Oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, dnia 2.07.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Nr BPS/DSK-043-134-03, przy którym przesłane zostało oświadczenie Pana Senatora Henryka Stokłosy w sprawie możliwości reaktywowania sądu okręgowego i prokuratury okręgowej w Pile - uprzejmie informuję:

Sąd Okręgowy w Pile powołany od 1 stycznia 1976 r. funkcjonował tylko do 1 lipca 1982 r. Po jego zniesieniu w Pile utworzony został Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego w Poznaniu, w którym rozpoznawane są w pierwszej instancji sprawy cywilne z obszaru obejmującego Sądy Rejonowe w: Chodzieży, Pile, Trzciance, Wągrowcu i Złotowie. W pozostałych sprawach właściwy jest Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Zniesienie Prokuratury Okręgowej w Pile nastąpiło z dniem 1 września 1991 r. Kompetencje tej jednostki przejęła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Dotychczas organizacja jednostek resortu w okręgu poznańskim nie była kwestionowana.

Rozszerzenie obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Pile o wszystkie gminy powiatu pilskiego oznaczałoby konieczność przejęcia znacznej ilości spraw do rozpoznania przez ten Sąd. Jednakże z uwagi na brak odpowiedniej powierzchni lokalowej, znajdującej się w dyspozycji Sądu Rejonowego w Pile takie rozwiązanie organizacyjne nie jest obecnie możliwe.

Informacja o posiadanych przez miasto lokalach na ten cel nie jest wystarczająca, a należy wspomnieć, że współpraca z władzami miasta przy pozyskaniu budynków byłaby bardzo pomocna.

Ponadto tworzenie nowych jednostek wymiaru sprawiedliwości determinowane jest odpowiednią liczbą wpływających spraw. Wstępne badania statystyczne wykazują, że liczba spraw sądowych z obszaru, który mógłby objąć wnioskowany Sąd Okręgowy nie daje uzasadnienia dla utworzenia samodzielnej jednostki sądowej szczebla okręgowego. Można jedynie rozważać poszerzenie kognicji istniejącego Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Poznaniu z siedzibą w Pile o sprawy karne.

Jednocześnie przy tworzeniu nowych jednostek wymagane są znaczne środki finansowe i zapewnienie stosowanej obsady kadrowej, gdyż bez odpowiedniego zabezpieczenia (również etatowego) mogłoby nastąpić pogłębienie istniejących trudności w rozpoznawaniu spraw sądowych w terminach powszechnie uznawanych za rozsądne.

Wskazanym jest uwzględnienie przy tym faktu, że utworzenie nowego sądu prowadzi do zmniejszenia liczby sędziów orzekających, co jest spowodowane koniecznością powierzenia im stanowisk funkcyjnych (takich jak prezes, wiceprezes(i), przewodniczący wydziałów).

Wobec notowanej od początku 2003 r. tendencji spadkowej w zakresie spraw wpływających do Prokuratur w okręgu poznańskim (w I kwartale br. wpływ spraw zmniejszył się o ok. 5% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku) nie znajduje się także uzasadnienia dla pilnej potrzeby utworzenia Prokuratury Okręgowej w Pile.

Z wyrazami szacunku

Sylweriusz M. Królak


Oświadczenie