Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
W dniach 29 czerwca - 2 lipca 2006 r. w Kopenhadze wicemarszałek Marek Ziółkowski wziął udział w konferencji przewodniczących parlamentów UE. Konferencja była poświęcona współpracy międzyparlamentarnej i przyszłości Europy, racjonalizacji europejskich organizacji międzyparlamentarnych, pomocy dla parlamentów nowych i wschodzących demokracji. W konferencji uczestniczyła także minister Ewa Polkowska, szef Kancelarii Senatu.
Wicemarszałek M. Ziółkowski zabrał głos w debacie poświęconej racjonalizacji europejskich organizacji międzyparlamentarnych. Przypomniał o seminarium organizowanym w maju br. przez Senat RP na temat istniejących form współpracy na forach europejskich zgromadzeń międzyparlamentarnych. Wymieniono wówczas prawie 80 form współpracy, w którą zaangażowani są obecnie parlamentarzyści w Europie. Wicemarszałek M. Ziółkowski powiedział, że zarówno przedstawiony na konferencji w Kopenhadze raport parlamentu duńskiego, jak również wnioski z seminarium, które odbyło się w polskim Senacie, wskazują na potrzebę zracjonalizowania tak licznych zgromadzeń parlamentarnych i sprawienia, by ich prace stały się bardziej przejrzyste.
Wicemarszałek M. Ziółkowski zadeklarował gotowość Senatu RP do kontynuowania prac nad uporządkowaniem działalności organizacji międzyparlamentarnych w Europie. Celem tych prac powinno być zlikwidowanie powieleń (nakładania się na siebie działalności różnych forów międzyparlamentarnych) w tym obszarze i jednoczesne utrwalenie demokratycznej kontroli polityki europejskiej prowadzonej przez parlamenty narodowe. Wicemarszałek Senatu zaapelował przy tym do przedstawicieli instytucji UE o jak najszerszą współpracę z parlamentami narodowymi, gdyż ich udział w budowaniu zjednoczonej Europy jest gwarantem nadania europejskiej integracji charakteru proobywatelskiego.
Uczestnicy konferencji wymienili ponadto informacje na temat debat przeprowadzanych w parlamentach narodowych w sprawie Rocznego Programu Legislacyjnego i Pracy Komisji Europejskiej.
* * *
4 lipca 2006 r. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja parlamentu Australii z senatorem Ianem Macdonaldem na czele. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.
Marszałek podkreślił, że Polska utrzymuje bardzo dobre stosunki dyplomatyczne i handlowe z Australią. Polska ma także związki z Australią - poprzez starą i nową emigrację. Dodał, że Australia przyjmowała emigrantów politycznych z okresu walki "Solidarności" o wolność i podziękował za to Australijczykom.
Zdaniem senatora I. Macdonalda, stosunki polsko-australijskie rozwijają się tak pomyślnie w dużej mierze dzięki Polakom żyjącym w Australii i ich wkładowi w rozwój nowej ojczyzny. Zaznaczył, że Polska i Australia są sojusznikami w walce z terroryzmem, wojska obu krajów pełnią służbę w Iraku i Afganistanie. Dodał, że wojsko polskie cieszy się bardzo dobra opinią.
Marszałek B. Borusewicz poruszył kwestię zniesienia wiz dla Polaków wyjeżdżających do Australii. Jego zdaniem, Australia powinna rozważyć taką decyzję. Polska zniosła obowiązek wizowy dla Australijczyków. Dodał, że Polacy poszukujący pracy wyjeżdżają do krajów europejskich, natomiast jest klasa średnia, która chce podróżować, są studenci i młodzież, którzy także chcą odwiedzać dalekie kraje. Marszałek zachęcał ponadto Australijczyków do inwestowania w Polsce. Mówił, że nasz kraj szybko się modernizuje, dużo inwestujemy w infrastrukturę.
Goście podkreślili, że Australia jest zainteresowana inwestowaniem w infrastrukturę i ochronę środowiska, ale utrudnieniem są przepisy prawa. Mówili, że celem ich misji jest zainteresowanie australijskich biznesmenów Polską jako miejscem inwestycji. Poinformowali marszałka, że rusza właśnie elektroniczny program wizowy, który ma być ułatwieniem w podróżowaniu do Australii. Zapowiedzieli, że po powrocie do kraju poruszą kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Przekazali też marszałkowi zaproszenie do złożenia wizyty w Australii.
* * *
5 lipca 2006 r. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz.
Stosunki polityczne polsko-nowozelandzkie układają się bardzo dobrze - podkreślił marszałek Senatu. Dodał, że Nowa Zelandia jest dla Polaków krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Poinformował o inicjatywie utworzenia w polskim parlamencie grupy polsko-nowozelandzkiej. Marszałek wyraził ponadto zadowolenie z przygotowywanego programu, umożliwiającego polskim studentom naukę i pracę w Nowej Zelandii.
Minister spraw zagranicznych przyznał, że kontakty między obu krajami są bardzo dobre i podkreślił, iż w naszych stosunkach nigdy nie było żadnych kwestii spornych. Zaznaczył, że prace nad programem nauki i pracy dla studentów w Nowej Zelandii są już zaawansowane. Poinformował, iż we wrześniu z wizytą do Polski przybędzie przewodnicząca nowozelandzkiego parlamentu. Zdaniem ministra W. Petersa, świadczy to o zainteresowaniu Nowej Zelandii rozwojem stosunków z krajami UE, w tym także z Polską. Wyraził nadzieję, że Nowa Zelandia wspólnie z krajami UE będzie czynić wysiłki na rzecz stabilizacji i podnoszenia dobrobytu na świecie. Podkreślił, że Nowa Zelandia, podobnie jak Polska, uczestniczy w szeregu akcji stabilizacyjnych na świecie.
* * *
10 lipca 2006 r. wizytę w Senacie RP złożył senator Republiki Francuskiej Philippe Marini wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Marek Ziółkowski. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej senatorowie Marek Waszkowiak i Andrzej Łuczycki oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Teresa Lubińska wraz z zespołem.
Wicemarszałek M. Ziółkowski pozytywnie ocenił rozwój współpracy politycznej i ekonomicznej między Polską i Francją. Wyraził nadzieję, że częściowo dziś udostępniony francuski rynek pracy niebawem zostanie otwarty dla Polaków.
Senator P. Marini, przewodniczył grupie przyjaźni Francji i Polski we francuskim Senacie. Bywał w Polsce wielokrotnie i zna nasze realia. Jego zdaniem, zmiany na polskiej scenie politycznej po ostatnich wyborach parlamentarnych są dobrym sygnałem dla rozwoju współpracy polsko-francuskiej. Senator P. Marini jest obecnie sprawozdawcą Komisji Finansów, Kontroli Budżetowej i Rachunków Gospodarczych Narodu Senatu RF.
Przedmiotem dyskusji w czasie spotkania były zasady tworzenia budżetu zadaniowego.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment