Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

24 kwietnia 2007 r. w Senacie pod honorowym patronatem marszałka Bogdana Borusewicza i ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia odbyła się konferencja naukowa "Strażacy ochotnicy w polskiej kulturze i tradycji".

Przemawiając podczas konferencji, wicemarszałek Krzysztof Putra podkreślił, że strażacy to środowisko bardzo ważne w polskiej tradycji i kulturze. "Jesteście bardzo ważni i potrzebni" - powiedział. Podziękował senatorowi Janowi Szafrańcowi za to, że utworzył Senacki Zespół Strażaków. Wyraził przekonanie, że zespół będzie wspierał środowisko strażaków.

Otwierając konferencję, przewodniczący Senackiego Zespołu Strażackiego senator J. Szafraniec przybliżył ideę powołania tego zespołu. Poinformował, że skupia on 26 druhen i druhów senatorów. Celem zespołu jest aktywizowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa kraju w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspieranie funkcjonowania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, szkół pożarniczych oraz wspomaganie jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Senator podkreślił, że konferencja jest owocem współpracy zespołu z Komisją Kultury i Środków Przekazu. Dlatego została poświęcona polskiej kulturze i narodowej tradycji, od wielu lat utrzymywanej i promowanej przez Ochotnicze Straże Pożarne. Są one autentycznym jej depozytariuszem. Wyraził nadzieję, że Ochotnicza Straż Pożarna nie pozwoli "uschnąć" kulturze. Obiecał, że w tym aspekcie może liczyć na wsparcie Senackiego Zespołu Strażaków.

"Straż pożarna to nie folklor, to rzeczywistość wpisana w życie narodu, a nie państwa, bo nawet gdy państwo polskie nie istniało, ochotnicza straż działała i przechowała ducha polskości, aż do wolnej Polski" - powiedział abp S.L. Głódź, duszpasterz strażaków. Podkreślił, że straż pożarna dzisiaj to nie tylko gaszenie pożarów, ale pomoc w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych, a także ważny nośnik państwowości szerzący kulturę i świadomość. Dodał, że strażacy zawsze stali przy kościele, nawet w najtrudniejszym czasie. Arcybiskup wyraził nadzieję, że konferencja uczuli władze, senatorów i posłów na to, jak ważni i potrzebni są strażacy w życiu polskiego narodu i w polskiej kulturze.

W przerwie konferencji odbył się koncert w wykonaniu orkiestry dętej OSP "Dobrynin" z Rzemienia w gminie Przecław na Podkarpaciu. Wkrótce, bo 4 maja, obchodzony będzie "Dzień Strażaka". Patronem strażaków jest św. Florian. Jest to święto około 700 tys. strażaków ochotników i około 30 tys. strażaków zawodowych.

* * *

25 kwietnia 2007 r. w Senacie wicemarszałek Maciej Płażyński otworzył wystawę fotograficzną poświęconą rejonowi solecznickiemu na Litwie, w większości zamieszkałemu przez Polaków.

W otwarciu wystawy uczestniczył m.in. mer rejonu solecznickiego Leon Talmont, radny z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Otwierając wystawę, wicemarszałek M. Płażyński podkreślił, że cieszy się z kultywowania języka i tradycji przez polską mniejszość.

Autorem zdjęć jest Jerzy Karpowicz - fotografik z Wilna, współautor wielu albumów fotograficznych na temat Wileńszczyzny. Jego zdjęcia są publikowane w polskiej prasie na Litwie, m.in. w "Tygodniku Wileńszczyzny" i "Kurierze Wileńskim".

Zdjęcia zebrane na senackiej wystawie przedstawiają krajobrazy rejonu solecznickiego, zabudowania starych wsi, zabytkowe kościoły, pałacyki i kurhany, przybliżają życie codzienne naszych rodaków, piękno zamieszkałych przez nich ziem, ich kulturę, historię i gospodarkę.

Wystawa jest związana z ustanowionym przez Senat RP i obchodzonym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Otwarciu wystawy towarzyszyły występy zespołu ludowego oraz pokaz filmu prezentującego walory krajobrazowe rejonu Solecznik.

* * *

26 kwietnia 2007 r. odbyła się konferencja prasowa senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego, przewodniczącego komitetu organizacyjnego tegorocznych obchodów Roku Generała Władysława Andersa, ogłoszonego uchwałą Senatu.

Senator poinformował, że uroczysty koncert w Drohiczynie zainauguruje 5 maja br. obchody roku w Polsce. W Drohiczynie oprócz koncertu zaplanowano apel pamięci przy pomniku żołnierzy AK i uroczystą mszę świętą, którą odprawi drohiczyński biskup Antoni Dydycz. Honorowy patronat nad koncertem objął były prezydent RP Ryszard Kaczorowski.

Senator P.J. Andrzejewski podkreślił, że pamięć o generale Andersie jest ważna nie tylko z punktu widzenia naszej narodowej historii, ale także z punktu widzenia naszych związków z innymi krajami. "Ten rok jest elementem odnawiania tych wszystkich więzów, które powstały wtedy, kiedy przechodził gen. Anders ze swoim korpusem i z cywilami uratowanymi z terenów ZSRR. To wspólny element historii naszego kraju i krajów takich jak Iran, Irak, Syria czy Liban. A także krajów europejskich, w których armia Andersa walczyła z Niemcami" - stwierdził.

Dla upamiętnienia gen. W. Andersa przygotowano, oprócz koncertu, okolicznościowe wystawy, publikacje i konferencje historyczne. Rok Andersa obchodzony jest też poza granicami Polski - m.in. w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu, odsłonięto w kwietniu pomnik i tablicę upamiętniającą Polaków z armii gen. Andersa, którzy zmarli i zostali pochowani na terenie miasta. Ponadto w maju odbędą się we Włoszech uroczyste obchody rocznicy bitwy o Monte Casino.

* * *

30 kwietnia 2007 r. z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą marszałek Bogdan Borusewicz wystąpił w Telewizji Polskiej. W swoim wystąpieniu powiedział:

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodacy,

Zbliża się 2 maja - Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto blisko 17 milionów Polaków rozsianych po całym świecie. Chciałbym, aby ten dzień utrwalił Wasze związki z Macierzą, by w sercu każdego z nas - niezależnie od tego, pod jaką szerokością geograficzną żyjemy - znalazło się miejsce dla Ojczyzny.

W przeszłości - z różnych powodów, z obawą, ale i nadzieją moi rodacy opuszczali kraj. Świadomość, kim się jest i skąd się pochodzi, pomagała im przetrwać trudne chwile. Dawała poczucie wartości i pozwalała się spełnić. Zobowiązywała nie tylko do zachowania polskiej kultury i szerzenia wiedzy o naszym kraju poza granicami, ale także do działania. Bo jak pisał Piotr Skarga: "Kto ojczyźnie służy, sam sobie służy".

Polacy, którzy na skutek dziejowej zawieruchy - nie z własnej woli - znaleźli się poza granicami kraju, a także ci, którzy dobrowolnie opuścili Ojczyznę, szukając lepszego życia, potrafili zachować tożsamość narodową, język ojczysty, tradycję i kulturę. Albowiem Ojczyzna to rodzaj przestrzeni duchowej, w której jesteśmy, bez względu na to, gdzie przebywamy. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy obecnie korzystają z wolności, o którą tak długo i dramatycznie walczyli Polacy, będą umieli skorzystać z szansy, jakiej nie mieli ich ojcowie. Wyjazdy młodych ludzi to cena, jaką płacimy za to, że tej wolności przez dziesięciolecia nam brakowało. Wszystkim, którzy w ostatnich latach w poszukiwaniu pracy wyjechali do państw Unii Europejskiej i wielkim wysiłkiem poprawiają swój byt, równocześnie budując pozytywny wizerunek Polaka i Polski, składam wyrazy szacunku i uznania. Mam nadzieję, że wrócą do Ojczyzny, by jej służyć doświadczeniem i zaradnością. Wzmocnieniu więzi z Macierzą służyć będzie zaplanowany na jesień bieżącego roku III Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. To najważniejsze forum organizacji polonijnych z całego świata określi na najbliższe lata wzajemne relacje pomiędzy Polonią a demokratyczną i suwerenną Polską.

Szanowni Państwo,

Polska nie zapomina o swoich bohaterach skazanych na tułaczkę. Senat Rzeczypospolitej Polskiej rok 2007 ogłosił Rokiem Generała Władysława Andersa. Chcemy w ten sposób przybliżyć młodemu pokoleniu Polaków postać owianego żołnierską sławą dowódcy Drugiego Korpusu, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, ale także oddać hołd wszystkim żołnierzom, dla których jedyną szansą opuszczenia nieludzkiej ziemi było wstąpienie do polskiej armii. Za bohaterstwo zostali skazani na przymusową emigrację i rozłąkę. Generał jest symbolem chwały żołnierza walczącego nieugięcie o wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej. Jest symbolem niezłomnej postawę Polaków na obczyźnie, ich tragizmu oraz wierności ideałom, o które walczył Naród Polski.

Rodacy,

Senat, kontynuując swoje dzieło z okresu II Rzeczypospolitej, sprawuje patronat nad Polonią i Polakami za granicą. Patronat ten ma również swój wymiar materialny. Korzystając z prawa do inicjatywy ustawodawczej, podjął prace nad ustawą regulującą zasady opieki Senatu nad Polonią i Polakami za Granicą.

W tym roku Senat na opiekę nad Polonią przeznaczy 75 mln zł, czyli prawie o połowę więcej niż w ubiegłym roku. To dużo, ale nie wystarczy, by spełnić oczekiwania wszystkich organizacji. Dlatego - jak co roku - staramy się pomagać w realizacji najlepszych projektów. Priorytetem pozostaje wspieranie polskiej mniejszości na Białorusi. Trudno jest się nam pogodzić z faktem, że nasi rodacy, którzy żyją tak blisko nas, nie cieszą się taką wolnością jak my. Nie możemy ich pozostawić bez wsparcia duchowego i materialnego.

Drugim niezwykle istotnym zadaniem jest wspieranie oświaty polonijnej. Inwestycja w naukę dzieci i młodzieży zwróci się wielokrotnie. Wykształceni ludzie, również ci, którzy pozostaną na obczyźnie, tworzą wizerunek naszego kraju. Każdy Polak, który cieszy się szacunkiem w obcym kraju, buduje prestiż naszej Ojczyzny.

Szanowni Państwo,

Z okazji Dnia Polonii i zbliżającego się święta Konstytucji 3 maja w imieniu Senatu i własnym moim rodakom mieszkającym poza granicami Polski życzę wszystkiego najlepszego, sukcesów w pracy, w życiu osobistym i wiele radości każdego dnia.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment