Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Okręg wyborczy nr 4 (Bydgoszcz)

Kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

 


Urodził się 23 lutego 1963 r. w Bydgoszczy.

W 1986 r. ukończył nauki polityczne, filozofię i ekonomię (PPE) na Uniwersytecie w Oksfordzie.

W latach 1986-1989 był reporterem wojennym w Afganistanie i Angoli. W 1992 r. jako wiceminister obrony narodowej brał udział w inicjowaniu przystąpienia Polski do NATO. W latach 1998-2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnym za sprawy konsularne, łączności z Polonią i Polakami za Granicą, nadzorował relacje z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. W latach 2002-2005 był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej. Od 31 października 2005 r. do 7 lutego 2007 r. był ministrem obrony narodowej.

Był komentatorem spraw polskich i transatlantyckich w krajowych i zagranicznych stacjach telewizyjnych. Autor książkowej relacji z wojny w Afganistanie pt. "Prochy Świętych - Podróż do Heratu w czas wojny" oraz "The Polish House - an Intimate History of Poland". Publikuje liczne artykuły analityczne w prasie polskiej i zagranicznej.

W 1988 r. został laureatem nagrody World Press Photo w kategorii reporterskiej. W 2006 r. otrzymał nagrodę Wiktora jako najpopularniejszy polityk.

Był organizatorem konferencji międzynarodowych, m.in. na temat Białorusi, Ukrainy, reformy ONZ, przyszłości NATO, 25-lecia "Solidarności". W latach 1998-2001 był honorowym przewodniczącym Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Bezpartyjny.

Żonaty, ma dwóch synów.


Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość (o klubie/kole)

Członek Komisji Spraw Zagranicznych (o Komisji)

Oświadczenia senatorskie      rejestr korzyści

ur. 1963 r.
wykształcenie wyższe
zawód: dziennikarz, politolog