Oświadczenie złożone przez senatora Józefa Sztorca
Oświadczenie skierowane do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezarego Banasińskiego.
Zgodnie z art. 49 pkt 4 Regulaminu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej niniejsze oświadczenie dotyczące ochrony przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny towarów, w tym towarów po cenach dumpingowych, kieruję do Pana Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Panie Prezesie, jako senator otrzymuję wiele wniosków o podjęcie interwencji mających na celu ochronę polskiego przemysłu elektrotechnicznego. Według niepełnych informacji i szacunków na przestrzeni ostatnich trzech lat sprzedaż produkcji krajowej tego przemysłu spadła o 30-40%. Dziś zakłady wykorzystują 35-50% zdolności produkcyjnych. Zmniejszeniu o 50% uległo zatrudnienie, w sposób zatrważający obniża się rentowność przedsiębiorstw.
Ktoś powie, że recesja gospodarcza nie oszczędza budownictwa i przemysłu produkującego na jego rzecz. Wszyscy wszędzie głośno krzyczymy, iż potrzebny jest program naprawy gospodarki. Nowa strategia gospodarcza rządu "Przedsiębiorczość, rozwój, praca" zapowiada ożywienie wymagające aktywności i przedsiębiorczości społecznej. To prawda, lecz prawdą jest także to, że istniejące, dostępne zasoby majątkowe kraju nie są wykorzystywane. Kto niweczy wysiłek rządu, setek tysięcy ludzi, którzy opuszczają bramy zakładów jako bezrobotni, kto niweczy ich wiedzę i umiejętności?
Potrzebny jest program, klarowne reguły w polityce finansów publicznych, w polityce podatkowej państwa. Czy jednak tylko to nam przeszkadza? Jeżeli za realizację tej strategii nie wezmą się wszyscy, a w szczególności ci, którym dano kierować z mandatu państwa majątkiem skarbu państwa, jeśli nie zmieni się myślenie w kategoriach polskiej racji stanu, to 1 miliard zł przeznaczony w bieżącym roku na przeciwdziałanie bezrobociu niewiele zmieni.
Spotykamy się prawie na co dzień z tym, że krajowy przemysł elektrotechniczny, reprezentowany na krajowym rynku od dziesiątek lat przez:
- ZSI "Polam-Nakło" SA w Nakle nad Notecią,
- Zakłady Osprzętu Termoelektrycznego Radpol Człuchów,
- TZOE "Tarel" Sp. z o.o. w Woli Rzędzińskiej,
- PPH "Elgis" Garbatka-Letnisko,
- "Zmer" Kalisz,
- SN "Sinema" Gdynia,
- Zakłady Wytwórcze Sprzętu Sieciowego "Belossa" Bielsko-Biała, mające niezłą renomę, nieustępujące pod względem jakości i nowoczesności ofertom przedkładanym przez:
- MANNEKES - Niemcy, z przedstawicielstwem w Tarnowie i Chrzanowie,
- LEGRAND - Francja, mający swe przedstawicielstwo w Ząbkowicach Śląskich,
- SEZ - Słowacja, mający swe przedstawicielstwo w Pilicy,
- PCE - Austria, z siedzibą w Dzierżoniowie,
- SCAME - Włochy, mający swe przedstawicielstwo w Pilicy,
- ABL-SURSUM - Niemcy, mający swe przedstawicielstwo w Warszawie, produkujący osprzęt następujących grup asortymentowych: odgałęźniki (nr PKWiU - 31.20.27-60.11); gniazda metal. (nr PKWiU - 31.20.27-50.13); wtyczki metal. (nr PKWiU - 31.20.27-50.11); gniazda izol. (nr PKWiU - 31.20.27-50.11); wtyczki izol. (nr PKWiU - 31.20.27-50.11); skrzynki (nr PKWiU - 31.20.27-30); uchwyty krańcowe (nr PKWiU - 31.62.14-30.11),
przegrywa jednak w tak zwanej niezdrowej konkurencji.
W miarę rozwoju gospodarki rynkowej, szczególnie w latach 1997-2001, następowała radykalizacja działań zagranicznych producentów, zmierzająca do ograniczenia rodzimej produkcji, nie wyłączając jej całkowitej eliminacji, upadłości naszych firm, co potwierdza wzrost przywozu z zagranicy do produkcji w kraju z 5% w 1999 r. do 35% w 2001 r.
Zastrzeżenia i obawy firm krajowych nie są powodowane działalnością konkurencji, lecz stosowaniem przez nią niedozwolonych praktyk. Analizy marketingowe przeprowadzone przez krajowe firmy wykazują, że porównywanie tylko kosztów robocizny, przy zbliżonych kosztach materiałowych, sugeruje stosowanie dumpingu.
Innym narzędziem wykorzystywanym w działaniach wypierających krajowy przemysł z rynku są warunki płatności i bonusy cenowe. O ile prezentowane przez zagranicznych producentów ceny katalogowe są względnie porównywalne z cenami naszych polskich wyrobów, o tyle ceny realizacji według hurtowników sięgają 70%, a nawet 60% ceny podstawowej. Oferty kuszące wysokimi upustami, nawet półrocznym terminem płatności, powodują, że polskie firmy nie mogą wytrzymać takiej konkurencji.
W krajach Europy Zachodniej obowiązuje ponadto zasada wykorzystywania rodzimego produktu w budownictwie, w tym także w budownictwie realizowanym przez firmy zagraniczne. W Polsce natomiast na przykład na trzydzieści trzy zakłady energetyczne, to jest około czterysta rejonów energetycznych, tylko osiem kupuje produkty firm krajowy, a przecież to spółki skarbu państwa.
Gdzie więc tkwią przyczyny tego, że tworzymy dobrowolnie miejsca pracy w krajach Unii Europejskiej? Czy tylko w pokutującym stereotypie, że co zachodnie, to dobre? Prasa od kilku lat donosi o organizowanym "bezpłatnym wypoczynku" w atrakcyjnych miejscach świata jako formie wdzięczności i uznania dla kierownictw polskich przedsiębiorstw i ich rodzin, głównie wywodzących się z firm, których właścicielem lub współwłaścicielem jest skarb państwa. Marketing zagranicznych firm w najdroższych hotelach organizuje na własny koszt "prezentacje" swojej oferty handlowej.
Zapyta ktoś, dlaczego wobec tego polskie firmy nie korzystają z ustawowych zapisów o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów, w tym towarów po cenach dumpingowych. Przyczyn jest wiele, wymienię przynajmniej dwie. Pierwszą jest brak organizacji zrzeszającej producentów tej branży, która podjęłaby walkę o rzetelną konkurencję. Druga to utrudnienia, wręcz niemożliwość uzyskania w sposób legalny dokumentów potwierdzających opisane i znane powszechnie praktyki.
Dlatego też zwracam się do Pana Prezesa o wszczęcie z urzędu postępowania ochronnego dotyczącego polskiego przemysłu produkującego elektrotechniczny osprzęt siłowy. Wyrażam przekonanie, iż dysponując krajowym aparatem Inspekcji Handlowej, może Pan potwierdzić przynajmniej większość opisanych praktyk.
Pójście dalej dotychczasową drogą źle rozumianej liberalnej polityki gospodarczej spowoduje nieodwracalne, poważne szkody. Zagraża też istnieniu krajowego przemysłu tej branży.