Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Elżbiety Streker-Dembińskiej, złożonym na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 21 kwietnia 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przesłanym przy piśmie znak: BPS/DSK-043-166/05 z dnia 6 kwietnia 2005 r. tekstem oświadczenia Pani Senator Elżbiety Streker-Dembińskiej, złożonego podczas 79. posiedzenia Senatu RP w dniu 1 kwietnia 2005 r., dotyczącego wyznaczania podstawy opodatkowania przy świadczeniu usług z zakresu oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity - Dz.U. Nr 261, poz. 2603) - w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. Zatem w przypadku użytkowania wieczystego, podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto (tzn. z podatkiem od towarów i usług). Obowiązek rozliczenia podatku spoczywa na jednostce, oddającej grunt w użytkowanie wieczyste.

Unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste, terminu płatności tych opłat, itp., wynikają z przepisów ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami, a nie z przepisów podatkowych. W związku z tym, Minister Finansów nie jest właściwy do zajęcia stanowiska w sprawie możliwości zwiększenia opłaty za użytkowanie wieczyste. Zgodnie z art. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami, regulowanych przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest Minister Infrastruktury.

Informuję również, że pismem znak: BN1k-0732 z dnia 17 lutego 2005 r. skierowanym do Ministra Finansów, Minister Infrastruktury poinformował o zamieszczeniu swojego stanowiska w zakresie możliwości zmiany wysokości opłat za użytkowanie wieczyste na stronach internetowych resortu infrastruktury (www.mi.gov.pl). Jak wynika z tych wyjaśnień, zmiany opłat z tytułu użytkowania wieczystego są dopuszczalne jedynie w ściśle określonych sytuacjach, wskazanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, a zatem tylko w sytuacji zmiany wartości nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste (samo opodatkowanie podatkiem od kwot i usług użytkowania wieczystego, jeśli nie wpływa na wartość nieruchomości, nie jest więc podstawą do dokonania aktualizacji opłaty rocznej).

Informuję też, że Ministerstwo Finansów zajmowało już w przedmiotowej sprawie stanowisko (m.in. w odpowiedziach na interpelacje poselskie, także w odpowiedziach na wystąpienia wojewodów). Informacje w tej sprawie zostały również przekazane na spotkaniu ze Związkiem Miast Polskich. W przedmiotowej sprawie Ministerstwo Finansów skierowało również pismo do wszystkich Izb Skarbowych. Jednakże należy wyraźnie podkreślić, że kwestia możliwości zwiększenia opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego, nie należy do kompetencji organów podatkowych (co również zostało zaznaczone w ww. piśmie.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Jarosław Neneman


Oświadczenie