szkoły zawodowej. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, iż jest ona nieakceptowana przez pracodawców i wątpliwe są realia jej wykonalności.

Już dziś apeluję do Pani Minister o przemyślenie powyższych kwestii i o podjęcie działań zmierzających ku poprawie wspomnianej problematyki.

Z poważaniem
Michał Okła
senator RP


Spis oświadczeń