Oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):

Warszawa, 20 marca 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na nadesłane oświadczenie Pana senatora Józefa Sztorca pragniemy poinformować, iż obecnie prowadzone są intensywne prace nad wyznaczeniem obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (pol. ONW, ang. LFA), które obejmują również tereny górskie. Instrument ten jest częścią Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), który, po ostatecznym zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, będzie stanowił podstawę wsparcia rolników po akcesji Polski do UE, w latach 2004-2006. Równolegle z pracami nad PROW trwają prace nad przygotowaniem ustawy ramowej i projektów odpowiednich rozporządzeń, które będą regulować zawarte w programie działania.

Przygotowanie w chwili obecnej nowych instrumentów wspierania obszarów górskich funkcjonujących na odrębnych zasadach, nie wydaje się zasadne, ze względu na krótki okres przez jaki mogłyby funkcjonować.

Wersja robocza PROW jest opublikowana na stronach internetowych MRiRW. Kolejna wersja planu, uwzględniająca pierwsze uwagi Komisji Europejskiej, jest obecnie przygotowywana i zostanie opublikowana pod koniec marca. Przygotowanie ostatecznej wersji PROW planowane jest w październiku br.

W obecnej wersji dokument zakłada wsparcie zarówno nizinnych jak i górskich terenów, na których występują niekorzystne warunki gospodarowania.

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia Rady UE 1257/1999 Art. 13, jednym z głównych celów wsparcia gospodarstw na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania jest zapewnienie rolniczego użytkowania ziemi oraz zatrzymanie społeczności wiejskiej na tych terenach.

Cel ten jest realizowany poprzez dopłaty wypłacane rolnikom do powierzchni użytkowanych przez nich użytków rolnych znajdujących się na terenach o niekorzystnej sytuacji. Instrument ten finansowany jest w 80% ze środków UE i w 20% ze środków krajowych.

W przypadku terenów górskich, za główne kryterium wyróżnienia terenów górskich przyjęto w dotychczasowych pracach wysokość przyjmując, iż ma ona znaczący wpływ na kształtowanie agroklimatu, w szczególności długości okresu wegetacji. W ślad za zapisami ustawy o podatku rolnym z 1984 roku, za wartość graniczną przyjęto wysokość 350 m n.p.m. Prawodawstwo UE (Rozporządzenie Rady 1257/1999) zakłada możliwość posłużenia się również kryterium nachylenia terenu, jako samodzielnego kryterium bądź w powiązaniu z wysokością terenu. Należy jednak podkreślić, iż aby dany obszar został zakwalifikowany jako obszar ONW przynajmniej połowa użytków rolnych (UR) musi spełniać kryteria kwalifikacji. Dotychczasowe analizy prowadzone w oparciu o dane geodezyjne wykazały, iż poniżej poziomu 350 m n.p.m. udział UR o nachyleniu większym niż 15% jest niewielki i żadnym przypadku nie stanowi 50% obszaru gminy. Z tego względu uznano, iż wprowadzenie jako dodatkowego kryterium nachylenia stoku nie wpłynęłoby na zasięg geograficzny terenów ONW.

SEKRETARZ STANU

Czesław Siekierski


Oświadczenie