Oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Adama Bieli i Jana Szafrańca, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, 08 listopada 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do pisma z dnia 7 października 2004 r., o sygn. BPS/DSK-043-398/04, przekazującego oświadczenie Senatorów RP: Pana Adama Bieli i Pana Jana Szafrańca w sprawie nadania osobowości prawnej Arcybractwu Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie nadania osobowości prawnej Arcybractwu Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (Dz.U. Nr 179, poz. 1852) zostało wydane po przeprowadzeniu postępowania wszczętego skierowanym do Ministra SWiA pismem Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. Piotra Libery z dnia 18 czerwca 2004 r., przesyłającym następujące dokumenty:

- wniosek Metropolity Krakowskiego ks. Kardynała Franciszka Macharskiego o nadanie osobowości prawnej organizacji kościelnej pod nazwą Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, z siedzibą w Krakowie,

- uwierzytelnioną kopię dekretu Metropolity Krakowskiego z dnia 17 czerwca 2004 r., przyznającego Arcybractwu status publicznego stowarzyszenia wiernych o zasięgu archidiecezjalnym,

- uwierzytelnioną kopię statutu Arcybractwa,

- uwierzytelnioną kopię dekretu Metropolity Krakowskiego z dna 28 września 1989 r. zatwierdzającego statut Arcybractwa,

- podstawowe dane identyfikacyjne Arcybractwa.

Wniosek Metropolity Krakowskiego oparty został o art. 4 ust. 3 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz.U. Nr 51, poz. 318) oraz art. 10 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Uzasadniając wniosek, Metropolita Krakowski powiadomił, że Arcybractwo zostało powołane w 1584 r. przez ks. Piotra Skargę, a następnie uzyskało kanoniczne zatwierdzenie kompetentnych władz kościelnych dekretem legata papieskiego z dnia 25 września 1558 r. i jako kościelna osoba prawna - trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Art. 4 ust. 3 Konkordatu stanowi, iż "inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego". Przepis ten odnosi się do jednostek organizacyjnych Kościoła Katolickiego i jego organizacji kościelnych, innych niż terytorialne i personalne jednostki organizacyjne Kościoła Katolickiego wymienione w art. 6-10 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Te inne jednostki organizacyjne mogą uzyskać osobowość prawną w drodze rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w myśl art. 10 cytowanej ustawy. Zgodnie z art. 34 ust. 3 ww. ustaw, w tym samym trybie może być nadana (zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy) osobowość prawna organizacji kościelnej erygowanej przez biskupa diecezjalnego.

Odnośnie dekretu erygującego wydanego w dniu 17 czerwca 2004 r. przez Metropolitę Krakowskiego, uprzejmie informuję, iż jest on zgodny z zapisem art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz z zapisem kanonu 312 § 1 pkt 3 Prawa kanonicznego, który stanowi, że biskup diecezjalny jest władny erygować publiczne stowarzyszenie wiernych na swoim terenie. Należy wyznaczyć, że "publiczne stowarzyszenie wiernych" odpowiada terminowi "organizacja kościelna", której dotyczą zapisy art. 34 ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Metropolita Krakowski jest niewątpliwie, zgodnie z art. 5 ust. 2 cytowanej ustawy, władzą kościelną, która - na podstawie z art. 4 ust. 3 Konkordatu - może wystąpić z wnioskiem o nadanie osobowości prawnej instytucji kościelnej.

Tryb postępowania w sprawie wydawania rozporządzeń nadających osobowość prawną instytucjom kościelnym określa Instrukcja dotycząca uzyskania osobowości prawnej w trybie art. 4 ust. 3 Konkordatu, opracowana i przyjęta w dniu 6 listopada 2000 r. przez rządową i kościelną Komisję Konkordatową.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w rejestrze stowarzyszeń innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 000073466, w dziale 1, rubryka I - dane podmiotu, pole 3 nazwa, widnieje wpis "Arcybractwo Miłosierdzia", nie zaś "Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej" - jak we wniosku Metropolity Krakowskiego.

W załączeniu przesyłam kopię pisma Metropolity Krakowskiego z dnia 18 października 2004 r. przedstawiającego historię i działalność Arcybractwa od 1584 r.

Jakość i tryb nadesłania do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentów w sprawie nadania osobowości prawnej "Arcybractwu Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej" spełnia wymogi cytowanych wyżej zapisów Konkordatu, ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instrukcji dotyczącej uzyskania osobowości prawnej w trybie art. 4 ust. 3 Konkordatu. W tej sytuacji brak jest podstaw do podjęcia działań zmierzających do uchylenia rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie nadania osobowości prawnej Arcybractwu Miłosierdzia p.w. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Z szacunkiem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz MATUSIAK

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie