Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,
Kronika senacka
20 grudnia 2006 r. Senat przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2007 rokiem gen. Władysława Andersa. W ten sposób senatorowie uhonorowali pamięć wybitnego żołnierza i polityka, dowódcy Armii Polskiej w ZSRR, a następnie II Korpusu WP we Włoszech oraz Wodza Naczelnego Polskich Sil Zbrojnych.
Senackiej debacie nad uchwałą przysłuchiwali się wdowa po generale - Irena Anders oraz ostatni prezydent Polski na wychodźstwie - Ryszard Kaczorowski.
Przed posiedzeniem I. Anders i R. Kaczorowskiego przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Ryszard Legutko oraz przewodniczący Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.
Podczas rozmowy marszałek podkreślił, że dla Senatu środa 20 grudnia jest ważnym dniem, gdyż Izba będzie podejmować uchwałę o ustanowieniu roku 2007 rokiem generała Władysława Andersa. Marszałek poinformował, że senator P.Ł.J. Andrzejewski będzie koordynował działania, które wypełnią rok różnorodnymi inicjatywami upamiętniającymi służbę Polsce gen. Andersa.
I. Anders podziękowała za gorące przyjęcie w Senacie. "Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia inicjatywy o ustanowieniu roku 2007 rokiem gen. Andersa" - powiedziała.
Prezydent R. Kaczorowski stwierdził, że postać generała Andersa jest wyjątkowa, bo przez wiele lat był postacią wyklętą.
Zdaniem marszałka B. Borusewicza, gen. Anders jest nie tylko postacią historyczną, ale był i jest wzorcem postępowania dla wielu pokoleń Polaków.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,