Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Kazimierza Jaworskiego
na 17. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 sierpnia 2008 r.

Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego RP Zbigniewa Ćwiąkalskiego

Na podstawie art. 49 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - Regulamin Senatu z dnia 23 listopada 1990 r., "Monitor Polski" 1991 nr 2 poz. 11, pragnę złożyć oświadczenie dotyczące zmiany szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratur.

Szanowny Panie Ministrze!

Pan Minister jako konstytucyjny organ administracji publicznej pozwolił sobie wydać nowe rozporządzenie w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratur oraz odbywania stażu urzędniczego z dnia 30 czerwca 2008 r. Rozporządzenie to wywołało, moim zdaniem, uzasadnione protesty, szczególnie środowiska sędziowskiego.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, na przykład dyrektor sądu czy kierownik finansowy sądu oraz ich zastępcy mogą zarobić nawet 7 tysięcy zł. Stawki te zostały określone widełkowo i jest to zabieg zrozumiały, ale porównując te stawki do uposażeń sędziowskich pojawić się muszą wątpliwości.

Bez wątpienia zawód sędziego jest zawodem wyjątkowym i szczególnym. Wyjątkowość tegoż urzędu podkreślił choćby ustrojodawca. Jest to jedyny urząd, co do którego Konstytucja RP wskazuje na gwarancje wynagrodzenia odpowiadające godności urzędu - art. 178 ust. 2. Dodajmy również, że w polskim systemie prawnym zakres czynności sędziego w wielu przypadkach wykracza poza czynności podejmowane przez sędziów w innych państwach Wspólnoty Europejskiej, zwiększając trud pełnionej funkcji.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało niejednokrotnie, iż optymalnym stanem byłaby sytuacja, w której urząd sędziego byłby zwieńczeniem kariery prawnika. Wymaga to jednak motywujących wynagrodzeń. Również wskazane byłoby zachowanie odpowiednich proporcji zarobków pracowników sfery budżetowej, co przedmiotowym rozporządzeniem chyba zostało naruszone.

Czy wobec tego w pierwszym rzędzie nie należałoby podjąć działań mających na celu wzmocnienie statusu sędziego, także materialnego, a tym samym czynnie przeciwdziałać eskalacji protestów środowiska sędziowskiego?

Kazimierz Jaworski
senator RP


Spis oświadczeń