I Ogólnopolski Kongres Politologii
22-24 września 2009 r. w Warszawie obradował I Ogólnopolski Kongres Politologii. Tematem przewodnim była demokratyczna Polska w globalizującym się świecie. Kongres odbył się z inicjatywy Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, a zorganizował go Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Marszałek Bogdan Borusewicz skierował list do prof. Konstantego Adama Wojtaszczyka, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego I Ogólnopolskiego Kongresu Politologii:
"Z okazji I Ogólnopolskiego Kongresu Politologii pragnę przesłać na Pańskie ręce życzenia pomyślnych obrad, bogatych w politologiczną refleksję o naszej współczesności, o roli demokratycznej Polski w globalizującym się świecie.
Mam jeszcze w pamięci majową konferencję historyczno-politologiczną "Dwadzieścia lat po przełomie. Tradycje i współczesność demokracji parlamentarnej w Polsce", zorganizowaną w Senacie wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym i Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych. Stanowiła ona ważny przyczynek do dyskusji o znaczeniu przemian, które dokonały się w Polsce i w krajach byłego bloku wschodniego po 1989 roku. Senackie spotkanie pozwoliło na pogłębioną refleksję na temat sukcesów, zaniechań i porażek na trudnej drodze od totalitaryzmu do demokracji. Wskazało na problemy, które wymagają rozwiązania, tak by możliwa była budowa sprawnego i przyjaznego obywatelom państwa. Ta ocena polskich politologów stanowiła ważny akcent ogłoszonego przez Senat Roku Polskiej Demokracji.
Mam głębokie przekonanie, że obecne - pierwsze w historii - ogólnopolskie spotkanie politologów także wpisuje się w ideę tegorocznych obchodów i zaowocuje kolejnymi interesującymi analizami naszego życia społecznego i politycznego. Refleksja politologiczna ułatwi nam, politykom, podejmowanie roztropnych decyzji, służących budowaniu państwa przyjaznego obywatelom.
Z uwagą będziemy się wsłuchiwać w udzielaną przez politologów odpowiedź na pytanie: Polska i świat - quo vadis?. Ważna będzie także Państwa opinia na temat dialogu społecznego i obywatelskiego, politycznych kompetencji obywateli, miejsca polskiego obywatela w Unii Europejskiej w rzeczywistości XXI wieku, a także przyczyn słabości polskiej demokracji dwadzieścia lat po zmianie ustrojowej czy psychologicznych barier uczestnictwa w systemie demokratycznym".
W warszawskim spotkaniu udział wzięło ponad 600 osób ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju. Dyskutowano m.in. o przyszłości Europy w perspektywie geopolitycznej, nacjonalizmie we współczesnej Polsce, systemie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz perspektywach rozwoju naszego kraju, psychologicznych barierach uczestnictwa w systemie demokratycznym, kulturze politycznej Polaków, a także o problemie tożsamości nauk o polityce. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie ma być miejsce Polski w polityce regionalnej, kontynentalnej i międzynarodowej i w jaki sposób je osiągnąć, jakie są nasze mocne i słabe strony w procesie stawania się coraz bardziej demokratycznym społeczeństwem.
W ramach kongresu odbyła się także doroczna konferencja Środkowoeuropejskiej Organizacji Politologów (Central European Political Sciences Association). Jej tematem była rola regionu Europy Środkowowschodniej w globalizującym się świecie.
|