Oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Szafrańca, złożone na 18. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 16):

Warszawa, 08.07.2002 r

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do Pańskiego pisma z 11 czerwca br. (sygn. LP/043/203/02/V), pragnę przedstawić następującą odpowiedź na oświadczenia Pana Senatora Jana Szafrańca skierowane do polskich przedstawicieli w Konwencie Europejskim i dotyczące Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, złożone podczas 18. posiedzenia Senatu RP w dniu 7 czerwca br.

Kwestie związane ze statusem Karty Praw Podstawowych oraz przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie były dotychczas przedmiotem obrad podczas sesji plenarnych Konwentu Europejskiego. Zagadnienia te stanowią natomiast przedmiot prac jednej z grup roboczych, utworzonych na mocy decyzji Prezydium Konwentu Europejskiego. Pracom grupy przewodniczy przedstawiciel Komisji Europejskiej w Konwencie, komisarz António Vitorino. Polska jest reprezentowana na forum grupy przez mojego zastępcę w Konwencie Europejskim, prof. Janusza Trzcińskiego. Mandat grupy został określony w dokumencie Konwentu z 31 maja br. (CONV 72/02). Zgodnie z dokumentem, grupa w swoich pracach skoncentruje się na następujących zagadnieniach: możliwe sposoby inkorporacji tekstu Karty do traktatu, zakres kompetencji Trybunału Sprawiedliwości w kwestiach objętych Kartą, relacja postanowień Karty do istniejącego acaquis oraz implikacje przystąpienia Wspólnoty/Unii do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zagadnienia określone w mandacie zostały szczegółowo omówione i rozwinięte w dokumencie przygotowanym przez Sekretariat Konwentu z 18 czerwca br. (CONV 116/02). Dokument był przedmiotem dyskusji podczas inauguracyjnego - i dotychczas jedynego - posiedzenia grupy 25 czerwca br. i został przyjęty jako podstawa jej prac. Ogółem zaplanowano osiem spotkań grupy, następne na 12 lipca br. Grupa powinna przedstawić rezultat swoich prac, najprawdopodobniej w formie opcji możliwych rozwiązań, do początku listopada br. - wtedy też staną się one przedmiotem obrad podczas sesji plenarnej Konwentu.

Żaden z wymienionych wyżej dwóch dokumentów stanowiących podstawę prac grupy nie przewiduje dyskusji w jej ramach na tematy poruszone w oświadczeniach Pana Senatora. Zgodnie z informacjami zawartymi w mojej odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora z 27 lutego br., złożone na 10. posiedzeniu Senatu, Karta Praw Podstawowych nie definiuje bowiem początkowego i końcowego momentu ochrony życia człowieka i nie reguluje kwestii dotyczących eutanazji, a zagadnienia te leżą w kompetencji poszczególnych państw członkowskich. Należy pamiętać, że rozwiązania prawne w tych kwestiach różnią się znacznie w poszczególnych państwach, a tekst Karty Praw Podstawowych jest wynikiem trudnego kompromisu osiągniętego w łonie Konwentu przygotowującego Kartę, który obradował od grudnia 1999 r. do października 2000 r.

Z wyrazami szacunku

Danuta Hűbner


Oświadczenie