Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Ryszarda Góreckiego
na 27. posiedzeniu Senatu
w dniu 18 lutego 2009 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny

Szanowny Panie Premierze!

W imieniu mieszkańców Warmii i Mazur oraz pracowników warmińsko-mazurskiej Policji zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie możliwości utworzenia pierwszego w Polsce całorocznego komisariatu policji wodnej.

1. Stan obecny

W województwie warmińsko-mazurskim, największym w Polsce pod względem obszaru wód śródlądowych, funkcjonują jedynie sezonowe, niedoinwestowane grupy delegowanych do wykonywania zadań policjantów, którzy na co dzień pracują w innych sekcjach i komórkach organizacyjnych komend powiatowych. W sezonie letnim policjanci ci zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo na wodach, jednak, po pierwsze, nie jest to ich główne zadanie, a po drugie, większość zadań związanych z bezpieczeństwem na wodach scedowana zostaje w powiatach na działające tam komórki WOPR i innych organizacji społecznych.

Przeniesienie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa na wodach z Policji na organizacje społeczne nie zdaje egzaminu. Najlepszym dowodem jest ubiegłoroczna tragedia na Wielkich Jeziorach Mazurskich, kiedy to zdecydowanie zabrakło wyszkolonych policjantów ratowników. O braku odpowiednich kadr niech świadczy także fakt, że do akcji ratowniczych podczas białego szkwału na wielkich jeziorach zostali delegowani policjanci z zespołu policji wodnej w Olsztynie.

W Olsztynie od czterech lat działa jedyny w województwie całoroczny zespół policji wodnej składający się z wszechstronnie wyszkolonych policjantów, posiadających różnorakie uprawnienia niezbędne do wykonywania niełatwych, specjalistycznych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych przez cały rok. Zespół wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt (samochody terenowe, poduszkowce, łodzie motorowe), pozwalający na prowadzenie akcji ratunkowych zarówno na wodzie, jak i na lodzie oraz w trudno dostępnych terenach.

W ciągu czterech lat działalności zespołu nastąpił znaczny spadek liczby zdarzeń, utonięć i prze- stępstw na wodach i terenach przywodnych. Znacznie poprawiła się współpraca Policji z organizacjami społecznymi (straż rybacka, straż leśna, WOPR, PZW, PTTK i inne) oraz właścicielami infrastruktury turystycznej w Olsztynie i powiecie olsztyńskim.

2. Stan postulowany

Wykorzystując doświadczenia z funkcjonowania olsztyńskiego zespołu policji wodnej, należałoby utworzyć całoroczny komisariat wodny przy KWP w Olsztynie. Komisariat taki podlegałby bezpośrednio komendantowi wojewódzkiemu Policji. Zadania na szczeblu powiatowym wykonywać powinny specjalistyczne wodne posterunki powiatowe, podległe komisariatowi i funkcjonujące niezależnie, ale ściśle współpracujące z komendami powiatowymi Policji. Taka struktura organizacyjna pozwalałaby komisariatowi wykonywać zadania bez przeszkód wynikających niejednokrotnie z braku zrozumienia specyfiki pracy policji wodnej przez komendy powiatowe. Jednocześnie usytuowanie posterunków bądź ogniw złożonych z wyszkolonych i dobrze wyposażonych w sprzęt policjantów bezpośrednio w powiatach znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa w tym atrakcyjnym turystycznie regionie. Scentralizowanie działań w ramach komisariatu pozwoli również skuteczniej ubiegać się o środki na wyposażenie i szkolenia.

Ogromnie ważną kwestią jest utrzymanie działalności tego komisariatu przez cały rok. Wiąże się to z faktem, iż turystyka na Warmii i Mazurach stale się rozwija, coraz więcej turystów odwiedza region zimą (wędkarstwo podlodowe, wyciągi narciarskie itp.), a występowanie przestępczości przeciwko ochronie przyrody i ekologii (kłusownictwo leśne i wodne, kradzież drewna, zanieczyszczanie lasów i wód) nie jest zależne od pory roku. Obecnie, z powodu braku służby patrolowej na wodach i terenach przywodnych poza sezonem, inne komórki jedynie przyjeżdżają na miejsce tragedii (np. utonięcia) lub zaistniałego już przestępstwa. Wprowadzenie służby patrolowej przez cały rok z pewnością wpłynęłoby na zmniejszenie liczby tych zdarzeń i miałoby działanie prewencyjne, podobnie jak służba patrolowa na terenie zabudowanym. Co więcej, okres zimowy to czas na prowadzenie szeroko zakrojonych akcji prewencyjnych i uświadamiających.

Utworzenie takiego komisariatu ma ogromne znaczenie wizerunkowe dla Policji. Komisariat byłby pierwszą w Polsce jednostką organizacyjną działającą na taką skalę, mogącą wykonywać bardzo medialne działania prewencyjne, skierowane do dzieci i młodzieży oraz do przybywających na Warmię i Mazury krajowych i zagranicznych turystów.

Z poważaniem
Ryszard Górecki


Spis oświadczeń