Poprzednia część, następna część, spis treści


Kronika senacka

1 września 2007 r., w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart.

Delegacje - m.in. przedstawiciele kombatantów, władz państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych - złożyły wieńce na płycie grobu.

Kwiaty złożyli m.in. minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Maria Dmochowska i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W imieniu Senatu wieniec złożyła senator Ewa Tomaszewska.

* * *

3 września 2007 r. w Jastrzębiu Zdroju wicemarszałek Maciej Płażyński wziął udział w obchodach 27. rocznicy zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego.

Porozumienie Jastrzębskie było w 1980 r. trzecim, po szczecińskim i gdańskim, porozumieniem zawartym między władzą a strajkującymi robotnikami.

Rocznicowe nabożeństwo w cechowni kopalni "Zofiówka" odprawił metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Podczas uroczystości minister Andrzej Stelmachowski z Kancelarii Prezydenta RP wręczył odznaczenia państwowe działaczom śląskiej opozycji z lat osiemdziesiątych. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Czesław Kłosek - górnik ranny 26 lat temu podczas pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy". Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został też ks. Stanisław Puchała - w latach 1981-1998 organizator Diecezjalnego Duszpasterstwa Akademickiego, współorganizator Komitetu Pomocy Internowanym i Aresztowanym; obecnie kapelan śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Oprócz poparcia wszystkich 21 postulatów gdańskich Porozumienie Jastrzębskie przewidywało m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót, indeksację zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania, dobrowolność pracy w dni wolne oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie. Władza zgodziła się też na wiele branżowych postulatów górników.

* * *

4 września 2007 r., w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w prezentacji głównych założeń powstającego w Gdańsku Europejskiego Centrum Solidarności. W prezentacji wzięli udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wicemarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek oraz wiceprezes Fundacji Centrum Solidarności Maciej Grzywaczewski. Podczas konferencji poinformowano, że dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które ma rozpocząć działalność w październiku, zostanie dominikanin ojciec Maciej Zięba, z wykształcenia fizyk, filozof i teolog.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) ma być ośrodkiem badawczym i naukowym, centrum edukacyjnym oraz kulturalnym. Instytucję powołują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Fundacja Centrum Solidarności oraz NSZZ "Solidarność". Celem działania ECS jest m.in. upamiętnienie i przekazanie przesłania i dziedzictwa "Solidarności", jego aspektu kulturowego, narodowego i uniwersalnego, zwłaszcza wobec młodych pokoleń Polaków; inspirowanie nowych inicjatyw o charakterze obywatelskim i kulturalnym w wymiarze lokalnym i krajowym, budowanie na fundamencie wartości "Solidarności" tożsamości europejskiej i nowego porządku międzynarodowego.

Podstawą działalności centrum będzie stała ekspozycja "Solidarności" o charakterze muzealnym, centralne archiwum "Solidarności" i biblioteka multimedialna, sale kinowo-teatralne, ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się historią "Solidarności" oraz rozwojem jej dziedzictwa, a także centrum edukacyjne i szkoleniowe, przeznaczone zwłaszcza dla młodzieży, działaczy społecznych i związkowych. 13 grudnia br. rozstrzygnięty zostanie wielki międzynarodowy konkurs architektoniczny na siedzibę ECS. Budynek ma stanąć w roku 2010.

Projekt Europejskiego Centrum Solidarności został wpisany na listę projektów kluczowych, które otrzymają wsparcie z funduszy unijnych. Projekt otrzyma wsparcie w wysokości 51 mln euro.

* * *

W dniach 4-11 września 2007 r. odbywało się XV Jubileuszowe Światowe Forum Mediów Polonijnych. Forum, w którym w tym roku wzięło udział 150 osób z 28 krajów, to największe przedsięwzięcie organizowane w kraju z udziałem dziennikarzy pracujących w mediach polonijnych. Jego celem jest utrzymywanie więzi między środowiskami Polonii a krajem oraz promocja gospodarki, turystyki i kultury polskiej w świecie.

Forum rozpoczęło się w Tarnowie. W tym roku dziennikarze polonijni mieli okazję zapoznania się z potencjałem gospodarczym i atrakcjami turystycznymi Warszawy i województwa mazowieckiego.

Przewodnim tematem forum była "Rola mediów polonijnych w tworzeniu kontaktów środowiskowych i utrzymywaniu więzi z krajem" oraz promocja Polski w świecie.

Organizatorem Światowego Forum Mediów Polonijnych jest Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Patronat honorowy sprawują marszałek Senatu RP, minister spraw zagranicznych oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

7 września 2007 r. w Senacie z uczestnikami XV Jubileuszowego Światowego Forum Mediów Polonijnych spotkał się wicemarszałek Maciej Płażyński. W spotkaniu uczestniczyli senatorowie i przedstawiciele Kancelarii Senatu.

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że "praca w Senacie to doświadczenie współpracy z Polonią". Dodał, że podczas tej kadencji budżet na opiekę Senatu nad Polonią został podwojony. Wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji uda się zakończyć prace nad Kartą Polaka - ustawą najbardziej oczekiwaną przez Polonię i Polaków za granicą. Senat tej kadencji próbował także zmierzyć się ze zjawiskiem nowej emigracji - zapoczątkował ogólnopolską dyskusję na ten temat. Senat starał się wspierać Polaków wszędzie tam, gdzie tego potrzebowali. Szczególną troską otaczał Polaków z Białorusi, gdyż tam łamane są prawa człowieka i ograniczane możliwości działania organizacji polonijnych. Wicemarszałek wyraził przekonanie, że w przyszłym roku budżet na opiekę nad Polonią nie zostanie uszczuplony.

Witając dziennikarzy, senator Andrzej Person, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podkreślił, że Senat RP docenia ogromną rolę mediów polonijnych w ochronie dziedzictwa narodowego i zachowaniu tożsamości narodowej. Wyraził nadzieję, że wizyta w Polsce zachęci dziennikarzy do jeszcze większej aktywności. Zdaniem senatora Czesława Ryszki, wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu, dziennikarze polonijni, ludzie słowa, w sposób szczególny czują Polskę. Zawód dziennikarza to przygoda. Od umiejętności i pasji wykonywania tego zawodu zależy, czy to, co jest ważne dla dziennikarza, staje się równie ważne dla czytelnika. W wypadku dziennikarzy polonijnych to przygoda polegająca m.in. na budowaniu i utrwalaniu polskich korzeni. "Chciałbym, żebyście o Polsce pisali dobrze, bo w Polsce dzieje się dobrze. Chciałbym, abyście widzieli dobre rzeczy, bo zły to ptak, który swoje gniazdo kala" - mówił senator Cz. Ryszka.

Spotkanie w Senacie było okazją do poruszenia wielu problemów Polonii. Dziennikarze polonijni pytali m.in. o uprawnienia, jakie przyniesie Karta Polaka, o możliwości przekazywania i przechowywania archiwów polonijnych. Wskazywali na konieczność pracy placówek konsularnych z młodzieżą i dziećmi, a także na potrzebę reagowania na kłamstwa na temat Polski i Polaków. Szereg pytań dotyczyło też możliwości korzystania z pomocy przeznaczonej na opiekę nad Polonią.

Uczestnicy forum apelowali m.in. do polskich władz o aktywne przeciwstawianie się wszelkim kłamstwom na temat Polski i Polaków, takim jak to o "polskich obozach koncentracyjnych". Przedstawiciele mediów irlandzkich wnosili z kolei o zaangażowanie się polskich władz we wprowadzenie języka polskiego do irlandzkich szkół.

Dziennikarze z USA zgłaszali potrzebę częstszych kontaktów polskich placówek dyplomatycznych z dziećmi i młodzieżą polonijną, a dziennikarze z rejonu Donbasu na Ukrainie alarmowali, że w ich środowisku powstaje coraz więcej organizacji pseudopolonijnych, w których nie ma ani jednego Polaka, i apelowali o zainteresowanie się tym problemem przez polskie placówki dyplomatyczne.

Na zakończenie spotkania wicemarszałek M. Płażyński wręczył Marii Mireckiej-Loryś medal senacki za szczególne zasługi w pracy na rzecz Polonii. Nagrodzona działaczka polonijna z Chicago była m.in. członkinią Zarządu Głównego Związku Polek w Ameryce, Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej, organizowała wiele akcji pomocy Polakom na Wschodzie, od 1999 r. jest wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego.

11 września w Senacie na zakończenie XV Jubileuszowego Światowego Forum Mediów Polonijnych marszałek Bogdan Borusewicz wręczył nagrody Fidelis Poloniae. Uroczystość prowadziła przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Krystyna Bochenek. W spotkaniu uczestniczyli także senatorowie Urszula Gacek i Andrzej Person.

Nagrody przyznawane są za budowanie trwałych więzi między krajem a środowiskiem Polonii i promocję Polski w świecie w dwóch kategoriach: osoba i organizacja.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek wyraził nadzieję, że bieżąca polityka nie przesłoni poczucia wspólnoty losów, chęci niesienia pomocy rodakom na całym świecie i narodowej tradycji.

"Zainteresowanie Polską współczesną, a także chęć powrotu do źródeł, szukania korzeni, ugruntowania duchowych fundamentów sprawia, że z całego świata dziennikarze polonijni przybywają do Polski na to forum" - mówił marszałek Senatu. Podkreślił, że niebawem uczestnicy forum wrócą do swoich redakcji, żeby opowiadać o Polsce, a to jest, jego zdaniem, jedno z najważniejszych zadań dziennikarzy polonijnych. "Na takich spotkaniach z Ojczyzną budujecie własne poczucie tożsamości narodowej, a także waszych czytelników, widzów i słuchaczy" - powiedział marszałek B. Borusewicz. Dodał, że jest o czym mówić i pisać, bo żyjemy w ciekawych czasach. Zaznaczył, że dla tego grona istotne jest, iż mimo dużych zawirowań w polityce jednogłośnie została przyjęta przez parlament Karta Polaka. W opinii marszałka, ważne jest, by bieżąca polityka nie przesłoniła poczucia wspólnoty losów, chęci niesienia pomocy rodakom, wierności narodowej tradycji.

W tym roku nagrodę w kategorii: osoba otrzymała działaczka polonijna z Ukrainy Emilia Chmielowa. W kategorii: organizacja uhonorowano Zjednoczenie Polskie z Wielkiej Brytanii.

Sylwetki nagrodzonych nakreślił prezes Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią Bogdan Lis. Poinformował, że E. Chmielowa jest prezesem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Laureatka jest aktywną uczestniczką ruchu polskiego na Ukrainie, inicjatorką reaktywowania polskich tradycji sportowych i życia sportowego Polaków Lwowa i Ziemi Lwowskiej. M.in. dzięki jej staraniom powołane zostało Zjednoczenie Nauczycielstwa Polskiego na Ukrainie, co ma ogromne znaczenie dla odradzającego się szkolnictwa polskiego. Obszar działalności E. Chmielowej to również promocja kultury polskiej - jest organizatorką Festiwali Kultury Polskiej na Ukrainie oraz licznych konferencji międzynarodowych, m.in.: "Polska droga do Kazachstanu", "Kultura polska w życiu Ukrainy". Dzięki niej powstały domy polskie w Żytomierzu i Kijowie. E. Chmielowa odgrywa ogromną rolę w integracji środowisk polskich na Ukrainie. Zainicjowane przez nią liczne programy: "Współpraca z Macierzą", "Odrodzenie i rozwój Żytomierszczyzny" czy "Młoda inteligencja w Europie przemian", realizowane są w kooperacji z licznymi organizacjami w kraju oraz na Ukrainie. Jest znana i ceniona wśród Polonii europejskiej i światowej: w Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pełni funkcję sekretarza, w tym roku dobiega końca jej kadencja na stanowisku wiceprzewodniczącej Rady Polonii Świata. Od 2006 r. jest członkinią Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Urzędzie Marszałka Senatu RP.

Zjednoczenie Polskie powstało w 1946 r., gdy rząd brytyjski wycofał uznanie dla rządu polskiego na emigracji. Od tej pory zjednoczenie reprezentowało interesy polskiej emigracji niepodległościowej wobec brytyjskich władz. Wpływ na powstanie zjednoczenia miała emigracja niepodległościowa, żołnierska z okresu II wojny światowej. Obecnie zjednoczenie jest uznawane przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii, jak również inne polonijne organizacje na świecie za organizację reprezentującą polską grupę etniczną zamieszkałą w Wielkiej Brytanii. Zadaniem zjednoczenia jest promowanie i obrona interesów mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii, a także interesów Polski i Polaków. W ostatnich dwóch latach pomaga migrantom zarobkowym z naszego kraju. Zjednoczenie wydaje m.in. poradnik "Jak żyć i pracować w Wielkiej Brytanii", "Dziennik Polski", "Goniec Polski" czy "Polish Express". Od 1991 r. z inicjatywy prezesa zjednoczenia BBC nadaje polsko-angielski program "Poles Apart". Obecnie prezesem zjednoczenia jest dr Jan Mokrzycki.

Nagroda Fidelis Poloniae po raz pierwszy została wręczona w 1999 r. Nagrody przyznaje kapituła, w skład której wchodzą członkowie zarządu Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią i laureaci nagrody z ubiegłych lat.

* * *

Marszałek Bogdan Borusewicz objął patronatem honorowym Forum Ekonomiczne Młodych Liderów 2007, które odbywało się w dniach 4-8 września 2007 r. w Nowym Sączu. Forum było programem partnerskim XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Uczestnicy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów 2007 dyskutowali o tożsamości i wartościach europejskich, znaczeniu solidarności i roli młodych ludzi we współczesnym świecie. Wśród gości honorowych i panelistów forum znaleźli się m.in. komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Guenter Verheugen, komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner i minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji politycznych, pozarządowych, społecznych i gospodarczych z 33 krajów, w wieku od 18 do 33 lat.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów odbywało się już po raz trzeci. Jego organizatorem były Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw, Forum Ekonomiczne w Krynicy oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu "Młodzież w Działaniu".

* * *

7 września 2007 r., na posiedzeniu Sejmu, posłowie przyjęli wniosek o samorozwiązanie i zdecydowali o skrócenie kadencji Izby. Za wnioskiem głosowało 377 posłów, przeciw było 54, 20 wstrzymało się od głosu. Wymagana do skrócenia kadencji Sejmu większość wynosiła 307 głosów.

* * *

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 7 września 2007 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządził wybory do Sejmu RP i do Senatu RP, wyznaczając jako dzień wyborów niedzielę 21 października 2007 r. Załącznik do przedmiotowego postanowienia prezydenta RP stanowi kalendarz wyborczy, który określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych.

* * *

8 września 2007 r., w archikatedrze poznańskiej, wicemarszałek Marek Ziółkowski uczestniczył w uroczystych obchodach jubileuszu 75-lecia istnienia zgromadzenia zakonnego Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

W obchodach uczestniczyli także rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych, członkowie Kapituły Katedralnej, wyżsi przełożeni zgromadzeń zakonnych, rektorzy polskich misji katolickich, prezydent Poznania, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", chrystusowcy ze wszystkich stron świata oraz pielgrzymi z parafii ich duszpasterzowania.

8 września 1932 r., w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ówczesny prymas Polski kardynał August Hlond wydał dekret erydujący nowe zgromadzenie zakonne na prawach diecezjalnych z siedzibą w Potulicach. Zgromadzenie rok później otrzymało nazwę Towarzystwo Chrystusowe dla Wychodźców, a jego posługą stało się niesienie ewangelii rodakom rozsianym po całym świecie.

W 75. rocznicę tego wydarzenia w pierwszej siedzibie biskupstwa na polskich ziemiach, przy grobach pierwszych władców Polski, uroczystej mszy świętej przewodniczył kardynał Adam Maida, metropolita Detroit, a homilię wygłosił prymas Polski, kard. Józef Glemp, prorektor polskiej emigracji. Prymas, nawiązując do zbieżności narodzin Maryi Panny i Towarzystwa Chrystusowego, podkreślił wagę zadania, jakim jest niesienie Chrystusa rodakom zamieszkałym poza granicami kraju. Przełożony generalny zgromadzenia ks. Tadeusz Winnicki w imieniu całej rodziny zakonnej podziękował za życzliwość okazywaną chrystusowcom w odległych stronach świata.


Poprzednia część, następna część, spis treści