Oświadczenie


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 11. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 10):

Warszawa, dnia 2002.04.02

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 13 marca 2002 r., znak: LP/043/104/02/V, dotyczące zajęcia stanowiska w sprawie oświadczenia senatora Józefa Sztorca, złożonego na 11. posiedzeniu Senatu RP w dniu 7 marca 2002 r., uprzejmie informuję, że Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów sygnalizowano już wcześniej występowanie na polskim rynku sprzętu elektroinstalacyjnego tak negatywnych zjawisk, jak stosowanie przez firmy zagraniczne działające na tym rynku cen dumpingowych, czy też nadmiernie wydłużonych terminów płatności i wysokich upustów cenowych.

O sprawie sprzedaży przez firmy zagraniczne (Walther, Wercke, Bals, Mannekes, PCE, Legrand, Sez, Scame) na polskim rynku wyrobów elektroinstalacyjnych po zdecydowanie zaniżonych cenach, Urząd poinformował Ministra Gospodarki, który na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2001 r. o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów o cenach dumpingowych (Dz. U. Nr 43, poz. 477), jest organem właściwym do rozważenia możliwości wszczęcia z urzędu postępowania antydumpingowego.

Jednocześnie w odpowiedzi udzielonej Zakładom Sprzętu Instalacyjnego "Polam-Nakło" S.A. z siedzibą w Nakle nad Notecią, które w październiku ubiegłego roku informowały Urząd o problemach występujących na rynku sprzętu elektroinstalacyjnego, wyjaśniono, iż w celu podjęcia działań przewidzianych ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 122, poz. 1319, ze zm.), niezbędne jest skonkretyzowanie podnoszonych przez Zakład "Polam-Nakło" S.A. okoliczności, wskazujących na zachowania konkretnych przedsiębiorców naruszające zakazy stosowania praktyk monopolistycznych określonych w ww. ustawie. Do chwili obecnej nie wpłynął do Urzędu wniosek Zakładów "Polam-Nakło" S.A. w sprawie wszczęcia postępowania antymonopolowego w niniejszej sprawie.

Pragnę również poinformować Pana Marszałka, że odrębnym pismem z dnia 26 listopada 2001 r., znak: DGP-061/53(1)/2001, powiadomiłem senatora Józefa Sztorca o powyższych działaniach podjętych przez Urząd. W piśmie tym zasygnalizowałem także Panu Senatorowi, iż polscy przedsiębiorcy poza możliwością wszczęcia postępowania antymonopolowego, czy też antydumpingowego, mogą również skorzystać z innych środków prawnej ochrony swoich interesów, a mianowicie z prawa występowania do sądu na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. Nr 47, poz. 211 ze zm.) oraz przepisów nowej ustawy regulującej odległe terminy płatności, tj. ustawy z dnia 6 września 2001 r. o terminach zapłaty w obrocie gospodarczym.

Z poważaniem

Cezary Banasiński


Oświadczenie