Oświadczenie


Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jana Szafrańca, złożonym na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27):

Warszawa, 14 stycznia 2003 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym oświadczeniem Pana Senatora Jana Szafrańca, złożonym podczas 29 posiedzenia Senatu RP w dniu 29 listopada 2002 roku, uprzejmie przekazuję wstępne informacje dotyczące emisji w programie I TVP S.A. filmu pt. "Imperium Ojca Rydzyka".

Pragnę podkreślić, że nie wszystkie sprawy, które zostały w filmie poruszone należą do kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Większość zarzutów, które pojawiły się w filmie wobec Radia Maryja nie dotyczy kwestii związanych bezpośrednio z działalnością, która objęta jest udzieloną koncesją na rozpowszechnianie programu. Są to np. sprawy dotyczące przepisów podatkowych, prawa dewizowego i innej szeroko rozumianej działalności finansowej i gospodarczej. Przepisy nakładające na nadawców obowiązek składania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji corocznych sprawozdań finansowych zostały uchwalone przez Sejm i weszły w życie w maju ubiegłego roku. W tym zakresie jaki jest przewidziany w ustawie o radiofonii i telewizji oraz w ustawie o rachunkowości Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bada sprawozdania finansowe przedstawiane przez koncesjonariuszy.

Trzeba też podkreślić, że w filmie zostały sformułowane poważne pytania, na które muszą odpowiedzieć te organy, do których kompetencji należy określona ustawowo dziedzina działalności państwowej. Nie można w chwili obecnej bez przeprowadzenia szczegółowego postępowania przesądzić czy zarzuty są prawdziwe, czy też nie. Pragnę poinformować Pana Marszałka, że w związku z postępowaniem wszczętym po emisji filmu, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udostępniła na wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej posiadane informacje związane z udzieloną koncesją na rozpowszechnianie programu pod nazwą Radio Maryja. Wkrótce dodatkowe informacje zostaną przekazane w związku z postępowaniem prowadzonym przez Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

Podczas posiedzenia KRRiT przyjęto wstępne ustalenia m. in. stwierdzając, że szczegółowej analizy wymagają również te zarzuty, które wiążą się z etyczną i warsztatową oceną filmu. W tej sprawie wypowiedziała się już Rada Programowa TVP S.A., która zajęła stanowisko podczas posiedzenia 5 grudnia 2002 roku. Rada Programowa TVP S.A. postanowiła nie przyjmować uchwały w tej sprawie, gdyż uznała, że nie stało się nic co by wykraczało poza normalną działalność telewizji publicznej. Przewodniczący Rady Programowej poinformował również, że powyższe stanowisko zostało przyjęte 7 głosami za przy 4 głosach przeciwnych. Do stanowiska Rady Programowej zostały zgłoszone 2 zdania odrębne.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróciła się również do Rady Etyki Mediów, która 28 grudnia 2002 roku w swoim stanowisku stwierdziła m. in., że publikacja tego filmu była potrzebnym głosem na temat ważnego społecznie zjawiska jakim jest Radio Maryja, które mając miliony słuchaczy i licznych zwolenników odgrywa istotną rolę w polskim życiu publicznym i dlatego może i powinno być przedmiotem zainteresowania niezależnych dziennikarzy. Rada Etyki i Mediów podkreśla, że szkodą dla filmu była odmowa udziału w nim Ojca Dyrektora. Film oparty jest głównie na świadectwie jednej osoby stąd też sprawia wrażenie materiału tendencyjnego. Autor filmu stawia jednak ważne dla opinii publicznej pytania o zgodność z prawem działań organizacyjno-finansowych dyrektora Radia Maryja. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodnie z ustaleniami przyjętymi podczas posiedzenia zwróciła się również o opinię do innych, indywidualnych ekspertów. Zakres tej opinii obejmować m. in. będzie ocenę warsztatu filmowego i metod dziennikarskich i reżyserskich. Opinia zostanie sporządzona w kontekście podstawowych zasad i standardów obowiązujących w dziennikarstwie, w szczególności zasady rzetelności, obiektywizmu, wszechstronności i uczciwości informowania. Opinia uwzględniać będzie również ogólnie obowiązujące i przestrzegane zasady etyczne i moralne. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po otrzymaniu wyżej wymienionych opinii planuje dokonanie własnej oceny filmu.

W chwili obecnej mogę zapewnić Pana Marszałka, że wydana ponownie w 2001 roku koncesja na rozpowszechnianie programu Radio Maryja związana była z przeprowadzeniem przez KRRiT postępowania w oparciu o przepisy ustawy o radiofonii i telewizji i wydanych na tej podstawie aktów wykonawczych, a także na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Krajowa Rada oceniła w szczególności zdolność nadawcy do finansowania działalności programowej w takim zakresie, w jakim określone to jest w wyżej wymienionych aktach prawnych. Krajowa Rada oceniła również zawartość oferty programowej. Postępowanie to zakończono wydaniem koncesji. Pragnę przypomnieć, że ponowne wydane koncesji odbywało się przy zdecydowanym poparciu Sejmu i Senatu RP.

Uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie tej wstępnej informacji związanej z oświadczeniem Pana Senatora Jana Szafrańca.

Łączę wyrazy szacunku

Juliusz Braun


Oświadczenie