Oświadczenie


Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy, złożone na 17. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 15):

Warszawa, 2002-07-10 r.

Pan Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzec
zypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Henryka Stokłosę w sprawie sytuacji Stoczni Szczecińskiej S.A. oraz firm kooperujących ze stoczniami, uprzejmie przedstawiam poniżej działania Ministra Gospodarki podjęte dla umożliwienia skutecznej sanacji Stoczni oraz złagodzenia trudności jej kooperantów.

Doceniając pozycję, jaką zajmuje w polskiej gospodarce przemysł stoczniowy (obejmujący stocznie i przedsiębiorstwa kooperujące ze stoczniami) - Minister Gospodarki w ostatnich miesiącach trzykrotnie prezentował na posiedzeniach Rady Ministrów aktualną sytuację przemysłu stoczniowego, szczególny nacisk kładąc na problemy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. (SSPH), będącej w krytycznej sytuacji finansowej, przekładającej się wprost na trudności ekonomiczno-finansowe jej kooperantów. Minister Gospodarki zainicjował działania wspierające, umożliwiające wznowienie produkcji statków w Spółce.

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki czynnie zaangażowało się w negocjacje pomiędzy bankami i Stocznią Szczecińską Porta Holding S.A. - zorganizowało kilka spotkań z bankami wierzycielskimi tej Spółki.

Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki kilkakrotnie spotkało się także z przedstawicielami firm kooperujących ze stoczniami oraz banków finansujących przemysł stoczniowy w celu określenia rozwiązań mających na celu poprawę kondycji finansowej kooperantów.

W dniu 19 marca br. Rada Ministrów pozytywnie rozpatrzyła wniosek Ministrów Skarbu Państwa i Gospodarki o wyrażenie zgody na niepubliczny tryb zbycia akcji Skarbu Państwa w trzech spółkach i przeznaczenia tych akcji - w zamian za objęcie akcji nowej emisji - na podwyższenie kapitału zakładowego Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., co umożliwi jej wsparcie finansowe procesów restrukturyzacji sektora stoczniowego.

W wyniku przetargu wyłoniono firmę doradczą, która przystąpiła do due diligence - wstępne wyniki spodziewane są w połowie lipca br., a program restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej będzie opracowany do połowy sierpnia br.

Realizując postulaty banków wierzycielskich w sprawie sposobu i wysokości zabezpieczenia kredytu, w dniu 21 maja br. Rada Ministrów wyraziła zgodę na dodatkowe dokapitalizowanie ARP S.A, umożliwiające udzielenie pomocy na restrukturyzację sektora.

Wszystkie działania podejmowane przez rząd mają na celu wznowienie produkcji statków przez nowo powołaną Spółkę Stocznia Szczecińska Nowa i złagodzenie trudności finansowych przedsiębiorstw kooperujących ze stoczniami.

Jednocześnie pragnę poinformować, że - w związku z bardzo trudną sytuacją w całym sektorze stoczniowym, łącznie z przedsiębiorstwami kooperującymi ze stoczniami - Ministerstwo Gospodarki opracowało informację o aktualnej sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym oraz propozycji niezbędnych mechanizmów wspierania funkcjonowania tego sektora. Dokument ten przedstawiony został na Sejmowej Komisji Gospodarki w dniu 26 czerwca br.

Temat dotyczący problemów przemysłu stoczniowego i wypracowania rozwiązań dla poprawy funkcjonowania tego sektora został włączony do prac zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Pragnę wyrazić nadzieję, iż wymiernym efektem podjętych działań będzie wznowienie w najbliższych dniach produkcji w Stoczni Szczecińskiej Nowej i poprawa sytuacji w całym sektorze okrętowym, w tym także w przedsiębiorstwach kooperujących ze stoczniami.

Z poważaniem


Oświadczenie