Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,
Kronika senacka
1 marca 2006 r. z udziałem senatora Stanisława Koguta w gmachu Senatu odbyło się spotkanie poświęcone systemowi centrów rehabilitacji niepełnosprawnych. Dyskusja odnosiła się do przykładu rozbudowy Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio w Stróżach.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, m.in. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także przedstawiciele władz samorządowych gminy Grybów, na której terenie znajdują się Stróże.
Stróże są miejscowością w pełni dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych: w ciągu kilku ostatnich lat, wysiłkiem wielu osób stworzono tam zespół obiektów przeznaczonych do rehabilitacji i integracji osób niepełnosprawnych. Ogromne osiągnięcia wymagają jednak kontynuacji, planowana jest m.in. budowa boiska sportowego i stadionu lekkoatletycznego, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jakkolwiek przedmiotem spotkania był konkretny przykład działań na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, uwagę poświęcono również problemowi koordynacji tego rodzaju działań na poziomie ogólnokrajowym.
Jak stwierdził zastępca prezesa PFRON Marian Leszczyński, przykład efektywnego rozwoju Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego w Stróżach powinien być impulsem do ogólnopolskiej debaty na temat modelu rehabilitacji, polityki społecznej oraz określenia realnych potrzeb i stworzenia programu określającego sposób ich finansowania.
Po omówieniu przez architektów projektu budowy stadionu sportowego przyjęto koncepcję zorganizowania konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na opracowanie planu rozwoju i aktywizacji miejscowości Stróże z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz organizowanych tam imprez sportowo-integracyjnych. Przy akceptacji przedstawicieli ministerstw ustalono potrzebę przygotowania do końca marca br. wstępnego projektu założeń rządowego programu finansowania regionalnych centrów rehabilitacji.
* * *
8 marca 2006 r. pod patronatem marszałka Bogdana Borusewicza, z inicjatywy Kobiecego Forum Samorządowego, działającego przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, odbyła się konferencja nt. "Kobiety aktywizują społeczność lokalną - pomysły, projekty, osiągnięcia".
W konferencji odbywającej się w gmachu Senatu uczestniczyło około 80 przedstawicielek władz samorządowych pełniących funkcje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Celem Kobiecego Forum Samorządowego jest wymiana doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji, integracja środowiska oraz dawanie wzajemnego wsparcia kobietom pełniącym funkcje burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Zaledwie 6% osób w tych urzędach to kobiety. Najciekawsze inicjatywy kobiet działających lokalnie zostały zaprezentowane na konferencji.
Marszałek B. Borusewicz w swym wystąpieniu podkreślił, że kobiety są sercem społeczności lokalnej. Wykazują siłę, determinację i aktywność, a w sytuacjach trudnych dłużej zachowują nadzieję na lepszą przyszłość. Badania środowisk lokalnych zagrożonych bezrobociem wykazały, że szansa na poprawę sytuacji jest tam, gdzie w proces zmian zaangażują się kobiety. Sygnałem alarmowym dla wsi i gmin jest zmniejszanie się populacji kobiet. Opuszczanie przez kobiety środowiska oznacza zmniejszenie szansy na rozwój i zwiększa zagrożenie marginalizacją.
Marszałek B. Borusewicz powiedział, że uczestniczące w spotkaniu panie to osoby wychodzące trudnościom naprzeciw: inspirujące działania, aktywizujące lokalną społeczność, dające przykład innym.
Jak stwierdził marszałek Senatu, w Polsce szansą rozwoju wspólnot lokalnych jest partnerstwo oraz współpraca władz lokalnych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi. Marszałek zachęcał do rozwijania tej współpracy, do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.
Zdaniem marszałka B. Borusewicza, szansą rozwoju dla Polski jest integracja z Unią Europejską, stwarzająca możliwość finansowania wielu działań lokalnych. "Szansą rozwoju dla społeczności lokalnej jest też partnerstwo samorządów, władz lokalnych i organizacji społecznych. Połączenie wiedzy, doświadczeń i instrumentów oddziaływania może zmienić lokalną społeczność" - zauważył marszałek Senatu. W jego opinii, ta współpraca może być bogata i nie ograniczać się tylko do finansowego wsparcia inicjatyw lokalnych. Marszałek B. Borusewicz zwrócił uwagę, że partnerstwo to również opiniowanie ważnych decyzji i wspólne opracowywanie strategicznych dokumentów.
Marszałek Senatu ocenił, że samorządy niechętnie przekazują swoje kompetencje i dzielą się swoimi uprawnieniami z organizacjami pozarządowymi.
Marszałek B. Borusewicz złożył uczestniczkom najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet i przekazał kosz kwiatów.
* * *
13 marca 2006 r. w Centrum Konferencyjnym WP w Warszawie odbyła się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP z udziałem władz państwa i przedstawicieli instytucji związanych z bezpieczeństwem i obronnością kraju. W trakcie odprawy podsumowano główne zadania postawione przed Siłami Zbrojnymi i Ministerstwem Obrony Narodowej w ubiegłym roku oraz określono kierunki działań w roku bieżącym i latach następnych.
W drugiej części odprawy wziął udział m.in. prezydent RP Lech Kaczyński - zwierzchnik Sił Zbrojnych, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn.
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski zapowiedział powstanie armii zawodowej w ciągu najbliższych sześciu lat oraz sformowanie do 2009 r. brygady ekspedycyjnej - profesjonalnej, nowocześnie wyposażonej i gotowej do działania poza granicami państwa. Minister poinformował również, że w bieżącym roku na zakup sprzętu i uzbrojenia przeznaczone zostanie około 20% budżetu resortu. "Naszą ambicją jest, by proporcje te ulegały zwiększaniu w kolejnych latach, docelowo do ponad 30%" - podkreślił minister obrony narodowej. Zwracając się do prezydenta i premiera, minister R. Sikorski zaapelował o wsparcie działań zmierzających do zapewnienia Siłom Zbrojnym finansowania w wysokości 2% aktualnego PKB, zgodnie z zaleceniami NATO. Suma wydatków na wojsko byłaby obliczana w odniesieniu do prognozowanego budżetu, a nie jak dotychczas - w relacji do budżetu z roku ubiegłego. Jak powiedział minister, oznaczałoby to realny przyrost wydatków obronnych nawet o 13% i zaowocowało nowymi programami unowocześniania armii.
Prezydent L. Kaczyński zapoznał się wystąpieniami szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz ministra obrony narodowej dotyczącymi funkcjonowania resortu obrony narodowej w 2005 r. oraz perspektywami na rok bieżący i przyszłe lata. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewnił o swym poparciu dla zwiększania wydatków na modernizację techniczną wojska. "Stan sił zbrojnych jest zadowalający" - podkreślił prezydent, dodał jednak, że modernizacja armii musi następować w szybszym tempie.
* * *
14 marca 2006 r. w Senacie odbyła się konferencja "Proces Boloński: przewidywany rozwój i zadania na lata 2006-2008", zorganizowana przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu we współpracy z Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.
Konferencję otworzył wicemarszałek Ryszard Legutko, a prowadzili ją przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr i senator Marek Rocki.
Wystąpienie prof. Ewy Chmieleckiej, promotora bolońskiego z FPAKE, poświęcone było procesowi bolońskiemu, podstawowym ideom oraz zadaniom krajów tworzących Europejską Przestrzeń Szkolnictwa Wyższego.
Zamierzenia i zadania Ministerstwa Edukacji i Nauki w realizacji Procesu Bolońskiego w Polsce omówił wiceminister w tym resorcie Stefan Jurga.
Przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej prof. Zbigniew Marciniak mówił na temat zapewniania jakości kształcenia w polskim szkolnictwie wyższym.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment,