Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 24. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 21-22):

Warszawa, dnia 18.10 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na pytania zadane przez Pana senatora Henryka Stokłosę zamieszczone w oświadczeniu złożonym na 24. Posiedzeniu Senatu w dniu 12 września 2002 r., uprzejmie informuję, że sprawę waloryzacji emerytur i rent regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z powołanymi przepisami emerytury i renty podlegają waloryzacji w celu zachowania co najmniej ich realnej wartości w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem.

Przy ustalaniu wysokości zwaloryzowanych emerytur i rent przyjmuje się, że wzrost nominalny przeciętnej emerytury i renty nie może być niższy niż prognozowany na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powiększony o:

1) 15% różnicy pomiędzy prognozowanym na dany rok średniorocznym wskaźnikiem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej a prognozowanym na dany rok średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych, w latach 1999-2000,

2)20% różnicy, o której mowa w pkt 1, w roku 2001 i latach następnych.

W projekcie ustawy budżetowej na 2002 r. założono następujące wskaźniki:

- nominalny wzrost emerytur i rent - 5,2%,

- wskaźnik realnej przeciętnej emerytury i renty brutto w odniesieniu do średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem - 100,7%,

- wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od dnia 1 czerwca 2002 r. - 100,5%,

- średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - 104,4%,

- średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem - 104,5%,

- średnioroczny wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 104,7,

jak wynika z powyższego nominalny wzrost przeciętnej emerytury i renty w bieżącym roku wynosi 5,2%.

Na marginesie warto zauważyć, że przy planowanym wzroście emerytur i rent o 5,2% zaplanowany został wzrost wynagrodzeń o 4,7%, a więc niżej niż świadczeń emerytalno-rentowych.

Odpowiadając na drugie pytanie w sprawie projektu zmian ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, uprzejmie informuję, że był on opiniowany przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz konsultowany z partnerami społecznymi, w tym m.in. ze Związkiem Inwalidów Wojennych RP. W obradach Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w trakcie prac nad projektem uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele środowisk kombatanckich, którzy mieli możliwość przedstawienia swojego stanowiska.

Obecnie projekt zmian ustawy został przekazany do prac w Senacie RP, druk 232, i tym samym ma on wpływ na kształt i zakres modyfikacji. Zapewne wszystkie słuszne postulaty środowiska inwalidów wojennych i wojskowych oraz kombatantów zostaną raz jeszcze rozważone.

Z poważaniem

MINISTER

up. SEKRETARZ STANU

Jolanta Banach


Oświadczenie