Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

19 kwietnia br. w Senacie odbyła się uroczystość przyznania tytułu "Sołtys Roku 2005", w której wziął udział marszałek Bogdan Borusewicz.

Tytułem "Sołtys Roku 2005" uhonorowano dwunastu najbardziej przedsiębiorczych sołtysów z całej Polski. Była to czwarta edycja konkursu. W tym roku zgłoszonych zostało 400 osób.

Konkurs organizuje "Gazeta Sołecka" wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów. Kandydatury sołtysów były zgłaszane przez mieszkańców wsi, władze gminne oraz organizacje pozarządowe, np. koła gospodyń wiejskich i straż pożarną. Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs "Wieś bezpieczna i zadbana". Zwyciężyły: wieś Sumin (gmina Stargard Gdański, woj. pomorskie), wieś Piasek (gm. Janów, woj. śląskie) oraz wieś Brożec (gm. Walce, woj. opolskie).


* * *

24 kwietnia br. w Senacie odbyła się konferencja "Profilaktyka ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży. Aktualny stan badań na świecie i w Polsce".

Celem konferencji, zorganizowanej przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej, było ukazanie efektów wychowania w dziedzinie seksualności oraz profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową w odniesieniu do Polski oraz innych krajów. Profilaktyka tych chorób jest poważnym wyzwaniem dla Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Na konferencji przedstawiono wyniki aktualnych badań naukowych, które pozwalają na ocenę rzeczywistej skuteczności dotychczas realizowanych strategii profilaktycznych i wychowawczych odnoszących się do zachowań seksualnych. Wnioski z tych badań i dotychczasowe doświadczenia stanowią podstawę do wskazania strategii i skutecznych działań.

W konferencji wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządu terytorialnego, instytucji zajmujących się profilaktyką HIV/AIDS, środowiska akademickiego oraz organizacji pozarządowych i mediów. Pomocy w jej zorganizowaniu udzieliły: Fundacja Homo Homini im. K. de Foucauld, Ambasada USA w Warszawie oraz Biuro Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Konferencję otworzył przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Antoni Szymański. Następnie głos zabrała dyrektor Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Ministerstwie Edukacji i Nauki Anna Dakowicz-Nawrocka.

Wystąpienie dr. Normana Hearsta z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco poświęcone było ograniczeniom profilaktyki AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową opartej na promocji prezerwatyw. Dr N. Hearst jest ekspertem i doradcą w sprawach profilaktyki AIDS w wielu krajach świata. Jest współautorem raportu dla UNAIDS (2003) dotyczącego profilaktyki realizowanej w krajach rozwijających się.

"Profilaktyka AIDS: Przedwczesny konsensus i zmiana paradygmatu" - to temat wystąpienia dr. Edwarda Greena z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda, członka Prezydenckiej Rady ds. HIV/AIDS oraz Rady Naukowej Biura Badań nad AIDS Narodowego Instytutu Zdrowia w USA, autora książki "Rethinking AIDS Prevention" (2003).

Dr Szymon Grzelak, wiceprezes Fundacji Homo Homini im. K. de Foucauld, przedstawił wnioski z polskich i zagranicznych badań dotyczących zachowań seksualnych młodzieży.

Kierownik Zakładu Epidemiologii w Państwowym Zakładzie Higieny prof. Andrzej Zieliński omówił problem występowania i zwalczania chorób przenoszonych droga płciową u młodzieży.

Działania profilaktyczne wobec zagrożenia HIV/AIDS podejmowane w środowisku młodzieży w kampaniach Krajowego Centrum ds. AIDS przedstawiła w swoim wystąpieniu dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dr Wiktoria Wróblewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie omówiła postawy młodzieży w sferze seksualnej w Polsce w okresie przemian w kontekście potrzeby edukacji.

Dr Edward Green z USA podkreślił, że często mówiąc o profilaktyce ryzykownych zachowań seksualnych opartej na promowaniu zabezpieczania się prezerwatywą, pomija się kwestie promowania wierności i abstynencji seksualnej. Jego zdaniem, istotne jest to, aby promować wszystkie trzy elementy - wierność i wstrzemięźliwość oraz zabezpieczenie prezerwatywą, z naciskiem na dwa pierwsze.

Dr Wiktoria Wróblewska wskazała, iż wzrost liczby zakażeń wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciąż wśród nastolatek jest następstwem obniżania się od początku lat 90. wieku inicjacji seksualnej wśród młodych dziewcząt i chłopców w wieku od 15 lat. Zaznaczyła, że należy wprowadzać programy profilaktyki zachowań seksualnych dla młodzieży, ponieważ dzięki nim młodzi ludzie stają się bardziej świadomi ryzyka i wstrzymują się z decyzją o inicjacji seksualnej.

Zdaniem dr. Szymona Grzelaka, należy przeprowadzać w Polsce więcej badań nad czynnikami wpływającymi na ryzykowne zachowania seksualne młodzieży. Aby tworzyć programy profilaktyczne, trzeba wiedzieć, do jakich elementów się odwoływać, po to, by zmieniać postawy młodzieży. Wciąż niewielka liczba badań przeprowadzanych w Polsce, utrudnia porównanie skuteczności programów profilaktycznych opartych na promowaniu różnych wzorców. Kształtowanie postaw etycznych wśród młodzieży sprzyja zachowaniom odpowiedzialnym i bezpiecznym dla zdrowia.

Prof. A. Zieliński podkreślił, że programy profilaktyczne powinny być zróżnicowane ze względu na specyfikę środowiska osób, do których są adresowane; nie istnieją skuteczne rozwiązania uniwersalne, które mogłyby ignorować m.in. kontekst społeczny czy kulturowy.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr A. Marzec-Bogusławska przypomniała, że w ubiegłym roku prowadzona była kampania społeczna pod hasłem "ABC zapobiegania". Jak wyjaśniła, kampania promowała: abstynencję seksualną [A], bycie wiernym jednemu partnerowi [B] oraz zabezpieczanie się prezerwatywą [C].

Po zakończeniu obrad odbyła się konferencja prasowa.

W opinii prelegentów oraz uczestników konferencji, programy profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży powinny być oparte przede wszystkim na promowaniu abstynencji seksualnej i wierności partnerów w związku. Wykazywano, iż stosowanie prezerwatyw nie stanowi w pełni skutecznego zabezpieczenia przed zakażeniem HIV/AIDS i nie powinno być traktowane jako dominujący środek profilaktyczny w kształtowaniu postaw wobec zagrożeń związanych z zachowaniami seksualnymi. Uczestnicy konferencji wyrażali opinie, że edukacja seksualna młodzieży powinna być oparta na współpracy rodziców, szkoły, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

* * *

24 kwietnia br. w Senacie otwarto wystawę filatelistyczną "Znaczki pocztowe Kazachstanu". Organizatorem ekspozycji była Kazpoczta we współpracy z Pocztą Polską. Wystawę zorganizowano z okazji 70. rocznicy stalinowskiej deportacji Polaków do Kazachstanu oraz z 5. rocznicą wizyty papieża Jana Pawła II w stolicy kraju, Astanie, we wrześniu 2001 r. Znaczki, które można oglądać na wystawie, ukazują wydarzenia i postaci związane z historią, kulturą oraz sportem Kazachstanu, m.in. zdobywców medali olimpijskich. Obok znaczków na wystawie można oglądać również zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w Kazachstanie, upamiętniające Jego pielgrzymowanie, słowa i czyny. Wystawa ma również na celu propagowanie filatelistyki, a także wymianę kulturalną z innymi krajami. W grudniu ubiegłego roku wystawę pokazano w Kazachstanie.

Wystawę otworzyli: senator Zbigniew Romaszewski, ambasador Kazachstanu Aleksiej Wołkow oraz dyrektor generalny "Kazpoczty" Dauren Mołdagalijew.

Senator Z. Romaszewski podkreślił, że wystawa jest ważnym wydarzeniem z co najmniej dwóch powodów. W Kazachstanie żyje duża grupa Polaków, którzy znaleźli się tam na skutek stalinowskich deportacji i mogli przetrwać najtrudniejsze chwile dzięki kazachskiemu społeczeństwu. Obecnie Polacy korzystają z opieki kazachskiego państwa, mają warunki do życia i możliwość kultywowania tradycji, kultury i języka polskiego. Dla Polski ważna jest współpraca gospodarcza z Kazachstanem, ponieważ stwarza możliwość dywersyfikacji źródeł energii dla Polski, z kolei Polska mogłaby być oknem na Europę dla Kazachstanu. Zdaniem senatora Z. Romaszewskiego, takie wydarzenia jak ta wystawa zacieśniają kontakty między obu państwami.

"Mieszkańcy Kazachstanu darzą polskiego papieża ogromnym szacunkiem" - powiedział obecny na otwarciu wystawy ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce A. Wołkow. Dodał, że pielgrzymka Ojca Świętego dała impuls do propagowania polskości wśród tamtejszej Polonii, przyczyniła się do wzrostu religijności, wybudowano nowe kościoły. Ambasador wyraził przekonanie, że wydarzenia kulturalne wpłyną na wzmocnienie więzi między obu państwami. Podkreślił, że rok 2006 ma szczególne znaczenie dla stosunków kazachsko-polskich. W tym roku przypada 70. rocznica deportacji tysięcy Polaków na kazachskie stepy. Dzięki przyjaźni z narodem kazachskim przetrwali oni lata stalinowskich represji. Obecnie w Kazachstanie żyje 50 tysięcy Polaków, działa 5 ośrodków kultury polskiej. Polacy mają warunki do nauki języka polskiego, a w Polsce studiuje 700 studentów z Kazachstanu.

16 grudnia 1991 r. Kazachstan, w wyniku rozpadu b. Związku Radzieckiego, uzyskał niepodległość. Pierwszy znaczek pocztowy niezależnego Kazachstanu został wydany w marcu 1992 r. Nazwany został "Ałtyn Sarbaz", czyli "Złoty Wojownik". Wystawę będzie można oglądać do 27 kwietnia.

* * *

25 kwietnia br. w Senacie odbyła się konferencja naukowa "SACRUM i PROFANUM
a współczesna kultura"
, zorganizowana Komisję Kultury i Środków Przekazu, pod honorowym patronatem marszałka Bogdana Borusewicza.

Konferencję otworzyła przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Krystyna Bochenek. W tematykę konferencji wprowadził senator Jan Szafraniec.

Wystąpienie prof. Henryka Kieresia, kierownika Katedry Filozofii Sztuki na Wydziale Filozofii KUL, poświęcone było sztuce religijnej i jej kryteriom.

"Ochrona religii przed zakusami profanum w świetle prawa polskiego i standardów europejskich" to temat wystąpienia prof. Tadeusza Jasudowicza, kierownika Katedry Praw Człowieka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ks. dr Henryk Paprocki, kierownik Redakcji Ekumenicznej TVP, mówił o sacrum i profanum, nadziejach i zagrożeniach.

"Teatr tylko profanum" to temat wystąpienia krytyka teatralnego, redaktor Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej.

Uczestnicy konferencji wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której senator J. Szafraniec zwrócił uwagę, że w polskiej kulturze nasilają się zjawiska obrażające uczucia religijne Polaków. "Polacy powinni obecnie bojkotować te zjawiska w kulturze, które naruszają wartości dla nich święte. Podobnie jak muzułmanie, którzy po publikacji wizerunków Mahometa w duńskiej prasie zbojkotowali duńskie produkty" - stwierdził senator.

Jak podkreślił, "wartość ekspresji artystycznej kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa innych; ekspresja artystyczna nie może godzić w innego człowieka". Senator uznał, że w Polsce powinny być podjęte działania, które zapobiegałyby naruszaniu w kulturze wartości sacrum. Jak zaznaczył, nie uważa takich działań za przejaw cenzury.

"Polski odbiorca kultury nie może być narażony na obrażanie jego uczuć religijnych tylko z powodu czyjegoś pędu do kariery, a z pieniędzy widza nie powinny być finansowane na przykład teatry, które wystawiają sztuki obrażające uczucia religijne chrześcijan" - powiedział senator J. Szafraniec.

W opinii teologa ks. H. Paprockiego, sztuka jest wolna, ale jej twórcy nie mogą zapominać o odpowiedzialności, jaka na nich ciąży.

Jako artystyczny zabieg mogący obrazić uczucia religijne Polaków oceniono m.in. potraktowanie różańca jako "bicza", którym można by karcić służących, w spektaklu "Tartuffe" w reżyserii Jacquesa Lassalle'a, wystawionym w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Jak zapowiedziano, materiały z konferencji ukażą się w formie książkowej. Zostaną wówczas przekazane posłom i senatorom.


* * *

25 kwietnia br., z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu do spraw Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, któremu przewodniczy marszałek Bogdan Borusewicz, odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli rządu, Rady Pożytku Publicznego, parlamentarzystów oraz reprezentantów organizacji pozarządowych. Senat na tej konferencji reprezentował również wicemarszałek Ryszard Legutko.

Marszałek B. Borusewicz zapewnił przedstawicieli organizacji pozarządowych, że zespół parlamentarny pozostanie w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi i będzie służył im pomocą. Do najważniejszych spraw marszałek zaliczył likwidowanie barier legislacyjnych oraz ułatwienie absorpcji finansowej tym organizacjom, którym problemy finansowe uniemożliwiają potrzebną społecznie działalność.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment