Poprzednia część, następna część, spis treści


Z prac komisji senackich

6 listopada 2007 r.

Odbyły się dwa posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Pierwsze posiedzenie, zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu, zwołał marszałek Bogdan Borusewicz. Otwierając posiedzenie, marszałek zaproponował, żeby porządek obrad Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich obejmował tylko jeden punkt - wybór kandydata na przewodniczącego komisji. Porządek obrad komisja przyjęła przez aklamację.

Następnie marszałek poinformował, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się za pomocą opieczętowanych kart do głosowania. Na podstawie listy obecności stwierdził, że w posiedzeniu komisji bierze udział wymagana liczba senatorów i zwrócił się do senatorów o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Senator Zbigniew Szaleniec zgłosił kandydaturę senatora Piotra Zientarskiego. Marszałek B. Borusewicz zapytał senatora P. Zientarskiego, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Senator P. Zientarski zgodę wyraził. Następnie marszałek zapytał, czy są inne kandydatury. Wobec braku innych kandydatur zamknął listę zgłoszeń i zwrócił się o zgłoszenie trzech osób do przeprowadzenia tajnego głosowania. Do składu komisji skrutacyjnej zgłosili się senatorowie: Józef Bergier, Krzysztof Kwiatkowski i Marek Trzciński. Marszałek Senatu zarządził przeprowadzenie głosowania tajnego. Komisja skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie i sporządziła protokół.

Marszałek B. Borusewicz odczytał protokół tajnego głosowania w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Za wyborem senatora P. Zientarskiego głosowało 10 senatorów. W związku z wynikiem głosowania senator P. Zientarski został kandydatem na przewodniczącego Komisji Regulaminowej Etyki i Spraw Senatorskich. Ustalono, że jego kandydaturę zarekomenduje Izbie senator Z. Szaleniec.

Tego samego dnia komisja przeprowadziła pierwsze czytanie skierowanego przez marszałka Senatu projektu uchwały Izby w sprawie zmiany Regulaminu Senatu i zgodnie z art. 80 ust. 2 Regulaminu Senatu przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Komisja po rozpatrzeniu przedstawionego przez wnioskodawców projektu uchwały wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie jednolitego projektu uchwały z poprawkami. Sprawozdawcą stanowiska komisji został senator P. Zientarski.

Rozpatrywany projekt zmiany Regulaminu Senatu miał na celu stworzenie podstaw prawnych oraz wewnętrznych procedur podejmowania przez Senat czynności mających doprowadzić do wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz dokonanie zmian dotyczących stałych komisji senackich polegających na ustanowieniu Komisji Nauki, Edukacji i Sportu w miejsce Komisji Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Nauki i Edukacji.

9 listopada 2007 r.

Na swym pierwszym posiedzeniu, pod przewodnictwem wicemarszałka Marka Ziółkowskiego, zebrała się Komisja Gospodarki Narodowej. Senatorowie wybrali kandydata na przewodniczącego komisji.

Kandydaturę senatora Tomasza Misiaka zgłosił senator Antoni Motyczka. Sylwetkę kandydata przedstawił senator Stanisław Jurcewicz. Do przeprowadzenia głosowania tajnego powołano senatorów: Stanisława Koguta, Eryka Smulewicza i Marka Trzcińskiego. Zgodnie z protokołem głosowania za kandydaturą senatora T. Misiaka opowiedziało się 16 senatorów, 2 osoby były przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Komisja postanowiła, że kandydaturę senatora T. Misiaka przedstawi Izbie senator S. Jurcewicz.

* * *

Odbyło się pierwsze w siódmej kadencji Senatu posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, poświęcone wyborowi kandydata na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu przewodniczył wicemarszałek Marek Ziółkowski. W dyskusji senator Jarosław Duda zgłosił kandydaturę senatora Mieczysława Augustyna.

Głosowanie tajne w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego komisji przeprowadziła komisja w składzie: senatorowie J. Duda, Stanisław Kogut i Jan Rulewski. Powołani przez wicemarszałka Senatu senatorowie stwierdzili, że kandydaturę senatora M. Augustyna poparło 4 senatorów, 2 osoby były przeciw.

Ustalono, że kandydaturę senatora M. Augustyna zarekomenduje Izbie senator J. Duda.

* * *

Pod przewodnictwem wicemarszałek Krystyny Bochenek odbyło się pierwsze w szóstej kadencji posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Porządek obrad przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji. W dyskusji senator Stanisław Piotrowicz zarekomendował na to stanowisko senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów: Krzysztofa Piesiewicza, S. Piotrowicza oraz Jacka Swakonia, wzięło udział 5 senatorów, którzy jednomyślnie opowiedzieli się za kandydaturą senatora Z. Romaszewskiego.

Ustalono, że kandydata zaaprobowanego przez Komisję Praw Człowieka i Praworządności przedstawi Izbie senator S. Piotrowicz.

* * *

Podczas pierwszego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, któremu przewodniczyła wicemarszałek Krystyna Bochenek, przeprowadzono wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

W dyskusji senator Adam Massalski zgłosił i zarekomendował kandydaturę senatora Kazimierza Wiatra. Nie zgłoszono innych kandydatur.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w tej sprawie zgłosili się senatorowie: Małgorzata Adamczak, Józef Bergier i Ryszard Górecki.

Po przeprowadzeniu tajnych wyborów senatorowie sporządzili protokół tajnego głosowania. W głosowaniu wzięło udział 14 senatorów. Wyboru senatora K. Wiatra dokonano jednomyślnie, 14 głosami.

Wobec wyników głosowania wicemarszałek K. Bochenek stwierdziła wybór kandydatury senatora K. Wiatra na przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Postanowiono, że podczas posiedzenia plenarnego tę kandydaturę zarekomenduje Izbie senator R. Górecki.

* * *

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zadecydowali o przedstawieniu Senatowi kandydatury senatora Jerzego Chróścikowskiego na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu komisji poświęconemu tej sprawie przewodniczył wicemarszałek Marek Ziółkowski.

W dyskusji kandydaturę senatora J. Chróścikowskiego zgłosił senator Zdzisław Pupa. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez senatorów Grażynę Sztark, Wojciecha Skurkiewicza i Michała Wojtczaka, kandydaturę senatora J. Chróścikowskiego poparło 14 senatorów, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ustalono, że zaakceptowaną kandydaturę na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zarekomenduje Izbie senator Z. Pupa.

* * *

Pierwszemu w siódmej kadencji posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz.

Zgodnie z porządkiem obrad komisja przeprowadziła wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Po zgłoszeniu przez senatora Stanisława Jurcewicza kandydatury senatora Mariusza Witczaka senatorowie Jadwiga Rotnicka, Marek Konopka i Sławomir Sadowski przeprowadzili głosowanie tajne.

W głosowaniu za kandydaturą senatora M. Witczaka opowiedziało się 9 senatorów, 1 osoba była przeciw, 1 wstrzymała się od głosu, oddano 1 głos nieważny.

Ustalono, że przyjętą kandydaturę na posiedzeniu plenarnym zarekomenduje senator S. Jurcewicz.

* * *

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senatora Andrzeja Persona na przewodniczącego komisji. Pierwszemu w siódmej kadencji posiedzeniu komisji przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz.

W dyskusji kandydaturę senatora A. Persona zgłosił senator Piotr Zientarski.

W głosowaniu tajnym, które przeprowadzili senatorowie: Roman Ludwiczuk, Marek Konopka i Czesław Ryszka, kandydaturę senatora A. Persona przyjęto 21 głosami, przy 1 głosie przeciw i 1 wstrzymującym się. Do zarekomendowania Izbie na posiedzeniu plenarnym zaaprobowanego kandydata zobowiązano senatora P. Zientarskiego.

* * *

Porządek dzienny pierwszego w siódmej kadencji posiedzenia Komisji Ustawodawczej przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu przewodniczył wicemarszałek Marek Ziółkowski.

W dyskusji kandydaturę senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego przedstawił senator Leon Kieres.

W głosowaniu tajnym, które przeprowadzili senatorowie Grażyna Sztark, L. Kieres i Bohdan Paszkowski, kandydaturę senatora K. Kwiatkowskiego przyjęto jednomyślnie, 5 głosami.

Wobec wyników głosowania komisja postanowiła zarekomendować Izbie kandydaturę senatora K. Kwiatkowskiego na przewodniczącego komisji. Ustalono, że na posiedzeniu plenarnym przyjętą kandydaturę przedstawi wicemarszałek M. Ziółkowski.

* * *

Pod przewodnictwem wicemarszałka Marka Ziółkowskiego zebrała się po raz pierwszy w siódmej kadencji Komisja Zdrowia. Tematem posiedzenia był wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Podczas dyskusji senator Michał Okła zgłosił kandydaturę senatora Władysława Sidorowicza. Następnie odbyło się głosowanie tajne w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Zdrowia, które przeprowadzili senatorowie: Jarosław Duda, Waldemar Kraska i Zbigniew Pawłowicz. W głosowaniu kandydaturę senatora W. Sidorowicza poparto jednomyślnie, 10 głosami.

Komisja postanowiła, że kandydaturę senatora W. Sidorowicza zarekomenduje Izbie senator M. Okła.

* * *

Podczas pierwszego w siódmej kadencji posiedzenia Komisji Obrony Narodowej senatorowie postanowili przedstawić Izbie kandydaturę senatora Andrzeja Mazurkiewicza na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu w tej sprawie przewodniczyła wicemarszałek Krystyna Bochenek.

W dyskusji kandydaturę senatora A. Mazurkiewicza zarekomendował senator Henryk Górski. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez komisję w składzie: senatorowie Maciej Grubski, Zbigniew Meres i Piotr Wach, wzięło udział 10 senatorów, którzy jednomyślnie opowiedzieli się za kandydaturą senatora A. Mazurkiewicza.

Wobec wyników głosowania Komisja Obrony Narodowej postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senatora A. Mazurkiewicza na przewodniczącego komisji. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego tę kandydaturę przedstawi senator H. Górski.

* * *

Pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza odbyło się pierwsze w siódmej kadencji Senatu posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych. Porządek dzienny posiedzenia przewidywał wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

W dyskusji kandydaturę senatora Leona Kieresa zgłosił senator Tomasz Misiak. Następnie senatorowie Andrzej Mazurkiewicz, Janusz Rachoń i Marek Rocki przeprowadzili tajne głosowanie, w którym senator L. Kieres uzyskał jednomyślne poparcie. Za jego kandydaturą oddano 10 głosów.

Ustalono, że kandydaturę senatora L. Kieresa na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych przedstawi Izbie senator T. Misiak.

* * *

Pierwszemu w siódmej kadencji Senatu posiedzeniu Komisji Spraw Unii Europejskiej przewodniczył marszałek Bogdan Borusewicz. Pod jego przewodnictwem senatorowie wybrali kandydata na przewodniczącego komisji.

W dyskusji kandydaturę senatora Edmunda Wittbrodta zgłosił senator Jan Wyrowiński. W tajnym głosowaniu przeprowadzonym przez komisję skrutacyjną w składzie: senatorowie Jerzy Chróścikowski, Roman Ludwiczuk i Mariusz Witczak, senator E. Wittbrodt uzyskał poparcie 11 senatorów, 1 osoba była przeciw.

Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego zaakceptowaną przez Komisję Spraw Unii Europejskiej kandydaturę zarekomenduje Izbie senator J. Wyrowiński.

* * *

Podczas pierwszego w siódmej kadencji posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu senatorowie postanowili przedstawić Izbie kandydaturę senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego na przewodniczącego komisji. Posiedzeniu w tej sprawie przewodniczyła wicemarszałek Krystyna Bochenek.

W dyskusji kandydaturę senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego zarekomendował senator Adam Massalski. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym przez komisję w składzie: senatorowie Andrzej Grzyb, Wojciech Skurkiewicz i Michał Wojtczak, wzięło udział 12 senatorów, którzy jednomyślnie opowiedzieli się za kandydaturą senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego.

Wobec wyników głosowania Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła zarekomendować Senatowi kandydaturę senatora P.Ł.J. Andrzejewskiego na przewodniczącego komisji. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego tę kandydaturę przedstawi senator A. Massalski.

* * *

Odbyły się trzy posiedzenia Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Senatorowie rozpatrzyli skierowany przez Senat na 1. posiedzeniu projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu oraz wnioski zgłoszone w toku dyskusji w drugim czytaniu. Komisja poparła 3 spośród 23 zgłoszonych wniosków i wniosła o ich przyjęcie przez Izbę wraz z jednolitym projektem uchwały.

Na podstawie art. 82 ust. 4, w związku z art. 84c Regulaminu Senatu, senator Krzysztof Piesiewicz wycofał 2 wnioski.

Ustalono, że sprawozdanie w imieniu komisji przedstawi Izbie senator Zbigniew Szaleniec. Do stanowiska komisji zgłoszono szereg wniosków mniejszości; na ich sprawozdawcę wyznaczono senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego.

Tego samego dnia Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła zgłoszenia senatorów do stałych komisji Senatu RP.

Komisja postanowiła przedłożyć Izbie, na podstawie art. 14 ust.1 Regulaminu Senatu, projekt uchwały w sprawie powołania i ustalenia składów komisji senackich
zgodnie z wnioskami senatorów. Na sprawozdawcę komisji podczas posiedzenia plenarnego został wskazany senator Piotr Zientarski.

Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła następnie wnioski komisji senackich w sprawie wyboru kandydatów na przewodniczących komisji. Komisja postanowiła przedłożyć Izbie, na podstawie art. 14 ust. 2 Regulaminu Senatu, projekt uchwały w sprawie wyboru przewodniczących komisji zgodnie z wnioskami komisji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora P. Zientarskiego.


Poprzednia część, następna część, spis treści