Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

 

Warszawa, 2003-09-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Sen
atu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z pismem z dnia 13.08.2003 r. znak: BPS/DSK-043-370/03, przy którym zostało przesłane oświadczenie złożone przez Senatora Józefa Sztorca na 44. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2003 r., w sprawie odmowy zwrotu podmiotom gospodarczym nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiąc grudzień 2000 r., uprzejmie wyjaśniam.

W zakresie poruszonej w oświadczeniu problematyki Minister Finansów przesłał na ręce Pana Marszałka pisma z dnia 07 maja, 21 czerwca oraz 30 lipca 2002 r., w których zajął jednoznaczne stanowisko w tej samej sprawie zgłaszanej przez Pana Senatora Józefa Sztorca na wcześniejszych posiedzeniach Senatu.

Ponadto, w sprawie trybu rozliczania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiąc grudzień 2000 r., Ministerstwo Finansów udzielało - w związku z indywidualnymi wystąpieniami - stosownych wyjaśnień organom podatkowym.

Dodatkowo pragnę podkreślić, że do rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług dokonywanych po dniu 1 stycznia 2001 r., tj. dniu wejścia w życie nowego brzmienia przepisu art. 21 ust. 4 ustawy o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym zwrot nadwyżki został ograniczony do wysokości kwoty stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, a kwota nadwyżki przekraczająca 22% wartości sprzedaży opodatkowanej wg stawek obniżonych, podlegała rozliczeniu w następnym okresie - nie mógł być stosowany ten przepis w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001 r. Do rozliczeń dokonywanych od dnia 1 stycznia 2001 r. (w tym, w zakresie zwrotu podatku wynikającego z deklaracji VAT-7 za miesiąc grudzień 2000 r.) nie mogły być bowiem stosowane przepisy, które przestały funkcjonować z dniem 1 stycznia 2001 r.

W związku z powyższym jeżeli termin zwrotu przypadał w okresie obowiązywania nowych przepisów, to do zwrotu różnicy podatku miały zastosowanie przepisy nadane ustawą z dnia 17 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 105, poz. 1107), obowiązujące od dnia 1 stycznia 2001 r., i nie było potrzeby umieszczania przepisów przejściowych w tym zakresie.

Nie może być w związku z tym mowy o "wstecznej mocy" wprowadzanego przepisu.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Elżbieta Mucha


Oświadczenie