Oświadczenie


Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Szydłowskiego, złożone na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, 02 września 2002 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Krzysztofa Szydłowskiego na 23. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia br., skierowane pismem z dnia 12 sierpnia br., znak: KK/043/305/02/V, uprzejmie wyjaśniam co następuje:

Wyznaczenie celów strategicznych w zakresie optymalizacji wykorzystania źródeł energii odnawialnej jest jednym z planowanych środków prowadzących do osiągnięcia strategicznego celu dla podsektora elektroenergetyki wyznaczonego w aneksie nr 4 do Strategii Gospodarczej Rządu SLD-UP-PSL "Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca". Optymalizacja ta winna być przygotowana i przeprowadzona tak, aby jej beneficjentem był konsument energii. Zakłada się też dążenie energetyki do coraz lepszego dostosowania do potrzeb klienta - odbiorcy energii. Do tych dążeń musi też dostosować się podsektor energetyki odnawialnej. Problematyka ochrony środowiska oraz rozwój wykorzystania niekonwencjonalnych, w tym odnawialnych źródeł energii, będąca jednym z priorytetów Polityki Ekologicznej Państwa, znalazła także należyte miejsce w "Ocenie realizacji i korekcie założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku" przyjętej przez Radę Ministrów w kwietniu 2002 roku. Szczegółowym dokumentem programowym jest przygotowana pod kierunkiem Ministra Środowiska i przyjęta przez Sejm 23.08.2001 r. "Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce". W dokumencie tym przewiduje się, że udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie paliwowo-energetycznym kraju wzrośnie z 2,5% w roku 1999 do 7,5% w roku 2010 i 14% w roku 2020.

Podstawą działań legislacyjnych mających na celu wspieranie rozwoju produkcji energii z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej jest ustawa Prawo energetyczne. Obecnie w Ministerstwie Gospodarki prowadzone są prace przygotowujące aktualizację rozporządzeń z zakresu energetyki, na podstawie ustawy z dnia 24.07.2002 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne. Aktualizacja ta będzie dotyczyć także energetyki odnawialnej. Art. 9a ust. 1 znowelizowanej ustawy Prawo energetyczne stanowi:

Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną są obowiązane do zakupu, w zakresie określonym w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 4, wytwarzanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii przyłączonych do sieci oraz jej odsprzedaży bezpośrednio lub pośrednio odbiorcom dokonującym zakupu energii elektrycznej na własne potrzeby.

Ponieważ obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych nałożony jest bezpośrednio przepisami ustawy, dlatego nie jest możliwe zwolnienie podmiotów (wszystkich, ani części z nich) zobowiązanych do tego zakupu.

Zgodnie z analizowanym przez Pana Senatora rozporządzeniem wymagany udział energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach niekonwencjonalnych i odnawialnych w całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej w każdym przedsiębiorstwie energetycznym objętym rozporządzeniem powinien wynosić od 2,5% w roku 2002 do 7,5% w 2010 roku. Przewidziana ścieżka wzrostu udziału energii odnawialnej według krzywej wykładniczej daje czas przedsiębiorcom na przygotowanie się do tego wzrostu i wybór optymalnych sposobów pozyskania energii. W minionych latach udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w sprzedaży energii elektrycznej krajowym tzw. odbiorcom końcowym wynosił: w 1995 r. - 1,9%, w 1998 r. - 2,3%, w 1999 r. - 2,2%, w 2001 r. - 2,32% (dane wstępne Urzędu Regulacji Energetyki). Rozporządzenie umożliwia znaczący postęp w zakresie promowania rozwoju produkcji energii elektrycznej i ciepła ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych, nie pociągając za sobą negatywnych skutków dla budżetu państwa.

Chciałbym jednocześnie zwrócić uwagę na wiele głosów członków Parlamentu wyrażających dążenie nie tylko do utrzymania, ale nawet zwiększenia zakresu pomocy dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, czego dowodem jest zgłoszony ponownie do rozpatrzenia poselski projekt ustawy o racjonalnym wykorzystaniu odnawialnych zasobów energii oraz kierowane do Rządu liczne interpelacje: ostatnia - Pana Posła Władysława Stępnia w sprawie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, przesłana pismem z dnia 7.08.2002 r., Pana Posła Janusza Dobrosza w sprawie przemysłowego wykorzystania złóż geotermalnych w Polsce, przesłana pismem z dnia 20.06.2002r., Pana Posła Jana Antochowskiego w sprawie zasad zakupu energii ze źródeł niekonwencjonalnych, przesłana pismem z dnia 15.03.2002 r., a także pytanie bieżące Pana Posła Józefa Gruszki złożone w dniu 12.12.2001 r. do Prezesa Rady Ministrów Pana Leszka Millera.

Również mając na uwadze rozwój odnawialnych źródeł energii Minister Finansów zwolnił (na mocy rozporządzenia w sprawie podatku akcyzowego z 22.03.2002 r.) z podatku akcyzowego sprzedaż energii ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych, co zwiększyło konkurencyjność takiej energii na rynku, powodując mniejsze obciążenie odbiorców energii elektrycznej kosztami zakupu energii ze źródeł odnawialnych.

Ponadto, w związku ze staraniami Polski o członkostwo w Unii Europejskiej promowanie wykorzystania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest zgodne z celami UE wyrażonymi m.in. w Dyrektywie Parlamentu i Rady Europy z dnia 27.09.2001 r., Nr 2001/77/EC w sprawie promocji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na wewnętrznym rynku energii. W art. 3 ww. aktu prawnego chciałbym zwrócić uwagę na fragment dotyczący celów krajowych.

1. Państwa Członkowskie powinny podjąć stosowne działania w kierunku zwiększenia zużycia energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii, stosownie do krajowych celów indykatywnych opisanych w ustępie 2. Działania te muszą pozostawać w odpowiednim stosunku proporcjonalnym do zamierzonych celów.

oraz globalnego celu wspólnoty:

4. Na podstawie wspomnianych w ustępach 2 i 3 raportów Państw Członkowskich, Komisja przeprowadzi ocenę:

- stopnia poczynionych przez Państwa Członkowskie postępów w kierunku osiągnięcia krajowych celów indykatywnych,

- w jakim stopniu krajowe cele indykatywne są zgodne z globalnym celem idnykatywnym 12% krajowego zużycia energii elektrycznej brutto do roku 2010, a w szczególności z zakładanym 22,1% indykatywnym udziałem energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii elektrycznej we Wspólnocie do roku 2010.

Dyrektywa ta ze względu na konieczność zachowania stabilności stosowanych rozwiązań prawnych nie ustanawia jeszcze wspólnotowego schematu promocji, zalecając utrzymanie do czasu ustanowienia takiego schematu dotychczasowych rozwiązań.

Przedstawiając powyższe informacje mam nadzieję, że zostaną one uznane za wyczerpujące odpowiedź na oświadczenie.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Marek Kossowski

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie