Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senator Małgorzatę Adamczak
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 listopada 2008 r.

Oświadczenie skierowane do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall

Szanowna Pani Minister!

Zwracam się do pani z uprzejmą prośbą o zwrócenie uwagi na jakże ważny problem dotyczący procesu uruchomienia przedszkola, przeznaczonego także dla dzieci niepełnosprawnych.

Przedszkola niepubliczne oraz inne formy wychowania przedszkolnego finansowane są z dotacji gminnych. Okazuje się, że ustawa o subwencjach oświatowych przewiduje subwencje dla dzieci niepełnosprawnych według określonych wag związanych ze stopniem niepełnosprawności, który wskazuje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydawane przez poradnię pedagogiczno-psychologiczną.

Do pewnego punktu przedszkolnego zgłosiło się siedemnaścioro dzieci, w tym jedenaścioro niepełnosprawnych (wśród nich pięcioro wymagających indywidualnej opieki, m.in. jedno dziecko leżące). Aby zapewnić tym dzieciom właściwą opiekę, edukację i zajęcia terapeutyczne, przedszkole to potrzebuje więcej personelu, a w związku z tą sytuacją koszty funkcjonowania punktu wzrastają. Stawki subwencji oświatowych wynoszą od ok. 1300 zł. do 3500 zł. na jedno dziecko niepełnosprawne miesięcznie. Zakładając, że mogłoby z tych subwencji korzystać choćby pięcioro dzieci, można by zapewnić dzieciom godziwy, bezpłatny pobyt i odciążyć rodziców w niektórych formach terapii.

W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy subwencja oświatowa dla dzieci niepełnosprawnych przysługuje na każde dziecko niepełnosprawne w wieku przedszkolnym, czy tylko na sześciolatki objęte obowiązkiem szkolnym (w tym przypadku odroczonym)?

2. Czy gmina może przekazać subwencję oświatową dla punktu przedszkolnego (innych form wychowania przedszkolnego)?

3. Czy, jeśli w orzeczeniu wydanym przez poradnię o potrzebie kształcenia specjalnego jest zalecenie kształcenia w przedszkolu specjalnym lub oddziale specjalnym, to przedszkola ogólnodostępne (w tym inne formy wychowania przedszkolnego - jak nasz punkt przedszkolny) mogą takie dziecko przyjąć i korzystać z subwencji? Czy musi jednak być jednoznaczne wskazanie jednostki oświatowej?

4. Czy dzieci przedszkolne upośledzone w stopniu lekkim również mogą otrzymać z poradni orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Wyjaśnienie powyższych kwestii pomogłoby ustalić możliwości finansowe i organizacyjne przedszkola. W związku z tym uprzejmie proszę o dogłębną weryfikację problemu i wyczerpującą odpowiedź.

Z wyrazami szacunku
Małgorzata Adamczak


Spis oświadczeń