Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Kazimierza Jaworskiego
na 19. posiedzeniu Senatu
w dniu 16 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do komendanta głównego Policji Andrzeja Matejuka

Szanowny Panie Komendancie!

Zgodnie z doniesieniami prasowymi, 22-26 października 2008 r. w Warszawie ma się odbyć tak zwany Festiwal Tęczowych Rodzin, podczas którego mają się "ujawnić" publicznie pary homoseksualne z dziećmi.

Kolejny raz obserwujemy atak na instytucję rodziny, przeprowadzony przez marginalne, ale krzykliwe i dysponujące znacznymi środkami organizacje homoseksualistów. W przypadku tak zwanego Festiwalu Tęczowych Rodzin mamy do czynienia z wyjątkowo obrzydliwym happeningiem, który nie dość, że będzie kpiną z ładu moralnego i prawnego ugruntowanego w Rzeczypospolitej Polskiej, to odbędzie się kosztem nieletnich.

W programie imprezy czytamy, że mowa będzie o "możliwości adopcji dziecka przez osobę homoseksualną oraz przez parę tej samej płci" na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz o "możliwości korzystania przez polskie lesbijki z technik wspomaganego rozrodu". Zaplanowane zostało również "czytanie bajki dla dzieci o tematyce gejowsko-lesbijskiej". Czyn ten może wypełniać znamiona przestępstwa opisanego w art. 202 §2 kodeksu karnego, który mówi, że kto małoletniemu poniżej lat piętnastu prezentuje treści pornograficzne lub udostępnia mu przedmioty mające taki charakter, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Wskazuję również, że zgodnie z art. 18 Konstytucji RP zasadą ustrojową naszego państwa jest ochrona przez władze publiczne małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, macierzyństwa, rodzicielstwa i rodziny. Rodziny, powszechnie definiowanej jako komórka wychowawcza złożona z małżonków, czyli kobiety i mężczyzny, lub małżonków i dzieci, a także ogółu krewnych obojga małżonków. Rodzina to wreszcie miejsce, w którym uspołecznia się nowo narodzony człowiek.

Naczelną zasadą postępowania przyjętą w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich jest dobro nieletniego wyrażające się w dążeniu do osiągnięcia korzystnych zmian w jego osobowości i zachowaniu. Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji dziecka, zgodnie z cytowaną ustawą ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców, opiekuna, szkoły, sądu rodzinnego, policji lub innego właściwego organu.

Trudno nazwać zapowiadaną imprezę inaczej niż zorganizowanym działaniem prowadzącym do demoralizacji nieletnich i oburzającą prowokacją.

Zwracam się do Pana Komendanta z prośbą o zbadanie, czy w tym przypadku może zachodzić podejrzenie przygotowania do czynów, które doprowadzą w efekcie do demoralizacji nieletnich. Pragnę również zapytać, jak podległe Panu jednostki Policji zamierzają zareagować na organizację festiwalu.

Z wyrazami należnego szacunku
Kazimierz Jaworski


Spis oświadczeń