Maciej Płażyński zmarł 10.04.2010 r. |
|
Okręg wyborczy nr 24 (Gdańsk) |
|
Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Macieja Płażyńskiego |
|
Marszałek Sejmu III, poseł IV kadencji |
Wicemarszałek Senatu RP VI kadencji
Urodził się 10 lutego 1958 r. w Młynarach (woj. warmińsko-mazurskie).
W 1991 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Należał do Ruchu Młodej Polski - nielegalnej organizacji opozycyjnej w czasach PRL. W 1980 r. był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej. Jesienią 1981 r. kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. współtworzył i do 1990 r. był prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Gdańsk", która wspierała polityczną aktywność podziemnej "Solidarności" na Pomorzu i w innych regionach Polski.
W 1987 r. został prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego, skupiającego środowiska gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1989 r. współtworzył stowarzyszenie gospodarcze "Kongres Liberałów". W 1990 r. został członkiem konserwatywnego ugrupowania "Koalicja Republikańska", przekształconego później w Partię Konserwatywną. W 1996 r. został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w regionie gdańskim. W styczniu 2001 r. wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską, której przewodniczył do maja 2003 r., kiedy złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji i wystąpił z partii.
Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim.
Był członkiem założycielem Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha i Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie", współzałożycielem Fundacji "Nuta Nadziei", wspierającej utalentowane muzycznie dzieci niepełnosprawne, oraz Fundacji Pomorskiej. Był także członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W latach 1997-2001 sprawował funkcję marszałka Sejmu III kadencji. W Sejmie IV kadencji przewodniczył Klubowi Poselskiemu Platforma Obywatelska (2001-2003) oraz był członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Był bezpartyjny.
Był żonaty, miał troje dzieci.
Członek Koła Senatorów Niezależnych i Ludowych (o klubie/kole)
Członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą (o komisji)