Oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, dnia 22 lutego 2005 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu RP
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 10 lutego br. (zn. BPS/DSK-043-30/05) w związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Henryka Stokłosę na 76 posiedzeniu Senatu w dniu 3 lutego br. proszę uprzejmie o przyjęcie do wiadomości następującego stanowiska:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kierując się przyjętymi założeniami polskiej polityki zagranicznej w ogóle, a w odniesieniu do krajów Azji Środkowej w szczególności oraz realizując równocześnie zasadę ekonomizacji polityki zagranicznej, wita i popiera wszelkie inicjatywy prowadzące do intensyfikacji stosunków gospodarczych z zagranicą. W rozwoju tych stosunków widzimy możliwość zaspokojenia szeroko rozumianych interesów gospodarczych i politycznych Polski oraz szansę uzyskania wpływu na zgodne z tymi interesami kształtowanie międzynarodowych rozwiązań traktatowych.

Zgodnie z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych deklaruje swoje poparcie i wszelką będącą w zakresie jego kompetencji i możliwości pomoc dla polskich przedsiębiorców i inwestorów, którzy zdecydują się na wymianę handlową, świadczenie usług, bądź inne formy działalności na terenie Afganistanu. Zdając sobie sprawę z ogromu potrzeb, jakie zgłasza gospodarka tego kraju, oraz odpowiadających temu potencjalnych korzyści z wejścia na jego rynek, należy sobie jednak uświadamiać związane z tym trudności działania, płynące zarówno z nieustabilizowanej jeszcze sytuacji politycznej, jak i braków w funkcjonowaniu miejscowego aparatu administracyjnego, bankowości czy sądownictwa. Tym należy zapewne tłumaczyć dotychczasową wstrzemięźliwość polskiego businessu w odniesieniu do działania na terenie Afganistanu lub współpracy z tamtejszymi firmami. W tym zakresie należałoby oczekiwać inicjatywy ze strony samorządu polskich przedsiębiorców - zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym oraz w płaszczyźnie branżowej - który winien doprowadzić do bezpośrednich kontaktów polsko-afgańskich. Resort Spraw Zagranicznych będzie wszelkie takie inicjatywy - zarówno zbiorowe, jak i indywidualne - upowszechniać i wspierać.

Z wyrazami szacunku

Bogusław Zaleski


Oświadczenie