Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

1 czerwca 2006 r., z inicjatywy senatorów Ewy Tomaszewskiej i Antoniego Szymańskiego, w budynku Senatu RP otwarto wystawę "Dziecko niepełnosprawne kochane takie jakie jest, dlatego że jest". Eksponowane prace są efektem 6. edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Po pierwsze rodzina", które działa na rzecz dzieci z uszkodzeniem mózgu oraz ich rodzin.

Przewodniczący jury Chris Niedenthal podkreślił, że celem tego konkursu jest, by osoby fotografujące - profesjonalnie lub amatorsko - przybliżyły swoimi pracami świat dzieci niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół, by to poznanie zaowocowało dobrem i troską płynącą z serca. Na konkurs nadesłano ponad 300 zdjęć 58 autorów, głównie amatorów. W gmachu Senatu pokazano najlepsze prace.

W wernisażu uczestniczyli laureaci poprzednich edycji konkursu oraz uczniowie oddziału integracyjnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Warszawie. Spotkanie w gmachu Senatu stało się okazją do ogłoszenia 7. edycji konkursu.

* * *

2 czerwca 2006 r. w Senacie odbyła się konferencja "Rozwój systemu poradnictwa zawodowego w Polsce szansą efektywnego obniżenia bezrobocia oraz zwiększenia zatrudnienia młodzieży". Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Ogólnopolskiego Forum Poradnictwa Zawodowego.

Otwierając konferencję, wicemarszałek Marek Ziółkowski zadeklarował, że Senat RP będzie wspierał wszystkie inicjatywy i działania dotyczące rozwoju poradnictwa zawodowego w Polsce.

Wicemarszałek podkreślił, że Senat we wszystkich swoich poczynaniach ma na uwadze dobro wspólne Polaków. Jak stwierdził, obecnie podstawową kwestią jest zapewnienie pracy młodzieży w naszym kraju. W opinii wicemarszałka M. Ziółkowskiego, należy powstrzymać wyjazdy młodzieży z kraju, bo absolwenci szkół powinni pracować w swojej ojczyźnie i przyczyniać się do jej rozwoju. Powinny temu sprzyjać odpowiednie rozwiązania legislacyjne.

Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr powiedział, że "młodzież jest dobra, i to nasz największy skarb". Dowodem jest choćby rekordowa liczba studiujących w Polsce i zachowanie młodzieży w trakcie papieskich pielgrzymek. Zadaniem polityków jest pomóc przenieść młodzieży to dobro do dorosłego życia. Jedną z dróg pomocy może być właśnie poradnictwo zawodowe.

"Doradztwo całożyciowe dla rozwoju kadr, wsparcie celów społecznych, ekonomicznych i rynku pracy - perspektywa europejska i międzynarodowa" - to temat wystąpienia prezydenta Światowego Stowarzyszenia Doradztwa Edukacyjnego i Zawodowego dr. Bernharda Jenschkego. Jego zdaniem, doradztwo zawodowe i edukacyjne jest niezbędne do rozwoju zasobów ludzkich, osiągania celów politycznych i gospodarczych. Przypomniał, jak ogromną rolę wyznaczono doradztwu w osiągnięciu pierwotnego celu Strategii Lizbońskiej - uczynienia z Europy najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata do 2010 r. Podkreślił, że badania przeprowadzone w 36 krajach wykazały, iż dostęp do usług doradczych nie jest łatwy. Najczęściej młodzież korzysta z doradztwa przed podjęciem decyzji, a nie stale w trakcie procesu kształcenia. Także system kształcenia i kwalifikacje personelu doradczego nie zawsze są dostosowane do potrzeb. Tymczasem ludzie w każdym wieku powinni mieć szanse na kształcenie i zatrudnienie i dlatego należy wspierać permanentne kształcenie. Dr B. Jenschke pochwalił Polskę za to, że pierwsza stworzyła Narodowe Forum Doradztwa, które nawiązało międzynarodową współpracę.

Senator Adam Biela w swoim wystąpieniu poświęconym zmniejszeniu bezrobocia wśród młodzieży wyzwaniem dla środowiska doradców zawodowych w perspektywie rozwiązań legislacyjnych podkreślił, że problem bezrobocia wśród młodzieży jest tak wielki, iż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego państwa. Według statystyk EUROSTAT, 37,7% polskiej młodzieży, która zakończyła edukację, nie znajduje stałego zatrudnienia. Zdaniem senatora A. Bieli, rozwiązanie problemu zatrudnienia absolwentów będzie możliwe tylko wtedy, gdy państwo stworzy rozwiązania systemowe. Musi powstać szereg aktów prawnych skorelowanych z dotychczasowymi ustawami regulującymi zatrudnienie absolwentów i przeciwdziałanie bezrobociu. Rozwiązania te powinny pójść w dwóch kierunkach: promowania samozatrudnienia młodzieży i pomocy państwa w kreowaniu nowych miejsc pracy w już istniejących podmiotach gospodarczych.

"Doradztwo całożyciowe w perpektywie europejskiej - wkład w rozwój edukacji i zatrudnienia poprzez wymianę doświadczeń i wizji" - to temat wystąpienia dr. Petera Härtela ze Styryjskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Grazu, w Austrii.

Na temat poradnictwa zawodowego w kontekście efektywności programów zwalczania bezrobocia mówił prof. Augustyn Bańka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie rozwoju poradnictwa zawodowego młodzieży uczącej się w świetle postanowień rezolucji Rady Unii Europejskiej z 27-28 maja 2004 r. dotyczącej całożyciowego poradnictwa zawodowego omówił po. dyrektora Departamentu Wychowania w tym resorcie Stanisław Drzażdżewski. Na temat działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym zakresie mówił szef gabinetu politycznego w tym resorcie prof. Jan Wojtyła.

Działania podejmowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w zakresie rozwoju poradnictwa zawodowego dorosłych w świetle postanowień tej rezolucji przedstawił wiceminister Bogdan Socha.

Podczas konferencji z działaniami Ogólnopolskiego Forum Poradnictwa Zawodowego w wymiarze krajowym zapoznał uczestników koordynator forum - Włodzimierz Trzeciak z Instytutu Rozwoju Kariery.

O działaniach Ogólnopolskiego Forum Poradnictwa Zawodowego w wymiarze europejskim mówił dr Czesław Noworol z Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynator projektu Joint Actions: European Guidance Forum.

Podczas konferencji odbyła się także dyskusja na temat efektywnego obniżania bezrobocia w Polsce poprzez skuteczne usługi poradnictwa zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przedsiębiorczości młodzieży.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment