Oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 48), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, dnia 29 października 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 15 października 2003 r., znak: BPS/DSK-043-444/03 w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Józefa Sztorca podczas 46. posiedzenia Senatu RP w dniu 9 października 2003 r., informuję, co następuje.

W świetle przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 omawianego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna przyznaje prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii osobie, która posiada obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jeżeli poza spełnieniem innych określonych w ustawie warunków posiada dyplom lekarza weterynarii wydany przez państwo członkowskie UE. Art. 2a ust. 1 w/w ustawy dopuszcza również możliwość przyznania prawa wykonywania zawodu osobie, która nie spełnia wymogu posiadania dyplomu, powiada natomiast zaświadczenie wydane przez odpowiednie władze państwa członkowskiego UE, potwierdzające posiadanie dokumentu potwierdzającego formalne kwalifikacje, wydanego po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia niezbędnego do wykonywania zawodu i dokument ten jest w danym państwie członkowskim uznawany za równoważny z dyplomem, o którym mowa powyżej. Powyższy przepis jest implementacją prawa zawartego w art. 2 i art. 4 Dyrektywy Rady z dnia 18 grudnia 1978 r. koordynującej przepisy prawne, rozporządzenia i regulacje administracyjne dotyczące wykonywania zawodu przez lekarzy weterynarii (78/1027/EEC).

Projekt ustawy wprowadza nowe regulacje zawarte w art. 6a oraz art. 18 ust. 1 pkt 4 zakładające, że skutkiem niepłacenia przez członka izby lekarsko-weterynaryjnej obowiązujących składek członkowskich przez okres dłuższy niż 1 rok jest stwierdzenie przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną utraty prawa wykonywania zawodu i skreślenie z rejestru członków okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Sankcje takie nie miały odzwierciedlenia w dotychczas obowiązujących przepisach.

Z wyrazami szacunku

J. Jerzy Pilarczyk


Oświadczenie