Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 2 i 3 kwietnia 2007 r. w Waszyngtonie odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa Europy i stosunków transatlantyckich, zorganizowana przez waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). W konferencji wziął udział przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Franciszek Adamczyk.

Uczestnicy konferencji poruszali m.in. kwestię planowanej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz problem bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

* * *

W dniach 11 i 12 kwietnia 2007 r., na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej senatora Edmunda Wittbrodta, przebywała w Polsce delegacja Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego z przewodniczącym Jo Leinenem na czele. W skład delegacji wchodzili eurodeputowani: Iñigo Méndez de Vigo, Elmar Brok, Jean-Luc Dehaene, Richard Corbett, Enrique Baron Crespo, Genowefa Grabowska, Andrew Duff, Johannes Voggenhuber i Jacek Protasiewicz.

W Sejmie eurodeputowani spotkali się z członkami sejmowej i senackiej komisji ds. UE. Tematem spotkania było: "Co dalej z europejską konstytucją? Rola parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego w wypracowaniu kompromisu". Dyskutowano o przyszłości Unii Europejskiej i Traktacie Konstytucyjnym.

Senator E. Wittbrodt podkreślił konieczność szybkiego wypracowania i przyjęcia nowego traktatu unijnego. Przypomniał, że po przyjęciu w 2000 roku Traktatu Nicejskiego ówczesne państwa członkowskie Unii oraz kraje kandydujące do niej zgodziły się, że w krótkim czasie konieczne będzie przyjęcie nowego dokumentu, który zreformowałby UE.

W opinii senatora, trzeba zwiększyć efektywność struktur UE, jej legitymację demokratyczną, a także uprościć system podejmowania decyzji w ramach 27-ki, tak by sprostać wyzwaniom współczesności, takim jak globalizacja i terroryzm.

W ocenie przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej, nowy traktat powinien być przyjęty i ratyfikowany do 2009 roku, tak aby nowe wybory do europarlamentu odbyły się już przy obowiązującym nowym dokumencie. Jak dodał, Traktat Konstytucyjny to efekt "trudnego, ale kompromisu". Zdaniem przewodniczącego, stanowi on dobrą podstawę do prac nad nowym dokumentem. Senator podkreślił, że w Polsce ponad 50% społeczeństwa rozumie i akceptuje potrzebę przyjęcia nowego traktatu dla UE. Zupełnie inaczej - zaznaczył - jest w wypadku polskich polityków, z których wielu, w tym z koalicji rządzącej, jest nastawionych eurosceptycznie.

Przewodniczący Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego J. Leinen przestrzegał przed nadmiernym dążeniem do renegocjacji tekstu Traktatu Konstytucyjnego. W jego ocenie, byłoby to jak "otwarcie puszki Pandory". "Unia to rodzina 27 państw, gdzie, jak w każdej rodzinie, trzeba umieć wypracować kompromis, bo w przeciwnym razie wspólne życie nie będzie możliwe" - stwierdził.

Przewodniczący J. Leinen zwrócił uwagę, że każde z możliwych rozstrzygnięć w sprawie nowego traktatu, tzn. przyjęcie większości rozwiązań eurokonstytucji albo podpisanie tylko okrojonej jej wersji (tzw. traktatu podstawowego) nie jest rozwiązaniem do końca dobrym i obarczone jest pewnym ryzykiem. Jego zdaniem, decyzja o renegocjacji całego traktatu wiąże się z obawą zablokowania rozmów w ogóle; przyjęcie wersji podstawowej zaś to - jego zdaniem - ryzyko, że pominiętych zostanie wiele cennych rozwiązań eurokonstytucji.

W swoim wystąpieniu przewodniczący J. Leinen zachęcał jednocześnie Polskę, by była bardziej aktywna w sprawie nowego Traktatu dla Unii Europejskiej.

Podczas pobytu w Warszawie członkowie Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego spotkali się także z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztofem Szczerskim oraz sekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Ewą Ośniecką-Tamecką.

W Centrum Strategii Europejskiej rozmawiali z przedstawicielami środowisk akademickich i organizacji pozarządowych.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment