Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
17 stycznia br. w Senacie odbyła się konferencja "Program Rolny na lata 2007-2013". Konferencję, pod honorowym patronatem wicemarszałka Krzysztofa Putry, zorganizowała Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska wspólnie z sejmową Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z ministrem Krzysztofem Jurgielem i wiceministrem Krzysztofem Ardanowskim, posłowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z jej przewodniczącym posłem Wojciechem Mojzesowiczem, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl, przedstawiciele samorządu terytorialnego i rolniczego, przedstawiciele rolniczych związków zawodowych i społeczno-zawodowych organizacji rolników, m.in. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność", a także innych działających w rolnictwie organizacji o zasięgu krajowym.
Konferencję otworzył przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator Jerzy Chróścikowski, który witając przybyłych na konferencję gości, przypomniał, że w tym roku, 12 maja, będziemy obchodzić 25. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych, a w lutym br. minie 25 lat od podpisania przez "Solidarność" Rolników Indywidualnych porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Jak podkreślił senator J. Chróścikowski, strajki, które doprowadziły do podpisania, pokazały potencjalną siłę rolniczego związku i jego możliwości mobilizacyjne, spowodowały wzmocnienie inicjatyw na rzecz zjednoczenia rolniczego ruchu związkowego. Senator przypomniał, że porozumienie zakładało m.in. korzystne dla rolników zmiany w ustawie emerytalnej, prawne uregulowanie nienaruszalności chłopskiej własności ziemi i swobody obrotu nią, zrównania praw sektorów rolnictwa. Znalazły się tam także punkty dotyczące rozwoju sieci wiejskich szkół i przedszkoli, rzetelnego nauczania historii oraz zezwolenia na budowę kościołów.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska podkreślił, że inicjatywa legalnej działalności chłopskiego ruchu związkowego spotkała się ze zdecydowanym poparciem ze strony Kościoła katolickiego, które wyrażano w czasie spotkań z działaczami chłopskimi oraz w oficjalnych wypowiedziach i dokumentach.
Jak przypomniał senator, w komunikacie Rady Głównej Episkopatu Polski z 10 lutego 1981 r. podano m.in.: "W pierwszym rzędzie trzeba rolnikom zagwarantować pewność własności uprawianej ziemi i uznać ich prawo do swobodnego zrzeszania się zawodowego. Prawo rolników do swobodnego zrzeszania się zgodnie z ich wolą i potrzebami, niezależnie od istniejących zrzeszeń, jest prawem naturalnym".
Senator J. Chróścikowski dodał, że gorącym orędownikiem i inicjatorem wielu działań rolników i duchowym patronem był prymas kardynał Stefan Wyszyński.
Na zakończenie swojego wystąpienia senator powiedział: "Szanowni Państwo, jest mi niezmiernie miło, że możemy dziś w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej mówić o przyszłości, szansach i możliwościach rozwoju polskiej wsi. Jestem przekonany, że dyskusja będzie twórcza i ze wszech miar pożyteczna, a rozpoczęta dziś debata zaowocuje wypracowaniem rozwiązań dobrze służących rolnictwu".
Następnie głos zabrał wicemarszałek K. Putra:
Od wielu pokoleń wielkim, ambitnym celem Polaków było zbudowanie nowoczesnej i silnej Polski, Polski sprawiedliwej, Polski, w której wiedza i mądrość, zaradność i gospodarność, a także moralność, patriotyzm oraz poszanowanie tradycyjnych wartości będą w najwyższej cenie.
Wieś i rolnictwo nie stanowią wydzielonej enklawy, lecz są integralną częścią państwa polskiego, polskiej gospodarki i społeczeństwa. Musimy doprowadzić do zrównania poziomu rozwoju cywilizacyjnego w mieście i na wsi oraz maksymalnie zbliżyć sytuację społeczno-gospodarczą naszego rolnictwa do rolnictwa krajów wysoko rozwiniętych. Warunki życia na polskiej wsi nie powinny różnić się od warunków życia na wsi w innych krajach Europy, a jej dorobek kulturowy winien stać się ważną częścią dorobku europejskiego.
Polska wieś ma za sobą ponad rok obecności w Unii Europejskiej. Do polskich rolników i mieszkańców wsi zaczęła docierać unijna polityka spójności, odwołująca się do zasady solidarności, która oznacza wspieranie społeczności słabszych i biedniejszych. Najważniejszym doświadczeniem wynikającym z dotychczasowego okresu członkostwa jest polskie uczestnictwo we wspólnotowym sposobie podejmowania decyzji, przede wszystkim tych, które dotyczą Wspólnej Polityki Rolnej. Dla nas najważniejsze jest uwzględnienie w tej polityce interesów polskiej wsi i rolnictwa dotyczących sposobu i zakresu finansowania oraz szczegółowych rozwiązań w odniesieniu do poszczególnych rynków rolnych i rozwoju obszarów wiejskich.
Wszelkie zmiany na wsi muszą następować ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Rozwaga przy rozwiązywaniu problemów polskiej wsi jest równie cenna jak czas. Brak tej rozwagi w ostatnich latach doprowadził do obniżenia opłacalności produkcji rolniczej. W latach poprzednich, chwaląc niską inflację, rzadko zwracało się uwagę, że ogromny ciężar walki z inflacją spadł na polskich rolników, co w konsekwencji doprowadziło do obniżenia ich dochodów. Między innymi dlatego podjęliśmy bezprecedensową w IV Rzeczpospolitej decyzję o zwiększeniu w budżecie na rok 2006 wydatków na rolnictwo, a przedstawiciele polskiego rządu na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 15-17 grudnia 2005 r. wynegocjowali dodatkowe środki na rozwój obszarów wiejskich, prawie 12 mld euro w ciągu 7 lat, oprócz 14 mld euro przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Te decyzje mają na celu przede wszystkim podniesienie dochodów w rolnictwie i na wsi oraz poprawę efektywności produkcji rolniczej, a także zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa.
Polska wieś ma wystarczająco wielu zdolnych i mądrych ludzi, którzy są w stanie zmienić rolnictwo i wieś na lepsze. Ci ludzie wiedzą, jak wykorzystać daną im szansę budowania. Na polskiej wsi powinno się żyć godnie i bezpiecznie. To bardzo ważne, aby problemy mieszkańców wsi były bliskie wszystkim obywatelom naszego kraju. Partnerstwo, współpraca, dialog społeczny, otwarta i szczera rozmowa - to warunki budowy dobrej atmosfery wokół rozwiązywania problemów polskiej wsi.
Podczas konferencji kierunki wspierania rolnictwa i obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi K. Jurgiel.
Minister poinformował m.in., że do końca września tego roku zostanie przygotowany w resorcie rolnictwa kompleksowy program rozwoju polskiej wsi. Do końca września tego roku zostanie przygotowany w resorcie rolnictwa kompleksowy program rozwoju polskiej wsi. "Będzie to dokument być może na wzór paktu dla wsi, (...) forma umowy między rządem a rolnictwem w zakresie finansowania i polityki obszarów rolnych" - stwierdził szef resortu rolnictwa. W latach 2007-2013 z Funduszu Europejskiego, według wstępnych szacunków, dla polskiej wsi przeznaczone będzie 11,5 mld euro.
Podczas konferencji minister K. Jurgiel przedstawił priorytety dotyczące polskiej wsi. Jak podkreślił, nowa polityka rozwoju obszarów wiejskich - w porównaniu z realizowaną obecnie - kładzie większy nacisk na takie zagadnienia, jak: innowacyjność w rolnictwie, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz potrzeby modernizacyjne w sektorze rolnym i leśnym. Zwrócił uwagę, że w ministerstwie rolnictwa opracowane zostały cele i zadania dla tego resortu na lata 2006-2009. W programie zawarto dziewięć obszarów rolnych, które wymagają konkretnych działań ze strony resortu. Są to m.in. wspólna polityka rolna i współpraca międzynarodowa, konkurencyjność rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich, polityka społeczna. Resortowy katalog zadań, obejmujący już 180 pozycji, wzbogacą propozycje instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz administracji państwowej spoza resortu rolnictwa.
Program wspomagania dla województw wschodnich przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl. Poinformował, że w resorcie rozwoju regionalnego powołano zespół roboczy ds. przygotowania programu rozwoju Polski wschodniej. Program przewidziany jest do końca 2020 roku. Objęte nim będą województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.
Wiceminister rozwoju regionalnego przypomniał, że w latach 2007-2013 województwa wschodnie otrzymają z Unii Europejskiej 882 mln euro. Wsparcie tych terenów będzie pochodziło także z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Program ten jest częścią programu rozwoju Polski wschodniej. Wiceminister W. Ortyl wyjaśnił, że skala środków i funduszu, która byłaby ograniczona tylko do pieniędzy unijnych, nie spowodowałaby znaczących zmian w gospodarce tych regionów. To tylko część finansów, które rząd zamierza skierować do tych obszarów. Kolejne pieniądze pochodziłyby z europejskiego funduszu regionalnego. "Nie chcę dziś podawać, jaka to byłaby kwota, ale myślę, że będzie to wielokrotność 882 mln euro" - dodał. Jak podkreślił, obecnie najważniejsza jest identyfikacja projektów, które mogłyby być realizowane na wschodzie kraju. "Pomoc z perspektywy finansowej 2007-2013 może być faktycznie dostępna dopiero w 2008 roku. Polska ma zatem dwa lata na przygotowanie działań dających potencjalnym beneficjentom możliwość przygotowania dokumentacji" - wyjaśnił. Z harmonogramu prac nad programem wynika, że do końca stycznia ma zostać powołana rada konsultacyjna. Do 21 lutego br. założenia do programu mają zostać przedstawione rządowi do akceptacji, a do końca sierpnia br. będą trwały konsultacje społeczne. W marcu tego roku program ma być przekazany Komisji Europejskiej. Ostateczna wersja oraz ocena oddziaływania na środowisko, konsultacje społeczne i konsultacje z KE planowane są na początek września br. Na wrzesień planowane jest również przyjęcie programu przez polski rząd.
Podczas konferencji założenia Programu Operacyjnego Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 omówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi K. Ardanowski.
O wsparciu rolnictwa z Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnych, m.in. w postaci płatności bezpośrednich i regulacji rynkowych, omówiła Zofia Krzyżanowska - radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konferencję podsumowali przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł W. Mojzesowicz oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator J. Chróścikowski.
* * *
22 stycznia br. odbyły się wybory do Senatu RP w województwie śląskim, w okręgu wyborczym nr 27, obejmującym obszar powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Częstochowa, przeprowadzone w związku z ponowieniem niektórych czynności wyborczych.
Wybory przeprowadziła: Państwowa Komisja Wyborcza, Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie i 401 obwodowych komisji wyborczych. W skład obwodowych komisji wyborczych powołano 4 328 wyborców.
W okręgu wybierano 2 senatorów spośród 10 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było 493 020 osób.
Wydano 44 517 kart do głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 9,03%. Liczba kart ważnych wyniosła 44 485.
Liczba głosów nieważnych wyniosła 389, co stanowi 0,87% ogólnej liczby kart ważnych. Liczba głosów ważnych wyniosła 44 096, co stanowi 99,13% ogólnej liczby kart ważnych.
Na senatorów zostali wybrani kandydaci, którzy w okręgu wyborczym nr 27 uzyskali kolejno najwięcej oddanych głosów ważnych.
Wybrani senatorowie Liczba oddanych głosów
1. Ryszka Czesław Wincenty 20 193
zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
2. Lasecki Jarosław Wacław 13 533
zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Nowy Senat 2005
* * *
26 stycznia br. minister obrony narodowej senator Radosław Sikorski odebrał w Warszawie nagrodę Człowieka Roku 2005 "Gazety Polskiej". Nagrodzono go za "ujawnienie akt Układu Warszawskiego, zdecydowaną postawę wobec WSI oraz klasę, z jaką sprawuje urząd ministra obrony narodowej". Wyróżnienie odebrał z rąk redaktora naczelnego tygodnika Tomasza Sakiewicza. "Jestem wzruszony, szczęśliwy. Stoi przed państwem człowiek spełniony. Mam poczucie, że funkcja, którą pełnię, to jest coś, do czego przygotowywałem się całe życie. Mam podwójną satysfakcję, że dajecie mi państwo kredyt zaufania" - powiedział minister, odbierając nagrodę.
Laureatami nagrody byli dotychczas m.in. dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i legendarny kurier z Warszawy Jan Nowak-Jeziorański, płk Ryszard Kukliński, rzecznik interesu publicznego sędzia Bogusław Nizieński i marszałek Senatu IV kadencji Alicja Grześkowiak.
* * *
26 stycznia br. w Centrum Konferencyjnym Dowództwa Sił Powietrznych w Warszawie odbyło się, zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, seminarium dla członków senackiej i sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Podczas seminarium senatorom i posłom zaprezentowano podstawowe informacje na temat najważniejszych problemów funkcjonowania resortu obrony narodowej i Sił Zbrojnych RP oraz planów i zadań w zakresie obronności państwa na najbliższe lata, ze szczególnym uwzględnieniem roku 2006. Prezentacji dokonali sekretarz stanu w MON Aleksander Szczygło, szef Sztabu Generalnego WP generał Czesław Piątas, podsekretarz stanu w MON Stanisław Koziej, podsekretarz stanu w MON Marek Zająkała, dyrektor generalny MON Henryk Łatkowski, dowódcy poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefowie innych jednostek organizacyjnych resortu. W intencji ministra Radosława Sikorskiego seminarium miało na celu zapoznanie licznie przybyłych parlamentarzystów z kierowniczą kadrą MON i Sił Zbrojnych. Stanowiło wstęp do codziennej współpracy przedstawicieli resortu i parlamentu oraz rozmów na konkretne tematy związane z wojskiem i obronnością i prowadzonymi obecnie pracami dotyczącymi przyszłego kształtu Sił Zbrojnych RP. Spotkaniu już od początku towarzyszyła ożywiona dyskusja parlamentarzystów i szczegółowe, a czasami krytyczne pytania kierowane pod adresem resortu. Podsumowując obrady przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bogdan Zdrojewski powiedział m.in., że komisja jest "sprzymierzeńcem, a nie krytycznym recenzentem resortu". Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Franciszek Adamczyk pogratulował idei seminarium. Obaj złożyli także szczegółowe propozycje dotyczące współpracy z parlamentarzystami. Prowadzący seminarium sekretarz stanu w MON A. Szczygło zadeklarował w odpowiedzi chęć współpracy z parlamentem we wszystkich omawianych obszarach.
* * *
29 stycznia br., w związku z katowicką tragedią, prezydia Sejmu i Senatu wydały oświadczenie:
"Wszystkim rodzinom ofiar katowickiej tragedii przekazujemy najgłębsze wyrazy współczucia i jedności w bólu.
Zwracamy się do uczestników życia publicznego, aby dni żałoby narodowej były dniami szczególnej jedności, w których skupimy się na akcji pomocy w celu zmniejszenia i złagodzenia skutków katastrofy.
Apelujemy do posłów i senatorów o ofiarną solidarność ze wszystkimi dotkniętymi tragedią.
Marek Jurek
Bogdan Borusewicz
Jarosław Kalinowski
Bronisław Komorowski
Marek Kotlinowski
Andrzej Lepper
Wojciech Olejniczak
Ryszard Legutko
Maciej Płażyński
Krzysztof Putra
Marek Ziółkowski"
* * *
W związku z tragiczną katastrofą w Katowicach marszałek Bogdan Borusewicz otrzymał depesze kondolencyjne m.in. od przewodniczących: Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Senatu Republiki Czeskiej, Senatu Republiki Francuskiej, Sejmu Republiki Litewskiej, Parlamentu Republiki Łotewskiej, Rady Narodowej Republiki Słowackiej, Rady Narodowej Republiki Słowenii, Parlamentu Szwecji, Rady Najwyższej Ukrainy, a również Ambasady Afganistanu w Polsce. Depesze kondolencyjne nadesłały także organizacje polonijne, m.in. Federalna Polska Narodowo-Kulturalna Autonomia Kongresu Polaków w Rosji, Zjednoczenie Kół Polek w Australii i Związek Polaków w Kazachstanie.
* * *
31 stycznia br. w Senacie odbyło się pierwsze w VI kadencji spotkanie marszałka Bogdana Borusewicza z przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego w Polsce.
W swoim wystąpieniu marszałek B. Borusewicz nawiązał do tragicznych wydarzeń na Śląsku:
Moje pierwsze spotkanie z Państwem jako marszałka Senatu odbywa się
w szczególnym momencie, kiedy trwa ogłoszona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoba narodowa w związku z tragedią, która miała miejsce w Chorzowie. Jestem wdzięczny za nadesłane depesze kondolencyjne od osób sprawujących rządy w krajach, które Państwo dzisiaj reprezentujecie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Państwa obecność tutaj jest dla nas również wyrazem solidarności międzynarodowej, dlatego dziś szczególnie dziękuję za przybycie. O tym, że jesteśmy zdolni do takiej globalnej jedności, mieliśmy okazję przekonać się także w roku minionym, gdy cały świat włączył się do pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie czy tragicznego huraganu "Katrina" w Stanach Zjednoczonych. Pragnąłbym, aby taka postawa nie była jedynie wywoływana sytuacjami kryzysowymi i abyśmy okazywali ją na co dzień, zgodnie współtworząc dobrobyt zamieszkujących Ziemię narodów, w poszanowaniu swoich praw i wolności. Pamięć ofiar katastrofy budowlanej w Chorzowie i innych tragedii minionego roku uczcijmy minutą ciszy.
Miniony rok obfitował w wydarzenia istotne dla przyszłości Polski, dla jej wewnętrznego ładu i rozwoju. Przede wszystkim, społeczeństwo polskie zadecydowało w wyborach parlamentarnych i wyborach prezydenckich o nowym obliczu polskiej sceny politycznej.
Senat RP, jak Państwo wiecie, stanowi istotną część polskiego systemu politycznego. Wyniki wyborów z 25 września ubiegłego roku zmieniły również jego oblicze i nie jest to tylko zmiana wyrażająca się w uzyskaniu przewagi przez prawicową opcję polityczną.
Aż 65 osób, które zasiadają obecnie w Izbie Wyższej, nie zasiadało wcześniej
w parlamentarnych ławach. Jest to jednocześnie bardzo młode ciało parlamentarne - średnia wieku wynosi około pięćdziesiąt trzy lata. Tworzą je osoby o bogatym doświadczeniu zawodowym i życiowym, osoby wykształcone, o szerokich horyzontach, twórcze i gotowe służyć swoimi umiejętnościami dla dobra wspólnego.
Senat będzie kontynuował funkcję opiekuna Polonii i mieszkających poza granicami kraju Polaków. Jako obywatele innych państw, przyczyniają się swoją pracą i umiejętnościami do budowy ich dobrobytu, pamiętają jednakże o swoich korzeniach i chcą kultywować polskie tradycje. Będziemy starali się być rzeczywistym łącznikiem dla środowisk polonijnych z Macierzą i pomagać w organizowaniu się i integrowaniu tych środowisk, w utrzymywaniu znajomości polskiego języka i kultury. Będziemy także działać na rzecz rozwiązywania ich problemów, w tym problemów materialnych, co dotyczy głównie naszych Rodaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. Skala oczekiwanej pomocy jest duża i wiele jest jeszcze na tym polu do zrobienia.
W maju 2005 roku Polska obchodziła skromny jubileusz pierwszej rocznicy funkcjonowania jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej. Myślę, że ten rok przekonał wszystkich eurosceptyków, iż Unia Europejska nie jest zagrożeniem, ale szansą dla polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki, że jest pomocna w osiąganiu poziomu życia państw członkowskich. Stare kraje członkowskie miały z kolei okazję stwierdzić, że wejście do Unii nowych dziesięciu państw było dla nich korzystne i nadało nowy impuls rozwojowi Europy. Niewątpliwie Unia Europejska przeżywa w chwili obecnej pewien kryzys instytucjonalny, który objawił się najostrzej odrzuceniem Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy w referendach we Francji i Holandii. Kłopoty wewnętrzne nie powinny natomiast w żaden sposób wpływać na tempo włączania do Unii Europejskich kolejnych państw - już niedługo Bułgarii i Rumunii, potem Chorwacji, a w dalszej perspektywie Turcji. Nie powinniśmy także zamykać tej drogi dla innych państw, w szczególności dla Ukrainy. Powinno być to uzależnione jedynie od ich postępów w reformach i przystosowywaniu się do wymogów unijnych.
Jeszcze raz dziękuję Państwu za przybycie tutaj. Życzę wszystkim, aby Nowy Rok 2006 był czasem budowania pokoju, czasem dobrej współpracy międzynarodowej i wytężonej pracy, która przynosi oczekiwane, satysfakcjonujące efekty. Życzę pomyślności w Państwa życiu zawodowym i osobistym, bezpiecznej i spokojnej przyszłości oraz aby rok 2006 był rokiem przyjaźni, solidarności i zrozumienia.
Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ofiar tragedii w Chorzowie, a także innych katastrof, jakie wydarzyły się w ostatnim czasie na świecie.
W imieniu zebranych w Senacie dyplomatów wystąpił dziekan Korpusu Dyplomatycznego, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk:
Zwyczajem lat minionych Korpus Dyplomatyczny spotyka się z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej na początku Nowego Roku, żeby złożyć życzenia wszystkim, którzy Senat RP stanowią. Na ręce Pana Marszałka składamy podziękowanie Senatowi RP za zaproszenie nas na to spotkanie, które jest pierwszym spotkaniem z Senatem RP w nowym składzie osobowym po wyborach parlamentarnych, jakie miały miejsce w ubiegłym roku. Jest ogólnie przyjętym zwyczajem, że na początku kadencji prac Senatu składa się życzenia owocnej działalności i wszelkiej pomyślności Senatowi jako II Izbie władzy ustawodawczej i poszczególnym senatorom. Te nasze życzenia, które dziś składamy są zarazem życzeniami noworocznymi.
Jednym z najbardziej oczekiwanych życzeń w dzisiejszym świecie jest życzenie pokoju, który przecież nie jest tylko zwyczajnym brakiem wojny, ale budowaniem współistnienia poszczególnych obywateli w społeczeństwie rządzącym się sprawiedliwością, w którym urzeczywistniane jest w sposób optymalny również dobro każdego z nich. Każde społeczeństwo jako wspólnota i poszczególni ludzie różnych pokoleń, pragną takiego pokoju, niezależnie od zewnętrznych okoliczności, w jakich wypadło im żyć. W noworocznym orędziu na "Światowy Dzień Pokoju" (01.01.2006), zatytułowanym "Pokój w prawdzie", możemy przeczytać m.in. takie słowa: "Autentyczne poszukiwanie pokoju powinno rodzić się ze świadomości, że problem prawdy i kłamstwa dotyczy każdego człowieka i ma decydujące znaczenie dla pokojowej przyszłości (...). Pokój jest niegasnącym pragnieniem serca każdej osoby, niezależnie od różnic wynikających z tożsamości kulturowej. Właśnie dlatego każdy powinien odczuwać potrzebę zaangażowania się w służbę tak cennemu dobru, pracując nad tym, aby fałsz w żadnej formie nie znalazł dostępu do relacji międzyludzkich. Wszyscy ludzie należą do jednej i tej samej rodziny. Doprowadzone do skrajności wywyższanie własnej odrębności jest sprzeczne z tą podstawową prawdą" (n. 5-6).
Z zacytowanej treści wynika jasna przesłanka, że trwały pokój w znaczeniu społecznym można budować na fundamencie obiektywnej prawdy, a nie na kłamstwie, które niejeden raz opanowuje nie tylko serce jednostki, ale czasem i całych grup społecznych. Jakże ogromne znaczenie w budowaniu pokoju społecznego ma władza ustawodawcza, porządkując życie społeczne przez poprawnie formułowane normy prawne, wynikające ze świadomości sprawiedliwości społecznej i woli poszanowania godności każdej osoby ludzkiej.
Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej życzymy z okazji Nowego Roku i początku kadencji, aby w stanowieniu prawa pozytywnego kierował się tymi zasadami tak, aby poszczególni obywatele tego kraju mieli poczucie, że żyją we własnym domu, że prawda leży u podstaw kształtowania ich codziennego bytu, że nowe normy prawne przyczyniają się do życia w pokoju z samym sobą i całym społeczeństwem.
Te życzenia składamy na ręce Pana Marszałka.
Szczęśliwego Nowego Roku i owocnej pracy.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment