Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Szydłowskiego, złożone na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):

Warszawa, 29.07.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
R
zeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Krzysztofa Szydłowskiego, złożone podczas 20 posiedzenia Senatu RP w dniu 5 lipca 2002 roku (znak: LP/043/245/02/V), proszę o przyjęcie następującego wyjaśnienia.

Dziękując Panu Senatorowi za zainteresowanie problemami ochrony zdrowia, stwierdzamy, że niedostatek środków, jaki odczuwają kasy chorych powodujący zbyt niskie, w stosunku do potrzeb, kontrakty na świadczenia medyczne jest znany Ministerstwu Zdrowia. Jednak wprowadzenie "dobrowolnej odpłatności", jak sugeruje Pan Senator, nie wydaje się być najwłaściwszym rozwiązaniem.

"...argument, iż wprowadzenie systemu odpłatnych świadczeń naruszałoby prawa pacjentów zagwarantowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego" nie jest tylko formułą programową. W omawianym przez Pana Senatora przypadku Centrum Onkologicznego Ziemi Lubelskiej to konkretny problem, jak zagwarantować równy dostęp (w przypadku diagnostyki onkologicznej ważny jest czas dostępu) osobom wnoszącym opłatę i osobom badanym w ramach świadczeń zakontraktowanych przez kasę chorych.

Ocena Pana Senatora, że "wprowadzenie dobrowolnej odpłatności za świadczenia ponadlimitowe i niekontraktowane przez kasę chorych jest (...) zgodne z oczekiwaniami pacjentów" jest dyskusyjna. Do Ministerstwa Zdrowia trafiają również listy od osób ubezpieczonych, od których pobrano opłaty, świadczące o wręcz przeciwnym stosunku do tego problemu (Art. 58 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym dopuszcza możliwość pobierania takich opłat w pewnych okolicznościach).

Rozwiązanie widzimy tylko w długofalowych działaniach:

- poszukiwanie źródeł zwiększenia przychodów kas chorych (w przyszłości Funduszu Zdrowia),

- wprowadzenie, zgodnie z programem Narodowa Ochrona Zdrowia, jednakowych ogólnopolskich priorytetów w polityce zdrowotnej m.in. profilaktyki chorób nowotworowych.

Obecnie trwają prace nad ustawą o Narodowym Funduszu Zdrowia, która ma zastąpić ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, oraz prace nad nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawy te zostaną w najbliższych miesiącach przesłane do Sejmu. Możliwe jest więc, w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie, wniesienie "stosownych zmian" do ustaw.

Z upoważnienia

Ministra Zdrowia

Podsekretarz Stanu

Aleksander Nauman


Oświadczenie