Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Józefa Sztorca

Oświadczenie skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jarosława Kalinowskiego

W swoim wystąpieniu pragnę zwrócić się o przyspieszenie prac związanych z ustawą regulującą sytuację rolników prowadzących działalność rolniczą na terenach górskich.

Status quo z pewnością wymusza dokonanie szybkich i koniecznych zmian w obecnych uregulowaniach, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Niezwykle ważne jest ustawowe uregulowanie problematyki wspierania terenów górskich. Ich mieszkańcom należy stworzyć takie warunki, które sprzyjałyby podejmowaniu przez nich działań gospodarczych przy wykorzystaniu naturalnych walorów tego terenu.

Położenie gruntów rolnych na stokach o znacznym nachyleniu, uniemożliwiające zmechanizowanie prac polowych, niska klasa bonitacyjna gruntów, duże rozdrobnienie gospodarstw dodatkowo wpływają na zmniejszenie opłacalności produkcji rolnej prowadzonej na terenach górskich i podgórskich.

Istnieje duże zaniedbanie w problematyce górskiej. Konsekwencją braku polityki państwa w stosunku do tych obszarów są takie niekorzystne zjawiska, jak wyludnienie, spadek aktywności społecznej mieszkającej tam ludności, ograniczenie działalności rolniczej, wreszcie dziczenie krajobrazu.

Dlatego też rolnicy prowadzący działalność na tych terenach nie są w stanie konkurować z rolnikami prowadzącymi swe gospodarstwa na terenach płaskich. Mniejsza opłacalność produkcji rolnej przyczynia się do porzucania rodzinnych gospodarstw, odłogowania gruntów i całkowitego zaniechania produkcji. Dalsza degradacja rolnictwa doprowadzi w końcu do wyludnienia miejscowości górskich, zwłaszcza z ludzi młodych, będących w stanie dostosować się do nowych wyzwań, jakie niesie zmieniająca się rzeczywistość, oraz jeszcze większego zubożenia społeczeństwa tu żyjącego.

Ustawowe określenie stref górskich zapobiegłoby upadkowi gospodarstw rolnych i zmniejszyłoby w poważnym stopniu bezrobocie agrarne na terenach objętych wspomnianą ustawą. Głównym kryterium uznania gruntów za górskie powinno być przede wszystkim nachylenie stoków, a nie tylko wysokość położenia gruntów nad poziomem morza.

Zwracam się o stworzenie mechanizmów finansowych wyrównujących koszty produkcji na terenach górskich w formie dopłat bezpośrednich dla rolników, a także elementu wprowadzającego dopłatę do gmin funkcjonujących na trudnym topograficznie terenie.

Proszę o uwzględnienie tego w toku prac nad ustawą, co znacznie przyczyni się do poprawy sytuacji mieszkańców terenów górskich, szczególnie istotnej nie tylko dla mieszkańców makroregionu Polski południowej, ale i całego kraju.

Z wyrazami szacunku
Józef Sztorc


Spis oświadczeń