Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40):

Warszawa, dnia 16 07. 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzec
zypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca kierowane do Ministra Zdrowia, w sprawie braku zawartych kontraktów o udzielanie świadczeń z zakresu opieki sportowo-lekarskiej nad dziećmi i młodzieżą w regionie tarnowskim oraz negatywnej oceny obowiązującego rozporządzenia z dnia 7 listopada 2002 r. (dotyczącego opieki sportowo-lekarskiej nad dziećmi i młodzieżą uprawiającą sport amatorski), przekazane zgodnie z kompetencjami przy piśmie Pana Marszałka Senatu RP (pismo z dnia 17 czerwca 2003 r., znak: BPS/DSK-043-276/03), pozwolę sobie uprzejmie przedstawić następujące wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie:

Cytowane przez Pana Senatora (nadal aktualne) rozporządzenie z dnia 7 listopada 2002 r. (Dz.U. 02.191.1603), w sprawie zasad kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakresu koniecznych badań lekarskich oraz ich częstotliwości w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia uprawiających sport amatorski, jest wypełnieniem delegacji zawartej w art. 31b. ust. 4 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) i obowiązuje od 18 listopada 2002 r., tj. okresu funkcjonowania ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Obecnie, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45 poz. 391 z późn. zm.), na podstawie art. 50 ust. 4 tej ustawy, w Ministerstwie Zdrowia zostało przygotowane rozporządzenie w sprawie sposobu dokonywania kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakresu koniecznych badań lekarskich oraz częstotliwości ich wykonywania w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia, ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu. Podpisane przez Ministra Zdrowia, zostało przesłane do podpisu ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu, po czym zostanie opublikowane.

W rozporządzeniu przyjęto, że decyzja o zakwalifikowaniu dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia, ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu należeć będzie do:

- lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, w odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia, uprawiających sport w klubach sportowych,

- lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej lub rehabilitacji medycznej w odniesieniu do niepełnosprawnych dzieci i młodzieży;

- lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do dzieci i młodzieży uprawiających sport w formach nie wymienionych powyżej.

Decyzję dotyczącą tej kwalifikacji będzie podejmował lekarz, na podstawie aktualnej wiedzy lekarskiej i wskazań medycznych. W rozporządzeniu oznaczono również kategorie wiekowe wskazane do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportu. Jest to bardzo ważne ze względu na ochronę rosnącego młodego organizmu przed nadmiernymi obciążeniami fizycznymi, grożącymi trwałą utratą zdrowia.

W rozporządzeniu określono również zakres wykonywanych badań lekarskich i diagnostycznych oraz okresy, w jakich należy je kontrolować w odniesieniu do poszczególnych dziedzin i dyscyplin sportu. Przygotowane rozporządzenie określa też okres ważności zaświadczenia lekarskiego, jak również umożliwia zakwestionowanie jego treści przez osoby zainteresowane i ewentualne złożenie odwołania do właściwego ośrodka medycyny sportowej.

W naszym odczuciu oraz w opinii ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu, a także pediatrów i ekspertów medycyny sportowej, zawarte w rozporządzeniu regulacje przyczynią się do właściwego sprawowania opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą uprawiającą sport amatorski, zgodnie z obowiązującymi standardami europejskimi.

Nie mogę więc zgodzić się ze stwierdzeniem zawartym w piśmie Pana Senatora, że "Zgodnie z oceną zainteresowanych przepisy rozporządzenia szybko doprowadzą do upadku sportu młodzieżowego". Rozporządzenie zostało przygotowane po to, aby właściwie sprawowana opieka nad dziećmi i młodzieżą uprawiającą sport, zapewniała prawidłowy rozwój młodego pokolenia i chroniła przed możliwymi negatywnymi następstwami, czy wręcz niepełnosprawnością. Nie podzielam więc opinii pana Senatora, że przepisy rozporządzenia powodują piętrzące się trudności młodych sportowców i nie wychodzą naprzeciw ich aspiracjom, bowiem niezależnie od tych aspiracji, najważniejsze jest zdrowie tych młodych sportowców i ich prawidłowy rozwój, w mniejszym natomiast stopniu ich osiągnięcia sportowe. Proponowane natomiast pozostawienie uprawnień lekarzom ogólnym (często nie posiadającym niezbędnej specjalistycznej wiedzy z tego zakresu) do sprawowania opieki nad młodymi sportowcami, którzy trenują często w dyscyplinach sportowych o wysokim stopniu ryzyka urazów, a także różnego rodzaju skrajnych przeciążeń układu ruchu, byłoby niekorzystne tak dla młodych sportowców, jak i dla lekarzy ogólnych.

W odniesieniu do przedstawionej w oświadczeniu sytuacji dotyczącej regionu tarnowskiego, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że w wyniku ogłoszonego konkursu ofert na świadczenie usług medycznych z zakresu medycyny sportowej, wypłynęła oferta obejmująca region tarnowski. Oferta ta w pełni spełniała warunki konkursu i została przyjęta w całości w zakresie ilości świadczeń. Niestety nie osiągnięto porozumienia z oferentem, co do cen za usługi. W związku z powyższym, natychmiast po ogłoszeniu wyników postępowania konkursowego podjęto kroki w kierunku rozwiązania zaistniałego problemu. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ zwrócił się pismem z dnia 26 maja br. do Prezesa NFZ z prośbą o ponowne ogłoszenie konkursu na świadczenia z zakresu medycyny sportowej dla województwa małopolskiego. W chwili obecnej Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ oczekuje na decyzję Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia, która pozwoli na rozwiązanie problemu świadczeń z zakresu medycyny sportowej w regionie tarnowskim.

Jestem przekonany, że przedstawione powyżej wyjaśnienia uzna Pan Senator za wyczerpujące.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Ewa Kralkowska


Oświadczenie